Svjetska (americka?) ekonomska kriza

Discussion board za generalne teme.
Ne toleriraju se spam, off-topic, svadje i sl...

Moderator: ABIZMO

Svjetska (americka?) ekonomska kriza

Postby TakLa » Fri Feb 20, 2009 19:14

Naletih na jedan zgodan intervju:

Gerald Celente, američki futurolog, koji možda zvuči kao crack-pot, ali je - barem tako stoji na Wikipediji, a ne vidim da to itko osporava - do sad točno predvidio:

- pad burze 1987.
- raspad Sovjetskog saveza 1990.
- azijsku financijsku krizu 1997.
- pad ruskog gospodarstva 1998.
- eksplodiranje dot-com kompanija 2000.
- paniku 2008.

Dakle, tip ne lupa napamet.

Evo kako on vidi stvari (intervju iz 12.12.2008.):

Freeman: Kako vidite trenutnu situaciju u SAD?

Celente: Financijski sistem je kompletno kolabirao. Jedine dvije stvari, koje vlada radi, da bi održala zemlju na životu, su ili štampanje još više novca ili spuštanje kamata. Mi to nazivamo "Bernankeov dvokorak", jer postoje samo dva koraka koje šef FED-a može učiniti. Ni jedna od ove dvije mjere ne može promijeniti kurs i zaustaviti pad privrede. Potreban je novi produktivni kapacitet, kao u 1990tim, kad smo ušli u recesiju, izašli smo zahvaljujući tehnologiji interneta. Sve je bilo prebačeno na internet. To je bilo realno. Naravno da je na tržištima bilo spekulacija, ali to nije imalo nikakve veze sa postojanjem proizvoda. Radilo se o proizvodnom kapacitetu. Tako nešto ne može se izazvati monetarnim ili fiskalnim nadražajima. Danas, na primjer, imamo novog predsjednika, koji, kako sam kaže, želi stvoriti 2.5 milijuna novih radnih mjesta. Odakle će uzeti novac za to? Jedino ga može naštampati. Ono, sa čim smo danas konfrontirani, jest hiperinflacija kao iz vremena Weimarske Republike. To se može, također, dogoditi i dolaru. Ja sam politički ateist. Ne vjerujem u bajke, ja sam odrastao čovjek. Ako netko vjeruje da će nas političari spasiti, ili je dijete ili se samozavarava. I ovo samozavaravanje je vrlo izraženo u SAD. Ljudi su puni nade da će novi predsjednik nekako stvoriti promjenu.

Freeman : Pogledamo li tim, koji je Obama do sada izabrao, ne vidimo promjenu.

Celente : Točno, ali ne samo to; kako može biti promjene, ako je izabrao iste ljude, koji su i prouzročili krizu? Kao, primjerice Larry Summers, koji će biti ekonomski savjetnik i ovaj Timothy Geithner, direktor njujorškog FED-a. Oni su protežei Roberta Rubina. Summers je u Clintonovoj administraciji bio ministar financija nakon Rubina. To su ljudi koji su uništili Glass-Steagall-Act.

Freeman : Ukidanje tog zakona 1999. koje je izveo Clinton, glavni je uzrok ove krize, jer se tim ukidanjem izbrisala i razlika između poslovnih i investicijskih banaka i uvela se totalna liberalizacija, što je bankama ponovo omogućilo da nekontrolirano spekuliraju.

Celente : To je točno. Očigledno znate o čemu je riječ. To su ljudi koji su stvorili klimu, u kojoj su nastali svi ti derivati, kao Credit Default Swaps, SIVs, CDOs, takozvani egzotični financijski instrumenti, koji nisu ništa drugo nego opklade, to je igra kao u kasinu.

Freeman : Vjerujete li da je kriza namjerno prouzrokovana ili je u pitanju nešto drugo?

Celente : U pitanju je pogreška. Priča se puno o iluminatima. Ako su to napravili iluminati, onda su opet iluminati ti, koji moraju ispraviti pogrešku. Ne postoji ni jedna jedina stvar, koju je bilo tko od ovih ljudi s uspjehom doveo do kraja. Ni jedan jedini u svojoj karijeri. Oni još nikada nisu ništa uradili kako treba. Dospjeli su na vrh isključivo putem inkompetencije i dupeuvlačenja. Tako se to događa u državnoj administraciji. Da Vam dam nekoliko informacija: karijeru sam započeo u državnoj službi u Yonkersu, NY, nakon što sam diplomirao 1971.; Yonkers je solidno velik grad sa 300.000 stanovnika. Nakon toga bio sam poslan u glavni grad države New York, Albany, gdje sam radio kao asistent senatskog sekretara države New York. Zatim sam predavao politologiju na St. John's University. Od 1973. do 1979. radio sam kao specijalist za državna pitanja u Washingtonu za kemijsku industriju. Zbog toga jako dobro razumijem državni aparat. Radio sam i za Reagana i Connolyja, bio sam zajedno sa ... Ljudi žive u iluziji, da su ovi tipovi pametniji od svih ostalih. Činjenica je, kad neko radi za državu, potrebna mu je potvrda da je gluplji od svih ostalih. Druga realnost je, a to sam vidio na poslu koji sam imao u Albanyju, kako političari gmižu da bi dospjeli do vrha. Oni se usisavaju naviše u hijerarhiji. I zbog toga vjerovati da su ovi političari u stanju riješiti problem - to je samozavaravanje. Osim toga, sve su političke organizacije u suštini kriminalne organizacije, što ne kažem olako.

