Može se reći kako u zadnjih desetak godina nije nikad bolje išlo jednom od danas cjenjenijih metal glazbenika, a to je upravo Tuomas Saukkonen, glavni akter koji stoji iza imena finskih bendova Before The Dawn i Wolfheart. Upravo je Before The Dawn početkom 00-ih godina u pravi trenutak krenuo u kombinaciju melodičnog death i doom metala i od njih napravio prilično jednostavan i lako pitak koncept glazbe koji i danas pronalazi puteve čak i ako netko nije neki obožavatelj žestokih melodija i općenito tih podžanrova metala. Nakon razilaženja postave i gašenja istog kao i svih ostalih bendova koje je osnovao, Tuomas je odlučio okrenuti novu stranicu i oformiti bend pri tom crpeći inspiraciju iz svih njegovih tada ugašenih bendova, a on se krije iza imena Wolfheart. U međuvremenu neki od ugašenih su nanovo rekativirani kao što je manje poznati Dawn Of Solace, i naravno ranije spomenuti Before The Dawn.
Wolfheart je danas postalo glavno ime s kojim bi trebali asocirati Tuomasa Saukkonena, a tomu idu u prilog rasprodani klupski koncerti, ogromni festivalski nastupi i nemali broj koncertnih datuma po Europi i Sjevernoj Americi. Prošlogodišnji izdani album ''King Of The North'' obuhvatio je sve moguće ideje i uz kolaboraciju sa osvježenom postavom pokupio je mnogobrojne poklonike i respektabilno povećao bazu obožavatelja, no o tome nešto kasnije.
Turneja King Of The North Over Europe je zapravo prva prava turneja po starom kontinentu nakon dugo vremena, čiji predvodnik je upravo Wolfheart kao glavni bend večeri, a kao predgrupe pojavljuju se Before The Dawn i manje poznati američki death / doom metalci Hinayana. Svi bendovi su ovu turneju iskoristili za predstavljanje svojih novih albuma i praktički čekala nas je jedna kvalitetna metal večer. Jest da je slovenski datum, kao nama najbliži, padao na nesretni kišni i magloviti ponedjeljak, no nećemo se previše žaliti jer su upravo (ne)pogodne vremenske prilike dočarale svu raskoš zvuka nastupajućih bendova.
Dobro znani prostor Ljubljanskog Orto Bara se u zadnje vrijeme pokazuje kao pravo mjesto za održavanje klupskih koncerta što i dalje smatram punim pogotkom što se tiče kapaciteta, kvalitete zvuka, kao i sveopćem dojmu.
Prvi bend, Hinayana imali su čast otvoriti ovu večer sa svojim veoma zanimljivim i upečatljivim zvukom koji spaja melodični death i doom metal sa ipak nešto većim naglaskom na doom metal, što je svakako pridonijelo velikoj raznovrsnosti predstavljenih pjesama. Osnovani 2014. godine, prolazili su relativno nezapaženo i prvi album ''Order Divine'' izdaju samostalno tek 2018. godine, a sredinom 2020 godine dolaze pod okrilje Napalm Recordsa i izdaju trenutni ''Shatter And Fall''. S obzirom da su relativno nepoznat bend u našim krajevima, publika u početku nije nešto bilo zainteresirana za sam nastup, no uz dobru komunikaciju sa publikom Hinayana su odsvirali svoj repertoar pjesama koncentrirajući se upravo na zadnji album, s time da sa prvog nisu odsvirali niti jednu pjesmu. Za vrijeme njihovog nastupa pohvalio bi odličan zvuk, a kao dovoljan pokazatelj kvalitete rezultirao je solidno popunjen klub i vjerujem da je velika većina nakon njihova nastupa pohrlila na merch štand po svoj primjerak albuma.
