[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/perun_header.php on line 11: mysql_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:100613 Library:100505
Perun.hr forum • View topic - Najdraži citati

Najdraži citati

Općenito o literarnim dijelima koja vas zanimaju...

Moderators: ABIZMO, HuncuT

Postby Dragonchild » Tue Feb 03, 2009 15:02

STARK wrote:Ali je pisac muškog roda, pa ti opet dođe na isto :) Pošalji mail Gaimanu pa ga gnjavi da ti objasni svoj tok misli :D

Dragonchild wrote:Je, ali isto vrijedi i za one koji ga odluče ne percipirati na takav način. Ako bi ovo malo poopćili, ispada da ne postoji apsolutna istina, samo osobni dojam pojedinca o svemu i svačemu. :-k

Apsolutna istina je najveći bullshit ikad. Ne postoji apsolutna istina, nikad nije postojala i nikad neće postojati....ako hoćeš apsolutnu istinu, to je da postoji samo čovjekova percepcija istine, temeljena na izboru, koji je pak temeljen na drugim stvarima; iskostvo, osjećaji, itd. Al dobro, to su već skroz neke druge sfere :) Istina je po meni skroz dualan pojam.

Jup, slažem se. Ja bi čak rekla i mnogo više nego dualan... :)

Al opet, ovisi koju sferu promatraš. Na primjer, mene od djetinjstva muči jedan konkretan primjer - doživljavanje boja. :) Npr, činjenica je (ako sad po ovome uopće postoje činjenice :lol: ) da jedan te isti predmet reflektira jednu te istu vrstu EM zračenja u moje i tvoje oko, zbog čega ima specifičnu boju, koju svi mi (zanemarimo daltoniste) zovemo jednako, bila to plava, žuta ili whatever. E sad, kako mi znamo da ono kaj ti doživljavaš kao žuto ja možda ne doživljvam kao svoje plavo? A ista valna duljina dolazi u moje i tvoje oko. Kužiš kaj mislim? Fkt ne znam kako da objasnim... :lol: Valjda ćeš skužiti na kaj ciljam.

Da, poanta ove dileme je - postoji li apsolutna istina barem u znanstvenim činjenicama ili su i one potpunu podložne osobnom doživljaju?
Kiss my shiny metal ass!! [-( :lol:
Dragonchild
Forum member

Postby Solveig » Tue Feb 03, 2009 15:12

U stvarima je jedna luda zbrka i jedna mudra harmonija; jedan pijani besporedak i jedan dublji smisao. Kome je dano da to spozna, dobro je proživio svoj vijek. Taj je obišao čitav svoj krug.

- Vladan Desnica

The hottest places in hell are reserved for those who, in time of great moral crisis, maintain their neutrality.

- Dante Alighieri
It matters not how strait the gate,
How charged with punishments the scroll,
I am the master of my fate;
I am the captain of my soul.
Solveig
Forum member

Postby Stark » Tue Feb 03, 2009 17:18

Dragonchild wrote:Al opet, ovisi koju sferu promatraš. Na primjer, mene od djetinjstva muči jedan konkretan primjer - doživljavanje boja. :) Npr, činjenica je (ako sad po ovome uopće postoje činjenice :lol: ) da jedan te isti predmet reflektira jednu te istu vrstu EM zračenja u moje i tvoje oko, zbog čega ima specifičnu boju, koju svi mi (zanemarimo daltoniste) zovemo jednako, bila to plava, žuta ili whatever. E sad, kako mi znamo da ono kaj ti doživljavaš kao žuto ja možda ne doživljvam kao svoje plavo? A ista valna duljina dolazi u moje i tvoje oko. Kužiš kaj mislim? Fkt ne znam kako da objasnim... :lol: Valjda ćeš skužiti na kaj ciljam.

Da, kužim te...to je dobar primjer. Ali ne bih znao odgovor... Zanimljiv primjer je iznešen u Matrixu...svi okusi hrane koje ljudi doživljavaju dok su plugged in u matrix ne moraju zaista odgovarati stvarnom okusu koje ta hrana ima. Kako su strojevi znali koji je okus piletine da bi prigramirali upravo taj okus? Možda je ono što ljudi doživljavaju kao okus piletine zapravo okus...ne znam...sladoleda od vanilije :)
Ali dobro, to je virtualna stvarnost.

Dragonchild wrote:Da, poanta ove dileme je - postoji li apsolutna istina barem u znanstvenim činjenicama ili su i one potpunu podložne osobnom doživljaju?

Što se znanosti tiče, sve teorije su oborive pa tako i u znanosti. Znanstvene činjenice su donešene i potvrđivane od mnogog broja znanstvenika i jest, znanost je do današnjeg doba jako napredovala i puno univerzalnih činjenica čvrsto stoji...ali opet, što ako percipiramo znanstvene činjenice samo kroz jednu dimenziju i ne vidimo dalje od te dimenzije? Možda netko vidi i za par desetljeća će otkriti nešto što je Newtonu promaklo. Nekad je ljudima bila činjenica da je Zemlja ravna ploča (znam, izlizan argument :) ). Zamisli oblik znanosti za par stotina godina i stvari koje ćemo tada otkriti, a koje su skroz zanemarivane u današnje doba. Najbolji primjer su materija i energija. Po nekim navodima masa zapravo ne postoji, postoji samo promjena energetskih stanja, razmjena kod koje čestice otpuštaju energije i ponovo se vraća uravnoteženost iz polja nulte točke. Prije par desetaka godina je pojam točke nultog polja bio previše apstraktan, kao i energija vakuukma, antimaterija i sl., a danas se sve više uzima za ozbiljno i ruše se zacrtane znanstvene paradigme. Tako da bih rekao da se stvari uvijek iznova mogu redefinirat, otkrivat i nadograđivat.
No, da odgovorim na tvoje pitanje što se tiče podložnosti znanstvenih činjenica osobnom doživljaju.....dovoljno je razmisliti da možda za nekog ne vrijede jednaki fizički zakoni i jednaka pravila kao i za nas. I neki od nas ljudi krše, odnosno bendaju ta pravila, ako uzmemo u obzir postojanje paranormalnog. Tako da u njihovim očima, te činjenice imaju skroz drugo shvaćanje i značenje.
Stark
<font color=red>The Vault Dweller

