Na rubu znanosti

Discussion board za generalne teme.
Ne toleriraju se spam, off-topic, svadje i sl...

Moderator: ABIZMO

Emisija "Na rubu znanosti" je

Pseudoznanost
14
58%
Znanost
10
42%

Total votes : 24

Postby Roswell_47 » Fri May 28, 2010 18:33

@breakdown:

po 321031 put postan članak...valjda je jasno kome je upuceno. Mišaku se tek počelo obračat kad je on reagira i reka da je emisija znanstvena i sl. stvari :)

http://pollitika.com/sveucilisni-oz-zas ... u-znanosti
KLUB OBOŽAVATELJA NEČEGA

I break them again, leading the legions of the betrayed...
Roswell_47
Forum member

Postby Seventh Son » Sat May 29, 2010 14:18

http://blog.vecernji.hr/nino-raspudic/? ... =225202586

ako se svibanj, mjesec bremenit obljetnicama, bliži kraju, ustaše i partizani lagano otklizavaju s prvog mjesta naših vrućih medijskih tema. Do početka Svjetskog nogometnog prvenstva to ispražnjeno mjesto zasigurno neće zauzeti ni ekološka katastrofa koja se već tjednima odvija u Meksičkom zaljevu, niti dramatični financijski problemi u EU. Čak i prije uvijek atraktivno političko-medijsko iživljavanje nad Hrvatima iz BiH gubi na privlačnosti nakon što su dežurni krivci za sve hrvatske nedaće do kraja zgaženi paktom Milanović - Kosor.

Stoga ne čudi što prazninu na području vrućih tema zadnjih dana popunjava čak i jedan “znanstveni” skandal. Sveučilišni profesor iz Splita prošli je tjedan programskom vijeću HRT-a, Saboru, HND-u i Vijeću za elektroničke medije uputio pritužbu u kojoj tvrdi kako HRT krši niz zakona emitirajući već osmu godinu emisiju “Na rubu znanosti” u sklopu “znanstvenog programa“. Ističe i kako se “emitiranjem “pseudoznanstvene” emisije u znanstvenom programu krši Zakon o HRT-u i Zakon o elektroničkim medijima“ i traži da se ona prebaci u zabavni program. U znak podrške navedenim pritužbama peticiju je već potpisalo više od stotinu znanstvenika.

Njihova zabrinutost zbog statusa znanosti u našim medijima je potpuno opravdana, ali je, nažalost, krivo adresirana, jer već sam naziv “Na rubu znanosti” amnestira Mišakovu emisiju od bilo kakvih znanstvenih pretenzija i kategoričkih tvrdnji kakve bi npr. sugerirao naslov “Središte znanosti” ili “Pregled znanstvene istine”. Bilo bi puno bolje da su znanstvenici koji su potpisivali peticiju protiv jedne u osnovi benigne emisije jednako dramatično progovorili o poziciji znanosti u hrvatskom društvu, neulaganju u znanost ili sudbini one floskule o društvu znanja.

Ovako se ponovo iz topa gađa vrapca, a na slona se nišani praćkom ili još češće, pravi se da ga se uopće ne vidi. U prosvjednom pismu se, potpuno neznanstveno, koristi pogrešan termin, koji dijelom krivotvori stvarnost o kojoj se govori. Mišakova emisija nije dio “znanstvenog programa”, kako se tvrdi, već znanstveno-obrazovnog. Čak i najneznanstvenijim temama kojima se emisija bavila ne može se negirati da spadaju u opće obrazovanje - ne moramo vjerovati u horoskop, ali je pitanje općeg obrazovanja znati da je Bik horoskopski znak, a konj nije. Zahtjev za prebacivanje emisije u zabavni program je višestruko zanimljiv. Iz teze da nešto što je neznanstveno spada u zabavu, slijedilo bi da je znanost nezabavna, dakle dosadna.

