Peticija protiv izgradnji NE u Hrvatskoj

Discussion board za generalne teme.
Ne toleriraju se spam, off-topic, svadje i sl...

Moderator: ABIZMO

Postby .0v3R' » Fri Jan 09, 2009 21:55

The Tormentor wrote:Vi ste budale :lol:

Nuklearne elektrane proizvode najviše energije a najmanje onečišćuju. A i isplativo je. Onečišćenja gotovo da i nema, jedino je stvar adekvatnog zbrinjavanja radioaktivnog otpada što i nije problem. Dovoljno dobro se izolira i zakopava, odlaže na dno oceana, ispaljuje u svemir, kaj got.

Znam što ćeš reći.

Černobil!!! Mutacije!! Zombijiiiii!!

Černobil je bio usrana elektrana s užasnom zaštitom. A čak ni to nije dovelo do eksplozije, nego ljudski faktor. Današnje elektrane imaju, čini mi se, 3 ili 4 debela zaštitna polja koja bi zaustavila širenje opasnosti taman da eksplodira 10 reaktora. A ni do toga ne bi došlo zbog niza sigurnosnih protokola.

Evo samo još jedan quote sa stranice nuklearne elektrane Krško:

Utjecaj radioaktivnoga zračenja iz nuklearnih elektrana čak je 200 puta manji od zračenja iz prirodnoga okoliša. Za zaštitu od zračenja iz elektrane temeljito se brinemo. U NEK-u bi u slučaju nezgode niz usporednih fizičkih pregrada spriječio širenje radioaktivnosti u okoliš.

haha nuklearne elektrane zahtjevaju puno snage, najvise oneciscuju ako dodje do eskalacije i NAJMANJE proizvode struje. NAJVISE struje proizvode rijecneelektrane iliti hidroelektrane, nebrini se imao sam i ja ekologiju kao predmet u srednjoj u srodstvu sa kemijom.
Najmanje oneciscuju sve elektrane kad je sve u redu. Treba gledati koje najvise oneciscuju sa godinama i pri eskalaciji a to je nuklearka jer treba usto izgraditi deponije za zbrinjavanje nuklearnog otpada koji je NERAZGRADIV i te deponije svakih 10 godina ili 5 godina treba prosirivati cime bi propadalo mnogo obradivih povrsina koje bi stajale netaknute i neobradive zbog deponija nukleranog otpada oko kojih bi bila razvucena zica i zabrana pristupa.

Svi koji zagovaraju nuklearnu elektranu ne zelim biti grub ali - Neobrazovana djeca.
Sad ce se naci dececi koji ce iz 5 svijeta iscupati 40 reklama u kojima se reklamira nuklearka kao najbolji izvor energije ikada kao kada ina reklamira svoje "KVALITETNO" gorivo.. nezanima me, raspolazem informacijama od osobe koja akšuli se bavi postrojenjima za proizvodnju energije.

šu-šu

jedini idiot si ti ovdje dragi.
All I own lost too fast
Hyaline dreams disappeared to dust
All I live with will rot
Forbidden lust to be reborn
.0v3R'
Forum member

Postby .0v3R' » Fri Jan 09, 2009 21:59

Lucifer wrote:http://www.youtube.com/watch?v=rGmVCABMRRQ

Evo, za budale koje misle da su klasične termoelektrane išta bolje za okoliš. :roll:

klasicne budale misle daje bolje prihvatiti oneciscenje sa manjim rizikom nego oneciscenje sa proizvodnjom manje energije a vecim rizikom.

drugi put posudi mozak od susjeda da ne ispadnes neklasicna budala, jer takve se isticu u prvim redovima.
All I own lost too fast
All I live with will rot
.0v3R'
Forum member

Postby .0v3R' » Fri Jan 09, 2009 22:04

eh da zaboravio sam reci prema istrazivanju znanstvenika, ljudi koji zive blizu nuklearki imaju 20% vece sanse za dobivanje zlocudnok tumora u godinama od 40-60 godine zivota. pa tako i postotak oboljelih od tumora oko nuklearki je veci.