Postby Dragonchild » Tue Feb 03, 2009 18:07

STARK wrote:Da, kužim te...to je dobar primjer. Ali ne bih znao odgovor... Zanimljiv primjer je iznešen u Matrixu...svi okusi hrane koje ljudi doživljavaju dok su plugged in u matrix ne moraju zaista odgovarati stvarnom okusu koje ta hrana ima. Kako su strojevi znali koji je okus piletine da bi prigramirali upravo taj okus? Možda je ono što ljudi doživljavaju kao okus piletine zapravo okus...ne znam...sladoleda od vanilije :)
Ali dobro, to je virtualna stvarnost.

Eh, kad bi mi netko na to odgovorio, misterij mojeg osobnog svemira bi bio riješen. :P

STARK wrote:Što se znanosti tiče, sve teorije su oborive pa tako i u znanosti. Znanstvene činjenice su donešene i potvrđivane od mnogog broja znanstvenika i jest, znanost je do današnjeg doba jako napredovala i puno univerzalnih činjenica čvrsto stoji...ali opet, što ako percipiramo znanstvene činjenice samo kroz jednu dimenziju i ne vidimo dalje od te dimenzije? Možda netko vidi i za par desetljeća će otkriti nešto što je Newtonu promaklo. Nekad je ljudima bila činjenica da je Zemlja ravna ploča (znam, izlizan argument :) ). Zamisli oblik znanosti za par stotina godina i stvari koje ćemo tada otkriti, a koje su skroz zanemarivane u današnje doba. Najbolji primjer su materija i energija. Po nekim navodima masa zapravo ne postoji, postoji samo promjena energetskih stanja, razmjena kod koje čestice otpuštaju energije i ponovo se vraća uravnoteženost iz polja nulte točke. Prije par desetaka godina je pojam točke nultog polja bio previše apstraktan, kao i energija vakuukma, antimaterija i sl., a danas se sve više uzima za ozbiljno i ruše se zacrtane znanstvene paradigme. Tako da bih rekao da se stvari uvijek iznova mogu redefinirat, otkrivat i nadograđivat.

Istina, ali opet postoji razlika između nadograđivanja i usavršavanja neke već postojeće teorije i građenja novih, "točnijih, detaljnijih" koje se baziraju na toj staroj, nego njenog potpunog redefiniranja iliti odbacivanja. Na primjer, sve ove stvari koje si ti naveo su, ako gledamo vremenski, relativno nove i pripadaju modernoj znanosti, ali se i dalje ne kose sa osnovnim zakonima Einsteinove teorije relativnosti. (barem koliko sam ja upoznata, ispravi me ako nisam u pravu :-k ). Znači sve te stvari nekako kao da "vode" nekom kraju, nekoj ultimativnoj istini. Evo npr. najugledniji znanstvenici danas smatraju da će vrhunac znanosti nastupiti kad se uspiju ujediniti kvantna mehanika i teorija relativnosti. Naravno, figurativno rečeno vrhunac, jer svako odgovoreno pitanje otvara 3 nova. :P I hvala bogu da je tako, inače bi bilo dosadno. Ali, meni to sve skupa izgleda kao da u znanosti definitivno postoji poprilična mogućnost postojanja stvarne, ultimativne istine. :) E sad, pošto ju mi pokušavamo spoznati svojim subjektivnim, ograničenim umovima, pitanje je dal ćemo ikad uspjeti, ali ono, meni se čini da je moguće. :P

STARK wrote:No, da odgovorim na tvoje pitanje što se tiče podložnosti znanstvenih činjenica osobnom doživljaju.....dovoljno je razmisliti da možda za nekog ne vrijede jednaki fizički zakoni i jednaka pravila kao i za nas. I neki od nas ljudi krše, odnosno bendaju ta pravila, ako uzmemo u obzir postojanje paranormalnog. Tako da u njihovim očima, te činjenice imaju skroz drugo shvaćanje i značenje.

Dobar primjer. Ali pazi, ja se ne bi tako izrazila. Matematički je dokazano da je svemir na globalnoj razini homogen, i da ne ulazim u detalje, ista pravila vrijede svud u njemu i za sve u njemu (osim u singularitetima, al dobro, to je sasvim druga tema).Bilo bi možda bolje reći da ti koji "bendaju" jednostavno imaju razvijenije sposobnosti, iako i dalje igraju po istim pravilima kao i svi ostali. Banalna usporedba, beba koja leži na podu ne može promijeniti žarulju (vicevi topic inspiracija :lol: ), jer je preniska, jer nema dovoljno jake mišiće da se nekako popne itd itd, a odrasla osoba može. Na oboje djeluju isti fizikalni zakoni, samo je odrasla osoba s vremenom razvila potrebne sposobnosti da im se "odupre" u većoj mjeri nego bebač. :)
Dragonchild
Forum member

Postby Senchan Torpeist » Tue Feb 03, 2009 18:26

Al je problem kaj bebač govori odraslom da nemre ni on promijenit žarulju, jer je to po bebačovim ultimativnim zakonima nemoguće.
Da se ovako, gerilski ubacim u vašu raspravu :P
Senchan Torpeist
Forum member