A što ćemo s drugim pogrešno kategoriziranim emisijama na HRT-u? Osobno, veći mi je dio zabavnog programa dosadan, pa ipak ne bih tražio da ga se prebaci u znanstveno-obrazovni. Humoristične emisije mi uglavnom nisu smiješne, no tko je kompetentan da to općenito presudi? Između ostalog, informativni program se često bavio dezinformiranjem, kulturni je bio nekulturan, a sportski vrvio nesportskim stavovima i ponašanjem, od neukusno pristranog komentiranja suđenja do iskazivanja radosti zbog skijaških padova protivnika, pa ipak, nitko nije tražio da ga se kvalificira kao ratnu propagandu. I zašto se uopće znanstvenici uzbuđuju zbog televizije, kad je pravo mjesto života znanosti sveučilište, institut, znanstveni časopis?

Mišak je ugošćavao i neke vrlo ugledne znanstvenike, no češće bi pozivao goste koji su bili na rubu znanosti ili onkraj tog ruba. Ali upravo taj rub bio je prostor na kojem se povremeno mogla čuti drugdje prešućena istina, koja se često izravno ticala naših života i džepova. Emisija je više puta hrabro išla protiv službenih mitova. U njoj se npr. prvi put kod nas govorilo o svinjskoj gripi kao o lažnoj pandemiji koju su pokrenule farmaceutske kompanije, što je danas, kad se pokazuje da su milijuni javnih kuna uludo potrošeni na cjepiva, jasno kao dan. Zašto je hrvatska znanstvena zajednica iz relevantnih područja potpuno prešutjela tu prevaru?

I je li i netko od tih koji su se vođeni profesionalnom odgovornošću trebali oglasiti potpisao peticiju protiv emisije? Najgori ishod ove priče bio bi inkvizitorski obračun s Mišakom, što bi dovelo do dodatnog jačanja protuakademskog raspoloženja u javnosti. A idealan bi bio povijesna pomirba – gostovanje fizičara koji je pokrenuo peticiju u emisiji “Na rubu znanosti”, upravo tamo gdje njegova inicijativa i spada.
Jesus saves... Passes to Moses... He scores!
Seventh Son
Forum member

Postby Panurg » Sat May 29, 2010 14:26

Sunburn wrote:Znam da je poisoning the well ali zaista ne mogu istrpiti ovakvo nesto.

Skrecem vam paznju (pogotovo tebi Panurg, jer si FUL inteligentan cini mi se) na ovo:
*slika*

Jel vidis sad zasto je NRZ opasna? Jer ljude (koji su inako intelektualno mravi tj. ne znaju svi obrađivati informacije, pa čak ni pomagalom kao što je Occamova britva, da ne spominjemo složenije procese) uvjerava da je znanost nesto jednostavno, banalno, trivijalno. Da je znanost "tipično znanstveno ZATUPLJUJUĆA", da ne govori "konkretno, sažeto, jezgrovito"
(ah... a što im reći? jesu li svijet, kozmos i život konkretni, sažeti i jzegroviti? :-) )

To je post kreatorice te grupe, grupe koja u svakom trenu broji sve više i više članova, u ovom trenu ih je 16,574. Ljudi za fakultetskim ili uskoro fakultetskim obrazovanjem. (tužno)
Na listi svaki put vidim jedno ili dva nova lica s "svojeg" fakulteta (HAHAHAHA) na što mi se digne sva kosa na glavi da mi ne treba gel za irokezu. To je strahota, totalni poraz znanosti i društva znanja.
(kakva vlasta takav narod, povratna kemijska reakcija, uz katalizatore i enzime)

Iskreno mi je zao sto je Misak u centru toga, mozda zaista nije losa osoba, ali s obzirom da nisam katolik krscanin, kod mene nema isprike "oprastam im jer ne znaju sto cine".
(i ja, ali čini se da u RH malo ljudi zna što čini)

Zelim da se to prekine, zao mi je.
(slažem se).

Oh. btw, taj HRSvijet portal na koji se pozivaju, znam da je jos jedan poisoning the well, ali samo ga pogledaj
(želiš li da mi glava eksplodira?)

