Najdraži/najbolji lik u nekom knjiž. djelu

Općenito o literarnim dijelima koja vas zanimaju...

Moderators: ABIZMO, HuncuT

Postby anonymous_13 » Sat Mar 01, 2008 15:53

Isis Rosenkreuz wrote:
Da nije bio emo pičkica ne bi se ubio, već bi dalje živio i doživljavao vlastite osjećaje, pa čak i nesnosnu bol zbog Lotte.
Samo je dokazao kakva je kukavica, jer da je stvarno bio emotivan koliko se misli, ostao bi na životu upravo zbog svih emocija.
Onaj dio gdje hvali i uzdiže u nebesa pištolj kojim će se ubiti samo zato što ga je Lotta držala u ruci je naprosto fors.

Govorimo o liku iz 18.-19. stoljeća. Danas ljudi osjećaju isto ali misle drugačije. Ona je njemu bila smisao svega, ideal; nije to bila samo klasična zaljubljenost nego na neki način i opsesija, ono što ga je držalo.

Pištolj koji je Lotta držala njemu znači jer, koliko se uopće on mogao približiti njoj na nekakav fizički način onda? Danas to djeca čine, Marica će sakriti kamenčić kao da je od zlata jer ga je Ivica podigao s poda i bacio negdje, i to je njima big deal. U vrijeme kad je Werther živio, bio je isto tako big deal njima.
And I watched, and I waited for the dawn...
anonymous_13
Forum member

Postby anonymous_13 » Sat Mar 01, 2008 15:56

Victim of Fate wrote:Hurin, Beren, Feanor, Fingolfin, Turin, Boromir.. veliki sam fan Tolkiena pa su mi svi junaci zapravo iz njegovih knjiga.. sad opet citam silmarillion pa sam pod jakim utjecajem toga..

a od drugih pisaca.. Iorek Byrnison, onaj medvjed iz Polarnog svijetla..

Fingolfin meni osobno najjači :)
anonymous_13
Forum member

Postby Simun -.- » Sat Mar 01, 2008 17:14

Jon Snow i Tyrion Lannister iz A Song Of Ice And Fire serijala su odlicni, al najbolji su mi ipak Matrim Cauthon i al'Lan Mandragoran iz TWOT serijala.
There is no greater joy than soaring high on the wings of your dreams, except maybe the joy of watching a dreamer who has nowhere to land but in the ocean of reality.
Simun -.-
Forum member

Postby wild cat » Mon Mar 03, 2008 1:44

Sveznajuci pripovjedac iz Poe-ovih novela.
Gregor Samsa.
deviantart | last.fm

Mind over all
wild cat
Forum member

Postby wild cat » Mon Mar 03, 2008 1:48

anonymous_13 wrote:Govorimo o liku iz 18.-19. stoljeća. Danas ljudi osjećaju isto ali misle drugačije. Ona je njemu bila smisao svega, ideal; nije to bila samo klasična zaljubljenost nego na neki način i opsesija, ono što ga je držalo.

Pištolj koji je Lotta držala njemu znači jer, koliko se uopće on mogao približiti njoj na nekakav fizički način onda? Danas to djeca čine, Marica će sakriti kamenčić kao da je od zlata jer ga je Ivica podigao s poda i bacio negdje, i to je njima big deal. U vrijeme kad je Werther živio, bio je isto tako big deal njima.

19-og stoljeca.
"pull the trigger" spiku svi odrastu; ona je bila njegova opsesija slicno Ferkonjinoj opsesiji Lurom (U registraturi, 19. stoljece).

Pistolj je simbolika- ubij me ti /ja nisam vrijedan bla bla /pa se ubija Albertovim pištoljem u znak nedostojnosti, zamjenjivosti/.
deviantart | last.fm

Mind over all
wild cat
Forum member

Postby anonymous_13 » Mon Mar 03, 2008 16:45

wild cat wrote:19-og stoljeca.
"pull the trigger" spiku svi odrastu; ona je bila njegova opsesija slicno Ferkonjinoj opsesiji Lurom (U registraturi, 19. stoljece).

Mislim da je ipak kraj 18. Goethe je živio na prijelazu stoljeća, ali mislim da je "Patnje mladog Werthera" napisao još 1700 i neke. Ne da mi se sad provjeravat kad točno. :wink:

Pistolj je simbolika- ubij me ti /ja nisam vrijedan bla bla /pa se ubija Albertovim pištoljem u znak nedostojnosti, zamjenjivosti/.