Postby Dragonchild » Tue Feb 03, 2009 18:32

Senchan Torpeist wrote:Al je problem kaj bebač govori odraslom da nemre ni on promijenit žarulju, jer je to po bebačovim ultimativnim zakonima nemoguće.
Da se ovako, gerilski ubacim u vašu raspravu :P

A možda je bebač agnostik. :naughty: :P
Dragonchild
Forum member

Postby Senchan Torpeist » Tue Feb 03, 2009 18:33

Ma bebač je slatki :D
Senchan Torpeist
Forum member

Postby Stark » Wed Feb 04, 2009 14:45

Dragonchild wrote:Istina, ali opet postoji razlika između nadograđivanja i usavršavanja neke već postojeće teorije i građenja novih, "točnijih, detaljnijih" koje se baziraju na toj staroj, nego njenog potpunog redefiniranja iliti odbacivanja. Na primjer, sve ove stvari koje si ti naveo su, ako gledamo vremenski, relativno nove i pripadaju modernoj znanosti, ali se i dalje ne kose sa osnovnim zakonima Einsteinove teorije relativnosti. (barem koliko sam ja upoznata, ispravi me ako nisam u pravu :-k ).

Naravno, postoji razlika. Ali to ne mijenja cijelu priču oko definiranja apsoluta unutar postojeće teorije....e sad, što se tiče Einsteina, ne kose se, ali i njegova teroija se dijeli na opću i posebnu, dakle opet dolazimo do dualnosti....no, neki se postulati u ovom slučaju promjeniti ili drugačije rauzmjeti. To je upravo ključ u razvijanju znanstvenih teorija...drugačije razumijevanje postojećeg! U tomu je cijela bit...ali tu onda dolazimo do ovog dolje što si ti slijedeće rekla, što je u principu i moj zaključak manje-više, tj. we see eye to eye u vezi toga :D

Dragonchild wrote:Znači sve te stvari nekako kao da "vode" nekom kraju, nekoj ultimativnoj istini. Evo npr. najugledniji znanstvenici danas smatraju da će vrhunac znanosti nastupiti kad se uspiju ujediniti kvantna mehanika i teorija relativnosti. Naravno, figurativno rečeno vrhunac, jer svako odgovoreno pitanje otvara 3 nova. :P I hvala bogu da je tako, inače bi bilo dosadno. Ali, meni to sve skupa izgleda kao da u znanosti definitivno postoji poprilična mogućnost postojanja stvarne, ultimativne istine. :) E sad, pošto ju mi pokušavamo spoznati svojim subjektivnim, ograničenim umovima, pitanje je dal ćemo ikad uspjeti, ali ono, meni se čini da je moguće. :P

E da...sve vodi nekamo, ali što se tiče ultimativne istine, opet mislim da to ne postoji, da je to beskonačan pojam. Iza ultimativne istine može postojat neka druga ultimativna istina i tako dalje...ako spoznaš savršenstvo, kako ćeš znati da si spoznala savršenstvo? Znanstvenim utvrđivanjem ili vjerovanjem da si spoznala? A ključ je po meni, u prikupljanju znanja iz svih područja i sfera i primjenjivanja tog znanja u tim zaključcima, što nas opet ne može dovest do nekakve spoznaje, jer sve što smo naučili može biti uzalud, budući da ne koristimo sav potencijal mozga, što si i ti rekla.

Dragonchild wrote:Dobar primjer. Ali pazi, ja se ne bi tako izrazila. Matematički je dokazano da je svemir na globalnoj razini homogen, i da ne ulazim u detalje, ista pravila vrijede svud u njemu i za sve u njemu (osim u singularitetima, al dobro, to je sasvim druga tema).Bilo bi možda bolje reći da ti koji "bendaju" jednostavno imaju razvijenije sposobnosti, iako i dalje igraju po istim pravilima kao i svi ostali. Banalna usporedba, beba koja leži na podu ne može promijeniti žarulju (vicevi topic inspiracija :lol: ), jer je preniska, jer nema dovoljno jake mišiće da se nekako popne itd itd, a odrasla osoba može. Na oboje djeluju isti fizikalni zakoni, samo je odrasla osoba s vremenom razvila potrebne sposobnosti da im se "odupre" u većoj mjeri nego bebač. :)

Ovo podcrtano je opet dokaz da ne postoji apsolut, osim ako ne smatraš svemir apsolutom - što bi bio moj najbliži zaključak budući da kozmičke sile u pravilu reguliraju svime - no opet, što regulira njima. Je li svemir sam po sebi svrha i leži li nešto iza njega ili je stvarno beskonačan? Mislim da vrijeme tu igra veliku ulogu, odnosno stapanje vremena i prostora...negdje u svemiru stvaranje počinje, dok drugdje završava i općenito se unutar teorija cikličkih procesa može dosta toga primjeniti, ali odlutao sam malo :D Da se vratim na pocrtano...to što ne igraju po istim pravilima je dokaz da vide svijet iza kulise...imaju svoj svijet pravila i to je njihova subjektivna istina, isto kao što i mi imamo svoju...jest, ti zakoni postoje, ali za bebu koja ne može promjeniti žarulju, kao da ih nema. Što nas dovodi do toga, da je bit svega u osobnom razvitku i poimanju....tj. u onome što smo sposobni naučiti i zakonima fizike (i psihe) koje smo sposobni svladati. Ma, izgubio sam se već žešće :D
Stark

Postby Dragonchild » Wed Feb 04, 2009 15:32

STARK wrote:Naravno, postoji razlika. Ali to ne mijenja cijelu priču oko definiranja apsoluta unutar postojeće teorije....e sad, što se tiče Einsteina, ne kose se, ali i njegova teroija se dijeli na opću i posebnu, dakle opet dolazimo do dualnosti....no, neki se postulati u ovom slučaju promjeniti ili drugačije rauzmjeti. To je upravo ključ u razvijanju znanstvenih teorija...drugačije razumijevanje postojećeg! U tomu je cijela bit...ali tu onda dolazimo do ovog dolje što si ti slijedeće rekla, što je u principu i moj zaključak manje-više, tj. we see eye to eye u vezi toga :D

