[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/perun_header.php on line 11: mysql_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:100613 Library:100505
Perun.hr forum • View topic - George Orwell :1984 (Nineteen - Eighty Four)

George Orwell :1984 (Nineteen - Eighty Four)

Općenito o literarnim dijelima koja vas zanimaju...

Moderators: ABIZMO, HuncuT

Postby Dikobraz » Sun Apr 16, 2006 14:33

Koba wrote:Orwell je inače napisao knjigu u kojoj najgori režim na svijetu naziva socijalizmom. Ali to uopće ne znači da Orwell nije bio uvjereni socijalist do kraja života. Imperijalizmu je posvetio Burmanske dane i dosta eseja, ali i dalje, on je bio engleski gospodin.

Inače u prvom izdanju knjige 1984. je bio jedan predgovor koji je, između ostalog, uključivao jedan dio u kojem se tvrdi da britanska vlast nije ništa manje tiranska od ruske i posrao je doslovce cijelu vlast svoje drage zemlje. Taj predgovor nikad nije izdan. Toliko o cenzuri...

Chomsky je jednom zgodom izjavio da knjiga nije nešto preposebno, jer da je, ne bi nikada ni izašla. Ima nešto u tome... Iako smatram da je knjiga dosta dobra... No usudio bih se reći da Philip K. Dickov "Blade Runner" ilitiga "Sanjaju li andoridi električne ovce" je debelo blizu 84.-oj po mračnoj atmosferi...
"Oni koji imaju moć da vas ubijede da vjerujete u apsurde, takođe imaju moć da vas natjeraju da činite zločine."- Voltaire (1694-1778)
Dikobraz
Forum member

Postby Averoigne » Sun Apr 16, 2006 14:50

1984. je tjeskobna totalitarna distopija... i nikako ne bih navodio tu knjigu kao paralelu već A Scanner Darkly, također od Dicka.a još prije sa Clockwork Orange, Fahrenheit 451, A Brave New World i THX 1138
AUT VIAM INVENIAM AUT FACIAM
Averoigne
Forum member

Postby Koba » Sun Apr 16, 2006 15:14

Dikobraz wrote:Inače u prvom izdanju knjige 1984. je bio jedan predgovor koji je, između ostalog, uključivao jedan dio u kojem se tvrdi da britanska vlast nije ništa manje tiranska od ruske i posrao je doslovce cijelu vlast svoje drage zemlje. Taj predgovor nikad nije izdan. Toliko o cenzuri...

Da su ga državne vlasti cenzurirale, čisto sumnjam. Pogledaj samo ranije Orwellove eseje (Lav i jednorog, Tko su ratni zločinci) i pročitaj kako otvoreno proziva Churchilla, Chamberlaina i kompaniju za ratne zločine. O pljuvanju po kompletnom engleskom društvu da i ne govorim.

Dikobraz wrote:Chomsky je jednom zgodom izjavio da knjiga nije nešto preposebno, jer da je, ne bi nikada ni izašla. Ima nešto u tome...

Knjiga je odličan filozofski roman u kojem se analitički obrađuje totalitarizam kao pojava. Eseji o masovnoj psihologiji, varanju naroda, iskrivljivanju percepcije, nacionalizmu kao oružju i svim ostalim elementima vezanim uz 1984. su pisani 30 godina prije nego je ona izdana. Ako netko misli da će u njoj naći Mudrost i nešto sasvim novo i sasvim originalno, razočarat će se. Knjiga je posebna utoliko što na jednostavan način prikazuje pojave u stvarnom svijetu dovodeći ih to ekstrema.

Inače, čitao sam neke trkelje Chomskog o Orwellu i čini mi se da taj ozbiljnije nije primio knjigu u ruku.
Koba
Forum member

Postby Dikobraz » Mon Apr 17, 2006 13:33

Koba wrote:Da su ga državne vlasti cenzurirale, čisto sumnjam. Pogledaj samo ranije Orwellove eseje (Lav i jednorog, Tko su ratni zločinci) i pročitaj kako otvoreno proziva Churchilla, Chamberlaina i kompaniju za ratne zločine. O pljuvanju po kompletnom engleskom društvu da i ne govorim.

E vidiš nisam te eseje čitao, jesu li prevedeni na hrvatski uopće? Mislim nikakav mi problem nije na engleskom čitati ali pitam jer ih nisam primjetio. Ako jesu unutar koje knjige? Da li možda "zašto pišem i drugi eseji" ili?
A nije ni vlast svemoćna, ja bih prije rekao da se oko 84. digla veća prašina pa se zato više pazilo oko toga, a eseje je ipak teže cenzurirati jer mogu izaći u hrpi nezavisnih medija i tako, mislim teško je sada o tome s današnje perspektive, ali da bi se dalo to istražiti malo, sigurno da bi. S druge strane, sve da su ga i izdavači cenzurirali, bilo je to radi podobnosti i straha da ih vlast ne dovede do stečaja ili nešto slično... Opet to govori nešto o vlasti heh. Zanimljiva tema u svakom slučaju.

