Metal glazba u 2017. godini je doživjela više padova nego uspona, što sa subjektivnog stajališta ne mora biti tako, no nažalost ponekad moramo biti povodljiviji činjenicama nego onome što se možda pokušava servirati na krivi način.
Prije nekoliko dana mogli smo svjedočiti vijesti o globalnom padu popularnosti rock i metal glazbe u 2017. godini. Jasno je da se vremena mjenjaju i svake naredne godine možemo vidjeti kako alternativni žanrovi metala lagano odlaze u povijest, mnogi bendovi najavljuju svoje posljednje turneje i izdaju svoje posljednje albume. Mogli bismo se zapitati kako će sve izgledati kada kroz nekoliko godina kada sva velika imena odu u mirovinu i da li će ostatak metal bendova moći zauzeti njihovo mjesto i proizvesti onaj efekt kakvi su i oni stari imali na svojim počecima. Odgovor je veoma jednostavan, naravno da neće, nego će sve ići naprijed jednim ''neprimjetnim'' slijedom i vrijeme će na kraju krajeva pokazati da li ćemo imati bendove koji će izaći iz mainstream medija i imati kakvu-takvu podršku.
Ovakva uvertira je potrebna jer je uistinu prošla 2017. godina bila veoma prosječna što se metala tiče, neki bendovi su okončali svoje postojanje, rijetki su se oformili, a kada sagledamo stvari na domaćoj sceni, tu se uvijek nešto događa, no rijetki su oni koji se uspiju probiti dalje od svirki u lokalnim krugovima, a kamoli da rade internacionale turneje od nekoliko uzastopnih dana. Već kad spominjemo domaću scenu, spomenut ćemo samo neke bendove čiji su albumi izdani od strane izdavačkih kuća i kao takvi nose određenu težinu i kod stranih slušatelja.
Death metal bend Hereza iz Belog Manastira nas je početkom ove godine počastio svojim veoma kvalitetnim drugim studijskim albumom ''I Become Death'' izdanog od strane Gods Ov War Productions, i svojom furioznom svirkom i odličnom prezentacijom novih pjesama svakako su postali rado slušani od strane ljubitelja agresivnog zvuka.
HEREZA - I Become Death
https://www.youtube.com/watch?v=eZNb17WvX9o
Također, krajem kolovoza riječki bend Old Night, nastao od strane basista Luke Petrovića i trenutno neaktivnog Ashes You Leave-a, izdao je svoj prvi studijski album ''Pale Cold Irrelevance''. Tim izdanjem pridobio je mnoštvo publike koja je sklona doom i progresivnoj glazbi, a svojom zrelošću pisanja tekstova i glazbe svakako je prošao zapaženo i na području Europe gdje već imaju dogovorene i neke festivalske nastupe u 2018. godini. Recenziju spomenutog albuma možete pročitati i na našem portalu, pa bacite uho nebitno da li volite ili ne ovakvu vrstu glazbe jer ne smije proći nezapaženo.
OLD NIGHT - Pale Cold Irrelevance
https://www.youtube.com/watch?v=riU1_L9Io2w
Osim gore navedenih bilo bi neprevedno nespomenuti i Zagrebačke thrash metalce LIV, čiji je prvi istoimeni album prošao veoma dobro u domaćim krugovima i nadamo se da će u narednoj godini predstaviti još noviteta, a također, našu recenziju pročitati ovdje. Isto tako ove godine izašao je drugi album post metalaca Emphasis iz Čakovca ''Black.Mother.Earth'', te željno isčekivani drugi album thrash metalaca iz Osječkog beda Kymera, ''Craving The Unreacheable''.
LIV - Liv
https://www.youtube.com/watch?v=KblnCR-ML5o
Svjetska metal scena, a pogotovo i rock scena pretrpile su mnoge gubitke poznatih glazbenika. Nećemo nabrojati sve, ali svakako neke najznačajnijih ćemo se prisjetiti i svega onoga što su ostavili iza sebe bez čijeg utjecaja metal i rock glazba ne bi izgledale isto kao što su danas, barem u nekim minornim segmentima.