No da, s ovim se ULTIMATIVNO APSOLUTNO slažem. :lol:

Edit: ovo sam napisala iz zajebancije, ali pošto je istina, jesam li s tim upravo dokazala postojanje ultimatvne apsolutne istine? :-k :) Jer ako je subjektivni doživljaj jedini mjerodavan, mislim da jesam. :lol:

STARK wrote:E da...sve vodi nekamo, ali što se tiče ultimativne istine, opet mislim da to ne postoji, da je to beskonačan pojam. Iza ultimativne istine može postojat neka druga ultimativna istina i tako dalje...ako spoznaš savršenstvo, kako ćeš znati da si spoznala savršenstvo? Znanstvenim utvrđivanjem ili vjerovanjem da si spoznala? A ključ je po meni, u prikupljanju znanja iz svih područja i sfera i primjenjivanja tog znanja u tim zaključcima, što nas opet ne može dovest do nekakve spoznaje, jer sve što smo naučili može biti uzalud, budući da ne koristimo sav potencijal mozga, što si i ti rekla.

Hehe, ali ako je nešto beskonačan pojam, to ne znači da ne postoji!!! Pa znamo hrpu jednostavnih primjera, npr. niz prirodnih brojeva. Besnačno velik broj postoji, iako mu mi ne znamo ime, jer fkt ne bi imalo smisla da ih imenujemo dovijeka. :D To je apstraktan pojam, ali ga fkt nije teško zamisliti.

Ja to gledam ovako nekako. Okej, ako se složim s tobom da ultimativna istina ne postoji, ili ajde, da je beskonačno daleko, možemo li onda bar reći da postoji pravi put koji vodi do nje?? To definitivno mislim da možemo. E sad, koja je svrha nekog puta nego da do nečeg dovede? Hence, prava istina mora postojati, makar zaista bila beskonačno daleko :)

Kako ćemo ultimativnu istinu spoznati? Pa ja mislim tako što ćemo moći objasniti svaku pojavu u svemiru, ujediniti sve fizikalne teorije i matematičke modele, popuniti rupe i neslaganja u njima, i otkriti jednu jedinstvenu koja će moći s istim matematičkim principom objasniti svaku pojavu u svemiru, bila ona na kvantnoj ili međugalaktičkoj razini (možda i međuuniverzaloj, ako naš svemir nije jedini :P ). Najprije sam pomislila kako se nadam da se to nikad neće dogoditi jer bi bilo brutalno dosadno, ali sam promijenila mišljenje. Da se to dogodi, otvorile bi se nevjerojatne nove mogućnosti, potpuno objasnile crne rupe, vidjelo se dali je pomoću njih zaista moguće putovanje kroz vrijeme (pod uvjetom da je prostor-vrijeme zakrivljeno), itd itd., uglavnom, bilo bi fakin parti tajm. :)

STARK wrote:Ovo podcrtano je opet dokaz da ne postoji apsolut, osim ako ne smatraš svemir apsolutom - što bi bio moj najbliži zaključak budući da kozmičke sile u pravilu reguliraju svime - no opet, što regulira njima. Je li svemir sam po sebi svrha i leži li nešto iza njega ili je stvarno beskonačan? Mislim da vrijeme tu igra veliku ulogu, odnosno stapanje vremena i prostora...negdje u svemiru stvaranje počinje, dok drugdje završava i općenito se unutar teorija cikličkih procesa može dosta toga primjeniti, ali odlutao sam malo :D Da se vratim na pocrtano...to što ne igraju po istim pravilima je dokaz da vide svijet iza kulise...imaju svoj svijet pravila i to je njihova subjektivna istina, isto kao što i mi imamo svoju...jest, ti zakoni postoje, ali za bebu koja ne može promjeniti žarulju, kao da ih nema. Što nas dovodi do toga, da je bit svega u osobnom razvitku i poimanju....tj. u onome što smo sposobni naučiti i zakonima fizike (i psihe) koje smo sposobni svladati. Ma, izgubio sam se već žešće :D

Haha, da, i ja.. :D Ma u biti govorimo o istoj stvari, samo s drugih strana.

A gle, ja osobno apsolutom smatram "pravila" koja vrijede za sve. Znači, za mene, tebe, i nekog 15 milijardi ly daleko, a možda i u nekom drugom svemiru. Kužiš, neka fakat UNIVERZALNA pravila.

Ovo podebljano se baš i ne može odgovoriti, odnosno, danas je svemir evoluirao do te mjere kad se ne može uopće odrediti gdje bi mu prostorno bio početak. Vremenski se zna otprilike, ali prostorno uopće ne. Kaj je poprilično sjebano i baš sam ljuta zbog toga. Želim to znati. :P

Na ovom zadnjem dijelu se razilazimo, ja opet kažem da su pravila ista za sve, Istina, ovisno o nečijem stupnju razvoja, prevladati će ih više ili manje, ali opet mi se čini da su pravila tu univerzalna, a isključivo nečiji stupanj razvitka subjektivan. No dobro, zbilja smo previše skrenuli. :D

I još jedna stvar. Ono što me zapravo najviše potiče da vjerujem u postojanje ultimativne istine na globalnoj razini, je ljudska sposobnost apstraktnog razmišljanja. Sposobnost da razmišljamo o nečemu, iako objektivno to nikad nismo iskusili. Sposobnost da kažemo ne znam, ali mogu zamisliti. Znači da ipak nismo ograničeni vlastitim iskustvom, možemo mi puno više od toga. Barem na mentalnoj razini. :)
Dragonchild
Forum member

Postby Stark » Wed Feb 04, 2009 23:43

Dragonchild wrote:Hehe, ali ako je nešto beskonačan pojam, to ne znači da ne postoji!!! Pa znamo hrpu jednostavnih primjera, npr. niz prirodnih brojeva. Besnačno velik broj postoji, iako mu mi ne znamo ime, jer fkt ne bi imalo smisla da ih imenujemo dovijeka. :D To je apstraktan pojam, ali ga fkt nije teško zamisliti.