ahaaaa..cista elektrana, divna, cek koje budale ono pisu nuklearka je najbolja elektrana?! ah da..obrazovani balkanski strucnjaci i oni koji su izgradili nuklearke a zive 500 km dalje...yeah..toliko o tome. svi smo mi koji smo protiv nukle glupi i budale..pa nosite si nukleraku na savu u zagreb pa svi sretni i zadovoljni, ah da onda ce se zagorci protiviti, sve dok nije pred njihovim pragom svi su za :wink:
All I own lost too fast
All I live with will rot
.0v3R'
Forum member

Postby Lucifer » Fri Jan 09, 2009 22:53

Ti si, onak, nešto specijalno retardiran ovih dana? Termoelektrane ne zagađuju okoliš? Pa koji je tebi kurac? Zagađenje termoelektrana je "manji rizik" utoliko što doprinosi globalnom zatopljenju povećanjem koncentracije CO2 (valjda znaš kako termoelektrane rade?) pa je "samo" prijetnja za cjelokupni živi svijet na Zemlji. A veći rizik nuklearki je u tome što se jednom u 10 godina pojavi jedna nesreća u cijelom svijetu koja zagadi eventualno lokalnu birtiju, i jednom u 50 godina koja djelomično sjebe područje od 2-3 države.

Hm, doprinošenje uništenju cjelokupne biosfere - nenaseljivost u krugu od par desetaka kilometara. Fakat, imaš pravo, ovo drugo je puno gore! :roll:

Nego, kad se već ponosiš time što si imao ekologiju, ajde ti nama, bratac, reci zašto je potrebno raditi temeljite ekološke studije prije konstrukcije bilo koje hidroelektrane? Hint: brana, poplava, skretanje toka rijeke, sjebavanje lokalne flore i faune. Apsolutno neizbježno, btw.

Evo ti malo materijala za dodatnu nastavu iz ekologije.
Lucifer
Forum member

Postby Fuchs » Sat Oct 03, 2009 13:39

.0v3R' wrote:haha nuklearne elektrane zahtjevaju puno snage, najvise oneciscuju ako dodje do eskalacije i NAJMANJE proizvode struje. NAJVISE struje proizvode rijecneelektrane iliti hidroelektrane, nebrini se imao sam i ja ekologiju kao predmet u srednjoj u srodstvu sa kemijom.
Najmanje oneciscuju sve elektrane kad je sve u redu. Treba gledati koje najvise oneciscuju sa godinama i pri eskalaciji a to je nuklearka jer treba usto izgraditi deponije za zbrinjavanje nuklearnog otpada koji je NERAZGRADIV i te deponije svakih 10 godina ili 5 godina treba prosirivati cime bi propadalo mnogo obradivih povrsina koje bi stajale netaknute i neobradive zbog deponija nukleranog otpada oko kojih bi bila razvucena zica i zabrana pristupa.

Whaaat? Kakvo proširivanje deponija? Žica? Zabrana pristupa? Ha-ha-ha!
Napisah ti par postova i par mjeseci prije da se radioactive waste zakapa na dubinu od nekoliko stotina metara, osim ako ti ne misliš i da u dubini Zemlje postoje obradive površine (patuljci i to..) :lol:
Razgradiv je, ali mu treba milijun godina za to.
Fuchs
Forum member

Postby gotcha1234 » Sun Dec 26, 2010 20:29

Objektivno:
-NE u aktivnom stanju izbacuju zanemarivu količinu radijacije
-NE su danas najefikasnije elektrane u uporabi i ostati će takve sve do početka praktične primjene antimaterije
-NE imaju takve mjere zaštite da je veća šansa da u slijedećih godinu dana otkrijemo automobil marke zastava na Jupiteru nego da se dogodi novi chernobil.

Subjektivno:
-Neke ljude zabrinjava čak i ta mala količina radijacije-A NA TO IMAJU SVAKO PRAVO.
Omiljene grupe:
Arch enemy,Disturbed,Shadows fall,Soilwork,Mayhem,Dimmu Borgir i Gorgoroth
gotcha1234
Forum member

Postby DarkRyder » Mon Jan 03, 2011 11:03

gotcha1234 wrote:Objektivno:
-NE su danas najefikasnije elektrane u uporabi i ostati će takve sve do početka praktične primjene antimaterije
-NE imaju takve mjere zaštite da je veća šansa da u slijedećih godinu dana otkrijemo automobil marke zastava na Jupiteru nego da se dogodi novi chernobil.