Prvi u redu to su Geoff Nicholls, originalni klavijaturist legendarnog Black Sabbatha koji nas je napustio nakon teške bolesti. Zatim u travnju od predoziranja umire Paul O'Neil poznat kao gitarist i jedan od osnivača američkog progresivnog rock benda Trans-Siberian Orchestra, te kao producent kultnih heavy metal albuma 90-ih godina od još kultnijeg Savatage-a.
Crni niz se dalje nastavlja i sredinom svibnja samoubojstvo vješanjem počinio je Chris Cornell, pjevač i gitarist kultnog Soundgardena i Audioslave-a. Njegova smrt bila je pravi šok i nevjerica u rock krugovima, a neki od njegovih obožavatelja, pa čak i glazbenih kolega njegov su čin uzeli veoma osobno te krenuli njegovim primjerom. Nastavno, samo mjesec dana nakon njega, pjevač Linkin Parka, Chester Bennington počinjava također samoubojstvo vješanjem kao odraz njegove borbe sa višegodišnjom depresijom i zaključno sa Cornellovom smrću.
U metal glazbi, basist legendarnog Celtic Frosta i Hellhammera, Martin Erich Stricker, poznatiji i pod pseudonim Slayed Necros, umire od srčanog udara u svojoj 50. godini, a prije samo mjesec dana metal glazbu je zauvijek napustio i Warrel Dane, osebujni pjevač bendova Nevermore i Sanctuary.
Sve skupa gledano, dosta veliki crni niz poznatijih imena je obuhvatio metal glazbu, a taj trend će se u narednim godinama nažalost samo sve više nastavljati, no nadajmo se ne ovakvim velikim tempom.
Pregledom i prelistavanjem stranih albuma izdanih u 2017. godini uredništvo Perun.hr-a pokušat će se prisjetiti svih bitnih izdanja koji su na ovaj ili onaj način obilježili metal glazbu, neovisno u žanru i pokušati ostati što objektivniji u svojem redoslijedu neizostavljajući albume čija će vrijednost svakako tokom godina rasti.
Žanrovski gledano neka veća imena su za ovu godinu preskočili izdavanje albuma, pa će se na listi naći najviše starijih bendova koji svojim prošlogodišnjim albumima dominirali top ljestvicama raznih glazbenih portala i časopisa. Bilo bi nepravedno ne spomenuti i izdanja manje poznatih bendova poput finskog Shade Empire ili pak engleskog Fen-a koji su sigurno potvrdili 2017. godinu, pa tako i posrnulog i ponovno financijski uspostavljenog Wintersuna, pa čak i pomalo zaboravljenog Nargarotha.
Prvo mjesto najboljeg albuma u 2017. godini zasluženo ide Paradise Lostu i njihovom 15. albumu ''Medusa'', koji će pravu vrijednost zasigurno pokazati tek kada ga vrijeme pregazi. Bendu koji je kroz svoju glazbenu karijeru, kao jedni od pionira doom metala, prošao kroz mnoge glazbene faze, da bi na kraju postali jedni od predvodnika death/doom žanra današnjice.
PARADISE LOST - Medusa
Kroz sve gore napisano, zaključno možemo reći da je 2017. godina za metal glazbu bila veoma raznolika, daleko da će biti najbolja, no o tome je opet teško pisati, već prepustiti tijeku vremena da učini svoje i da prave i istinske vrijednosti dođu na vidjelo kroz vrijeme koje dolazi.
Urednički TOP 20 Perun.hr tima:
1. PARADISE LOST - Medusa
2. ICED EARTH - Incorruptible
3. KREATOR - Gods Of Violence
4. DEEP PURPLE - Infinite
5. FEN - Winter
6. MOONSPELL - 1755
7. MASTODON - Emperor Of The Sand
8. ARCH ENEMY - Will To Power
9. SATYRICON - Deep Calleth Upon Deep
10. SOLSTAFIR - Berdreyminn
11. ENSLAVED - E
12. ACCEPT - The Rise Of Chaos
13. CRADLE OF FILTH - Cryptoriana - The Seductiveness Of Decay
14. NARGAROTH - Era Of Threnody
15. OVERKILL - The Grinding Wheel
16. SHADE EMPIRE - Poetry Of The Ill-Minded
17. NOKTURNAL MORTUM - Verity
18. WOLFHEART - Tyhjyys
19. IMMOLATION - Atonement
20. WINTERSUN - The Forest Seasons