Freeman : Ali, zar oni nisu znali da će čitav financijski sistem implodirati, kad Greenspan bude pojeftinio novac?

Celente : Mislili su: ako želimo spriječiti da ljudi - to jest veliki igrači- izgube novac zbog pucanja internet mjehura, možemo jednostavno spustiti kamatne stope, što su i uradili nakon ožujka 2000. Od tada smo upozoravali u našem institutu, i to stoji u dokumentima, što bi se moglo dogoditi, ali nitko nije želio vjerovati. Kad smo napisali da će doći do pada, dobivali smo mnoga pisma sa zahtjevom da kažemo i nešto pozitivno, da izvijestimo i o nečem lijepom. Tako je bilo i sa ratom. Prije početka iračkog rata rekli smo ljudima da će SAD izgubiti. Bit će moguće bez većeg otpora brzo ući unutra i ukloniti Sadama, ali nakon toga će otpočeti gerilski rat, koji se ne može dobiti. Ali, nitko to nije želio čuti, to bi bilo nepatriotski. I? Nakon gotovo 8 godina rata, nismo se pomjerili niti jedan korak. Dakle, kad govorim o kriminalnim organizacijama, ne mislim to kao klevetu, već kao činjenicu. Amerika vodi rat koji bazira na pogrešnim razlozima. Jesu li ljudi to znali ili ne, je u suštini akademsko pitanje. U pitanju su jednostavno pogrešni razlozi i nevini muškarci, žene i djeca ginu, što je apsolutno protiv mojih moralnih načela. I oni danas pljačkaju ljude do gole kože, u sred bijelog dana, sa svim ovim što danas rade. Postoji taj mentalitet (previše velik da bih propao), što u konsekvenci znači da smo mi suviše mali da bi bili spašeni. To je tipično engleski "Titanik" način razmišljanja. Bogati smiju u čamce za spašavanje, siromašni ostatak je zaključan u potpalublju i dozvoljeno mu je da potone zajedno s brodom.

Freeman: Što mislite da će se dogoditi nakon što "bailout" za automobilsku industriju nije prošao?

Celente: To uopće nije relevantno i ne čini nikakvu razliku. U pitanju je mrtvorođenče od samog početka. Novac bi bio ionako samo bačen kroz prozor. Osim toga, bilo tko, tko kupi američki auto, nema tri čiste u glavi, američki automobili su jednostavno smeće. A menadžeri su nesposobnjakovići. Potpredsjednik upravnog odbora General Motorsa, Lutz, je 2005. rekao: bilo tko, tko misli da će visoka potrošnja goriva spriječiti ljude da kupuju SUV-ove, nema pojma o čemu govori. Totalno je pogriješio. Ti ljudi govore i proizvode smeće već desetljećima. Bilo je doba, kad su SAD proizvodile odlične automobile, ali to je već odavno prošlost. Njima je uvijek profit bio najvažniji, koliko novca mogu zaraditi sa najjeftinijim smećem.

Freeman : Financijska kriza prešla je Atlantik i stigla je u Europu. Sada uništava cijeli svijet.

Celente: Da, u pravu ste. Na svojim putovanjima primjećujem, nažalost, da Europljani i Azijati jednostavno preuzimaju svaku glupost iz SAD. Tako su i Credit Suisse i UBS podlegli istoj glupoj pohlepi i manipulaciji novca, kao i ovdašnje banke. Prije godinu dana još je bilo pitanje hoće li se i inozemstvo zaraziti. Sad čitav svijet ima upalu pluća. Pogledajte samo što se događa u Španjolskoj sa čitavom nesuzdržanom produkcijom u građevinskom sektoru, oni su proizveli jedan ogromni deponij nekretnina. Zemlja je bankrotirala. Ista stvar je i sa bivšim državama Istočnog bloka. Sreo sam ljude odatle i sa zaprepaštenjem sam slušao kako brbljaju o investicijama i marketingu, kao da oduvijek žive u kapitalizmu. Govorili su sa mnom, kao da točno znaju o čemu je riječ. Ponašali su se više kao grabljivci, kao domoroci sa Zapada. Ove zemlje i mnoge druge imaju sada vlastiti privredni horor i svi su pali izravno na nos.

Freeman : Kako vidite 2009.? Kako sad izgleda, doći će do potpunog zastoja gospodarstva.

Celente : Upravo smo objavili našu prognozu za 2009. Predskazujemo totalni kolaps privrede. Već 7. studenog 2007. predvidjeli smo financijsku propast i paniku 2008., koja se i dogodila. Sljedeće godine vidjet ćemo propast trgovinskog sektora na malo, zatim propast komercijalnih nekretnina, itd. dožvjet ćemo najveću depresiju ikada, puno težu od takozvane 1930tih godina.

