Q&A - Fizika

Discussion board za generalne teme.
Ne toleriraju se spam, off-topic, svadje i sl...

Moderator: ABIZMO

Postby P_L_A_G_U_E » Fri Jun 20, 2008 22:41

Inace, preporucam Kraussovu knjigu Fizika Zvjezdanih staza za svakog s barem elementarnim znanjem fizike iz srednje. Kratko, interesantno, poucno. :)
My name's Manny Calavera. I'm your new travel agent!
P_L_A_G_U_E
VIGORMEISTER

Postby Sunburn » Sun Jul 20, 2008 22:47

Yo, kveščn.

Daklem, ako dobro shvatih fiziku brzina slobodnog pada ne ovisi o masi odnosno tijela padaju istom brzinom. Al to meni ful nema logike.

Jer, gravitacija (g) koju koristim ko akceleraciju u formuli za silu F kojom objekt koji pada pritišće na "ploču" zraka ispod sebe je ista za sva tijela a formula za silu je F=m*a. Kontra-sila koju pruza otpor zraka tijelu koje pada je nekakav F2 i ako se ne varam ovisi o povrsini i brzini. Sto znaci da bi ja trebao padat puno brze nego moja replika od papira.
Zbogom prijatelju
1986-2011
Vi veri veniversum vivus vici
Sunburn
Nadasve zli odgajatelj u vrtiću

Postby Lucifer » Mon Jul 21, 2008 11:51

Sunburn wrote:Yo, kveščn.

Daklem, ako dobro shvatih fiziku brzina slobodnog pada ne ovisi o masi odnosno tijela padaju istom brzinom. Al to meni ful nema logike.

Jer, gravitacija (g) koju koristim ko akceleraciju u formuli za silu F kojom objekt koji pada pritišće na "ploču" zraka ispod sebe je ista za sva tijela a formula za silu je F=m*a. Kontra-sila koju pruza otpor zraka tijelu koje pada je nekakav F2 i ako se ne varam ovisi o povrsini i brzini. Sto znaci da bi ja trebao padat puno brze nego moja replika od papira.

Ključna riječ: okolni uvijeti. Ukratko, prvi paragraf vrijedi za vakuum. Drugi za pad u nekom sredstvu (zraku).

Poduže.....
Slobodni pad u vakuumu ide ovako:
- sila koja djeluje na tijelo G=m*g
- akceleracija zbog 2. Newtonovog zakona F=m*a
- G=F, dakle slijedi m*g=m*a
- skrati se m s obje strane i dobije a=g, tj. v=g*t, pa brzina ne ovisi o masi, obliku, površini, gustoći.....

No, slobodni pad u zraku ima dodatak otpora, kako si naveo:
- sila koja djeluje na tijelo G=m*g
- sila otpora zraka Fo=x*S*v^2 (x je neki faktor, nebitan)
- G-Fo=F=m*a
- m*g-x*S*v^2=m*a /:m
- a = g - x*S*v^2/m
(numbercrunching kojeg mi se trenutačno neda raditi, pa se dobije terminalna brzina)
- v=SQRT(m*g/x*S)
- dakle, u zraku brzina pada ovisi o omjeru mase i površine.
Lucifer
Forum member

Postby Senchan Torpeist » Sun Aug 03, 2008 22:42

Luta mali mujo i doluta.
Eto, neznam zakaj kak al malo sam čital ovaj topik opet i eto, luc, upal mi sljedeći dio tvog jednog posta u oko. Možda ne bi trebal ali uzmi u obzir da je kasno i da sam spaval celi dan zbog migrene i da mi se sad (iz nekog drugog nepojašnjivog razloga) opet spava :)

Lucifer wrote:*snip*
Uglavnom, u Suncu se 4 vodika se spoje u helij (4H -> He) u fuziji. Jedan He je lakši od 4 H. Taj višak materije se "pretvori" u energiju tako da u tom postupku nastane foton (i još neko smeće od neutrina, no za sad je nebitno). Taj foton poslije udari u, recimo, fotoćeliju, elektron iz fotoćelije ga apsorbira i taj elektron dobije energiju (skoči na više energetsko stanje, ili se izbaci iz atoma, ili se počne brže gibati....). Koliku energiju dobije? Dobije točno onu energiju koja bi se dobila pretvorbom iz viška mase po gornjoj jednadžbi.

Dakle imamo i izravnu vezu materije i energije preko gornje jednadžbe.

