Život u svemiru?

Discussion board za generalne teme.
Ne toleriraju se spam, off-topic, svadje i sl...

Moderator: ABIZMO

Postby DarkRyder » Fri Sep 05, 2008 16:47

Da, al ima mali problem oko toga, objekt koji uđe u singularnost je već uništen

procesom samog uvlačenja istog.
Nije to neka barijera koja obuhvati zvijezdu ili neki planet pa se povuce.
Ono što uđe u singularnost nije fizički očuvano.

Ak kužiš kaj mislim :wink:

Singularitet, dakle masa mora ostati konstantna, jedino ako se ne pretvara u energiju.

Uostalom recimo da crna rupa ima masu 0?
na kojoj se to teoriji bazira?
ozbiljno pitam jer sam tako nešto već čuo.

Crna rupa odnosno singularitet sama po sebi nastaje kada se zvijezda uruši sama u sebe, odnosno kompletna masa sunca se sabije u određen broj cm3 ili m3.
Ako im masu 0 zašto ih svi zovu supermasivnim crnim rupama?

Zapravo tom masom one postižu toliku gravitacijsku silu oko njih.
Jer prema onome što ja znam, gravitacija je posljedica savijanja prostora masom.
Dobro tome se mora dodati još par stvari...

ma neda mi se :cry:
DarkRyder
Forum member

Postby Lucifer » Fri Sep 05, 2008 23:20

DarkRyder wrote:Da, al ima mali problem oko toga, objekt koji uđe u singularnost je već uništen procesom samog uvlačenja istog.

Je, objekt je, ali ne i njegova masa, ne i čestice od kojih je građen.

DarkRyder wrote:Nije to neka barijera koja obuhvati zvijezdu ili neki planet pa se povuce.
Ono što uđe u singularnost nije fizički očuvano.

Ak kužiš kaj mislim :wink:

Zapravo...... ovo nije 100% ni u jednom ni u drugom smjeru.

Kontaj recimo crne rupe. One dobijaju masu uvlačenjem stvari. Dakle masa ne nestaje. S druge strane, masa ne upada u singularnost (koja se nalazi u središtu iste), tako da......

Eventualno kada bi bilo moguće napraviti golu singularnost (jer, IIRC, nema ih u prirodi), onda bi se to dalo provjeriti.

DarkRyder wrote:Uostalom recimo da crna rupa ima masu 0?
na kojoj se to teoriji bazira?
ozbiljno pitam jer sam tako nešto već čuo.

Ali ne, crna rupa nema masu 0. Crna rupa ima masu zvijezde - izbačeni materijal + uvučeni materijal. Kada bi masa pala na 0 (Hawkingovim zračenjem), crna rupa bi nestala, rasplinula se. Zato i ono nabrijavanje o crnim rupama u CERNu baš i nema smisla, jer bi njihovo eventualno postojanje bilo prekratko da bi se išta dogodilo.

DarkRyder wrote:Crna rupa odnosno singularitet sama po sebi nastaje kada se zvijezda uruši sama u sebe, odnosno kompletna masa sunca se sabije u određen broj cm3 ili m3.
Ako im masu 0 zašto ih svi zovu supermasivnim crnim rupama?

E, pazi, dvije različite stvari. Imaš crne rupe, koje nastaju od "standardnih" zvijezda (mislim nešta tipa 5x sunčeva masa), i imaš supermasivne, koje nastaju u centrima galaksija (ili su izvorište za galaksije, redosljed nije čist). Naša supermasivna je 10^32 sunčevih masa. Tj 100000000000000000000000000000000x. :)

Usputno, radioteleskopska mjerenja pokazuju da je ta masa sabijena u volumen radijusa naše udaljenosti od Sunca. Fucking tight!

Plus, ovo za urušavanje. Ako ti se igra s brojevima, ima dosta jednostavna formula za povezivanje mase i radijusa crne rupe, pa možeš pokušavati ubacivati kojekakve mase da vidiš koliko bi velike crne rupe bile.
r=2*G*m/c^2
Gdje ti je G=6.67*10^-11 i c=3*10^8. Ubaciš masu i dobiješ radijus u metrima. Probaj sa Suncem i Zemljom. ;)

Nego, mogli bi se mi maknuti od toga, još će me modovi tući što smo ukrali topic. Ne mogu vjerovati koliko sam se raspisao, a nije u vezi religije i nije svađanje. :lol:
Lucifer
Forum member

Postby RexsLair » Fri May 08, 2009 21:23

http://www.youtube.com/watch?v=Q6LvTiEorfY

Kacite se da znate nesta.. sto je nista..
RexsLair
Forum member

Previous

Return to Knjiznica