Ma da, stvarno, informacije koje nalaze put do umova najvećeg broja ljudi su ujedno i najmanje vrijedne i najdostupnije.
Pogledaj samo 24 sata. Odvratne naslovnice, glup sadržaj, članci koji nisu pisani ni po kakvim pravilima, niti imaju glavu ni rep.
ali, besplatno se dijele. i besplatno se svuda razbacuju. i da hoćeš, teško ćeš ih izbjeći.
Slično vrijedi za HRT, novine, časopise, ostalu hrvatsku televiziju i medije itd...

Neka zvuči bahato, umišljeno i arogantno, ali većina ljudi je glupa. Jest. It's a fact. Ne moraš točno odrediti broj glupana, ali i aproksimativno je dobro. a aproksimativno bih rekao, globalno govoreći: minimalno 2/3.

Šteta što ne postoje dovoljno dobri mehanizmi određivanja "tko je koliko glup", pa da se na temelju toga odredi izborni cenzus i postave ograde na biračko pravo, ili, u najmanju ruku, ograde za ulazak kandidata u sabor tj. parlamentarno tijelo, neovisno o državnom uređenju:

predsjednik sabora:
http://www.youtube.com/watch?v=iEfNC5lIkNs

gradonačelnik Splita (dok to još nije ni bio):
http://www.youtube.com/watch?v=Qa7uBj4k ... re=related

nesuđeni "predsjednik-građanin, čovjek - a ne stranka", gradonačelnik Zagreba:
http://www.youtube.com/watch?v=E-YiOSjH ... re=related

e'o, ovaj je bar iskren, ako ništa drugo:
http://www.youtube.com/watch?v=snlb1n20 ... re=related

a kako je to sve izgledalo, dok su se baš svi smijali (primjetit ćete da su neki napustili pozornicu u međuvremenu):

*samo poslušajte što je rekla, zanemarujući prvu rečenicu (nemam ja ništa protiv dugih cijevi), pa onda zaključite jel smiješno:
http://www.youtube.com/watch?v=9GSCHdZ5a28&NR=1

s druge strane, ja sam optimist. I imam strpljenja. Nije kriv narod zato što ne zna, krivi su oni što truju umove. A narod snosi dio odgovornosti, jer bira takve.
Ali, ipak: previše je truda, ljubavi, patnje, dobre volje, strpljenja i žrtava uloženo, da je ne bismo voljeli i da se ne bismo trudili poboljšati je, a svatko može doprinjeti:
http://www.youtube.com/watch?v=qKKOvdFO ... re=related
Panurg
<font color=orange>normalan

Postby Pumpa » Mon Jun 07, 2010 16:45

http://www.youtube.com/watch?v=uw1eIEwtd9w
:P

Pumpa, imaš warning zbog spammanja. Pročitaj si pravila Knjižnice.
Thanx.

Isis Rosenkreuz
Pumpa
Forum member

Postby garak » Thu Jun 10, 2010 14:53

"Nekoliko sam puta gostovao u emisiji “Na rubu znanosti” i svaki sam put uživao u otvorenom, argumentiranom i ambicioznom dijalogu, bilo da smo govorili o susretu znanosti i duhovnosti ili o rubnim područjima medicine i psihologije. Bilo je sjajno u toj javnoj areni govoriti o hrabrim znanstvenicima čija nova istraživanja potvrđuju stara duhovna znanja. Bilo je sjajno govoriti o tome kako naš odnos prema sebi i prema životu utječe na tijelo i kako možemo spriječiti da se ne bismo morali liječiti. Bilo je sjajno istaknuti kako je psihološki aspekt nas kao bića itekako relevantan, no ako ga ne promatramo u kontekstu nas kao duhovnih bića, nećemo uspjeti razumjeti život! Duhovnost nije iracionalna potraga za istinom, već nadracionalna. Razum nas može voditi do određenog dijela životnog putovanja, a tada ga moramo nadrasti ako želimo živjeti istinom.