De, kaj se tiče toga jel energija materijalna, ovaj crveni dio me zbunil i ovog trenutka mi se čini kao da si djelomično demantiral samog sebe. Materija pređe u energiju..dakle energija != materija.

I nekak mi je intuitivno (vjerojatno jer imam laičku intuiciju :wink:) sjela sljedeća teorijica u gore opisanom slučaju, koja se bazira na tome da je masa mjera materije (jel je? valjda je):
materija (masa) se pretvori u ne-materiju (energiju), dakle energija je fizikalna mjera ne-materije/crne materije? i to bi se dalo povezat s onim Metak klasterom - prilikom sudara 2 superklastera se uspjelo oslobodit toliko te energije da je postala "sudionik" u samoj gravitaciji (tj. onoj gravitacijskoj distorziji leće)?

Imam osjećaj da sam grunul nekaj vrlo banalno.

..nema luca ja'ate :(
Senchan Torpeist
Forum member

Postby Lucifer » Wed Aug 06, 2008 0:40

Sorry, bijah na moru, pa tek sad vidio poruku.

Senchan Torpeist wrote:De, kaj se tiče toga jel energija materijalna, ovaj crveni dio me zbunil i ovog trenutka mi se čini kao da si djelomično demantiral samog sebe. Materija pređe u energiju..dakle energija != materija.

Ngh..... Da i ne. Ne i da. Ovisi o tome kako gledaš, i kakav ti je stav prema lingvističko-filozofskim zavrzlamama. :?

Gledajući to s pozicije čekića u glavu, stvar je otprilike ovakva. Riječ "materija" ima dva značenja, jedno je "opipljiva tvar", a drugo je nešta tipa "fizički mjerljiva tvar" (gdje je "tvar" sasvim generalni pojam za nešto što postoji na bilo koji način). U tom smislu je "energija" dio "materije2" koji nije "materija1". I onda se "materija1", koja je u isto vrijeme i "materija2", pretvori u "energiju", ali i dalje ostane "materija2".

Cijela glupost dolazi iz povijesnih korijena jezika (lingvistike općenito) i činjenice da je jedan od tih koncepata materije nastao nakon drugog (o točnom redosljedu mi se neda razmišljati). Stvar bi bila daleko jednostavnija kada bi mogao jednostavno izmisliti pojmove za takvu upotrebu. Pa bi mogao reći da zlurb prelazi u grak, a oboje su oblici tragga.

Capisce? :D

Senchan Torpeist wrote:materija (masa) se pretvori u ne-materiju (energiju), dakle energija je fizikalna mjera ne-materije/crne materije?

Nop. Energija je jednako tako i fizikalna mjera materije (a ne samo hipotetske "nematerije"). Ako gledaš konkretno, sudar skoro mirujućih elektrona i pozitrona, od kojih oba imaju "energiju mirovanja" (E=m*c^2) od 500keV-a ti daje energetsku kašu od 1MeV-a za stvaranje drugih čestica. No ako ih ubrzamo, pa oba imaju 4.5MeV-a (znači dodamo im 4MeV-a kinetičke energije - mjere materije) dobijemo ukupnu kašu od 9MeV-a. Ne postoji razlika između E=m*c^2 i E=m*v^2/2.

Senchan Torpeist wrote:i to bi se dalo povezat s onim Metak klasterom - prilikom sudara 2 superklastera se uspjelo oslobodit toliko te energije da je postala "sudionik" u samoj gravitaciji (tj. onoj gravitacijskoj distorziji leće)?

Ehm...... way off. Ima jedna pošalica, mislim da je Feynmanova. Your theory is so bad, it's not even wrong. ;)

Senchan Torpeist wrote:Imam osjećaj da sam grunul nekaj vrlo banalno.

Donekle, samo donekle. Malo stvari je zapravo trivijalno, ako se počne više razmišljati o njima.
Lucifer
Forum member

Postby Senchan Torpeist » Wed Aug 06, 2008 13:40

Lucifer wrote:Stvar bi bila daleko jednostavnija kada bi mogao jednostavno izmisliti pojmove za takvu upotrebu. Pa bi mogao reći da zlurb prelazi u grak, a oboje su oblici tragga.