Freeman : Vau !

Celente : Reći ću Vam i zašto. Tada nije toliko ljudi imalo tako visoko zadužene nekretnine, također, nisu bili pod tolikim kreditnim obavezama kao danas, nisu postojale kreditne kartice, nisu bili u dugu od 14.000 milijardi. Tada je postojao trgovinski suficit, danas su SAD u minusu od više od 700 milijardi na godinu. Državni budžet bio je izbalansiran, sad imamo nevjerojatan deficit i državni dug od 13.000 milijardi, pri čemu je samo ove godine novo zaduživanje bilo 1.000 milijardi. Na početku Drugog svjetskog rata SAD bile su motor čitave svjetske industrijske produkcije, imali smo najvišu produktivnost. To je odavno prošlost. Mi smo nacija u propasti. Ulazimo u najveću depresiju i ona će biti svjetska.

Freeman : Što mislite, hoće li doći do masovne nezaposlenosti sa nemirima?

Celente: Da, mi također vidimo trend ka revoluciji. Ono što se trenutno događa u Grčkoj, može eksplodirati bilo gdje drugdje. Tamo nije posrijedi ubojstvo 15-godišnjeg dječaka, već o pobuni ljudi protiv te totalno nekompetentne, korumpirane političke kaste, koja je svuda ista. Bio sam zaposlen kod države, poznajem razmjere korupcije. U Washingtonu se sve vrti samo oko lansiranja projekata, kojima će se obogatiti inicijatori i njihovi ortaci, ruka ruku mije, novac za prijatelje, sistem je od vrha do dna korumpiran.

Freeman: Znači li sve ovo da ćemo proći kroz bolnu depresiju, koja će trajati godinu-dvije, i potom izaći iz doline?

Celente: Kako da izađemo iz doline? Što će nam pomoći u tome?

Freeman : Onda govorimo o dugotrajnoj depresiji?

Celente: Da!

Freeman : To uopće ne zvuči na dobro. Kako će depresija pogoditi Europu?

Celente : Europa će bolje proći, jer ljudi tamo nisu toliko zaduženi i u boljoj su poziciji da se sami izvuku iz problema. SAD su se pretvorile u zemlju mlakonja, koji sami više ne mogu raditi ništa, mogu samo konzumirati, žive u velikim kućama, voze ogromne automobile i sami su postali veliki i gojazni. Jednostavno ne mogu prestati da žive iznad mogućnosti. Troše previše hrane, energije i prostora. Ne znaju kako da žive skromno. Sad je tulum gotov i pritezanje remena bit će vrlo bolno. Imamo rastući sloj potpuno osiromašenih, što na takav način nikada nismo imali. Užasavajuće je to. Imat ćemo veoma visoku nezaposlenost, veću nego kod zadnje depresije.

Freeman : Prema tome, Vi ne vidite rješenje za izlazak iz krize?

Celente : Izaći ćemo samo u slučaju ako budemo u stanju pokrenuti novi proizvodni kapacitet, koji ide dalje od novih tehnologija za alternativne energije. To mora biti nešto sasvim revolucionarno, što će biti novi motor za gospodarstvo, ravno otkriću vatre ili pronalasku kotača.

Freeman : Povijest pokazuje: kad su moćnici konfrontirani sa velikim privrednim problemima, oni ih ne rješavaju, nego misle da će rat riješiti sve probleme. Postoji li mogućnost velikog rata?

Celente : Nakon posljednje velike depresije (Drugi svjetski) rat viđen je kao izlaz. Danas živimo u drugom vremenu. Sljedeći rat bio bi rat sa oružjem masovnog uništenja. Današnje ratove je moguće voditi samo protiv nerazvijenih zemalja. Više nije riječ o ispaljivanju interkontinentalnih raketa, već o gerilskom high-tech ratu, kakvog vidimo u Iraku ili Afganistanu. Samo, političari su spremni na sve.

Freeman: Mislite li pod tim na "operaciju pod lažnom zastavom" (false flag).

Celente: Da, oni neprekidno lažu o svemu, kao na primjer da je Sadam posjedovao atomsko oružje i njegove veze sa Al Qaidom. Tko danas može političarima vjerovati i jednu jedinu riječ?

Freeman: Pisali ste da SAD idu putem Velike Britanije. Jeste li pri tom mislili da si SAD više ne mogu priuštiti Imperij i stacioniranje trupa u 130 zemalja?

Celente: Da, američka Imperija nestaje, otići će istim putem kao i britanska. Jednostavno nemamo više novaca.

Freeman: Jedini političar, koji to kaže u SAD, i koji želi restaurirati ustavna prava i voditi razumnu privrednu politiku, je Ron Paul. Što mislite o njemu?

Celente: Ja bih ga izabrao za predsjednika. Umjesto toga morao sam glasovati za Nadera, jer Paul nije bio na glasačkom listiću. Neću podržavati nijednu od kriminalnih organizacija, koje dijele moć u Washingtonu. I veoma sam jasan po tom pitanju. Bilo tko, tko je glasao za kriminalce, podržava produžetak ubijanja i pljačke. To se ne može reći ni na bilo koji drugi način . Oni ubijaju nedužne ljude svaki dan.