Iz moje perspektive, znanstvenici koji su sudjelovali u peticiji protiv emisije Na rubu znanosti negiraju duh mudrog i ambicioznog znanstvenog promišljanja stvarnosti. Neću ulaziti u to u kojem bi dijelu programa ta emisija trebala biti smještena. Ako ste mislili da ta sitnica muči taj dražesni dio naše znanstvene zajednice, griješite. Bit njihove peticije je napad na sve oblike istraživanja prirode svijeta, osim, naravno, znanstvenog pristupa. U maniri osrednjeg osnovnoškolca uspjeli su baš sve oblike neznanstvenog pristupa strpati u isti koš. Simpatično je da upravo za površnost optužuju Mišaka i njegove goste, a onda tako površno analiziraju ono što napadaju.

Da se razumijemo, ne slažem se sa svim idejama prezentiranim u toj emisiji. Neke teze i meni koji sam sposoban vjerovati u ono što je oku nevidljivo i koji sam svjestan da duhovna stvarnost postoji jednako kao i materijalna, čak i meni neke teze izgledaju prenategnuto ili jednostavno pogrešno.

Ali, sada slijedi jedan veliki ali. To što se s tim neću složiti, ne znači da takva potraga za istinom nije validna i svakako ne znači da bi trebalo unaprijed odbaciti sve ideje koje ne priznaje današnja znanost.

Naime, današnja znanost ima dva ogromna problema koja itekako dovode u pitanje njezin autoritet. Prvi se tiče nepobitne činjenice da će većinu teza današnje znanstvene zajednice pobiti, i to jedan od njezinih neočekivanih neprijatelja - sutrašnja znanstvena zajednica.

Povijest nas ne uči da bismo trebali bezuvjetno vjerovati znanstvenim spoznajama, već upravo suprotno - da je za gotovo sve njih samo pitanje vremena kada će biti pobijene. I dok su prije nekoliko stoljeća bile potrebne generacije da se pobije neka znanstveno dokazana istina, u današnje vrijeme, zato što se znanost toliko brzo razvija, čest je slučaj da svog profesora pobije njegov student!

Upravo sam zato skeptičan kad čujem da je nešto znanstveno dokazano jer to samo znači da s ograničenim arsenalom današnje znanosti to nismo u stanju pobiti. To i ništa više! Ako znanost bude htjela veći kredibilitet, morat će se sve više fokusirati na istraživanje duhovne stvarnosti, a za to joj prije svega trebaju alati koje još nije razvila. Tu dolazimo do drugog velikog problema znanosti - orijentacije samo na ograničeni dio materijalne stvarnosti koju može ispitati trenutnim alatima.

Naime, ako priznajete samo ono što današnja znanost može potvrditi, možete sa sigurnošću reći dvije stvari. Prvo, da patite od amnezije jer nekritički vjerovati nečemu što se u prošlosti toliko puta pokazalo neopravdanim može samo osoba koja je izgubila sva sjećanja. I drugo, iz svog poimanja svijeta morate izbaciti i Boga jer ga znanost nije potvrdila. Iz svog poimanja svijeta morate izbaciti ljubav jer je znanost nije uspjela dokazati svojim mjernim instrumentima. Izbacite i bezbroj drugih fenomena koje znanost nije u stanju dokazati, a mi ih svejedno doživljavamo te ostanite živjeti u svom skučenom svijetu. Dragi moji znanstvenici, negiranjem svega što znanost nije u stanju dokazati ne pokazujete da tim fenomenima ne bismo trebali vjerovati, nego pokazujete ograničenje vlastite metode! I zato samo nastavite paljbu. Ionako su ćorci!"
U POŽARU IZGORIO PRASAC VICKO, KRAVA JAGODA I ČOVJEK IVAN
garak
Forum member

Postby Narugrim » Thu Jun 10, 2010 15:14

čiji je to citat
Yeah, when I think of Maureen, I think of two things: asphalt... and trouble

http://www.last.fm/user/NikolicaPeca
Narugrim
Paklena naranča

Postby Roswell_47 » Thu Jun 10, 2010 16:47

garak wrote:"Nekoliko sam puta gostovao u emisiji “Na rubu znanosti” i svaki sam put uživao u otvorenom, argumentiranom i ambicioznom dijalogu
"

Prva rečenica je malčice neistinita, al samo malčice...još samo da je nadoda kritički i bila bi kompletna tvrdnja. :lol:

Da se razumijemo, ne slažem se sa svim idejama prezentiranim u toj emisiji. Neke teze i meni koji sam sposoban vjerovati u ono što je oku nevidljivo i koji sam svjestan da duhovna stvarnost postoji jednako kao i materijalna, čak i meni neke teze izgledaju prenategnuto ili jednostavno pogrešno.

