Energetska strategija

Discussion board za generalne teme.
Ne toleriraju se spam, off-topic, svadje i sl...

Moderator: ABIZMO

Energetska strategija

Postby DarkRyder » Sun Sep 07, 2008 0:02

ilitiga lol, Utopija

Recimo vaše fiktivne strategije za Hrvatsku
znamo da nikada neće biti tako nešto, al onak doma sjedim pred kompom bolestan i
nemam baš nekaj pametno za raditi. :(

Ja bi to uglavnom bazirao na struji, točnije nuklearnoj energiji
Kao što svi znamo najjeftiniji način proizvodnje el. struje... bar za sada
Fuziju predviđaju najranije 2050.

1. Igradnja 4-6 NE oko 1000 kW po komadu, ili više
S time da bi največi dio za izgradnju uzeo iz fosilnih goriva.
I naravno jednom kada su gotove i u uporabi sniziti cjenu el. energije na stvarnu
proizvodnu cjenu+troškove distribucije
znači napraviti el. energiju jako jeftinom. Na tome bazirati daljne planove.
Svom tom energijom je moguce kompletno navodnjavanje svih poljoprivrednih povrsina u
Hrvatskoj. Na razini države, makar i samo za psenicu.

2. Forsirati ljude da sami doma rade neki izvor energije, recimo solarne ploče.
Ukinuti porez na baterije/solarne ploče, .... i napraviti mogučnost otkupa viška struje.
Uz to subvencionirati i poticati domaću proizvodnju i razvoj istih.
Istraživanja na razini države, fakulteti i slicno.
Svega vezanog za taj dio energetike.

Možda cak i projekti solarnih/vjetro/hidro ehektrana na razini grada/opcine/zupanije.
Recimo 4 hidroelektrane u Zagrebu na savi. Samim time se dobije potpuno uređen nasip, dodatna 4 mosta preko Save i plovnost Save.
I ono najbitnije- struja za javnu rasvijetu, semafore, osvijetljene reklame, gradske prostore, .....

3. Stpojiti Zagrebačku toplanu na NE, da infrastruktura grijanja ostaje i iskorištava se bez
nafte/plina

Srodno tome, nakon uvođenja jeftine i homemade struje početi uvoditi grijanje na struju,
odnosno zamjenu ložulja, čak i plina strujom.
Ponovo subvencije i domaca proizvodnja.

4. Polako početi uvoditi električne aute, pogotovo za gradsku vožnju.
Subvencionirati, puno niže cjene osiguranja, ukinuti cestarinu i slicne namete, besplatni
tehnički pregled i slično.
http://en.wikipedia.org/wiki/Toyota_RAV4_EV
http://en.wikipedia.org/wiki/MIEV#Mitsu ... .282006.29

Ja ne vidim razloga zašto netko kome auto služi na relaciji posao-kuća ne bi koristio el. auto. Čak i puno firmi koje se krecu po gradu, recimo meni na poslu bi el. auto bio sasvim ok.
Nikada se nije dogodilo da dnevno (u gradu, ne neki teren do Brača ili Krka) prođem više od 150km.
Znači voziš do posla-voziš doma- staviš na punjenje.
To bi značilo da bi vecina imala 2 auta. Ali ako postoji financijska dobit time svakako bi ljudi prelazili na el. aute. Možda cak i recimo Taxi sluzba na istom principu, s tim da bi ocito trebalo biti vise el. autiju nego taxista. Recimo služba koja ima na raspolaganju 4
auta po čovjeku, u gradskom ili privatnom vlasništvu. i kad su baterije pri kraju odes u bazu,
dobis novi auto a ovaj stave na punjenje. Isto tako pokušati napraviti nešto slicno sa
ostalim granama kao odvoz smeca.

Opet neki offset deal sa proizvođacima i ugradnja hr komponenti.
Ili cak vlastita proizvodnja ili barem sklapanje istog.

5. Forsirati reciklažu. prije svega u glavama ljudi. Besplatno djeliti bio razgradive vrecice
za bioloski otpad (ostaci od rucka, kore od banana, ....) koje imaju mogucnost hermetickog zatvaranja. Issto tako puno posebnih kanti/kontenjera za željezo, baterije, plastiku, ....
Uz to tjerati proizvođace plastike na koristenje bio razgradive zamjenske plastike
proizvedene u Hrvatskoj.
Stvaranje vlastitih brandova, istrazivanje i razvoj.