Freeman : Koliko krivice u trenutnoj situaciji nose mediji. Oni se ponašaju još samo kao organi propagande.

Celente : Mediji nose veliki dio krivice. Oni su u krevetu sa moći. Samo treba pogledati koje bliske veze postoje između predstavnika medija i službi, ministarstava, Pentagona i Bijele kuće. Mediji tamo svakodnevno ulaze i izlaze. Možemo se zahvaliti New York Timesu da nam je prodao irački rat. NYT je 2007., također, napisao da je problem sa gospodarstvom samo obična štucavica i da ce proći, iako smo već vidjeli pad. Mediji su na strani gospodarstva i vlasti, ni na koji način ne ispunjavaju svoju pravu funkciju.

Freeman : Što možete poručiti mojim čitaocima, kako da se pripreme za nadolazeću depresiju?

Celente : Mi u institutu govorimo odavno, da ne treba trošiti ni centa više nego što se ima. Morat ćemo živjeti novu skromnost, koja ce se manifestirati u kupovini isključivo stvari koje su neophodne i imaju duži vijek trajanja. Čitav ciklus potrošnje je prošao, ciklus kupovine i dostizanja sreće kroz materijalizam. Razumite me, i ja volim lijepe stvari, samo sada je posrijedi kvaliteta, ili koncept . Štednja i zbog obrazovanja djece. Ovdje u SAD svi žele poslati svoj pomladak na visoke škole i univerzitete. To košta bogatstvo. I za što? Da bi mogli studirati ekonomiju ili pravo i da naprave MBA? Bolje uštedite novac. Imamo više nego dovoljno bankara i pravnika. Bolje obrazovanje je praktično i korisno, kao inženjer, tehničar ili svi zanatski pozivi. Doći će do velike promjene. Sve počinje već na lokalnoj razini. Potrebno je brinuti se o svojoj zajednici i biti aktivan u njoj. Pitanje je: kako mogu biti koristan mojim sugrađanima? Budite sretni, jer u Švicarskoj imate izravnu demokraciju i možete sudjelovati u odlučivanju. Ovdje u Americi nemamo više ništa za reći, oni rade što žele. Ljudi su protiv financijskih paketa, ali što rade političari? I dalje rade po svojem

Freeman : Mojim čitateljima kažem: čuvajte svoje gradove i komune, borite se za održavanje javne infrastrukture, spriječite privatizaciju i rasprodaju svih vrijednosti.

Celente : Postoje službe koje su esencijalne i koje trebaju biti javne, kao transport, energija i snabdijevanje vode. Ovdje je u pitanju globalna vlada, ja nisam teoretičar zavjere, ali svatko zna kuda vodi ovo putovanje. Cilj je kontrolirati sve i upravljati centralno.

Freeman : Mislite li da će se zbog financijskih problema mediteranskih zemalja i novih članica na istoku EU i euro raspasti?

Celente: Da, u to smo uvjereni. Mi smo to predvidjeli još prije uvođenja eura. Jedino što je potrebno za ostvarivanje tog scenarija je nacionalni populist u nekoj od zemalja članica, koji je uvjeren da samo kroz izlazak iz EU financijska kriza može biti zaustavljena, i Unija već pada. Berlusconi je to već najavio, sa prijetnjom istupanja iz Šengena zbog brojnih imigranata. Masovna migracija veliki je problem. Zapadne zemlje su preplavljene ljudima koji žele bolji život ili bježe iz nužde. Tu ne pomaže altruizam, tko će to sve platiti? Odakle osigurati smještaj, namirnice i posao, kad se više nema novaca ni za brigu o vlastitim građanima?

Freeman: Mislite da je moguće formiranje Sjevernoameričke Unije između Meksika, Kanade i SAD?

Celente: Da, to smatramo mogućim, samo su izgledi sada veći da će doći do raspada. Svjedoci smo raspadanja SAD kao što se nekad raspao SSSR. Pojedinačne regije uvidjet će da će lakše proći kroz krizu bez savezne vlade. Za što im treba daleki Washington? Pogledajte samo kakvi se političari tamo motaju. To su sve korumpirani nesposobnjakovići koji misle samo na vlastiti probitak. Svjedoci smo raspada Sjedinjenih Država.

Freeman : Je li funkcija središnjih banaka prevaziđena? Na kraju krajeva one su izazvale krizu i potpuno zakazale.

Celente: Da, zakazale su. Ali, trenutno je u tijeku borba za moć, veliki žele uništiti male, kako se već toliko puta ponovilo u povijesti. Jedan od trendova, koje promatramo, nazivamo "skidajte im glave". To će se sigurno dogoditi.

Freeman : Kažete da će doći do prave pobune?

Celente : Apsolutno. Pogledajte samo svu tu bagru na Wall Streetu, ili ono, što izlazi iz sveučilišta kao Yale i Harvard. Oni nikada u svom životu nisu zaprljali ruke. Nemaju pojma što znači živjeti na ulici, potpuno osiromašen. Kad uzmete sve ljudima i kad nemaju više ništa za izgubit, spremni su na sve.