Ključna riječ : TEZE

Ali, sada slijedi jedan veliki ali. To što se s tim neću složiti, ne znači da takva potraga za istinom nije validna i svakako ne znači da bi trebalo unaprijed odbaciti sve ideje koje ne priznaje današnja znanost.

Odakle ovaj instiktivni čin samoobrane od nepostoječeg napada. Odbacivanje svega je dosta hrabro, al kako god, to jednostavno nije znanost i to je poanta svega.

Naime, današnja znanost ima dva ogromna problema koja itekako dovode u pitanje njezin autoritet. Prvi se tiče nepobitne činjenice da će većinu teza današnje znanstvene zajednice pobiti, i to jedan od njezinih neočekivanih neprijatelja - sutrašnja znanstvena zajednica.

Kako mudro... :lol: Kakav je to problem? Em šta je glupo tvrdit da će većina teza koje je znanost iznila, bit pobijena... :-k Možda ja živin u nekom drugom svemiru di još uvik koristimo sve šta još nije pobijeno i vjerovatno ćemo dugo dugo nastavit koristit. Možda princip interneta odjednom prestane funkcjonirat :o . Ovaj argument mi smrdi da ima uporište u geocentričnom sustavu, spaljivanju u srednjem vijeku i sl. a to je mišanje krušaka i jabuka.
Em šta je vecina znanstvenika toga svijesna i zato ništa i ne tvrde sa 100% točnošću (naravno, u novinama je to nemoguće izčitat)

Povijest nas ne uči da bismo trebali bezuvjetno vjerovati znanstvenim spoznajama, već upravo suprotno - da je za gotovo sve njih samo pitanje vremena kada će biti pobijene. I dok su prije nekoliko stoljeća bile potrebne generacije da se pobije neka znanstveno dokazana istina, u današnje vrijeme, zato što se znanost toliko brzo razvija, čest je slučaj da svog profesora pobije njegov student!

Ka šta san poviše reka ne pročitajući ovo ispod...prije nekoliko stoljeća :lol: Prije nekoliko stoljeća je svačega bilo...
Kad student pobije svog profesora (iako i ova tvrdnja zvuči ko citat Ivičinog sastava iz 3.C), on ga pobije rezultatima,ispitivanjima a ne naklapanjima i pričom kako je jedna žena uspila pogledom usmrtit jato ptica...

Upravo sam zato skeptičan kad čujem da je nešto znanstveno dokazano jer to samo znači da s ograničenim arsenalom današnje znanosti to nismo u stanju pobiti. To i ništa više! Ako znanost bude htjela veći kredibilitet, morat će se sve više fokusirati na istraživanje duhovne stvarnosti, a za to joj prije svega trebaju alati koje još nije razvila. Tu dolazimo do drugog velikog problema znanosti - orijentacije samo na ograničeni dio materijalne stvarnosti koju može ispitati trenutnim alatima.

Čime ispitat duhovnu stvarnost? :-k
Dolazimo u granicu vjerovanja. Isto tako znanost ne može dokazat da ne postoji bog i to je sasvim normalno...
Isto tako znanost ne može dokazat da postoji patuljasta visibaba koja se nalazi u 64. dimenziji i sve nas kontrolira...

Naime, ako priznajete samo ono što današnja znanost može potvrditi, možete sa sigurnošću reći dvije stvari. Prvo, da patite od amnezije jer nekritički vjerovati nečemu što se u prošlosti toliko puta pokazalo neopravdanim može samo osoba koja je izgubila sva sjećanja. I drugo, iz svog poimanja svijeta morate izbaciti i Boga jer ga znanost nije potvrdila. Iz svog poimanja svijeta morate izbaciti ljubav jer je znanost nije uspjela dokazati svojim mjernim instrumentima. Izbacite i bezbroj drugih fenomena koje znanost nije u stanju dokazati, a mi ih svejedno doživljavamo te ostanite živjeti u svom skučenom svijetu. Dragi moji znanstvenici, negiranjem svega što znanost nije u stanju dokazati ne pokazujete da tim fenomenima ne bismo trebali vjerovati, nego pokazujete ograničenje vlastite metode! I zato samo nastavite paljbu. Ionako su ćorci!