Koba wrote:Knjiga je odličan filozofski roman u kojem se analitički obrađuje totalitarizam kao pojava. Eseji o masovnoj psihologiji, varanju naroda, iskrivljivanju percepcije, nacionalizmu kao oružju i svim ostalim elementima vezanim uz 1984. su pisani 30 godina prije nego je ona izdana. Ako netko misli da će u njoj naći Mudrost i nešto sasvim novo i sasvim originalno, razočarat će se. Knjiga je posebna utoliko što na jednostavan način prikazuje pojave u stvarnom svijetu dovodeći ih to ekstrema.

Pa s tim se apsolutno slažem, bez daljnjega... Chomsky je u svom aktivizmu možda malo previše zaboravio na jednu naizgled "nevažnu" činjenicu a to je da je Orwell i umjetnik između ostalog. Zato je zabrijao da je trebao biti aktivniji valjda ili je htio naglasiti kako je on kewl, a to nije ništa novo u intelektualnim vodama :mrgreen:... Ma knjiga je zakon i točka, odlično književno ostvarenje uz društvenu kritiku i sve ovo što si ti gore napisao, osim toga vjerojatno je Orwellu i bilo stalo da knjiga izađe, pa bio bi glup da je napisao remek-djelo i onda ga zapaprio taman toliko da nikad ne izađe :mrgreen:...
U svakom slučaju ne zastupam ja sad mišljenje Chomskog u vezi Orwella, samo iznosim različite zanimljive perspektive.

Koba wrote:Inače, čitao sam neke trkelje Chomskog o Orwellu i čini mi se da taj ozbiljnije nije primio knjigu u ruku.

Moguće, ali čisto sumnjam, ne bi si to Chomy dopustio. Mislim da je možda ipak veći razlog aktivistička pretencioznost. :mrgreen:
A opet ovisi što misliš pod tim "ozbiljnije", da li ju je pročitao 5, 10 ili 20 puta... u krajnjoj liniji nevažno...
"Oni koji imaju moć da vas ubijede da vjerujete u apsurde, takođe imaju moć da vas natjeraju da činite zločine."- Voltaire (1694-1778)
Dikobraz
Forum member

Postby Dikobraz » Mon Apr 17, 2006 13:38

Averoigne wrote: i nikako ne bih navodio tu knjigu kao paralelu već A Scanner Darkly, također od Dicka

Nisam to čitao, hvala na preporuci...

THX-1138? Jel' to onaj Lucasov film gdje su svi oni ćelavi muški i ženske u jednom društvu i ne smiju se seksati ili nešto slično nedajbože jer je to sve blud i slično i nije dobro za društveni progres? Pa to uopće postoji knjiga? Ne da bih ja znao...

I film mi je malo mutav, iako je KVLT. :mrgreen:
Suprotnost čista od BNW-a što se tiče jebačine :mrgreen:...
Dikobraz
Forum member

Postby Koba » Fri Apr 21, 2006 22:41

Dikobraz wrote:E vidiš nisam te eseje čitao, jesu li prevedeni na hrvatski uopće? Mislim nikakav mi problem nije na engleskom čitati ali pitam jer ih nisam primjetio. Ako jesu unutar koje knjige? Da li možda "zašto pišem i drugi eseji" ili?

Oni koje sam naveo su prevedeni i nalaze se u Zašto pišem i drugi eseji.
Koba
Forum member

Postby Keira » Tue May 02, 2006 14:29

Najbolja knjiga na svijetu.

Nisam gledala film, a ni ne usudim se.

A što se Chomskoga tiče, taj čovjek stalno vrti jednu te istu pjesmu, iznova i iznova. Kao da mi sve to ne znamo. Možda u SAD-u bolje prolazi zbog veće cenzure medija kada su u pitanju neka nedjela amerikanaca, ali za europljane, ili barem mene, postao je suhoparan. Ne treba nam netko tko će otkrivati toplu vodu... Mislim, svaka čast svakome tko javno prigovara nekim stvarima, ali postao je dosadan.
Yesterday I was a dog. Today I 'm a dog. Tomorrow I 'll probably still be a dog. *sigh* There's so little hope for advancement.-Snoopy
Keira
Forum member