6. Uvođenje procistaca kanalizacijske vode u sva veca naselja i gradove.

7. Pošumljavanje velikih povrsina koje su neiskorištene ili je trenutno krš tamo.
zaustaviti krcenje suma za izvoz trupaca, itd. Uspostaviti ravnotežu prirasta/sjece šuma.

8. Javni prijevoz, brzi vlakovi između većih gradova na nezavisnoj pruzi, kao u Francuskoj,
srodno tome ukidanje među gradskih letova u Hrvatskoj.
Ostatak "normalnih" linija ostaviti za četverotračnu željeznicu, jedan putnički, jedan
industrijski - 2 smjera
Eventualno povezivanje većih otoka tunelima cestovno-željeznički promet.

Uz to dotatne tramvajske linije i kompletno izoliranje javnog prijevoza i cestovnog prometa.
Uvođenje dodanih pruga prigradskih željeznica i redovitije linije.

9. jeftinom strujom uvoditi grane industrije (kao informaticka, recimo datacentri...)
kojima je bitna jeftina struja.

10. Razvoj-gradnja-uravljanje brodovima na NUKLEARNI pogon, posebno trgovackim velikim brodovima zaprijevoz kontejnera i tereta za spec. namjene.
Samim time spas hrvatske brodogradnje
Tu stoji brdo problema, posebno raznorazni propisi o brodovima na nuk. pogon
da ne smiju pristajat u raznorazne luke svijeta.

Ne znam koji bi još element SF-a uveo :cry: :lol: :lol: :lol:
Last edited by DarkRyder on Sun Sep 07, 2008 0:41, edited 3 times in total.
DarkRyder
Forum member

Postby Koba » Tue Oct 21, 2008 0:14

Jako lijep plan sve skupa, iako malo ekonomski nerealan. Uzmi za primjer pročistače voda - ta tehnologija se doima na prvi pogled jednostavnom, no (prema mojim podacima) stravično je skupa. No, bojim se da naša vlada slijedi drugu logiku: što brže i što lakše do energije, bez razmišljanja o dalekosežnijim posljedicama.

http://www.net.hr/vijesti/hrvatska/page ... 29006.html
Koba
Forum member

Postby Sunburn » Tue Oct 21, 2008 6:19

Hmmm, ovo s elektricnim autima je malo tricky. Vecina ljudi zivi u stanu u nekakvom neboderu i nema garazu. Znam da bi meni bio pakao kad bi svaki dan morao vozit do garaze i onda stajat tamo ko tutlek 4 sata dok se auto napuni, a da ne pricamo o tome da cijela moja sira familija ima 6 auta a jednu garazu :lol:

Al nije mi jasno koji vrag je ovim papanima iz Vlade? Zasto termoelektrane koje ce zagadjivat i bit skuplja kad mogu dobit NE koji je i ekonomski i ekoloski prihvatljiviji? :shock:
Zbogom prijatelju
1986-2011
Vi veri veniversum vivus vici
Sunburn
Nadasve zli odgajatelj u vrtiću

Postby Ašow, the Aucropsy » Tue Oct 28, 2008 7:26

inace...
jedan električni auto kad bi se tak punio u nekoj stambenoj četvrti... doslo bi do preopterecenja...
a sad zamisli 2.. 5.. 20.. 100 itd..
i zamisli si zg...
coece.. pa koje bi to mocno napajanje moralo biti?
svaki grad bi morao imati svoju elektranu da bi se to realiziralo.
znam da si spomenuo NE. Ali, nece 6komada staviti na teritorij od 57.000 kvadratnih kilometara.
to je malo previse, zar ne?
znam da NE bi bila adekvatna za punjenje elektricnih auta... ali... koliko je to isplativo?
jerbo... el. akumulatori nisu toliko (ispravi me ako grijesim) prakticni kao benzin.

