[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/perun_header.php on line 11: mysql_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:100613 Library:100505
Perun.hr forum • View topic - Hermann Hesse

Hermann Hesse

Općenito o literarnim dijelima koja vas zanimaju...

Moderators: ABIZMO, HuncuT

Postby PurpleMonster » Sun May 21, 2006 14:01

mer_de_noms wrote:stepski me nie ipak rasplakao..
siddhartha koju sam prvu procitala jos uvijek ima najveci utjecaj na mene..
nekako mi je ostala najdraza jer evo par miseci nakon sto sam je procitala jos me debelo drzi..

procitao sam je prije pun kurac godina, ali jos uvijek je kao da sam je tek jucer procitao.
When there is nothing, I invision what will be..

Good hunting S.T.A.L.K.E.R.
PurpleMonster
Forum member

Postby true believer » Sat Jun 03, 2006 21:43

Prochitah stepskog vuka, demiana, roshalde, siddharthu, i narcisa....ova zadnja me najvishe dojmila....
true believer
Forum member

Postby Morgan » Sat Jun 10, 2006 22:40

Demian je najbolji. Siddhartha odmah iza njega.
Morgan
Forum member

Postby mer_de_noms » Sat Jul 22, 2006 13:22

uzela sam putovanje na istok.. kratka je.. sa previse objasnjenja i podsjeca me masu na alkemicara..
mer_de_noms
Forum member

Postby Diogen » Sun Aug 06, 2006 23:00

mer_de_noms wrote:uzela sam putovanje na istok.. kratka je.. sa previse objasnjenja i podsjeca me masu na alkemicara..
Hmmmm, mislim da i nije najsretnije uspoređivati njih dvoje... Objašnjenja se odnose na povijesne ličnosti navedene u djelu čija su imena većim dijelom "šifrirana". Ta pojašnjenja su itekako potrebna, da bi se razumjelo neke dijelove knjige, a i samu ideju, sam koncep Hessea.

Putovanje je meni osobno stvarno zanimljivo djelce. Poprilično hermetično također, što je dosta veliki plus. Zapravo, može dobro služiti kao svojevrsni uvod u Igru staklenim perlama. Baš čitam taj roman. Još su dojmovi mi zbrkani, trebam pročitat knjigu do kraja, ali čini mi se da je ovo njegov sam kreativni vrh...

Mala preporuka, pročitajte si monolog Josefa Knechta na str 182. u kojem je prikazan najkraći mogući opis Igre.

E da, malo off-topica ne škodi, Coelho je zapravo "posudio" motiv spavača koji sanja blago, pa krene na opasan put itd. ( uglavnom, sinopsis Alkemičara ). U Borgesovoj zbirci Knjiga od snova je naveden tekste iz Priča iz 1001 noći, 351. noć. Uglavnom, Arap iz Kaira sanja blago u Perziji, mukotrpno prelazi sve prepreke i dolazi tamo, no zadeesi ga nesreća, završi u zatvoru gdje ispriča svoju priču upravitelju, a on mu odgovori da je on sanjao blago u Kairu i opiše mu točno mjesto itd. Nemam pojma jel to vjerodostojno ili je stari J.L. sam to napisao, ali dosta govori o Coelhu

EDIT : taj monolog je ipak na 186. str. :)

Hm, nedavno sam skužio kako uopće nije čudno što je ekspedicija propala uslijed Leovog nestanka, kad je Leo :arrow: L.ux E.x O.riente :)
Branislav Glumac wrote: Mrcomoćno je

Odin, crveni Thor il Krist Bijeli...
Malo su važna imena i bozi
Prava je obaveza biti hrabar.
Diogen
Forum member

Postby NOGOŠIR » Tue Aug 22, 2006 4:36

procitao sam samo 's. vuka' prije manje od godinu dana, i nije mi bio bas nesto. kao da hesse hoce reci da je njegova filozofija prava. a to mu se "dogadja" u vise knjiga, cuo sam. iako su mu one scene u onom kazalistu (jel to bilo kazaliste, ono s hodnicima nekakvim?) odlicne, to sam osjetio kao da je lynch malo i iz "vuka" crpio inspiraciju za klub silencio u filmu mulholland drive
NOGOŠIR
_________

Postby Diogen » Tue Aug 22, 2006 11:51

NOGOŠIR wrote: kao da hesse hoce reci da je njegova filozofija prava.
Zanimljivo tumačenje... s kojim se moram ne-složiti :D

Stepski vuk je pljuska u lice građanskom licemjerju i europskom društvu s početka 20. stoljeća. Sad, možda je moguće takav dojam steći iz jednog dijela gdje se Hermina iznova pita jesu li njezini snovi bili samo bolesna iluzija ili nešto više, te konstatira : " Ali ne ! Tisuću puta su bili u pravu moji snovi, tisuću puta su u pravu bile moje želje... "

U dubini tog romana je odnos pojedinca, slobodnog duha i društva. Mislim da je H. vrlo oštroumno i točno obradio tu problematiku, na sebi svojstve način naravno... To je priča o jednom vremenu čija je podloga poniranje u psihu jednog individualca iskorjenjenog i vremena u kojem živi...

