Ian Christe: Urlik zvijeri - potpuna povijest heavy metala

Općenito o literarnim dijelima koja vas zanimaju...

Moderators: ABIZMO, HuncuT

Ian Christe: Urlik zvijeri - potpuna povijest heavy metala

Postby Imperium » Wed Aug 27, 2008 21:18

evo danas sam kupio knjigu i počeo je čitat...u prodaji je tek nekoliko dana u Hrvatskoj...pa da vidimo što misle ljudi o njoj koji su je pročitali ili je čitaju...

http://www.muzika.hr/default.aspx?info=archive&id=17000
Imperium
Forum member

Postby da_vorija_from_hel » Sat Sep 06, 2008 18:57

Čitam je. Kupio sam je prije koji tjedan. Došao sam do negdje sredine knjige. Zanimljivo štivo, ali moram priznati da mi se baš i ne sviđaju neke stvari. Mislim da bi se opisivanje i prepričavanje povijesti heavy metal glazbe (i općenito, kulture) moglo izvesti i na puno objektivniji način. Led Zeppelin se spominje tek toliko, kao i Deep Purple, e al' se o Sabbathu tip raspisao pošteno, kao da su oni jedini važni za razvoja hard rocka 70-ih. Ja znam da bi bilo previše pisati o svakom bandu posebno, ali zato treba napraviti dobar balans. Da ne govorim o Metallici gdje se može pročitati svakojaki detalj, gotovo i nebitan, kao da su najveći i najvažniji...a o Maidenima konkretnije piše samo na početku. Onda, nemreš ti pisati o nekoj podvrsti da je nebitna ili joj se izrugivati samo zato što je komercijalna (a pravi je metal, kao, uvijek više underground), poput glama. Pod podvrstama metala nema nigdje progresive i bandovi poput Dream Theatera, koliko sam, dok sam prelistavao knjigu mogao vidjeti, kao da ne postoje. Tip najviše naginje thrashu, koliko mi se čini. Ne znam, moram je pročitati cijelu da bi mogao zaključiti i u potpunosti je ocijeniti, ali zasad i nisam nešto posebno oduševljen,
da_vorija_from_hel
Forum member

Postby .0v3R' » Sun Sep 07, 2008 10:32

da_vorija_from_hel wrote:Čitam je. Kupio sam je prije koji tjedan. Došao sam do negdje sredine knjige. Zanimljivo štivo, ali moram priznati da mi se baš i ne sviđaju neke stvari. Mislim da bi se opisivanje i prepričavanje povijesti heavy metal glazbe (i općenito, kulture) moglo izvesti i na puno objektivniji način. Led Zeppelin se spominje tek toliko, kao i Deep Purple, e al' se o Sabbathu tip raspisao pošteno, kao da su oni jedini važni za razvoja hard rocka 70-ih. Ja znam da bi bilo previše pisati o svakom bandu posebno, ali zato treba napraviti dobar balans. Da ne govorim o Metallici gdje se može pročitati svakojaki detalj, gotovo i nebitan, kao da su najveći i najvažniji...a o Maidenima konkretnije piše samo na početku. Onda, nemreš ti pisati o nekoj podvrsti da je nebitna ili joj se izrugivati samo zato što je komercijalna (a pravi je metal, kao, uvijek više underground), poput glama. Pod podvrstama metala nema nigdje progresive i bandovi poput Dream Theatera, koliko sam, dok sam prelistavao knjigu mogao vidjeti, kao da ne postoje. Tip najviše naginje thrashu, koliko mi se čini. Ne znam, moram je pročitati cijelu da bi mogao zaključiti i u potpunosti je ocijeniti, ali zasad i nisam nešto posebno oduševljen,

zato te knjige nisu vrijedne jer da se izda posebna knjiga trebalo bi napisati "sagu" od 4-5 tisuca strana i u tom pisanju bi trebali sudjelovati ljudi koji favoriziraju određene bendove te bi to na kraju trebalo pregledati i spojiti, jer ovako svaki pisac namece svoj ukus. Znaci jedan covjek ne, vec nekoliko ljudi.