Subjektivno:
-Neke ljude zabrinjava čak i ta mala količina radijacije-A NA TO IMAJU SVAKO PRAVO.

slijedeći korak je fuzija, ne antimaterija

uglavnom jednostavno je.. pri cca 100m stupnjeva (K ili C, kog boli kurac) vodik prelazi u helij i oslobađa energiju.
Ista stvar se događa u suncu, ali tamo zbog velikog tlaka ne treba 100m stupnjeva nego 15m stupnjeva. bla bla. uglavnom jednom kad fuzijom ovladamo riješili smo energetske potreba zauvijek.

Inače 1 gram goriva za fuzijsku elekranu je cca 11 tona ugljena.

evo dobar video na ovu temu
http://www.youtube.com/watch?v=vDAZsPkTkMM&feature=related
DarkRyder
Forum member

Postby Sagathrotorius » Mon Jan 03, 2011 23:18

Ne kužim baš ove argumente o tome da si nosimo nuklearku na Savu u Zagrebu? Jel to implicira da smo do sada imali termalne ili hidroelektrane na Savi u Zagrebu. A ne recimo daleko od gradova i naseljenih mjesta, gdje su sa stilom mogli bljuvati velike količine crnog dima u zrak, ili mjenjati tokove korita i pritom ubijajući lokalnu ekologiju koja je ovisila o toj rijeci? Jedina "elektrana" koju mogu zamisliti usred Zagreba je ona solarna ćelija na krovu kuće moje susjede, al to joj, ono, napaja vibrator il nešto. I to samo kad je sunčano.

Nuklearna energija je opasna, naravno! Niti ne pomaže činjenica da smo prvi dodir s nuklearnom fisijom imali kada su Ameri bacili dvije bombe na dva japanska grada i potpuno ih sravnili sa zemljom. Ali jel to znači da ne smijemo iskoristiti tu energiju, s obzirom na činjenicu da je potražnja za energijom sve veća a broj fosilnih goriva sve manja. Hidroelektrane mogu samo toliko napajati, a i one ovise o rijekama, a rijeke presušuju tu i tamo. Vjetar i sunce su super! Čisti i bezopasni. Ali za onu količinu energije koju danas trošimo, trebali bi ih popikati preko pola Zemlje. A i onda bi ovisili o nepredvidivim silama prirode. Bilo bi glupo da ja sada nemogu postati ovaj divan post na internetskom forumu zato što mi je jedan oblačić prekrio nebo :azdaja:

Černobil je bio katastrofa koja se više nikada ne smije dogoditi! Nitko ovdje neće reći drugačije. Problem kod Černobila je ta što je ona bila elektrana koja je rađena radi veće ekonomičnosti. U njoj se koristio grafit kao moderator, a voda za hlađenje, tako da je ona mogla koristiti prirodni, neprocesirani uran. To je važno jer obogatiti uran nije lako, a niti jeftino. U današnjim elektranama teška voda služi za hlađenje i služi kao moderator, koji je potreban za lančanu reakciju. Bez moderatora nema lančane rekacije i ništa se ne događa. I dok si u Černobilu nakon zatajenja sustava za hlađenje (voda) i dalje imao moderator (grafit), temperatura se normalno dizala i dizala dok unutrašnjost reaktora nije ekplodirala od topline, počela bljuvati ogromne količine radioaktivnog dima u zrak i pritom "zaprašila" užu okolicu radioaktivnom prašinom i raznim radioaktivnim komadima. Ako sustav za hlađenje (voda) zataji u današnjoj elektrani, onda efektivno gubiš i sustav za održavanje lančane rekacije (isto voda). Sve ostale pizdarije koje se dogode se zadrže unutar jezgre, možda se malo ugriju i otope, ali ne kritično. Nakon toga se očiste kada se ohlade i reaktor je opet spreman. (Naravno očito uz poštovanje svih sigurnosnih pravila, pošalji golobrade ruske "likvidatore" u tkanenim uniformama, i imat ćeš sranje).

