Q&A - Fizika

Discussion board za generalne teme.
Ne toleriraju se spam, off-topic, svadje i sl...

Moderator: ABIZMO

Postby Mormy » Mon Oct 06, 2008 12:34

Bozja cestica je debilana, u nekoj beletristici skovani termin....

Brijem da nitko od fizicara to ne zove bozjom cesticom nego higgsom ili kako vec ...

:)

Cestica koja objasnjava zasto sve ostale cestice imaju (higgs ako ja to sve dobro kuzim, ima samo masu, ali ne i naboj) ili nemaju (foton ima samo naboj, no ne i masu) :)

jesam to sve skupa dobro rekao luc?
Go away, or I will replace you with a small shell script
Mormy
codemonkey

Postby TIFUSAR » Sun Oct 12, 2008 15:35

Mormegil wrote:Bozja cestica je debilana, u nekoj beletristici skovani termin....

Brijem da nitko od fizicara to ne zove bozjom cesticom nego higgsom ili kako vec ...

:)

Cestica koja objasnjava zasto sve ostale cestice imaju (higgs ako ja to sve dobro kuzim, ima samo masu, ali ne i naboj) ili nemaju (foton ima samo naboj, no ne i masu) :)

jesam to sve skupa dobro rekao luc?

Božja čestica je naziv dan od strane Leona Ledermana (barem on to tako tvrdi u knjizi Božja čestica:-)), Nobelom nagrađenog fizičara. Tako da nije baš debilana (ako si mislio da joj je naziv dodijelio neki novinar ili netko.)
DEFINICIJA

Pas
koji umire
i koji zna
da umire kao pas

i koji može reći da zna
da umire kao pas je čovjek

Erich Fried 1921. - 1988.
TIFUSAR
Forum member

Postby Lucifer » Mon Oct 13, 2008 12:29

Long time !C. :lol:
Guardian wrote:MOze li mi netko objasnit (laicki) sto se tu tocno dogadja i kakvi se rezultati ocekuju. Procitao sam postoje teorije da ce s ovim dokazati postojanje drugih dimenzija?????? Mislim WTF?

Amo Luc.....

Ofak. Stvar se vrti u tzv. Standardnom Modelu Elementarnih Čestica. To je cijela ona spika s kvarkovima, gluonima and stuff. E, u njoj postoje 4 osnovne sile (tj 3) - jaka nuklearna (drži protone i neutrone u jezgrama), slaba nuklearna (raspada neutrone u protone, i zadužena je za jedan od oblika mutiranja elemenata), elektromagnetska (garden variety sila koja drži sve na okupu) te gravitacijska. Ekipa je uspjela opisati slabu i elektromagnetsku jednom silom - elektroslabom, gdje razlike između njih dvije u energetskoj skali našeg svijeta (u ovom, realtivno hladnom ravnom svemiru) dolazi od različitih nosioca. Ti nosioci sila (W i Z bozoni za slabu, fotoni za elmag...) su, u osnovi, različiti rezultati istih izraza (kao kad u kvadratnoj jednadžbi dobiješ x1 i x2, tako ovdje dobiješ 4 nosioca - W+, W-, Z0 i foton).

E, sad. Nakon što se ovo dokazalo s elektroslabom, ideja ujedinjavanja sila (još od doba Maxwella i električne + magnetske = elektromagnetske) je postala još jačom, te sad postoji nekoliko hipoteza. Hipoteza koja daje najveće nade u sebi sadrži (sad ću garant pogriješiti) nekih 13 nosioca. Što su 4 ova gore spomenuta + 8 gluona koji spajaju kvarkove + neki nepoznati. E, to bi bio Higgsov bozon, "missing link". (Opet, ovo gore je jako simplificirano i, pretpostavljam, ultimativno netočno, no kao parabola može stajati. Samo ne pokušavajte to tvrditi na ispitu iz FEČa. :lol:)

Ono što se radi u LHCu je sudaranje protona visokih energija (~10 TeV) koji bi onda davali cijelu hrpu čestica i međustanja. Očekuje se da, ako je hipoteza s Higgsom točna, da ćemo prilično brzo naći taj bozon, ako ne izravno, onda preko produkata. Sad, koliko je to blizu uvjetima Velikog Praska - nije. Najjednostavnije rečeno - nije. Hipoteze spajanja sila govore o nivoima od 10^15MeV, što je 10^9TeV. Dakle o energijama koje su 100,000,000 puta veće od onoga što LHC može postići (dapače, za te energije bi nam trebao akcelerator promjera Sunčevog Sustava). LHC, dakle, ne ide na izravnu verifikaciju ujedinjenja sila u uvjetima VPa, nego na posrednu verifikaciju kroz postojanje niskoenergetskog ostatka - Higgsovog bozona.