zato ne bacam novac na takve knjige ni stvari jer su besmislene.
All I own lost too fast
Hyaline dreams disappeared to dust
All I live with will rot
Forbidden lust to be reborn
.0v3R'
Forum member

Postby Lia » Sun Sep 07, 2008 22:30

Ta knjiga je sramotna, u najbolje heavy albume su ubrojili deicide i neznam ni ja šta sve šta ni približno ne spada u heavy...
Too many freaks, not enough circuses
Lia
Forum member

Postby da_vorija_from_hel » Sun Sep 07, 2008 23:57

Ma taj Ian Christie je neki šupak koji nema veze s vezom. Bolje bi mu bilo da se ugleda na onu našu domaću HM enciklopediju od prije 13 godina. Ono je bolje od toga, definitivno.
da_vorija_from_hel
Forum member

Postby da_vorija_from_hel » Sun Sep 07, 2008 23:59

.0v3R' wrote:
da_vorija_from_hel wrote:Čitam je. Kupio sam je prije koji tjedan. Došao sam do negdje sredine knjige. Zanimljivo štivo, ali moram priznati da mi se baš i ne sviđaju neke stvari. Mislim da bi se opisivanje i prepričavanje povijesti heavy metal glazbe (i općenito, kulture) moglo izvesti i na puno objektivniji način. Led Zeppelin se spominje tek toliko, kao i Deep Purple, e al' se o Sabbathu tip raspisao pošteno, kao da su oni jedini važni za razvoja hard rocka 70-ih. Ja znam da bi bilo previše pisati o svakom bandu posebno, ali zato treba napraviti dobar balans. Da ne govorim o Metallici gdje se može pročitati svakojaki detalj, gotovo i nebitan, kao da su najveći i najvažniji...a o Maidenima konkretnije piše samo na početku. Onda, nemreš ti pisati o nekoj podvrsti da je nebitna ili joj se izrugivati samo zato što je komercijalna (a pravi je metal, kao, uvijek više underground), poput glama. Pod podvrstama metala nema nigdje progresive i bandovi poput Dream Theatera, koliko sam, dok sam prelistavao knjigu mogao vidjeti, kao da ne postoje. Tip najviše naginje thrashu, koliko mi se čini. Ne znam, moram je pročitati cijelu da bi mogao zaključiti i u potpunosti je ocijeniti, ali zasad i nisam nešto posebno oduševljen,

zato te knjige nisu vrijedne jer da se izda posebna knjiga trebalo bi napisati "sagu" od 4-5 tisuca strana i u tom pisanju bi trebali sudjelovati ljudi koji favoriziraju određene bendove te bi to na kraju trebalo pregledati i spojiti, jer ovako svaki pisac namece svoj ukus. Znaci jedan covjek ne, vec nekoliko ljudi.

zato ne bacam novac na takve knjige ni stvari jer su besmislene.

Istina.
da_vorija_from_hel
Forum member

Postby -Wildchild- » Thu Nov 20, 2008 17:35

Se to može negdje skinuti u PDF fromatu? U knjižnici je stalno "vani".
Langt...der borte i morket
Jon Nödtveidt 1975-2006,
Quorthon 1966-2004

"Ovdje cvjećarnica! Želite li poljsko cvijeće uberite ga sami! Želite li krizanteme, pođite na groblje, tamo ih ima dovoljno!"
-Wildchild-
<font color=red>Obscure

Postby Shadow_Grinder » Thu Nov 20, 2008 18:27

Lik je stavio Slayer pod "black metal."
Ne budi kvart dok ispijaš zao u lošem đusu.
Shadow_Grinder
Forum member