Nuklearna elektrana niti neće eksplodirati kao u filmovima, u obliku gljive koju svi toliko volimo i koje se bojima (s razlogom). Uranova ruda ima u prosjeku 99.2% U-238, 0.7% U-235 i ostatak vrlo malo U-234. Važno je da U-238 nije cjepljiv kada apsorbira neutron, dok U-235 je. Kada U-235 apsorbira slobodni neutron, on postaje U-236 kojeg nema u prirodi jer mu je poluživot kraći od popularnosti ovogodišnjeg plesa s zvijezdama (milijuntinka sekunde). Nakon toga se U-236 raspadne u fisijske ostatke, i u prosjeku izbaci dva slobodna neutrona. I to stvara lančanu reakciju, ali prvo uran mora biti obogaćen i kritična masa mora biti postignuta (85% U-235, potrebno oko 50 kila kompresirano u kuglu promjera 17 centimetara). To je zato što je U-238 (onaj kojeg ima više) ustvari inhibitor nuklearne reakcije (plus k tome što je pogoditi jednu sićušnu jezgru atoma s neutronom jednako kao i pogoditi mušicu u centru stadiona). Moderne elektrane koriste poluobogaćeni uran, koji u prosjeku ima samo 3% U-235, što je dovoljno da uz pomoć moderatora održava konstantnu i "suptilnu" lančanu reakciju, za razliku od bombe za koju je potrebna nagla i eksponencijalno povećavajuća reakcija, a koju donosi obogaćeni uran s kritičnom masom. Kod plutonijske bombe je još veće sranje.

Zašto sam se ovako raspisao? Zato što mi je već bezveze kada s nekim razgovaram o nuklearnoj energiji, a njegovo stajalište je ustvari AAAAA NJUKLEARGNA, ZOMBIJI!!! Ne želim nikoga uvrijediti, ali strah od nečeg nepoznatog i nerazumljivog nije dobar razlog da stvori energetski deficit. Nisu samo balkanski "intelektualci" za nju (što god to značilo), nego i stručnjaci. Znaš, i to oni koji se time bave i znaju s čime raspolažu i koje su prednosti i mane. A ima puno mana, nusprodukti su opasni i podmukli, radijacija može ubiti a da niti ne skužiš. Ali ona kao i sve u prirodi ima svoja pravila, koja možeš naučiti i efektivno iskoristiti potencijal koji ti daje, barem do pojave nuklearne fuzije, koja je u teoriji puno "čišća". Nuklearna energija je posebno primamljiva zato što su njene alternative štetnije/neefikasnije.
Son, when you participate in sporting events, it's not whether you win or lose. It's how drunk you get.
- Homer J. Simpson

Conan the Librarian
Sagathrotorius
Forum member

Postby gotcha1234 » Tue Jan 04, 2011 20:05

DarkRyder wrote:
gotcha1234 wrote:Objektivno:

Subjektivno:

slijedeći korak je fuzija, ne antimaterija

uglavnom jednostavno je.. pri cca 100m stupnjeva (K ili C, kog boli kurac) vodik prelazi u helij i oslobađa energiju.
Ista stvar se događa u suncu, ali tamo zbog velikog tlaka ne treba 100m stupnjeva nego 15m stupnjeva. bla bla. uglavnom jednom kad fuzijom ovladamo riješili smo energetske potreba zauvijek.

Inače 1 gram goriva za fuzijsku elekranu je cca 11 tona ugljena.

evo dobar video na ovu temu
http://www.youtube.com/watch?v=vDAZsPkTkMM&feature=related

Dobro,kako se nisam sjetio fuzije...dobro ali sam otišao korak dalje...poslje antimaterije bi po mom mišljenju mogla biti ''tamna tvar''.A da ne mislite da bubam bezveze pročitajte ovo:
http://en.wikipedia.org/wiki/Antimatter

http://en.wikipedia.org/wiki/Darkmatter
Omiljene grupe:
gotcha1234
Forum member

Postby gotcha1234 » Tue Jan 04, 2011 20:25

Roswell_47 wrote:
gotcha1234 wrote:.A da ne mislite da bubam bezveze pročitajte ovo:
http://en.wikipedia.org/wiki/Antimatter

http://en.wikipedia.org/wiki/Darkmatter

Da, na tvoju žalost, bubaš bezveze...