Freeman: Ovo, što predskazujete, ne zvuči baš optimistično.

Celente: To nema veza sa optimizmom ili pesimizmom, već sa realizmom. Kao kad odete kod doktora i dobijete dijagnozu raka u zadnjem stadiju. Treba li Vas doktor slagati ili kazati kako stvari stoje? Lažni optimizam ne mijenja ništa na činjenici da ćete uskoro umrijeti.

Freeman: Mislite li da je dobra ideja za pojedinca ili za čitave zajednice i komune, da postanu samodobavljači i da se skinu sa mreže?

Celente: Apsolutno. Sigurno. Treba ispitati mogućnosti za postizanje nezavisnosti od sistema, za uzgajanje vlastitih namirnica i proizvodnju elektriciteta. To je ono, što sam spomenuo ranije, sa novim tehnologijama to postaje moguće. Kad se to dogodi, onda će se ljudi udaljiti od majke države i korporacija. Godine 1997. objavio sam knjigu koja obrađuje upravo ovu temu. Centralni sistem trebao je pući već odavno. Održava se samo kroz jeftin novac. Ali, to više ne funkcionira. Što će nam središnja vlada, koja ionako samo proizvodi probleme i nema rješenja? Najšira samostalnost i decentralizacija, to je budućnost.

Freeman: Hvala za ovaj intervju.

Hoce li zbilja ekonomska kriza biti tih proporcija? :?
VIJEĆE
TakLa
Forum member

Postby TakLa » Tue Feb 24, 2009 2:24

Evo i linka na youtube: http://www.youtube.com/watch?v=9nJ7LM3iyNg

Vidi se da lik zna sta prica... Kaže da je "political atheist", me likes :)

Evo i još jednog kralja, Peter Schiff, prije par godina je predvidio ovu krizu i objasnio zasto ce se dogoditi dok su ga svi ismijavali: http://www.youtube.com/watch?v=LfascZSTU4o

Pogledajte s kojom odlucnoscu prica...
VIJEĆE
TakLa
Forum member

Postby Isis Rosenkreuz » Tue Feb 24, 2009 9:01

Baš sam jučer čula vijest da američka Vlada misli kupiti udio Bank of America i Citigroup. Udio bi se trebao kretati između 25 i 40%. Naravno, ekstremnim desničarima će to smrditi na komunizam i državnu intervenciju, već su neki bili izjavili da su im draži propast i glad nego državno uplitanje u ekonomiju.
Spašavanje ekonomije je ok, iako mi se čini da je kasno, no smeta mi to što se idu spašavati banke. IMHO, trebala bi se spašavati proizvodnja (što povlači za sobom i potrošnju), a ne pogodovati vlasnicima banaka koji ne žele izgubiti svoj kapital. Prva stvar koju bi trebalo poduzeti je srezati, i to drastično, plaće i dividende managerima. Navodno će Ameri i to poduzeti.
Iako, mislim da pravi val krize još nije pogodio američko i svjetsko gospodarstvo, ono najgore mora tek doći kada će tu biti upletene i Indija i Kina (a to će biti uskoro).

Ovaj Celente zvuči prilično nabrijano. Sviđa mi se njegov stav prema političarima 8) , a slažem mse s njgovim predviđanjem raspada EU.
Htjela bi se osvrnuti na temu o imigrantima: istina, ima ih sve više i EU je preplavljen razno raznim Rumunjima, Bugarima i sl., ali ne smijemo zaboraviti da su te zemlje, IMHO, primljene u Uniju samo da bi se mogla iskoristiti njihova bijeda, odnosno jeftina radna snaga i tržište u razvoju. I kada Talijani/Francuzi/Nijemci kakaju kako je kod njih zbog Bugara/Rumunja postalo nemoguće živjeti, neka se samo sjete da su i oni građani EU.
U Italiji je baš prošli tjedan prošao zakon o sigurnosti koji jako diskriminira Rumunje - odnosno sve imigrante, budući da ih skoro pa izravno optužuje za rastući kriminal. U zadnje je vrijeme Italiju pogodio val nasilja nad ženama - konkretno, dogodilo se brdo silovanja i prošao je taj novi zakon o sigurnosti. Ali, to nije bilo ništa drugo nego obmanjivanje javnosti. Desnica (koja se zalagala za povećanje oružanih snaga i organizaciju kontrola po ulicama - što su i dobili) se jako razbacivala podacima da je 40% počinitelja prijavljenih silovanja rumunjske nacionalnosti, pri tom zaboravljajući da su ta prijavljena silovanja samo 8% onoga što se smatra da je počinjeno jer se većina nasilja odvija unutar kruga obitelji i poznanika (i tu se drastično povećava broj Talijana počinitelja, ali o tome se šuti, budući da se podaci strumentaliziraju). Utjerivanjem straha dobili su odobrenje javnosti za zakon koji pretvara Italiju u policijsku državu (što, uvjerena sam, neće spriječiti silovanja, no s druge strane, sigurna sam da se silovanja više neće forsirati u medijima - zakon je prošao pa se više ne treba sijati strah). I tako, Talijani kenjaju da su Rumunji svi silovatelji i kriminalci, pri tom zaboravljajući na njihove nadobudne talijanske poduzetnike koji otvaraju firme po Rumunjskoj jer je tamo radna snaga bagatela. Zaboravljaju da se u Italiji ostaje bez posla samo da bi njihovi poduzetnici išli iskorištavati zle Rumunje.
U Engleskoj se prije par tjedana vodila žestoka borba zbog uvozne radne snage - za obavljanje nekog posla neke su tvrtke htjele Talijane imigrante jer su jeftiniji, dok nije došlo do pobune da se prvo mora dati posao Englezima, a tek onda useljenicima. EU je napomenuo da se to protivi duhu ujedinjenja Unije, no Englezi su ostali pri tome da "domaći" imaju prednost.