@sunburn
jer NE stvara radioaktivni otpad kojeg je teško zbrinjavati, pa im se vise islati plomin ložit s 500tona ugljena nego bubniti 100kg urana u NE. (primjer je ovo, ne znam tocne brojeve)
Ašow, the Aucropsy
1234

Postby Sinner » Tue Oct 28, 2008 16:06

Što se prijevoza tiče... Što mislite o ovome?

http://www.index.hr/video/film.aspx?id=4288

:-k
Sinner
Forum member

Postby Gabriel » Sat Nov 01, 2008 14:14

svi mogu davati prijedloge: Strategija održivog razvitka RH
Politika je preozbiljna stvar - da bismo ju prepustili političarima!
Smijeniti Bandića - otvoriti Močvaru!
by zelena-lista.hr
Gabriel
Forum member

Postby Instinct » Wed Dec 24, 2008 19:03

Sinner vtc. wrote:Što se prijevoza tiče... Što mislite o ovome?

http://www.index.hr/video/film.aspx?id=4288

:-k

Zanimljivo! Pogledajte ovo:
http://www.youtube.com/watch?v=wTgtOGmc ... 39&index=6
http://www.val.hr/php/index.php?option= ... &Itemid=53
Pa, ono - neka ekspert, tj. netko s vecim znanjem o tome prodiskutira - je li ovo tek neko new age laprdanje ili tu zbilja ima nešto.
Instinct
Forum member

Postby Instinct » Thu Dec 25, 2008 23:36

Instinct
Forum member

Postby Lucifer » Fri Dec 26, 2008 10:44

Ukratko - crap.

Udugo - ne znam jel mi se da raspisivati. Možda poslije. No stvar je toliko besmislena da čak nije ni netočna.
Lucifer
Forum member

Postby S I N I S T E R » Wed Dec 31, 2008 18:41

Današnja je vijest da će ruski energetski titan Gazprom, kako stvari stoje s današnjim pregovorima, krenuti sa zatvaranjem dovoda plina prema Ukrajini, a to znači i prema ostatku Europe. Čeka nas još veselija zima...
"Treba vjerovati u mozak čovjeka, treba hodati, kretati se, misliti, boriti se, to je jedini ljudski način, a sve ostalo je dim"
S I N I S T E R
<font color=red>el Maulet

Postby Instinct » Thu Jan 01, 2009 18:11

Danas su to demantirali - za ostatak Europe - sad cemo vidjet kako ce se to odvijat.
Instinct
Forum member

Postby ggamaliel » Thu Jan 01, 2009 18:48

Po meni je sve vezano za energiju jednostavno.

Postoji krug ljudi koji drži naftna polja u šaci i tom šakom gnječi svaki pokušaj da se počne koristiti neki jeftiniji izvor energije.
Da nije tako, mi bi se svi odavno vozili autima na struju ili zrak, doma bi nas grijala energija nastala iz obnovljivih izvora energije i sl.

Tako to je, i tako će to uvijek biti!
ggamaliel
Forum member

Postby Picajzla » Wed Jan 07, 2009 11:55

u čem je kvaka,meni ovo zvuči zgodno :D
AntiVegetarijanskaAkcija

VIJEĆE

Oksimoron:
Mršave gotičarke

Proud to be a CROAT!!!
Picajzla
Bijo u Belgiji

Postby Lucifer » Thu Jan 08, 2009 16:56

Picajzla wrote:u čem je kvaka,meni ovo zvuči zgodno :D

Da, ovo jest ok (za razliku od prva dva linka, koji se svode na let na zmajevima :roll:). Kvaka je u tome što, kako kaže slogan Čistoče u Zagrebu - otpad nije smeće. TDP, i ovaj pogon, je jedan od načina na koji se otpad može dalje iskoristiti. Svi moji rođaci u Njemačkoj (koji žive u obiteljskoj kući) imaju u dvorištu kompost za biološki otpad. Taj kompost se dalje da iskoristiti za uzgajanje. Isto i ovdje, koristi se otpad kojeg se dalje procesira.

Sad, što se energetske računice tiče, nisam 100% siguran, ali da, mislim da bi takav pogon mogao djelovati u plusu. Primitivniji oblik je, recimo, ona ideja spalionice otpada koja djeluje kao toplana - uništavaš otpad, i dobijaš pozitivnu energetsku bilancu. A TDP konkretno znači lomljenje polimerizacije - plastika je PVC - polivinil klorid. Vinil je molekula koju dobiješ kad etanu izbaciš 1 vodik. Eten je tip ugljikovodika s 2 ugljika i dvostrukom vezom. A u gorivu se obično nalaze ugljikovodici s 5 do 12 atoma ugljika u lancu (i jednostrukim vezama). TDP proces bi onda mogao kemijski (tj toplinski) izbaciti ovaj klor (iz -klorid) van, slomiti dvostruku vezu (to se točno može izračuna temperatura koja je potrebna) i onda zbog tlaka nagurati hrpu etilnih skupina da se spoje u pentan, heksan, oktan i tako dalje. Odnosno benzin.