Si pročitao uopće?Vidio bi da na wikipediji to spominju osobe sa doktoratima.

dobro ajde,jest da se i meni to malo čini kao star wars,ali što je je.
Omiljene grupe:
gotcha1234
Forum member

Postby Roswell_47 » Tue Jan 04, 2011 20:38

gotcha1234 wrote:Si pročitao uopće?Vidio bi da na wikipediji to spominju osobe sa doktoratima.

Osobe s doktoratima su nebitna stvar u ovoj priči.

Govoriš o tamnoj tvari koja skroz zabavno i lipo zuvči a ona je još uvik na razini teorije, a kamoli di je ako ikad i bude priče o proizvodnji energije iz tamne tvari.

Ugl. postavljaš teze na temelju svojih lijepih želja al mislim da je DarkRyder dovoljno dobro pojasnija šta se tiče fuzije i iducih koraka...
KLUB OBOŽAVATELJA NEČEGA

I break them again, leading the legions of the betrayed...
Roswell_47
Forum member

Postby gotcha1234 » Tue Jan 04, 2011 21:39

Roswell_47 wrote:
gotcha1234 wrote:Si pročitao uopće?Vidio bi da na wikipediji to spominju osobe sa doktoratima.

Govoriš o tamnoj tvari koja skroz zabavno i lipo zuvči a ona je još uvik na razini teorije, a kamoli di je ako ikad i bude priče o proizvodnji energije iz tamne tvari.

Ugl. postavljaš teze na temelju svojih lijepih želja al mislim da je DarkRyder dovoljno dobro pojasnija šta se tiče fuzije i iducih koraka...

Istina je da su teorije,i to ne poričem.

Iako mislim da bi te teorije mogle bit istinite.Naglašavam mislim i mogle.
Omiljene grupe:
gotcha1234
Forum member

Postby Sagathrotorius » Wed Jan 05, 2011 16:38

gotcha1234 wrote:
Roswell_47 wrote:

Istina je da su teorije,i to ne poričem.

Iako mislim da bi te teorije mogle bit istinite.Naglašavam mislim i mogle.

Što se tiče fuzije, nju tehnički već i koristimo, ali mislim da hidrogenska bomba nije najbolji način riješavanja energetske krize (a niti ikakve druge krize po tom pitanju). :P

Antimaterija nije više samo teorija, već se godinama koristi u raznim sektorima kao npr. PET scan. Zna se za svojstva materije i antimaterije da se međusobno ponište i pritom ispuste veliku količinu energije, ali je pitanje koliko je (s današnjom tehnologijom) to uopće moguće primjeniti u energentske svrhe.

A što se tiče crne materije, da, to je čista teorija, McGuffin koji služi samo za objašnjenje diskrepancije između izračunate mase svemira i njegove tendencije da se ponaša u neskladu s tim izračunom. Ne znam kako bi ona služila kao izvor energije (jer niti ne znamo ni što je, sama njena bit je da se ne može detektirati jer ne reagira s elektormagnetskim valovima), tako da je njena potencijalna primjena još uvijek debelo u SciFi.

E da, jeste li znali da je MRI nekada imao ispred riječ Nuclear, ali su je morali maknuti iz imena zato što su ljudi odbijali ići na skeniranje. :lol:
Son, when you participate in sporting events, it's not whether you win or lose. It's how drunk you get.
- Homer J. Simpson

Conan the Librarian
Sagathrotorius
Forum member

Postby Sunburn » Sat Jan 08, 2011 12:06

Sagathrotorius wrote:E da, jeste li znali da je MRI nekada imao ispred riječ Nuclear, ali su je morali maknuti iz imena zato što su ljudi odbijali ići na skeniranje. :lol:

To je nista, vidio ja lijecnike koji u laboratoriju za nuklearnu medicinu sjede vani s pacijentima koji su dobili izotop ali onda odbijaju uc unutra da se ne ozrace - na gama-kameri koja je detektor i ne zraci :roll02:

Ljudi pojma nemaju sta je radijacija, tu lezi ogroman dio problema. Pocnes nekome pricat alfa, beta i gama raspad i 90% ce samo tupo gledati u tebe :P

Zato i imamo problem sa odbijanjem nuklearki.
Zbogom prijatelju
1986-2011
Vi veri veniversum vivus vici
Sunburn
Nadasve zli odgajatelj u vrtiću

Previous

Return to Knjiznica