Tu odmah i ide objašnjenje zašto "božja čestica". Očigledno je, nadam se, svima da Higgs nema nikakve veze s ikakvim bogovima, religijom, vjerom, teologijom ili bilo čime. Isto kao što kad za nekoga kažete da je "bog i batina" ne znači da tvrdite da je on svemoćna letva. To je metafora. Metafora o važnosti Higgsovog bozona za potvrdu hipoteze o ujedinjavanju svih (bitnih - gravitaciju nitko ne voli :lol:) sila. Naziv jest poludebilana, ali samo utoliko što su ljudi skloni taj naziv odmah vidjeti kao "fizika se mješa u religiju" (jel tak, Guardian :P), što je problem sa svim drugim metaforičkim spominjanima boga u fizici (Einstein i Hawking, recimo, H je izdao knjigu "i bog je stvorio cijele brojeve" ili tako nešta). Odavno se pojavila ideja da bi znanstvenici trebali svjesno izbjegavati takve metafore, upravo zbog ovako needucirano loših implikacija (mislim, ajmo si priznati, većina ljudi su needucirana stoka koja misli da je "metafora" vrsta piva, ili nešto). Napose se nesmijemo pozivati na akademska postignuća ljudi u ocijenjivanju njihovih riječi. Isto tako je Watson, nobelovac, rasist sa svojim "IQ testovi pokazuju da su crnci manje inteligentni", no nekako sumnjam da ćemo takve izjave prihvaćati samo na temelju njegove Nobelove nagrade.

Anyface, fizikalna zajednica (dobro, čestičarska :lol:) je više-manje na nogama čekajući što će ispasti iz ovoga, da se vidi jesmo li na pravom putu, ili je potrebno prerađivati cijeli model (ili će ga se morati kompletno odbaciti).

Što se ekstra dimenzija tiče, to je domena hipoteze struna, a ona baš i nema nešta puno s Higgsom.
Lucifer
Forum member

Postby Lucifer » Mon Oct 13, 2008 16:02

Guardian wrote:MOze li mi netko objasnit (laicki) sto se tu tocno dogadja i kakvi se rezultati ocekuju. Procitao sam postoje teorije da ce s ovim dokazati postojanje drugih dimenzija?????? Mislim WTF?

Amo Luc.....
Lucifer
Forum member

Postby m0rtus » Wed Nov 12, 2008 23:36

ummm jedno pitanje koje neznam di pitat bas xD

Ima ko Krautov strojarski priručnik(Tehnička knjiga) a da mu netreba i bio bi ga voljan prodat?

Izdanje nije bitno
Stvarnost je iluzija stvorena nedostatkom alkohola

last.fm

Osam ih je bilo. majkemi
m0rtus
Forum member

Postby Instinct » Tue Mar 10, 2009 13:42

Tri pitanja:
1. ima kakvih novosti iz Cerna - je li to proradilo konačno (tj. jesu li otklonili taj kvar)
2. jucer sam gledao dokumentarac (Universe - @ History @ max tv) - govorilo se o putovanjima svemirom i razmatranjima novih oblika propulzija za putovanje svemirom u budućnosti... Sad, jedan lik je predložio napraviti brod koji će stvoriti jako elektromagnetsko polje oko sebe kako bi putovao po istom principu kao tahioni (a jesam objasnio - nema mi ravnog :D ). Luc - ajd ti ovako laički to malo elaboriraj - do kuda je to istraživanje stiglo budući da su emisiji naveli da je tahion tek teorijska čestica koja još nije empirijski potvrđena...
3. dobro, ovo je vec staro (za slučaj da Arise bude čitao) - do kud je došlo s razvojem svemirskog lifta. Čitao sam u nekom časopisu (ABC mehanika, tako nešto) da je to već dosta ozbiljno, ali ono što mi je zaparalo mozak je navod da bi zgrada, na koju bi lift trebao biti spojen, trabala biti visoka 50 KM!!! -> čovječe, pa nemamo zgrade ni od jednog kilometra a oni to planiraju graditi do 2020-30 godine.
Last edited by Instinct on Tue Mar 10, 2009 13:59, edited 1 time in total.
Instinct
Forum member

Postby Instinct » Tue Mar 10, 2009 13:45

Evo nešto linkova - reda radi:
http://www.bug.hr/vijesti/japanski-svem ... 91722.aspx
http://www.jutarnji.hr/zanimljivosti/cl ... ,136012.jl
http://www.cbc.ca/news/background/space ... vator.html
http://www.zadar.net/space-elevator/index-cro.html
- e, sad sam se sjetio - kako bi ovo trebalo upaliti kad u Zemljinoj orbiti kruži mnogo čestica prašine, starih djelova satelita i raketa, komadići boje itd. Naime, upravo u gorenavedenoj emisiji bilo je riječi o razornom učinku koji imaju takve sitne čestice kad se pri velikim brzinama sudare s satelitom/raketom... Jer, isto tako, mogu se sudariti s liftom i oštetiti ga. Valjda imaju neko rješenje za to?
Instinct
Forum member

Previous

Return to Knjiznica