Before The Dawn nije potrebno posebno predstavljati, no kako je ipak prošlo puno vremena otkako smo ih mogli vidjeti i slušati uživo, došlo je do neminovnih promjena iza mikrofona gdje je kao stalni član postave, ali i veoma dostojna zamjena za Tuomasa, postavljen talentirani pjevač Paavo Laapotti čija uloga je preuzeti dužnost growl i clean vokala. Iskreno malo sam bio skeptičan kako će to sve skupa zvučati uživo, i mogu reći da sam ugodno iznenađen rezultatom. Paavo je bez problema prelazio preko dionica koje je svojevremeno pjevao stari pjevač Lars Eikind, a i growl vokali su mu duboki i jasni. Ipak ne bi to bio Before The Dawn da na pozornici ne vidimo Tuomasa, a on je za sve nastupe do daljnjega preuzeo ulogu bubnjara, znači ovaj put ne samo studijski. Ostatak postave čine poznati prepoznatljivi članovi gitarist Juho i basist Pyry. Novi album ''Stormbringers'' je ujedno i povratnički, pomalo kritiziran, ujedno predstavlja noviji zvuk benda, a odsvirane pjesme sa set liste se možda neće svakome svidjeti jer gotovo polovica pjesama otpada na subjektivno najslabija izdanja, no opet neću se žaliti jer su sve odsvirane pjesme zvučale odlično. Klasično publika je najviše uživala na hitovima kao što su Wrath i legendarna Deadsong, gdje čak niti poneki mosh pit nije bio strana pojava. Ne mogu se oteti dojmu kako pjevač Paavo još nije ''dorastao'' ulozi glavnog čovjeka iza mikrofona pogotovo u situacijama kad bi polusramežljivo publici zahvalio sa ''awesome'', ''thank you'' ili slično. Bez obzira na to, Before The Dawn ima temelje za dalje, a vrijeme će pokazati hoće li ispuniti očekivanja.
Before The Dawn – set lista:
Unbreakable
Destroyer
My Darkness
Faithless
Dying Sun
Chains
Downhearted
The First Snow
Winter Within
Wrath
Deathstar
Deadsong
Bend večeri, Wolfheart su se za ovu turneju spremili kao nikad do sad, a to je vidljivo već i pri samim scenskim rekvizitima, a to su lubanje jelena i sobova prikovane za mikrofone. Vidljivo je kako svojim prošlogodišnjim šestim albumom ''King Of The North'' kotiraju visoko i pomalo se probijaju iz lige manje poznatijih bendova, a tome ide u prilog i odlična koncerta posjećenost bilo da se radi o festivalima ili pak nerijetko rasprodanim klupskim koncertima. Sinoćnji nastup nije takav slučaj, no da je zainteresiranost bila velika to svakako stoji. Osim ulaganja u scenski imidž, vidi se kako je glazbeno, najviše instrumentalno, šesti album sam vrh stvaralaštva kakvom je Tuomas sigurno sve ove godine težio, a uz veoma talentiranu postavu neko sljedeće izdanje ga mora pokušati nadmašiti. Unutar kratkog vremena od samo deset godina, Wolfheart su stvorili kult ličnosti, a i sinoć su kao dokaz tome isporučili široku paletu pjesama sa svojih najjačih izdanja, a to su osim spomenutog, i albumi Winterborn i Shadow World. Skladno s time, mislim da nitko iz publike nije razočaran predstavljenim repertoarom s kojim je pogođen svačiji ukus. Zanimljivo je primijetiti kako i sam bend uviđa svoje kvalitete i strateški posloži set listu gdje se savršeno uklapaju sva razdoblja njihova stvaralaštva. Realno Wolfheart do sad nisu nikad previše mijenjali svoju formulaciju, a usudio bih se reći kako zadnje izdanje izlazi iz te šablone, a to publika svakako zna prepoznati.
Njihov nastup je bio doslovno vrhunac večeri, prepun energije i velike uigranosti svih članova, a osim zvuka, svakako je pohvalno čuti uživo i prepoznatljive Tuomasove growl vokale potpomognute sa ponekim clean/growlima uletima od strane drugog gitarista Vagelisa i basista Lauria. Iza bubnjeva smo na ovoj turneji imali prilike vidjeti Juusu Raatikainena (Swallow The Sun) kao trenutnu zamjenu za Joonasa koji je ovu turneju propustio zbog zdravstvenih razloga.
Vrhunac večer su na neki način bile sve odsvirane pjesme, a najviše se se isticale Zero Gravity, Aeon Of Cold, Routa Pt.2 i Skyforger. Nakon kratkog bisa odsvirana je legendarna i prepoznatljiva stvar The Hunt koja je svojevremeno bila trademark zvuka kakav stvara Wolfheart.
Na samom kraju možemo reći kako smo svjedočili jednoj kvalitetnoj glazbenoj večeri gdje su dominirali zvukovi melodičnog death metala i gdje su svi nastupajući bendovi pokazali svoju kvalitetu, a vrijeme će pokazati može li npr. Before The Dawn nastaviti živjeti na staroj slavi, a za to ćemo ipak morati pričekati neki novi materijal.
Wolfheart – set lista
Skyforger
Ghost of Karelia
Zero Gravity
Knell
Boneyard
Routa Pt. 2
The King
Strength and Valor
Aeon of Cold
The Hammer
The Hunt