Upravo to, hoću reći da je nedostižno. Možda i nije, tko sam ja da to mogu ustvrditi. Općenito, ja uvijek prihvaćam mogućnost da nešto može i ne mora biti.

Dragonchild wrote:E sad, koja je svrha nekog puta nego da do nečeg dovede?

Put sam po sebi :) Prosvijetljenje koje se desi pokušavanjem spoznaje istine.
Mislim da je potraga za nečim daleko veća ''ultimativna istina'' od saznanja možebitne istine. To ti je ko da ti netko kaže da je smisao života 42 i sad ti ideš prokljuviti zašto :lol: Koliko puta si željela nešto i kada si to konačno dobila više nije bilo isto. Po meni, nema te satisfakcije kada ti je omogoćeno da saznaš sve tajne svijeta...veći je gušt pitati se što bi bilo kad bi bilo. Jasno, svi želimo saznati odgovore na neka pitanja, ja prvi...

E sad, što se spoznavanja fizičkih, kvantnih, astronomskih i ostalih znanstvenih neotkrivenih pitanja tiče, tu se još ima mnogo toga za otkrivati i napredak treba podržati čisto radi podržavanja života per se. Da bi se život ljudske rase učinio kvalitetnijim ofkors. Sad se tu otvara još hrpa etičkih i ostalih podpitanja i what if situacija u koje ne bi zalazio....no, da sumiramo ULTIMATIVNI APSOLUTNI zaključak :)

Ovo što si rekla o ograničenosti vlastitog iskustva i spoznavanja na globalnoj razini. meni je uvijek smisao ljudske rase bio upravo to, prevladavanje svojih materijalnih zapreka i razvijenje svijesti koja će biti slobodna i nesputana...potpuna transcendentacija kolektivne ljudske svijesti. Neki vjeruju da će 2012. ulaskom u novo Zemljino doba doći do tranzicije ljudske svijesti, odnosno da će doći do promjene rezonantne frekvencije elektromagnetskog polja i da će nam taj novi elektromagnetski omotač omogućiti razvijanje neviđenih sposobnosti i mogućnosti...upravo izdizanje ljudske svijesti na novu razinu. Pretpostavimo na trenutak da je to istina...sad tu opet nismo učinili ništa vlastitim svjesnim naporom, već su se kozmički zakoni pobrinuli za to...gdje idemo od te točke je druga stvar. Ali recimo da bi po meni to bio jedan veliki cilj ljudske rase - nadilaženje razmišljanja zatočenog u iskustvu i oslanjanje na apstraktno i na osjećanje života koji nas okružuje. Ma dalo bi se o tome još...

E da, toplo preporučam da si pročitaš knjigu ''Polje - potraga za tajnim silama svemira''od Lynne Mctaggart, kao već nisi. Vjeruj mi, issplati se.
Stark

Postby Dragonchild » Thu Feb 05, 2009 12:25

STARK wrote:Upravo to, hoću reći da je nedostižno. Možda i nije, tko sam ja da to mogu ustvrditi. Općenito, ja uvijek prihvaćam mogućnost da nešto može i ne mora biti.

E vidiš, po meni je OVO smisao, i najispravnije razmišljanje. :P Ukratko rečeno, naravno, ali to je to.

STARK wrote:Put sam po sebi :) Prosvijetljenje koje se desi pokušavanjem spoznaje istine.
Mislim da je potraga za nečim daleko veća ''ultimativna istina'' od saznanja možebitne istine. To ti je ko da ti netko kaže da je smisao života 42 i sad ti ideš prokljuviti zašto :lol: Koliko puta si željela nešto i kada si to konačno dobila više nije bilo isto. Po meni, nema te satisfakcije kada ti je omogoćeno da saznaš sve tajne svijeta...veći je gušt pitati se što bi bilo kad bi bilo. Jasno, svi želimo saznati odgovore na neka pitanja, ja prvi...

Da, slažem se s ovim da je sam put u većini slučajeva daleko zabavniji od cilja, ali opet, kad bi se i saznala neka ultimativna istina (isključivo u vidu fizikalnih zakona) mislim da bi to otvorilo milijun novih zanimljivih i zabavnih stvari.. Naravno, tu se postavlja hrpa moralnih dilema i ostalih sranja, pošto bismo u principu bili bogovi, ali opet, mnogi i danas tvrde da svaki čovjek i jest zapravo bog. I ulazim preduboko u filozofiju, tako da prestajem s ovim. :lol:

STARK wrote:E sad, što se spoznavanja fizičkih, kvantnih, astronomskih i ostalih znanstvenih neotkrivenih pitanja tiče, tu se još ima mnogo toga za otkrivati i napredak treba podržati čisto radi podržavanja života per se. Da bi se život ljudske rase učinio kvalitetnijim ofkors. Sad se tu otvara još hrpa etičkih i ostalih podpitanja i what if situacija u koje ne bi zalazio....