Ovo je samo mala digresija da potvrdim kako će se, IMHO, EU polako raspasti baš zbog nekih ideala jednakosti (koji su u biti paravan budući da je EU tvorevina koja pogoduje tržištu, a ne čovjeku) koje je, objektivno gledano, teško sprovesti.
Jednog će se dana Francuz probuditi i skužiti da nema baš puno zajedničkog sa Mađarom (osim predsjednika-gnoma :twisted:), Nijemac nema što djeliti sa Španjolcem, Austrijanac nema što sa Portugalcem, Engleza ništa ne veže za Poljaka. EU nema čak ni zajednički jezik (eventualno može imati službeni za susrete), ne može se dogovoriti oko Ustava. Još ako svemu ovome dodamo krizu, nema izlaza osim da svaka država misli na spašavanje vlastitog dupeta (ekonomije), a ta drobljenja o idealima jednakosti neka ostave za bolja vremena - tako i tako su te spike samo zavjesa iza koje se (loše) krije želja za ogromnim tržištem i što većom potrošnjom bez granica gdje jedini interes nisu jednakost i ravnopravnost naroda već tržište kapitala i bogaćenje pojedinaca.
"Not a servile scribe Am I
Not ever shall I be
My sire is mind
Whose sons are always free"

Nobel invented dynamite. I won't accept his blood money.

If you talk to God you're religious. If God talks to you, you're psychotic.
Isis Rosenkreuz
<font color=red>House-Wife

Postby breakdown_ » Tue Feb 24, 2009 14:54

Prije par godina bi ovakvog covjeka proglasili luđakom zbog toga sto prica, no danas se cini vrlo realno i moram reci da se slazem sa vecinom. Srljamo u propast, znate onu da gdje god Hrvatska uđe odmah se raspadne. E pa opet smo u takvoj situaciji, sve smo podredili ulasku u EU koja nas nece spasiti jer cak i da ih je briga prezaposleni su spasavajuci sebe. Protekcionizam i nacionalizam ponovo dolazi na velika vrata i sa sobom povlaci mnoge posljedice od kojih je jedna polagano urusavanje samih temelja EU, prvo je na redu slobodno trziste i slobodan protok ljudi i roba.

Evo jedan zanimljiv video uz ovo sto se događa u SAD-u sa pumpanjem novca u sustav.

http://www.youtube.com/watch?v=S9tNVxm1 ... annel_page
Hellfire rages in my eyes
Blood will fall like rain this night
The coming curse, the anti-Christ, I am the Watcher's eye
I vindicate and cleanse the Earth of all mankind
breakdown_
crna ofca

Postby DarkRyder » Mon Feb 28, 2011 18:09

http://www.youtube.com/watch?v=2N8gJSMo ... r_embedded

fora filmic o mogucoj situaciji u bliskoj buducnosti.
oni isto prodaju svoju verziju istine.. al ipak.. fora napravljeno
DarkRyder
Forum member

Postby LORD AHRIMAN » Sat Aug 20, 2011 11:07

EU je umjetna tvorevina kao što je bila npr. Jugoslavija i to je "stvorenje" od svog začetka osuđeno na propast.
Proturavaju nam se gluposti o ukidanju granica i kretanja kapitala i rada sve nauštrb toga da bi neki papani u foteljama lijepo vrtili pare. Na taj način su upropastili Portugal,Grčku i tko zna koga još čeka takva sudbina. Moje mišljenje je također da Skandinavija nema što tražiti u EU. Nedavno sam bio u Finskoj i mogu reć iz osobnog iskustva da EU treba njih a ne EU njima.
Ovo što se dešava u SAD-u već se kuha godinama a sada je to polako izašlo u javnost da im je gospodarstvo u krizi. Pa oni stoljećima žive na tuđim grbačama i grade svoje Carstvo, i glume svjetsku policiju di god se okreneš.
Provode svoju politiku i guraju "teroristički podložnim" nacijama svoj kapitalizam i "demokraciju", a sve za svoje više ciljeve i onda kada im netko vrati svi žale "jadne Amere".
Kog vraga tražite svugdje. Oculum pro oculo, dentem pro dente :twisted:
LORD AHRIMAN
Forum member

Postby DarkRyder » Sat Sep 17, 2011 23:11

Problem Eura je ukratko ovo, odično napisano.
DarkRyder
Forum member

Postby Koba » Sun Sep 18, 2011 1:28

DarkRyder wrote:Problem Eura je ukratko ovo, odično napisano.