Istina je da postoji određena doza didaktičnosti u njegovom opusu. Bilo bi besmisleno to negirati. Al, Hesseova "filozofija" je za mene otkrivanje samog sebe, otkrivanje svojih potencijalal, sloboda i samoodređenje... i ne mora Hesse napisati po tuceta romana poručujući da je to prava filozofija da bih je ja usvojio kao svoju, kao pravu za mene :D :wink:

Mislim da je njuegova filozofija bila da svaki slobodni pojedinac treba stvoriti sebe i svoju filozofiju...

A što se tiče politike, tu je točno za reći da on smatra svoju filozofiju pravom. Bio je uvjereni pacifist i demokrat. Uostalom, stvaranje političkih stavova podrazumijeva uvjerenje u ispravnost vlastitih težnji :)

Diogen
Forum member

Postby NOGOŠIR » Tue Aug 22, 2006 15:35

Diogen wrote:Al, Hesseova "filozofija" je za mene otkrivanje samog sebe, otkrivanje svojih potencijalal, sloboda i samoodređenje...

ok, ali to sam vec znao od prije, zato ta knjiga i nije bila nesto.

Mislim da je njuegova filozofija bila da svaki slobodni pojedinac treba stvoriti sebe i svoju filozofiju...

nisam to shvatio tijekom citanja knjige. ali slozio bih se, naravno.
NOGOŠIR
_________

Postby nya » Sat Aug 26, 2006 20:31

Čitala sam Siddharthu i Stepskog Vuka. Budem i ostalo, Hesse je predobar. Ima tko preporuku? :)
Perhaps this final act was meant
To clinch a lifetimes argument
That nothing comes from violence and nothing ever could
For all those born beneath an angry star
Lest we forget how fragile we are
nya
Forum member

Postby alex_ » Tue Nov 07, 2006 20:39

procitala siddhartu i dobra mi je knjiga ali smatram da je hesse napisao i boljih,demiana takoder i iskreno bolji mi je od siddharte,narcis nisam,i iskreno igru staklenim perlama po 3put citam,i svaki put kako ju citam sto sam sve starija kao da razumijem neke nove stvari u knjizi,mah..uglavnom.
..............all this pain is an illusion.......

..............Think for yourself.... Question authority.........
alex_
Forum member

Postby mer_de_noms » Tue Nov 21, 2006 21:18

Diogen wrote:
mer_de_noms wrote:uzela sam putovanje na istok.. kratka je.. sa previse objasnjenja i podsjeca me masu na alkemicara..

E da, malo off-topica ne škodi, Coelho je zapravo "posudio" motiv spavača koji sanja blago, pa krene na opasan put itd. ( uglavnom, sinopsis Alkemičara ). U Borgesovoj zbirci Knjiga od snova je naveden tekste iz Priča iz 1001 noći, 351. noć. Uglavnom, Arap iz Kaira sanja blago u Perziji, mukotrpno prelazi sve prepreke i dolazi tamo, no zadeesi ga nesreća, završi u zatvoru gdje ispriča svoju priču upravitelju, a on mu odgovori da je on sanjao blago u Kairu i opiše mu točno mjesto itd. Nemam pojma jel to vjerodostojno ili je stari J.L. sam to napisao, ali dosta govori o Coelhu

i ciljala sam na taj motiv :wink:
mer_de_noms
Forum member

Postby Diogen » Wed Nov 22, 2006 15:01

Hoćeš reć da te podsjeća na to putovanje ili da je Herman bio plagijator također?

Površno gledano, da, pomalo su teme slične. Ali u biti su obrađene na potpuno različite načine. Samo ću reć da je Hesse kao pripovjedač bog za Coelha :) :wink:

Diogen
Forum member

Postby mer_de_noms » Fri Nov 24, 2006 20:15

Diogen wrote:Hoćeš reć da te podsjeća na to putovanje ili da je Herman bio plagijator također?

Površno gledano, da, pomalo su teme slične. Ali u biti su obrađene na potpuno različite načine. Samo ću reć da je Hesse kao pripovjedač bog za Coelha :) :wink:
blago kompliciras :lol:
htjedoh rec da me alkemičar preeeeviše podsjeca na putovanje na istok..
samo sam to htjela rec.. i ne nie potrebno da sad i ovo moje razmišljanje razvlačiš :wink:
i ne pokušajem rec da je hesse plagijator :shock:
ubit cu te.. guras mi rici u usta :lol:
mer_de_noms
Forum member

Postby Diogen » Sat Nov 25, 2006 15:40

mer_de_noms wrote:
Diogen wrote:Hoćeš reć da te podsjeća na to putovanje ili da je Herman bio plagijator također?

Khm, blago? :lol: a znam... moj grijeh, moj preveliki grijeh... al opet, diskusija na ovom podforumu je poprilično mrtva, tak da se hvatam za slamke :lol: :lol: :wink:

Diogen
Forum member

Postby mer_de_noms » Sat Nov 25, 2006 15:43

Diogen wrote:
mer_de_noms wrote:

Khm, blago? :lol: a znam... moj grijeh, moj preveliki grijeh... al opet, diskusija na ovom podforumu je poprilično mrtva, tak da se hvatam za slamke :lol: :lol: :wink:
da, primjetih :(
eeeee.. i uzela sam sad igru staklenim perlama..
kolika je :lol:
strah me :lol:
mer_de_noms
Forum member

PreviousNext

Return to Knjizevnost