:-k Jup, ali definitivno ne smatram da znanstveni napredak treba podržati samo zbog boljitka našeg života na zemlji, čisto u svrhu kvalitetnijeg preživljavanja. Čak vjerujem da nam mozak (i sve što s njim dolazi) nije dan toliko u svrhu preživljavanja, koliko u svrhu spoznavanja. Kvragu, žohari nemaju pojma o znanosti, a otporni su ko sam vrag. :lol: Više me veseli onaj psihički faktor zadovoljavanja ljudske mašte, veselja kad se nešto novo otkrije, postojanje potrebe da se uvijek istražuje dalje i više itd. :)

STARK wrote:no, da sumiramo ULTIMATIVNI APSOLUTNI zaključak :)

Ovo što si rekla o ograničenosti vlastitog iskustva i spoznavanja na globalnoj razini. meni je uvijek smisao ljudske rase bio upravo to, prevladavanje svojih materijalnih zapreka i razvijenje svijesti koja će biti slobodna i nesputana...potpuna transcendentacija kolektivne ljudske svijesti.

Couldn't agree more.

STARK wrote:Neki vjeruju da će 2012. ulaskom u novo Zemljino doba doći do tranzicije ljudske svijesti, odnosno da će doći do promjene rezonantne frekvencije elektromagnetskog polja i da će nam taj novi elektromagnetski omotač omogućiti razvijanje neviđenih sposobnosti i mogućnosti...upravo izdizanje ljudske svijesti na novu razinu. Pretpostavimo na trenutak da je to istina...sad tu opet nismo učinili ništa vlastitim svjesnim naporom, već su se kozmički zakoni pobrinuli za to...gdje idemo od te točke je druga stvar. Ali recimo da bi po meni to bio jedan veliki cilj ljudske rase - nadilaženje razmišljanja zatočenog u iskustvu i oslanjanje na apstraktno i na osjećanje života koji nas okružuje. Ma dalo bi se o tome još...

Joj, toliko priča o toj 2012... :D

A vjeruju neki svašta, ali jedino što je u cijeloj toj priči s magnetskim poljima sigurno, je to da Sunce, a ne Zemlja, svakih 11 godina prolazi taj ciklus zamjene magnetskih polova. (trenutačno je N magnetski pol usmjeren kroz južnu Sunčevu polutku, S magnetski pol kroz sjevernu, a 2012. će se zamijeniti. Ova promjena se događa poprilično redovito, svakih 11 godina, što znači da ih je Zemlja, skupa sa svim ostalim planetima doživjela mali milijun puta. Zadnja takva je bila 2001. i niš nam se nije dogodilo. :)

E sad, ono oko čega se ljudi bune i zbog čega nastaju ovakve teorije o smaku svijeta (ili o nekim velikim promjenama nabolje) je Zemljino magnetsko polje, koje kao i Sunčevo doživljava svoje promjene, samo što taj ciklus kod Zemlje traje od 10ak tisuća, do milijun i nešto sitno godina. Dakle, nije pravilan kao Sunčev i nemoguće je predvidjeti kad će do te promjene doći. (zadnja se npr dogodila prije nekih 750 000 godina). Dakle, ova Sunčeva promjena 2012. na Zemlju neće imati nikakvog utjecaja, al eto, nisu dugo smislili nikakvu katastrofu, pa im je ovo valjda došlo ko zgodan datum.

Zemljino magnetsko polje se mijenja, to je istina, ali do te promjene može doći za parsto tisuća godina, a može danas. :P I čak i da se dogodi, mi ne možemo znati kakve bi to posljedice imalo na život na Zemlji. Ali, iskreno sumnjam da će se dogoditi neko veliko "prosvjetljenje" ljudske rase, koliko god bi to super bilo :P. Još se uvijek ne zna što se točno kod te zamjene magnetskih polova događa. Neki pretpostavljaju da na neki kraći period u trenutku zamjene magnetsko polje skroz oslabi. U tom slučaju će nam atmosferica zbrisati velikim dijelom u svemir i sve će nas spržiti u ve zrake. Ko kokice. :P U slučaju da se drastično pojača, opet se nećemo dobro provest. Uglavnom, niš od toga, šanse da nam se bilo šta posebno dogodi 2012. su poprilično ravne nuli. :)

STARK wrote:E da, toplo preporučam da si pročitaš knjigu ''Polje - potraga za tajnim silama svemira''od Lynne Mctaggart, kao već nisi. Vjeruj mi, issplati se.

Hvala, budem, samo da uhvatim vremena. Čula sam da je predobra knjiga, svi je hvale.

Još jedna odlična knjiga, stručnija ali odlično koncipirana i razumljiva - Nigel Henbest - Eksplozija Svemira, pa prelistaj ako ti se bude dalo..

Edit - evo jedan realan članak o 2012. u kojem je sve fino objašnjeno.

http://www.universetoday.com/2008/10/03 ... -reversal/
Dragonchild
Forum member

Postby Stark » Fri Feb 06, 2009 19:20

Dragonchild wrote:
Joj, toliko priča o toj 2012... :D

A vjeruju neki svašta, ali jedino što je u cijeloj toj priči s magnetskim poljima sigurno, je to da Sunce, a ne Zemlja, svakih 11 godina prolazi taj ciklus zamjene magnetskih polova. (trenutačno je N magnetski pol usmjeren kroz južnu Sunčevu polutku, S magnetski pol kroz sjevernu, a 2012. će se zamijeniti. Ova promjena se događa poprilično redovito, svakih 11 godina, što znači da ih je Zemlja, skupa sa svim ostalim planetima doživjela mali milijun puta. Zadnja takva je bila 2001. i niš nam se nije dogodilo. :)

E sad, ono oko čega se ljudi bune i zbog čega nastaju ovakve teorije o smaku svijeta (ili o nekim velikim promjenama nabolje) je Zemljino magnetsko polje, koje kao i Sunčevo doživljava svoje promjene, samo što taj ciklus kod Zemlje traje od 10ak tisuća, do milijun i nešto sitno godina. Dakle, nije pravilan kao Sunčev i nemoguće je predvidjeti kad će do te promjene doći. (zadnja se npr dogodila prije nekih 750 000 godina). Dakle, ova Sunčeva promjena 2012. na Zemlju neće imati nikakvog utjecaja, al eto, nisu dugo smislili nikakvu katastrofu, pa im je ovo valjda došlo ko zgodan datum.