Capisce? :D

:roll02:
Al da, kužim :)

Lucifer wrote:Ehm...... way off. Ima jedna pošalica, mislim da je Feynmanova. Your theory is so bad, it's not even wrong. ;)

Dada, znam na kaj je taj gospon mislil :lol:

Jebiga, jedan krivi korak u zaključivanju i padaš (tj. ja) u blato.
Senchan Torpeist
Forum member

Postby Lucifer » Sat Aug 09, 2008 20:26

Evo, djeco, što se dogodi kada ne pratite na nastavi, a mislite da ste popili pamet svijeta:

http://www.collegehumor.com/video:1825469

Odličan primjer onoga "nema glupih pitanja", odnosno činjenice da glupa nisu pitanja, nego samouvjerene izjave.
Lucifer
Forum member

Postby Funeral Ghost » Tue Sep 09, 2008 12:49

ne znam sad jel ovo tocno tu spada ,sta vi mislite o ovom pokusu

http://www.net.hr/znanost/page/2008/09/03/0121006.html
Perune, tebi se obraćam!
Slavljen i trostruko slavljen budi,
Oružje, kruh i rodu blagostanje podaruj!
Gromovi moćni dokaz su
Da upravljaš nad svim, sada i zauvijek!
Tako bijaše, tako biva i tako će biti!
Funeral Ghost
Graveworm Freak

Postby Zligor » Tue Sep 09, 2008 14:33

E to sam i ja htio pitat :D Je to stvarno moguce ili ne? Mislim ono da znam dal da ucim za ispit 17.tog ili da se idem zajebavat? :?
minimalizam
Zligor
Forum member

Postby P_L_A_G_U_E » Tue Sep 09, 2008 14:36

Najebali smo svi...
Image
Ne bi zvali Gordon Freemana da ne ocekuju neke pizdarije. :lol:

Ispricavam se modovima al ovo mi je predobra fora da ju propustim. :mrgreen:
My name's Manny Calavera. I'm your new travel agent!
P_L_A_G_U_E
VIGORMEISTER

Postby Guardian » Thu Sep 11, 2008 21:30

MOze li mi netko objasnit (laicki) sto se tu tocno dogadja i kakvi se rezultati ocekuju. Procitao sam postoje teorije da ce s ovim dokazati postojanje drugih dimenzija?????? Mislim WTF?

Amo Luc.....
My girlfriend ran away with my best friend.
Damn I miss him!!!

http://s3.ba.bitefight.org/c.php?uid=20826

Nikica wrote:Pimpek picu miluje...to je najvažniji faktor...bar meni :P

http://www.cmar-net.org/forum/viewtopic.php?t=40910
Guardian
Forum member

Postby Instinct » Mon Oct 06, 2008 8:36

Evo Live web camere na mjestu samog pokusa
http://www.cyriak.co.uk/lhc/lhc-webcams.html
Instinct
Forum member

Postby Mormy » Mon Oct 06, 2008 9:36

Guardian wrote:MOze li mi netko objasnit (laicki) sto se tu tocno dogadja i kakvi se rezultati ocekuju. Procitao sam postoje teorije da ce s ovim dokazati postojanje drugih dimenzija?????? Mislim WTF?

Amo Luc.....
Traže Higgsov bozon... Elementarnu česticu koja prema Standardnom modelu daje masu svim ostalim česticama :) Ono što LHC radi je da rekreira uvjete koji su u svemiru bili tik nakon Big Banga ... (btw Big Bang je nastao zato što je nešto (Big Crunch) saželo beskrajno mnogo materije u prostor zapremine 0 jel tak Luc?) i tada pokušava naći Higgsov bozon...

Brijem da bi stvari postale puno zabavnije da ne uspiju :g:
Go away, or I will replace you with a small shell script
Mormy
codemonkey

Postby Mormy » Mon Oct 06, 2008 9:37

duplic
Go away, or I will replace you with a small shell script
Mormy
codemonkey

Postby Guardian » Mon Oct 06, 2008 11:57

Guardian wrote:MOze li mi netko objasnit (laicki) sto se tu tocno dogadja i kakvi se rezultati ocekuju. Procitao sam postoje teorije da ce s ovim dokazati postojanje drugih dimenzija?????? Mislim WTF?

Amo Luc.....

:D :D

Nego, sto bi se dogodilo da otkriju Higgsov bozon? kakvi bi se zaključci mogli izvesti iz toga?
Aj, posto se religija tu miješa - Negiranje Boga ili potvrda njegova postojanja :?:
My girlfriend ran away with my best friend.
Damn I miss him!!!

http://s3.ba.bitefight.org/c.php?uid=20826

Nikica wrote:Pimpek picu miluje...to je najvažniji faktor...bar meni :P

http://www.cmar-net.org/forum/viewtopic.php?t=40910
Guardian
Forum member

PreviousNext

Return to Knjiznica