Netko joj je rekao da je prošlo 15 godina, što je djelomično točno. Naime, Tarja nikad u Hrvatskoj nije nastupila s Nightwishem veÄ se njezin prvi posjet realizirao tek nakon što je započela solo karijeru. Tako je u listopadu 2009. nastupila u istoj dvorani kao i sinoÄ, Tvornici Kulture. Drugi posjet dogodio se nešto manje od tri godine kasnije, točnije u siječnju 2012. godine., a tada je nastupila u klubu Boogaloo. Ne smijemo zaboraviti da je 2023. godine nastupila kao jedan od headlinera na Pannonian Rock Festivalu u Rajevu Selu. Nakon tog festivala bila sam uvjerena da neÄe tako skoro ponovno doÄi u Hrvatsku. SreÄom, prevarila sam se. Iako smo par dana prije strepili hoÄe li se koncert održati buduÄi da je u Slovačkoj otkazala čak dva koncerta zbog bolesti. Sama je u toku koncerta rekla da je bila užasno bolesna do te mjere da jednu riječ nije mogla otpjevati, a kamoli pjesmu. Ako se sjeÄate zadnjeg zagrebačkog koncerta onda znate da je i tad bila bolesna. Pijenje čaja (ili čega veÄ) iz šalice na pozornici me upravo na to podsjetilo. Izgleda da je to neki običaj. Iako nije čudno, buduÄi da još uvijek traje sezone gripe i prehlade, a turneje su za izvoÄače prilično fizički iscrpljujuÄe.
Koncert je započeo pola sata ranije od satnice koju smo dobili od organizatora, što je dovelo do toga da sam propustila nastup predgrupe. Kada sam ušla u Tvornicu, tehničari su veÄ raspremali njihovu opremu tako da vam, nažalost o dotičnom bendu ne mogu ništa reÄi. Jedino što znam da se Aaetheria. Meni potpuno nepoznat bend. No, Tarja je poznata po tome da na svoje turneje povede mlade, neafirmirane bendove te im na taj način pruži priliku da se predstave njezinoj publici i steknu nove fanove.
Nakon što su tehničari pripremili pozornicu, ubrzo se na istoj pojavio Marko Hietala sa svojim bendom. Bilo je neobično vidjeti ga za mikrofonom, okruženog nekim sasvim drugim glazbenicima, kako pjeva potpuno drugačije pjesme. Pitate zašto mi je bilo neobično? Zato jer sam ga 2009. godine gledala s Nightwishem u Ciboni. Neobičnosti je dodatno pridonosio njegov outfit, ako ga takvim možemo nazvati. Naime Marko se na pozornici pojavio u 'kuÄnom izdanju'. Ležernim kratkim sportskim hlačicama i običnoj crnoj majici te velikim, pretpostavljam, bluetooth slušalicama ili slušalicama za zaštitu od buke. Takav outfit veÄina muškaraca nosi po kuÄi. Moram priznati da me malo zasmetala ta ležernost u odijevanju. Smatram da je mogao obuÄi barem neke obične, ali duge crne traperice. Jer kada je pjevao s Tarjom ta nonšalantnost se kosila s Tarjinim izgledom, koji je kao i uvijek, besprijekoran, ali eto.
Njegov nastup trajao je nešto više od sat vremena u kojem nam je predstavio svoje post-Nightwish i Tarot stvaralaštvo. Marko je bio izrazito dobro raspoložen. Puno se obraÄao publici , a ona mu je uzvraÄala uzvikivanjem njegova imena. Svoj nastup započeli su pjesmom Frankenstein's wife koja je odmah podigla publiku. Ne znam da li se meni učinilo ili je zaista zvuk bio nekako čudan, osobito na početku. Doslovno ništa nisam razumjela, a i Markov glas mi činio čudan. Kako je nastup odmicao, zvuk se popravio. Uslijedila je pjesma Rebel Of The North, a nakon nje i The Dragon Must Die koja je jedan od mojih favorita. Kako bi u svom stilu najavio dvije pjesme na finskom jeziku, rekao je da je Finska zemlja koja ima svega 6 milijuna stanovnika, kako je jezik čudan i da bi ih se moglo smatrati plemenom te su nakon toga izveli pjesme na finskom jeziku. Do kraja nastupa izveli su još jednu takoÄer na finskom. Nakon toga su se vratili pjevanju na engleskom jeziku te obradom pjesme War Pigs Black Sabbatha užarili atmosferu, a njome su se osvrnuli i na trenutnu geopolitičku situaciju u svijetu. Moram priznati da je, unatoč promašenom outfitu, Marka bilo lijepo ponovno vidjeti na pozornici, posebice nakon zdravstvenih problema s kojima se zadnjih godina suočavao, ali i odlaska iz Nightwisha koji, kao i Tarjin, nije prošao prijateljski. Bend zvuči moÄno, a glazba koju sviraju je kombinacija klasičnog rocka, metala, folka, funka...I to mu daje jedinstvenost.