No valja primjetiti, ovo nije riješenje za nedostatak nafte. Iz nafte se dobijaju neki drugi spojevi koje je ovdje nemoguće (ili barem za sada, bez još istraživanja) dobiti. Ovdje se može dobiti gorivo.

A za ona prva dva linka....
Okvirno, bez puno gledanja linkova - ZPE je newagerski bullshit poput ostatka sličnih što ispadaju iz usta ekipe poput Chopre; a orgonska energija je nikad potvrđena izmišljotina.

Sad se bacim na temeljitije razmatranje:
**Prvi jubito**1/11**
@1:00+ Ova energija o kojoj priča "quantum vacuum flux" (or voteva) je posljedica Heisenbergove relacije neodređenosti (dx*dp>=h) (HNN) i predstavlja minimalnu energiju, minimalno gibanje koji kvantni sustav (recimo, neka čestica) mora imati da ispunjava tu relaciju.
@1:20 "It is the aether of the ancients" - kurac jest. Newagersko laprdanje. Svako slijedeće bih, radi fore, mogao obilježiti s :tulum: Čisto radi efekta. :D
@1:25 "The life force energy of metaphysics" :tulum:
@1:40 "zero point energy" - naziv dolazi iz ideje 0K, kada bi sva tijela trebala mirovati. No to znači da je dp=0, pa je dx*dp=0, a to je suprotno s gornjim HNN.
@1:45 "inexhaustable resource of free and unlimeted energy" :tulum: ZPE nije neka energija koju čestica ima. ZPE je minimalna energija koju ikoja čestica može imati. Nemože manje. I kad bi netko htio oduzeti tu energiju - da ju ubaci u auto, npr - to bi značilo da bi čestici ostalo manje energije nego što može imati. To je kao da te netko pita za prirodni broj manji od nule. Jednostavno nemoguće.
@3:00 :tulum: :tulum:
@3:20 "reality of cold fusion" - to je isto kao gore spomenuta realnost letenja na zmajevima :tulum: Rađeni su pokusi, naravno, i tip je jedan dao članak na objavu, ali nitko drugi to nije uspio replicirati, prateći njegove postavke. Debunk.
@4:05 "we get our oxygen free" - Bunk. Kisik se dobija fotosintezom u zelenim biljkama. Ukloni biljke, nema kisika. Zato i jest problem rušenja šuma. To što ne postoji "tvornica kisika" ne znači da on dolazi bez ikakvog izvora. :tulum: Isto za svjetlost - svjetlost je posljedica nuklearne fuzije pod utjecajem gravitacijskog sažimanja plina u Suncu.
@4:45 "never been one that hasn't been broken" - :tulum: :tulum: :tulum: Fizikalni zakoni nisu pravni zakoni pa da ih se možeš pridržavati ili ne. Sukladno tome, ne postoji niti jedan fizikalni zakon koji je ikad bio prekršen.
[[Dalje mi se za sada ne ide, pogledat ću drugi link]]

Što se drugog linka tiče, tu mi već umire ikakva želja za pisanjem. Nasreću, našao sam post frenda, pa eto - uživajte. Dosta dobro, ali i sažeto, rastavlja taj "Joe Cell" i objašnjava kako radi prevara. A "orgon", ne samo da nemožeš naći nikakvih dokaza postojanja ičega takvoga (ni na orgone.org), cijela stvar je definitivno smiješna. Orgon je originalno seksualna energija, energija libida. Naziv je uzet jer podsjeća na orgazam. So, what, we fuck the car and the car goes? :-k
Lucifer
Forum member

Postby Instinct » Wed Jan 14, 2009 15:16

Ok - sve si to dobro objasnio. Ali, samo da malo ispravim, da onim Zero point energy filmom nisam mislio baš na 1/11. Mislio sam općenito na onih 4-5 znanstvenika (s ili bez navodnika) - vidjet ćeš kad pogledaš sve. Možda i naručiš onaj komplet pa napraviš doma :tulum: :D
Instinct
Forum member

Next

Return to Knjiznica