Postby petrucci » Thu Jun 01, 2006 12:43

džordž orvel "hiljadu devetsto osamdeset i četvrta", također čito na engleskom, sad je imam za par dana na ispitu iz engleskog(ono na kraju godine!!!!-(((((), prije 7 mjeseci sam ga citao,vise se ne sjecam sta se radi u knjizi, mutno mi je. trebam usporedit to i "death of a salesman"(mislim da je prijevod smrt trgovackog putnika), ako ima ko kakvu pomoc za udjelit,

1984 vs. Smrt trgovackog putnika
dajte ljudi neke analize,nadjite vezu...
petrucci
Forum member

Postby BLACK GOD » Fri Jun 09, 2006 2:04

Ubrzo će se ispostavit da je bio prorok. Pogledajte prema čemu idemo... TOTALNA KONTROLA!
BLACK GOD
Forum member

Postby moja malenkost » Fri Jun 09, 2006 21:20

jebena knjiga, također čitao na srpskom prijevodu. Jako me nerviraju komentari tipa da je 1984 ista stvar kao divni (vrli) novi svijet od huxleya. Sličan koncept ali posve druga interpretacija...
ivl basist ov det
moja malenkost
Forum member

Postby Animal » Mon Jun 12, 2006 7:26

ja mislim da je ta knjiga bila namjenjena kao pljuska onima sta su se veselili komunizmu... pa ti sad vidi kako je to u totalitarnom rezimu.
Ja sam rođen namrgođen

a sad čekam sabah sa šejtanom
Animal
Forum member

Postby moja malenkost » Fri Jun 16, 2006 19:11

namijenjena je kao pljuska bilo kakvom totalitarizmu, bila to lijeva ili desna politika
ivl basist ov det
moja malenkost
Forum member

Postby Diogen » Fri Jun 16, 2006 19:46

Animal wrote:ja mislim da je ta knjiga bila namjenjena kao pljuska onima sta su se veselili komunizmu... pa ti sad vidi kako je to u totalitarnom rezimu.
Ovako grubo i površno gledano, puno bliža kritici komunizma je Životinjska farma ( sve su životinje jednake, samo su neke jednakije od drugih ).
Branislav Glumac wrote: Mrcomoćno je

Odin, crveni Thor il Krist Bijeli...
Malo su važna imena i bozi
Prava je obaveza biti hrabar.
Diogen
Forum member

Postby Koba » Wed Aug 09, 2006 14:18

Keira wrote:Najbolja knjiga na svijetu.

Nisam gledala film, a ni ne usudim se.

A što se Chomskoga tiče, taj čovjek stalno vrti jednu te istu pjesmu, iznova i iznova. Kao da mi sve to ne znamo. Možda u SAD-u bolje prolazi zbog veće cenzure medija kada su u pitanju neka nedjela amerikanaca, ali za europljane, ili barem mene, postao je suhoparan. Ne treba nam netko tko će otkrivati toplu vodu... Mislim, svaka čast svakome tko javno prigovara nekim stvarima, ali postao je dosadan.

Vidiš, ja sam uvjeren da je u Americi cenzura medija znatno manja kad se radi o političkim stvarima. Ekstremna desnica, ljevica i sve ostale krajnosti se u Americi u pravilu ne cenzuriraju, ali se jako drži do političke korektnosti. Sve u svemu, mislim da se u Europi znatno više cenzurira. Pogledaj samo jednu liberalnu Nizozemsku, ili još gore Englesku - laneš i koknu te.

Chomsky ima jednostavnu taktiku - on zapravo ne govori ništa. OK, Pol Pot je grozan, ali Amerikanci su gori. Kim Il Sung je napravio puno sranja, al eto, Amerikanci su još više. I sve se svodi na to - nabaci par činjenica, poseri Ameriku, prešuti par ljevičarskih promašaja i pokupi bodove kod intelektualaca.

Danas najbolje prolazi antiamerička propaganda. Neke britanske novine (mislim da je riječ o Guardianu) su cenzurirale članak nekog svog novinara u kom je kritizirao Chomskog - on uživa prevelik ugled najvećeg intelektualca današnjice da bi riskirali sa kritičkim osvrtom na njegov rad. O Michael Mooreu i njegovim nedotupavim dokumentarcima ne treba ni govoriti, a čak i on danas uživa ugled intelektualca. Sve u svemu - bezveznjakovići.
Koba
Forum member

Postby Ruby » Fri Aug 18, 2006 18:50

Ali kroz tminu koja ga je obuhvaćala čuo je drugi metalni škljocaj i znao da su se vrata kaveza zatvorila a ne otvorila.

:worship:
Ruby
Forum member

PreviousNext

Return to Knjizevnost