Opet nisan pročita ovo ispod i opet dođe na brisani prostor...
Ne znam koliko ljudi priznaju il ne priznaju al je poanta svega ovoga da velika većina tema iz NRZ nema veze sa znanošću...zašto je toliki problem to svatit?!
Šta je sa svim onim šta je znanost dokazala da je bul šit a opetovano se gura pod "znanost"?

I ako priznajete samo ono što današnja znanost može potvrdit, onda se nažalost morate odreć i patuljastih visibaba iz 64ih dimenzija :cry:
KLUB OBOŽAVATELJA NEČEGA

Roswell_47
Forum member

Postby Dragonlord » Thu Jun 10, 2010 22:46

Klipan sidi za kompjuterom priko kojega može komunicirat sa cilim svitom u sekundi, očekivani životni vijek mu je bar duplo veći nego šta bi bija prije sto godina i odbacuije znanstvenu metodu zato šta su znanstvenci kroz povijest znali bit u krivu. Da su bili u krivu je, naravno, dokazala znanost. Ta ista znanaost za koju argumentira da joj ne tribamo virovat. :DeskBang:
"Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast."

-What a guy!
Dragonlord
Forum member

Postby Bulkhead » Fri Jul 02, 2010 11:14

Ja ne shvaćam problem.
Emisija se zove na rubu znanosti ,a s obzirom na neke teme mogla se komotno zvati na rubu gluposti. ALI emisija služi edukaciji, ali na način da pokazuje neke teorije, mišljenja i stavove određenih (ponekad i više različitih o istoj temi) ljudi. Nisam ja shvatio da to MORA bit istina i sl. Par puta me intrigirala pa sam išao malo prošvrljat po netu i naći nešto o tome, kad ono - mlrd dvosmislenih dokaza.
Možda je kvazi emisija zbog nekih tema, ali neznam stvarno dal zaslužuje da ju se makne iz programa. Iz znanstvenog programa - hm, možda. Prije bi je stavio u SF. Ali hrt nema tu opciju dammit.

S druge strane, znao sam se i nasmijat uz nju - što mišakovim zulufima što munjarama koji dolaze tamo drito na nekim drogama ili gljivama i šaplazne o koječemu.

Dakle ostani mišak pa nek se narod veseli.
Bulkhead
Forum member

Postby Roswell_47 » Fri Jul 02, 2010 11:48

Bulkhead wrote:Možda je kvazi emisija zbog nekih tema, ali neznam stvarno dal zaslužuje da ju se makne iz programa. Iz znanstvenog programa - hm, možda. Prije bi je stavio u SF. Ali hrt nema tu opciju dammit.

.

Nakon svih ovih piskaranja i linkova ti opet uletiš s padobranom ko zadnji jebivjetar s pričama o ukidanju...
Pa jel toliki problem svatit kako i zašto je uopće cila priča krenila?

Bulkhead wrote:Ja ne shvacam problem

...
KLUB OBOŽAVATELJA NEČEGA

Roswell_47
Forum member

Postby Bulkhead » Fri Jul 02, 2010 11:57

@Roswell - pa krenula je s time da se želi maknut iz znanstvenog programa jer neki (nisam gledao imena iz tvojih linkova) smatraju da je emisija na razini bacačica graha jel?
Bulkhead
Forum member

Postby Roswell_47 » Fri Jul 02, 2010 13:47

Bulkhead wrote:@Roswell - pa krenula je s time da se želi maknut iz znanstvenog programa jer neki (nisam gledao imena iz tvojih linkova) smatraju da je emisija na razini bacačica graha jel?

Cemu onda ovo?