Donekle, da. Pištolj je u prvom redu oružje kojim se već dotučeni Werther ubio, sredstvo a ne uzrok. Više značenje i simboliku mu pridaju isključivo Wertherovi osjećaji.
anonymous_13
Forum member

Postby Diogen » Mon Mar 03, 2008 23:45

anonymous_13 wrote:
wild cat wrote:19-og stoljeca.

Mislim da je ipak kraj 18. Goethe je živio na prijelazu stoljeća, ali mislim da je "Patnje mladog Werthera" napisao još 1700 i neke. Ne da mi se sad provjeravat kad točno. :wink:

18. stoljeće je u pitanju.

Kad smo već (tj. kad ste već :lol: ) kod Goethea, Faust mi je bezmjerno bolji lik od Werthera. Jedan od najfascinantnijih likova uopće, zapravo, simbol onih najvrednijih težnji pojedinca.

@ Isis : hihi, ja sam nepokretni pokretač :lol:

Vidim da se spominje Rođa Raskoljnikov...s pravom :) al možda mi je još upečatljiviji pripovjedač Zapisa iz podzemlja (Podzemnik, tako ga krstih), čovo koji nije ništa uspio postati u životu...pa čak ni kukac (za razliku od Samse :lol: ). Impresivan je tok misli kojeg njegov glas usmjerava...pogotovo kada se dotiče onog najprobitačnijeg probitka. Na ponekim mjestima mi postaje jednostavno...groteskno komičan.

ima ih još dosta...sad mi se ne da nabrajat. Sam vi nastavite, ja mogu uskočit :lol:
Branislav Glumac wrote: Mrcomoćno je

Odin, crveni Thor il Krist Bijeli...
Malo su važna imena i bozi
Prava je obaveza biti hrabar.
Diogen
Forum member

Postby whiskey » Tue Mar 04, 2008 0:11

claude frollo iz "notre-dame de paris" od hugoa.majstorski
S ljudima zajedno smrdi, ali je toplo.
whiskey
Forum member

Postby Funeral Ghost » Mon Mar 10, 2008 12:10

Corwin i Merlin iz Amberskih kronika i demon Azzie iz Farse nad Farsama,Frka s Faustom ,Donesite mi glavu drazesnog princa
Perune, tebi se obraćam!
Slavljen i trostruko slavljen budi,
Oružje, kruh i rodu blagostanje podaruj!
Gromovi moćni dokaz su
Da upravljaš nad svim, sada i zauvijek!
Tako bijaše, tako biva i tako će biti!
Funeral Ghost
Graveworm Freak

Postby comablack » Fri Mar 14, 2008 13:10

harry haller iz Stepskog vuka :)
comablack
Forum member

Postby Diogen » Fri Mar 14, 2008 18:55

comablack wrote:harry haller iz Stepskog vuka :)
Evo ruka, imaš pivo od mene :D :wink:

Hermanovi likovi su nadasve kul. Najkulerskiji being Harry, Magister ludi Josef Knecht i Max Demian. Kasnije ću malko prosrati o njima možda :D
Branislav Glumac wrote: Mrcomoćno je

Odin, crveni Thor il Krist Bijeli...
Malo su važna imena i bozi
Prava je obaveza biti hrabar.
Diogen
Forum member

Postby S-Type » Fri Mar 14, 2008 19:05

alex delarge iz burgessove paklene naranče.
isti ja.
Laughing as the Kingdom burns
All is lost, nothing learned
Legions rise to claim the earth
Witness now the dark rebirth

What's my name... Evil!
S-Type
Forum member

Postby Nervozni Postar » Sat Mar 15, 2008 14:19

Rocannon iz knjige Rocannons World od Ursule K. LeGuin
Nervozni Postar
Forum member

Postby comablack » Sun Mar 16, 2008 10:58

Diogen wrote:
comablack wrote:harry haller iz Stepskog vuka :)
Evo ruka, imaš pivo od mene :D :wink:

Hermanovi likovi su nadasve kul. Najkulerskiji being Harry, Magister ludi Josef Knecht i Max Demian. Kasnije ću malko prosrati o njima možda :D

Demian nije loš, al' Harry mi je nenadmašiv,
pamtim pivo :D
comablack
Forum member

Postby Senchan Torpeist » Wed Mar 19, 2008 12:39

boogie bubble wrote:neopisivo je koliko mrzim bugove na ovom forumu. tome parira jedino moja nevoljba Werthera, eventualno.

Još jedna nadobudna intelektualka :P

Meni je Vilim nekak najdraži :)
Senchan Torpeist
Forum member

PreviousNext

Return to Knjizevnost