J. D. Salinger

Općenito o literarnim dijelima koja vas zanimaju...

Moderators: ABIZMO, HuncuT

J. D. Salinger

Postby artredis » Wed Oct 21, 2009 0:29

I naravno da odmah moram spomenuti Lovac u žitu - knjigu koja je i meni otvorila neke perspektive. Tvrdi se da je najprodavanija knjiga u americi (u svijetu prodana u desetak miliona primjeraka). Bla, bla, bla - želio bih da čujem komentare vas koji ste je pročitali :) .

Nedavno sam pročitao i druge dvije knjge iz kolekcije Freni i Zui te Visoko podignite gredu tesari i Simor: uvod. Trenutno na posljednjoj (mada ne hronološki!) Za Esme: devet priča.

Koji stil ima lik i koju karizmu kao pisac - nadahnjuje a ni ne trudi se - to cijenim.
artredis
obiter dictum

Postby Mirza » Wed Oct 21, 2009 13:23

pročitao sam je 2 puta. odlična knjiga. sviđa mi se način pisanja, a i razmišljanja..
a ove ostale koje si rekao nisam... znači vrijedi i njima dat šansu?
valdemar wrote:Ma meni samo mutavi Rage nije jasan. Mislio sam nabavit koju ploču ali kad su ovako glupi nema šanse.
Mirza
Forum member

Postby Maiden Istra » Wed Oct 21, 2009 14:16

Imao sam ju kao obaveznu lektiru u 1. srednje ( lovac u žitu )...i koliko se sjećam, odlična je knjiga.Možda najbolja lektira u cijeloj srednjoj. Al...mogao bih ju opet pročitat...već sam skoro pa zaboravio radnju
Last edited by Maiden Istra on Wed Oct 21, 2009 20:50, edited 2 times in total.
Maiden Istra
Forum member

Postby artredis » Wed Oct 21, 2009 16:13

Mirza wrote:pročitao sam je 2 puta. odlična knjiga. sviđa mi se način pisanja, a i razmišljanja..
a ove ostale koje si rekao nisam... znači vrijedi i njima dat šansu?

Vrijedi buraz, i te kako. Posebno izdvajam priču Simor: uvod - stil (digresivan) i to misaono izlaganje Salingere-ovo budi ekstazu. Sad ne znam kako bi ih opisao djelo nego seksualnim analogijama no, ako ikako možeš pronađi knjigu u kojoj su obje priče (Visoko podignite.. i Simor) i pročitaj je. Još ako imaš tu neku senzitivnu poetsku žicu u svojoj duši vjerovatno je da će je priča/e dodirivati i to više puta :) .

Ali Lovac u žitu, kao ni jedno njegovo djelo ne postiže taj učinak. Naprimjer scena kad Holden dolazi starom profesoru koji je arhetip alternativca (a lik flegma ofkors) i koji ga savjetuje. Pa onda kad tu scenu povežeš sa značenjem sintagme lovac u žitu - ma nema. To bi ja stavio (dakle cijelo djelo) kao obavezno za svakog ko se bavi podučavanjem...

I još jedna stvar - da li se ikome događalo da poslije knjige (Lovac...) koristi uzrečicu "ljudi moji" u svakodnevnom govoru :D ?
artredis
obiter dictum

Postby Rampant Virgin » Sat Oct 13, 2012 15:22

gledali smo south park epizodu s lovcem u žitu jučer
nagnalo me da opet pročitam, nakon 6 godina :)
-Ausgebombt- wrote:ildjarn možda ima loš zvuk, al bar se sve čuje... :wink:

http://jrock-paradise.blogspot.com/
Rampant Virgin
Forum member

Postby zoran k » Sun Oct 14, 2012 9:31

Meni se to nikako nije svidjelo u srednjoj. Možda bih trebao ponovo pročitati sad kad sam mator.
None of you understand. I'm not locked up in here with you. You're locked up in here with me.
zoran k
Forum member

Postby Rampant Virgin » Mon Oct 15, 2012 14:52

a to je jedna od onih knjiga koju trebas vise puta procitat kroz zivot, svakih 5, 6 il 7 godina i onda vidis kako ju svaki put drukcije tumacis
ko zlocin i kazna npr

Rampant Virgin
Forum member

Postby zoran k » Tue Oct 16, 2012 10:17

Rampant Virgin wrote:a to je jedna od onih knjiga koju trebas vise puta procitat kroz zivot, svakih 5, 6 il 7 godina i onda vidis kako ju svaki put drukcije tumacis
ko zlocin i kazna npr

Ne pretjerujmo, ima i puno boljih knjiga koje neću stići pročitati jer je život kratak. Taman posla da ovo čitam ponovo svakih 6-7 godina.
None of you understand. I'm not locked up in here with you. You're locked up in here with me.
zoran k
Forum member

Postby Rampant Virgin » Tue Oct 16, 2012 21:13

definitivno ne mislim da je među boljima (možda meni bar) al velik je naglasak na dob protagonista pa i o dobi čitaoca ovisi (između ostalog) kako će ju interpretirat

Rampant Virgin
Forum member

Postby zoran k » Tue Oct 16, 2012 23:20

Rampant Virgin wrote:definitivno ne mislim da je među boljima (možda meni bar) al velik je naglasak na dob protagonista pa i o dobi čitaoca ovisi (između ostalog) kako će ju interpretirat

ma jest, ovisi, al bit će dosta da je pročitam još jednom. Recimo, nekad u penziji.
zoran k
Forum member

Return to Knjizevnost