Zemljino magnetsko polje se mijenja, to je istina, ali do te promjene može doći za parsto tisuća godina, a može danas. :P I čak i da se dogodi, mi ne možemo znati kakve bi to posljedice imalo na život na Zemlji. Ali, iskreno sumnjam da će se dogoditi neko veliko "prosvjetljenje" ljudske rase, koliko god bi to super bilo :P. Još se uvijek ne zna što se točno kod te zamjene magnetskih polova događa. Neki pretpostavljaju da na neki kraći period u trenutku zamjene magnetsko polje skroz oslabi. U tom slučaju će nam atmosferica zbrisati velikim dijelom u svemir i sve će nas spržiti u ve zrake. Ko kokice. :P U slučaju da se drastično pojača, opet se nećemo dobro provest. Uglavnom, niš od toga, šanse da nam se bilo šta posebno dogodi 2012. su poprilično ravne nuli. :)

http://www.universetoday.com/2008/10/03 ... -reversal/

Slažem se da su neke stvari preuveličane u vezi 2012. i da je 21. 12. krivo interpretiran u kalendaru Maya kao datum nakon kojeg će uslijediti nekakva katastrofa, ali svejedno mislim da je simbolika cijele priče zanimljiva. I vjerujem u numeričku preciznost Maya, pogotovo primjenu njihovog matematičkog znanja u astronomiji...koja je navjarojatna. Iskreno, ponekad mislim da bi bilo najbolje da se nešto drastično desi sa Zemljom što bi promjenilo tijek civilizacije, ali ne u katastrofalnim razmjerima gdje bi planet otišao u kurac, već nešto što će biti znak ljudima da su malo zabrijali :) Ne baš sad da Nibiru prozuji pored Zemlje i pokupi nas sa svojom gravitacijom :) , već nešto više spiritualno značajnije (nevezano za ikakve religije)...

E da, a šta je sa precesijskim ciklusom? Ako uzmemo u obzir da se svakih 26.000 (tj. cca 25.800 da budemo precizniji) godina Sunce poravna sa središtem galaksije, onda će i os Zemljine rotacije biti točno u ravnini sa centrom Mliječne Staze...koje bi bilo posljedice gravitacijskih sila iz središta galaksije, koje nisu baš zanemarive, na polove zemlje? Koja je mogućnost da se kut zemljine rotacije izmjeni ili čak da se Zemlja počne vrtiti u drugom smjeru?

E, pročitaj si ovaj članak od Krešimira Mišaka, vjerujem da ti je manje više to sve poznato, ali zanimljiv je ovaj dio sa zemljinom rezonancim i frekvencijom koja se vrti oko brojke 260, koja je pak bila sakralna za Maye.
http://blog.vecernji.hr/misak/2009/01/1 ... 12-godine/
Mišak je moj idol :)
Stark

Postby Dragonchild » Sat Feb 07, 2009 15:26

STARK wrote:Slažem se da su neke stvari preuveličane u vezi 2012. i da je 21. 12. krivo interpretiran u kalendaru Maya kao datum nakon kojeg će uslijediti nekakva katastrofa, ali svejedno mislim da je simbolika cijele priče zanimljiva. I vjerujem u numeričku preciznost Maya, pogotovo primjenu njihovog matematičkog znanja u astronomiji...koja je navjarojatna. Iskreno, ponekad mislim da bi bilo najbolje da se nešto drastično desi sa Zemljom što bi promjenilo tijek civilizacije, ali ne u katastrofalnim razmjerima gdje bi planet otišao u kurac, već nešto što će biti znak ljudima da su malo zabrijali :) Ne baš sad da Nibiru prozuji pored Zemlje i pokupi nas sa svojom gravitacijom :) , već nešto više spiritualno značajnije (nevezano za ikakve religije)...

Ma Maye nisu bili normalni (u pozitivnom smislu), to nitko ne poriče. :) Problem je u tome što smo mi danas valjda malo nazadovali pa njihove teorije krivo interpretiramo. :lol: Da, bilo bi super da se nešto takvo dogodi, često razmišljam kako bi bilo kul da nas napadnu neki extra terrestriali i da se cijeli svijet mora ujediniti ako mislimo preživjeti. Da ljudi već jednom izvade glave iz guzica i počnu živjeti jedni za druge, a ne jedni protiv drugih. :) Inače, predobra mi je ta priča sa Nibiruom. Dobro, malo je dorađena na mitskoj razini, ali fakat postoji dobra šansa da je asteroidni pojas nastao baš na taj način. :)

STARK wrote:E da, a šta je sa precesijskim ciklusom? Ako uzmemo u obzir da se svakih 26.000 (tj. cca 25.800 da budemo precizniji) godina Sunce poravna sa središtem galaksije, onda će i os Zemljine rotacije biti točno u ravnini sa centrom Mliječne Staze...koje bi bilo posljedice gravitacijskih sila iz središta galaksije, koje nisu baš zanemarive, na polove zemlje? Koja je mogućnost da se kut zemljine rotacije izmjeni ili čak da se Zemlja počne vrtiti u drugom smjeru?