Postby Lady Evil » Fri Dec 26, 2008 11:36

To su gluposti, opće mi se neda čitat... nije da ću nać unutra nešto kaj nebi mogla pročitat na netu o nekim bendovima koji me zanimaju... a barem se neću zgražat nad greškama, subjektivnošću, favoriziranjem nečeg i zapostavljanjem nečeg drugog kak to u takvim knjigama biva. O modernoj glazbi se nemože napisat knjiga ko o klasičnoj... trebaju godine, stoljeća... da se vidi kaj je preživjelo, ostalo i kaj se pretvorilo u trajnu vrijednost. Ko zna za koliko bendova koje mi danas štujemo će se znat za 50 godina? :D
Lady Evil
Forum member

Postby metalac612 » Wed Jan 21, 2009 23:09

Ja sam pročital cijelu knjigu(koju sam posudio u knjižnici) i meni je čist ok. dobro, znam da su neki bendovi, pa i podžanrovi izuzeti iz ove knjige, ali knjiga iovako ne govori o kompletnom svjetskom metalu(premda joj ime to govori). Ime knjige je urlik zvijeri, a ovaj podnaslov je naknadno umetnut. Isto tako možda se čini da autor favorizira neke bendove nad drugima(možda i da, nisam toliko objektivan da o tome donosim sud), ali ova knjiga je ionako namjenjena za neki opći osvrt na povijest metala i vrlo korisno štivo za nekog ko nema pojma o metalu ili zna vrlo malo i htio bi nešto naučiti. Knjiga nije remekdjelo kao što je rečeno, za kompletni prikaz trebali bi cijeli leksikoni, svaki za jedan podžanr ili razdoblje.

U svakom slučaju vrijedno za pročitat svakom pravom metalcu, a ako tražite nešto više odite na net, na Wikipediju, Enciklopediju Metallum i slične specijalizirane sajtove ako želite znati više o nekom žanru ili bendu.

Nijedan glazbeni pravac ne može se svesti u jednu knjigu, to je činjenica. Ili jednostavno pročitaje više knjiga o metalu, pa ćete dobiti bolji uvid u svijet metala.

I da, koliko sam shvatio, o pojedinom bendu je napisano upravo toliko koliko je autor smatrao da je taj bend dao doprinos u razvoju te/tih podžanrova metala, kao što je primjer sa Sabbathom, Metallicom, Venomom, Motorheadom, Deathom itd.
Born to be the rebel
Born to die young

>sve o hrvatskom metalu na anarchy4all.bloger.hr<
metalac612
Forum member

Postby metalac612 » Wed Jan 21, 2009 23:35

Shadow_Grinder wrote:Lik je stavio Slayer pod "black metal."

Usput, US band Slayer po žanrovima spada u kombinaciju black/trash/speed metal, koliko god to neki ne vjerovali. I zajedno sa nekim europskim bendovima poput Venoma, Bathory-ija, Mercyful Fate-a ili Sodoma, promovirali su rani black metal u obliku tadašnjeg blackend trash metala, odnosno kombinacije žestokih trash rifova, te načina pjevanja pjesama mračnih tema black metala.
u 80-ima nije postojao posebno trash, a posebno black metal. Čisti black metal razvio se u europi početkom 90-ih na norveškoj i djelomice švedskoj sceni(šveđani su više naginjali death metalu).

prvih nekoliko albuma Slayera su u potpunosti(po tematici antikršćanstva, sotonizma, unutrašnje borbe i ostalih mračnih tema) pripadali američkom black metalu(premda amerikanci nisu preferirali black metal), naročito albumi Reign in Blood i Hell Awaits. jedan od razloga koje su naveli članovi slayera zašto su odustali od takvih mračnih tema bio je i taj što američka publika nije preferirala takav black metal stil sviranja i farbanja lica. a svi koji slušaju slayera bi trebali znati da su svi članovi bili ofarbani u tipične crno bijele maske na svakom nastupu.

iz wikipediaje o povijesti corpsepainta:
''Hellhammer and King Diamond of Mercyful Fate (who used corpse paint as early as 1978 in his band Black Rose) were perhaps the first death or black metal groups to use corpse paint in the early 1980s. Other groups soon followed suit, including Hellhammer's later incarnation Celtic Frost, and early Slayer.''
Born to be the rebel
Born to die young

metalac612
Forum member

Postby SickBoy » Thu Jan 22, 2009 10:07

metalac612 wrote:svi koji slušaju slayera bi trebali znati da su svi članovi bili ofarbani u tipične crno bijele maske na svakom nastupu.