"Možda je kvazi emisija zbog nekih tema, ali neznam stvarno dal zaslužuje da ju se makne iz programa."
KLUB OBOŽAVATELJA NEČEGA

Roswell_47
Forum member

Postby DarkRyder » Wed Aug 04, 2010 10:32

Emisija je NEKAD bila dobra, iscrpili su teme koje su na rubu i prešli su taj rub debelo
dakle definitvno maknuti iz znanstvene emisije u zabavnu....

tak i onak znanstveni program ima malu minutažu... i može se staviti puno boljih emisija ili dokumentaraca od tog govna.

dalje kad sam rekao da je emisija bila dobra... recimo jednom je bila tema o DRM (Digital Rights Management)
i to je jedna od rijetkih tema koja je bila OK.
DarkRyder
Forum member

Postby gotcha1234 » Wed Nov 03, 2010 8:59

RIFF wrote:cekaj cekaj
pored svog onog smeca sto oni prodaju pod televizijski program, nasli se ljudi bunit protiv te emisije?
ono tarot, horoskopi, celebritiji koji imaju razinu kucnog odgoja i opceg znanja ko white trash drolja koja se jebe sa svojim bratom i to sve ponosno prepricava na đeri springeru, kvazi politicke debate dje se preljeva iz supljega u prazno vec dvije dekade i da ne nabrajam dalje a vama smeta na rubu znanosti
nekad bude itekako zanimljiva, a ako vam smeta, ne gledajte

Upravo to,ima puno drugih stvari koje bi prije toga trebalo maknuti,npr. top shop srezati na 15 minuta,maknuti neke sapunice,ekskluziv,maknuti tarot i horoskop.

Na rubu znanosti afaik uzima kakvih 30 minuta programa i to jednom tjedno(možda su ju već i ugasili,nisam ju dugo vidio).A emisija samim svojim imenom govori da će se bavit stvarima koje možda još nisu ni dokazane.
Omiljene grupe:
Arch enemy,Disturbed,Shadows fall,Soilwork,Mayhem,Dimmu Borgir i Gorgoroth
gotcha1234
Forum member

Postby Sagathrotorius » Thu Nov 04, 2010 18:48

Kada se pokrenula peticija da se makne iz znanstvenog programa, to nije značilo da se potpuno ukine nego da se prebaci u zabavni program. To je zato što se emisija bavila temama koje nisu znanstveno dokazane (metodologijom teorija-hipoteza-sistematsko prikupljanje podataka-analiza-interpretacija i najvažniji dio -> mogućnost provjere i ponovnog dobivanja istih rezultata kod manipuliranja istih varijabli). A baš je ta metodologija najbitniji dio znanosti: ne samo traženje istine, nego traženje na "pravi" način, a to je onaj koji je dobro dokumentiran i uvijek se može provjeriti.

Znanost nikada nije bila popularna široj javnosti jer je prekomplicirana i puna suhoparnih podataka koji induciraju epileptički napadaj svima, osim onima koji su proveli cijeli život proučavajući taj određen fenomen. Ljudi nisu glupi ako ih ne zanima, to samo znači da imaju druge prioritete u životu. Ali problem nastaje kada ti pseudoznanstvenici pokušavaju prodati svoje ideje, i pritom ih zapakirati u pojam "znanost" tako da dobiju određen prestiž i potvrdu koju znanost nosi sa sobom. Kada netko kaže da je nešto znanstveno potvrđeno, koja je vaša prva reakcija? Da li je pozitivna ili negativna prema tom proizvodu?

Ukratko, NRZ je nekada bio na rubu znanosti, danas to više nije. Možda su hrv. znanstvenici pretjerali ili to nespretno rekli, ali opasno je ako pseudoznanost iskorištava znanost u svrhu samopromocije koristeći njeno ime, a pritom se ne drži i njenih metodoloških pravila. Ja gledam NRZ tu i tamo, ali znam da je to samo za zabavu. No, mnogi ljudi to ne znaju.
Son, when you participate in sporting events, it's not whether you win or lose. It's how drunk you get.
- Homer J. Simpson

Conan the Librarian
Sagathrotorius
Forum member

Previous

Return to Knjiznica