E, pročitaj si ovaj članak od Krešimira Mišaka, vjerujem da ti je manje više to sve poznato, ali zanimljiv je ovaj dio sa zemljinom rezonancim i frekvencijom koja se vrti oko brojke 260, koja je pak bila sakralna za Maye.
http://blog.vecernji.hr/misak/2009/01/1 ... 12-godine/
Mišak je moj idol :)

E sad, kod te priče sa precesijskim ciklusom u ovom kontekstu mi je dosta toga nejasno, ili su autori tih članaka nešto pobrkali. Zemljin precesijski ciklus nema (barem koliko ja znam čisto astronomski) nikakve veze sa "poravnavanjem sa središtem galaksije". Wtf? Kakvo poravnavanje? :-k Pa Sunce je sa središtem galaksije poravnano stalno, s obzirom na to da kruži ravninom galaktičkog diska sa stvarno minimalnim oscilacijama. Isto tako i Zemlja oko Sunca ravninom ekliptike. Jedina zanimljiva stvar ovdje je ta što Zemljin precesijski ciklus traje oko 26000 Zemaljskih godina, a Sunčev sustav je od središta Milky waya udaljen cca isto toliko, ali svjetlosnih godina. Možda mi je tu promakla kakva važna poveznica, pa te molim da me prosvjetliš. :P

Dalje, kako os Zemljine rotacije može ikako biti u ravnini sa centrom Milky Waya? Možda si se krivo izrazio, jesi mislio na ravninu galaktičkog diska? Pa inklinacija Zemljine osi je svega 23 i pol stupnja, kaj znači da fali skoro 70 stupnjeva do položenog položaja (kakav na primjer ima Uran, on se oko Sunca doslovno kotrlja pošto mu je inklinacija oko 90 stupnjeva. I da, skoro je najkulniji planet. :P

Daleko od toga da su gravitacijske sile iz središta galaksije zanemarive, pa one nas i drže sve skupa na okupu. :) Ali ne vidim zašto bi u bilo kojem trenutku u skoroj budućnosti bile drastično veće nego inače, a pogotovo toliko veće da bi uzrokovale okretanje planeta naglavce i "zamjenu" polova. Ne kužim tu vezu između precesijskog ciklusa i tog "poravnavanja" pa stvarno ne mogu odgovoriti na to. Morat ćeš mi to nacrtati o čemu se točno radi. :D

Inače, vjerojatno znaš da je Venera jedini planet koji rotira retrogradno, i ima najduži period rotacije, nisam sad sigurna sto posto, ali mislim da je preko 240 dana. Pretpostavlja se da je kod nje "zamjenu" polova uzrokovao neki poprilično ogromni sudar, i istovremeno jako usporio rotaciju. Tako da meni osobno to izgleda kao jedini vjerojatni scenarij koji bi istu stvar mogao uzrokovati i kod Zemlje i kod svih ostalih planeta. :)

Dobar je članak, simbolika stoji, postoji još hrpa pojmova u kojima se može pronaći broj 260 i njegove izvedenice. Ali kaj mogu kad sam skeptična, uvijek tražim znanstvenu potvrdu u svim tim mumbo jumbo teorijama. :) Moraš mi ono gore objasniti, sad me fkt zanima o čemu se točno radi. Ono poravnavanje osi Zemljine rotacije u istoj ravnini sa centrom MW-a. :)
Dragonchild
Forum member

Postby Stark » Sat Feb 07, 2009 17:30

Da pojasnim, dakle, radi se o slijedećem....da, mislio sam na galaktički ekvator, koji će 2012. na zimski solsticij biti poravnan se dužinom zemljine rotacijske osi...dakle radi se o totalnom poravnanju od 0 stupnjeva..
Što se precesijskog gibanja tiče - usred tog procesa dolazi do mijenjanja pozicija planeta i zvijezda, dakle konfiguracija sazviježđa u razmaku od par tisuća godina je skroz drugačija, tj. pomaknutija. Kruženje solarnog sustava oko centra naše galaksije se dešava po punom krugu u periodu od tih cca 26.000 godina (dakle po udaljenosti Sunca od centra galaksije), a precesijsko gibanje planeta, uključujući i Sunce, dovodi do toga da daje putanju našim sazviježđima, što se očituje različitim poravnanjima u toku godine i na kraju različitim zodijačkim konfiguracijama u određenom dijelu godine.

Sad uzmi u obzir da se nalazimo u doba Ribe, što se zodijačkog znaka tiče i da u solsticiju i ekvinociju svake godine u periodu od 72 godine zodijački znak pomaknut prema Suncu za 1 stupanj. Vraćanje na isti položaj upravo traje tih cca 26.00 godina (360 dana u godini, koliko iznosi solarni kalendar Maya pomnoženo sa 72 = 25.920). Kraj kalendara Maya označava ulazak o novi zodijački znak, odnosno u doba Vodenjaka, iako je to isto tek početak tog procesa koji traje nekoliko stotina godina dok ekvinocij bude u dobu Vodenjaka.

Stvar je u tome što će 2012. doći upravo do tog rijetkog galaktičkog poravnanja Zemlje prema Suncu i prema ekvatoru galaksije koje za Maye ima veliko simboličko značenje, a što će značiti za nas i hoće li uopće, beats me. Neki istraživači ističu da su zračenja koje uzrokuje supernove i crna rupa u središtu galaksije usmjerena u obliku ravnih linija, dugačkih par desetaka svjetlosnih godina i da to treba uzeti u obzir...hoće li to usred takvog poravnanja utjecati na Zemlju, nemam pojma, nisam se potrudio saznati...
Bit je u tome da je to jedinstven položaj u kojem će se Zemlja naći i više nikad nećemo biti živi da tome svjedočimo.

Zanimljivo kako se uspije doći od citata Neila Gaimana do takve teme :D
Stark

Postby dead_zygote » Sat Feb 07, 2009 17:38

Hippies.They're everywhere. They wanna save the earth, but all they do is smoke pot and smell bad.
dead_zygote
Forum member

PreviousNext

Return to Knjizevnost