SET LISTA MARKO HIETALA:
Frankenstein's Wife
Rebel of the North
Isäni ääni
Olet lehdetön puu
(Hector cover)
Impatient Zero
The Dragon Must Die
Juoksen rautateitä
Roses From the Deep
Stones
War Pigs
(Black Sabbath cover)
Nakon ne tako duge pauze, dovoljne da se skokne do toaleta i šanka po piÄe, na pozornicu stiže ona. Kraljica symphonic metala. Diva. Prvakinja opernog pjevanja u metal maniri. Tarja Turunen. S bendom u kojem su neka veÄ poznata lica, no i neki potpuno novi glazbenici. Svoj nastup započela je pjesmom Demons In You s albuma The Shadow Self koju u originalu izvodi s pjevačicom švedskog metal benda Arch Enemy Allisom White-Gluz. Iskreno, nisam baš oduševljena izborom uvodne pjesme. Mislim da Tarja ima puno boljih pjesama kojima može otvoriti koncert, ali eto. OpÄenito smatram da je izbor pjesama mogao biti malčice bolji. Nemojte me krivo shvatiti, ne kažem da je set lista loša, samo da je izbor pjesmama mogao biti mrvicu drugačiji, bolji. Nakon Demons In You, uslijedila je jednako žestoka Falling Awake, koja je jedna od mojih omiljenih pjesama, a nakon nje i Undertaker. Nakon prvih bombastičnih pjesma uslijedile su dvije balade. Oasis, koju je Tarja izvela sama, za pianom i koja je na finskom jeziku te I Feel Immortal. Sad Äete me možda napasti, no izvedbe tih pjesama nisu baš bile na visini zadatka. Obje su predivne, ali izrazito vokalno zahtjevne. Tarja se pomalo mučila s njima, posebice Oasis, na kraju koje je izgledalo kao je ponovno ostala bez glasa, dok je, pjevajuÄi I Feel Immortal, vjerojatno samo priželjkivala da je što završi. Ili sam ja takav dojam dobila. Situacija se značajno popravila veÄ sa sljedeÄom pjesmom Shadow Play koja ipak nije toliko zahtjevna kao prethodne dvije. Nakon mini pauze, za vrijeme koje je njezin bend solažama dobro prodrmao Tvornicu, Tarja se vraÄa na pozornicu u društvu Marka te zajedno izvode tri pjesme, Planet Hell od Nightwisha te dvije njezine, Dark Star (po mom mišljenju bilo bi bolje da su izveli Eagle Eye, koja je fantastična stvar, a lakša za izvedbu u duetu) i Dead Promises. Marko se tada povlači s pozornice kako bi Tarja izvela I Walk Alone i Victim Of Ritual. Ponovno dvije fantastične, ali teške pjesme, u koje Tarja unosi svoje improvizacije i to na kraju ne zvuči baš najbolje, no znam da daje najbolje od sebe.
Vrhunac cijele večeri je zajednička izvedba stare pjesme Nightwisha, Wish I had An Angel, koja je definitivno jedan od najveÄih, ako ne i najveÄi hit benda. Tarja i Marko su je izveli apsolutno savršeno i ako Tvornica do tad nije gorila, za vrijeme upravo ove pjesme je počela. Svi, pa tako i ja smo se raspametili i u glas pjevali pjesmu od prvog do posljednjeg stiha. Gledali smo Nightwish, a da ga nismo ustvari gledali. Gledali smo dvoje bivših članova kojima je taj bend omoguÄio ovo što danas jesu. Iako Marko Hietala iza sebe ima karijeru znatno dužu od one Nightwisha, svi dobro znamo da se proslavio tek nakon dolaska upravo u taj bend. Da li bi voljela da sam sinoÄ gledala Nightwish kakav je bio do 21. listopada 2005. godine? Jednim malim dijelom da, ali ipak ne. Jer Tarja iza sebe ima vrhunske albume, vrhunske pjesme, što iz symphonic metal domene, što iz domene klasične glazbe, božiÄnih albuma, albuma obrada pa čak i jedan best of. Njoj Nightwish više ne treba. Ona je svoja i to je pokazala i ovom turnejom i ovim koncertom u Zagrebu. Marko sada ima taj ''luksuz'' da stvara glazbu kakvu želi i da nikom ne mora polagati račune te gdje god se pojavi ima publici puno toga za ponuditi. I to se upravo sinoÄ dogodilo. Ponovilo se...
SET LISTA TARJA:
Demons in You
Falling Awake
Undertaker
I Feel Immortal
Oasis
Shadow Play
Planet Hell
(Nightwish song) (with Marko Hietala)
Dark Star
(with Marko Hietala)
Dead Promises
(with Marko Hietala)
I Walk Alone
Victim of Ritual
Wish I Had an Angel
(Nightwish song) (with Marko Hietala)
Until My Last Breath
TARJA TURUNEN & MARKO HIETALA, Zagreb, Tvornica Kulture, 11.03.2025. - galerija