Ovo je malo duže (nije na istu temu, ali objašnjava puno toga vezanog uz monetarnu politiku), no svakako preporučam:

http://www.schiffradio.com/b/How-the-Go ... 39768.html

Btw, izrazito mi je drago svaki put kad vidim da Austrijska škola dobiva na popularnosti, makar i preko jednog domaćeg bloga. Sve više ljudi je sito socijalizma i Keynesovog smeća koje je postalo mainstream religija među političarima.
Koba
Forum member

Postby DarkRyder » Sun Sep 18, 2011 14:32

Problem u Hrvatskoj....

ako misliš da tržište može srediti ekonomeske probleme (očito ti da) spadaš u debelu manjinu.
Puno ljudi je zakvačeno za državni proračun na ovaj ili onaj način. Imam neki filing da jednostavno kritična masa ljudi ne želi ekonomsku slobodu jer bi to značilo da oni moraju raditi nešto što ima smisla. Teško je izači iz tog kruga, ne znam uopće postoji li netko u saboru tko smatra da ekonomijom ne treba upravljati?

Jedinu nadu koju vidim je da takve ideje dođu iz inozemstva.
EU tu možemo otpisati.
Pobijedi li Ron Paul u SAD-u i stvarno provede sve iza čega stoji, SAD krene ekonomski rasti dok se EU ekonomski raspada... ljudi bi počeli postavljati neugodna pitanja koja naši (i EU) političari ne žele čuti.
DarkRyder
Forum member

Postby Koba » Sun Sep 18, 2011 16:22

DarkRyder wrote:Puno ljudi je zakvačeno za državni proračun na ovaj ili onaj način. Imam neki filing da jednostavno kritična masa ljudi ne želi ekonomsku slobodu jer bi to značilo da oni moraju raditi nešto što ima smisla. Teško je izači iz tog kruga, ne znam uopće postoji li netko u saboru tko smatra da ekonomijom ne treba upravljati?

Kod nas ne. Kod nas ozbiljni ekonomisti tipa Ljubo Jurčić smatraju da možeš napravit 50ogodišnji ekonomski plan, ili da država može u kilogram proračunati godišnje potrebe za hranom. Da im spomeneš Hayeka, von Misesa ili čak i Miltona Friedmana, vjerojatno će se kiselo nasmijati i mahnuti doktoratom. Da im daš primjere Hong Konga, Singapura, Tajvana, vjerojatno će ti citirat Naomi Klein. Kod nas je kompletan ekonomski spektar toliko ulijevo da bilo kakvog ozbiljnijeg razgovora o kapitalizmu u Hrvatskoj nema.

DarkRyder wrote:Jedinu nadu koju vidim je da takve ideje dođu iz inozemstva.
EU tu možemo otpisati.

Da, jedina nada za zapadnu civilizaciju tu je SAD. U bilo kojoj drugoj državi ljudi protestiraju da im država ne daje dovoljno - Tea Party okuplja milione ljudi koji protestiraju zato da ih država pusti na miru.

DarkRyder wrote:Pobijedi li Ron Paul u SAD-u i stvarno provede sve iza čega stoji, SAD krene ekonomski rasti dok se EU ekonomski raspada... ljudi bi počeli postavljati neugodna pitanja koja naši (i EU) političari ne žele čuti.

Samo je pitanje jesu li SAD prošle the point of no return. Kako si i sam rekao - je li količina ljudi koja želi što veću nanny state i koja si želi demokratskim putem izglasati privilegije sad narasla do kritične mase koja će progutati svu zdravu ekonomiju. 2012. će pokazati.

P.S. No, ipak nekave minijaturne nade ima čak i kod nas - pogledaj si malo eksterne likove na blogu koji su naveo ranije i vidjet ćeš da se nekakva svijet budi ne samo kod nas, već čak i u Bosni i Srbiji. Ljudima lagano dolazi iz guzice u glavu. :)
Koba
Forum member

Postby DarkRyder » Thu Sep 29, 2011 16:59

Evo danas jedna izjava tipična ha hrvatske političare

Ivo Josipović wrote:- Vrijeme je da Hrvatska dosadašnji model bezobzirnog liberalnog kapitalizma zamijeni modelom društveno odgovornog poslovanja - poručio je Josipović na saboru NHS-a.

:facepalm:

13 milijardi otišlo nepovratno u brodogradnju koju treba čim prije prodati.
Svaki zaposleni godišnje izdvaja 2000kn za parazite u HŽ-u.
Nažalost, to je samo vrh sante leda.