Pa koliko sam ja vidia najviše je bila riječ o crnoj šminki oko očiju, nisam ih baš vidia u crno-biloj kombinaciji ala King Diamond.
Cause only one thing
Really sets me free
Heavy metal - as loud as it can be!

ĐUBRIVO
STIMULANS
SickBoy
Forum member

Postby metalac612 » Thu Jan 22, 2009 15:20

SickBoy wrote:
metalac612 wrote:svi koji slušaju slayera bi trebali znati da su svi članovi bili ofarbani u tipične crno bijele maske na svakom nastupu.

Pa koliko sam ja vidia najviše je bila riječ o crnoj šminki oko očiju, nisam ih baš vidia u crno-biloj kombinaciji ala King Diamond.

Pa dobro, nisu svi bendovi koji su se furali na black metal u 80-ima imali tonu šminke na sebi poput današnjih black metalaca ili King Diamonda. Osim toga Slayer je furao šminku samo na početku karijere, na prvim live nastupima. Kao što sam rekao, kasnije su odustali i od šminkanja i black metal tema pjesama.

Ok, za šminku mi nije žao, nije baš da im je dobro stajala. Ali pjesme na albumima koje sam spomenuo da su tipične za tadašnji black/trash/speed metal su zbilja zakon, a kasniji uradci, unatoč kvaliteti, im nisu ni do koljena.
Born to be the rebel
Born to die young

metalac612
Forum member

Postby Rapt0r » Thu Oct 01, 2009 21:05

da_vorija_from_hel wrote:Ma taj Ian Christie je neki šupak koji nema veze s vezom. Bolje bi mu bilo da se ugleda na onu našu domaću HM enciklopediju od prije 13 godina. Ono je bolje od toga, definitivno.

:lol:
Nije.

Sa Usenet-a: "Urlik Zvijeri - Potpuna povijest Heavy Metala"
"Stricken to live, Hell on Earth
Shackled and bound we lie
Praise of Death life's a dream
We're only living to die!!"
Rapt0r
Forum member

Postby valdemar » Fri Oct 02, 2009 13:03

Rapt0r wrote:
da_vorija_from_hel wrote:Ma taj Ian Christie je neki šupak koji nema veze s vezom. Bolje bi mu bilo da se ugleda na onu našu domaću HM enciklopediju od prije 13 godina. Ono je bolje od toga, definitivno.

:lol:
Nije.

Sa Usenet-a: "Urlik Zvijeri - Potpuna povijest Heavy Metala"

Beskrajno hvala!!!

Samo da dodam na komentare, točnije da vas pitam zašto ste toliko protiv čovjeka? Pa i ako je pogriješio opet promovira metal, jer knjiga je odjeknula u svijetu koliko sam mogao pročitati. A sad ako netko voli Slayera svejedno mu je je li black ili power metal ili je uistinu thrash. I meni je bilo čudno kad sam vidio na wikipediji Helstar u popisu power metal bendova (a ja sam slušao samo King of Hell iz 2008.) ali oni su prije svirali power, jeboga. Znate i sami da Slayer nije bio obični thrash metal band kao Metallica ili Megadeth nego su imali puuuuuuuuno više zla u sebi nego ova dva. Aj dosadilo mi pisati, uglavnom mislim da treba pohvaliti samo izdavanje knjige!
His face is there painted a menacing head, he's bathing himself in the moonlight
Locked in the attic and burning the candle, he'll sing of the family ghost
Missy and grandma will echo his message: never should we break the oath
valdemar
Forum member

Next

Return to Knjizevnost