Ovo bi bio pravi kapitalizam:

1. umjesto ustava par rečenica kojima se garantira pravo na ljudski život, slobodu (ekonomsku isto) i privatno vlasništvo, te se zabranjuje državi petljanje u isto dok ne ograničava prava drugog čovjeka.
2. ukinuti mirovinski sustav generacijske solidarnosti.
3. prodati HEP, HŽ, brodogradilišta, HPB, HAC, HŠ, HZZO i sve ostalo u državnom vlasništvu i od toga financirati mirovinsko za one koji su do sada uplaćivali u postojeći mirovinski sustav.
(nadamo se da će biti dosta)
4. privatizirati ribolovne zone
5. potpuno deregulirati SVE. Ukinuti sve strukovne komore.
6. PDV smanjiniti na manje od 5%, što je za obranu dovoljno.
7. ukinuti sve druge poreze/namete.
8. oko potpune deregulacije urbanizma nisam siguran, ali sam više prema ukidanju istog.
9. ako je moguće privatizirati policiju, sudstvo... zapravo sve.
DarkRyder
Forum member

Postby DarkRyder » Wed Oct 19, 2011 12:40

DarkRyder
Forum member

Postby Diogen » Tue Nov 01, 2011 6:55

Konačno je i svjetlost anarho-kapitalizma zasjala i u ovim zaostalim krajevima, a i mesijanska uloga SAD-a je konačno prepoznata u svojem pravom opsegu :lol: :lol:

Živo me zanima kako bi pravne osobe u vidu raznih banaka, recimo talijanskih, reagirale na destrukciju državnog aparata prema kojemu imaju ogromna potraživanja u vidu. Ili bi privatizirali i dug? No dobro, sudeći po ovoj listi prijedloga, čini mi se da DarkRyder ne shvaća što država zapravo jest (indikativno je u tome primjer prijedloga privatiziranja redarstvenih usluga, pri čemu se još navodno može govoriti o državi).

Uglavnom, super su vam bajke (još jedna je da bi fundamentalisti vaše sorte doista bili u mogućnosti provesti ovakav "program"). Čudim se da ništa nije navedeno o minimalnoj plaći i maksimalnom radnom tjednu, al dobro.

E da, samo nešto još kratko što se tiče ovog članka (osim --> :lol:, odlična ideja totalne decentralizacije u vidu samih osnova društvenih odnosa, i nadasve uvjerljiva prezentacija konkretnih načina ostvarivanja toga stanja), očito je da autor nije baš upoznat s CPUSA, iliti socijaldemokratima koji funkcioniraju kao izborni agitatori za demokrate. Stvarno je fantastično kako ljudi nemaju potrebe za informiranjem :lol:
Branislav Glumac wrote: Mrcomoćno je

Odin, crveni Thor il Krist Bijeli...
Malo su važna imena i bozi
Prava je obaveza biti hrabar.
Diogen
Forum member

Postby DarkRyder » Tue Nov 01, 2011 11:12

Čim vidim sarkazam bojim se reply postati... :cry:

Javni dug treba servisirati... od privatizacije. Koliko samo javnog duga nestaje privatizacijom autocesta?

Država je prema trenutnoj definiciji sistem koji služi za neefikasnu redistribuciju kapitala...
ista najviše privlači parazite koji žele živjeti od rada drugih ljudi.
Država prema onome što bi trebala biti je zajednica ljudi koja štiti njihov život, imovinu i vlasništvo.

A koja je tvoja alternativa na tu "bajku"? 2000kn po zaposlenom u javnom sektoru godišnje za uzdržavanje parazita... . i to samo u HŽ-u?
13 milijardi eura za brodogradilišta? Skoro 3000kn po glavi stanovnika.
Zašto? Zbog nečije glupe fiksacije da mi moramo proizvoditi brodove...

Minimalne plaće nema.. isto kao niti ostalih regulacija oko droga npr.
Minimalna plaća je tržišno određena... ako se tebi ne isplati raditi za xxxx novaca, nećeš raditi jer ćeš imati veće troškove na tom poslu od zarade.
DarkRyder
Forum member

Postby Koba » Wed Nov 02, 2011 22:23

DarkRyder wrote:Čim vidim sarkazam bojim se reply postati... :cry:

Nije to baš samo sarkazam, to je primarno podsmijeh elite rulji, taj plemeniti sneer. Da citiram Derbyshireov komentar na Rally to Restore Sanity:

So far as the Rally to Restore Sanity had any discernible theme, it was the elites mocking the great unwashed. Here are the moussed, designer-clad, wine-of-the-month club, bottled-water-and-Birkenstocks, oh-so-ironic lords of the realm sneering at us peasants. I don't think they want to hustle us into gas chambers as Tim Wise obviously does — after all, with no-one to sneer at, these guys would be out of a job. They just want their supporters to know how right they all are to detest us.

Nema tu argumenata, svatko tko ne vjeruje u socijalizam je neinformiran, zatucan, priprosti mužek koji zna samo za svog župnika i svoje 2 kravice, i uopće ga nije briga za to što su u Zimbabweu bijelci crncima ukrali zemlju. Džabe su ti sve knjige koje si pročitao, moraš na filozofski da se informiraš, i na festival subverzivne književnosti, da se educiraš o zlima kapitalizma. Ako ti to nije dosta, uvijek su tu Naomi Klein, Chomsky i Žižek da ti osvjetle put. Tek onda će ti kompetentni znalci moći reći da si bar malo informiran.
Koba
Forum member

Next

Return to Knjiznica