Alternativna medicina

Discussion board za generalne teme.
Ne toleriraju se spam, off-topic, svadje i sl...

Moderator: ABIZMO

Alternativna medicina....

radi
16
31%
neradi
9
18%
neke rade, neke nerade (do list).
26
51%

Total votes : 51

Postby Lucifer » Sat Dec 22, 2007 15:06

Gle, anegdotalni dokazi se ne odbacuju zato jer netko možda laže i slično, nego zato jer nam daju potvrdu samo jednog jedinog slučaja. Što ne znači ništa. Znaš ono, jedna lasta ne čini proljeće?

Što kad bih se ja, recimo, molio Hitleru pred ispit i prošao ga bez puno učenja? Znači li to da je Hitler svetac? :-s (Btw, ovo je odličan predmet za eksperiment, usporedba molitve klasičnim svecima i ekipi tipa Hitler, Staljin, Pol Pot :lol:)

Ili, što kada bi ja svaki dan masturbirao 3 puta i rak mi otišao u remisiju? Znači li to da masturbiranje liječi rak? :-s

That's the whole point. Ako i je točno to je samo JEDAN slučaj, i ne možeš isključiti spontanu remisiju (bez obzira na lječničku procjenu).
Lucifer
Forum member

Postby zli zeko » Sat Dec 22, 2007 15:28

Lucifer wrote:Gle, anegdotalni dokazi se ne odbacuju zato jer netko možda laže i slično, nego zato jer nam daju potvrdu samo jednog jedinog slučaja. Što ne znači ništa. Znaš ono, jedna lasta ne čini proljeće?

ma jasno
al priznaj! priznaj da se pitas dal bi se to dogodilo da ju nisu isli "liječiti" ;)

Lucifer wrote:Što kad bih se ja, recimo, molio Hitleru pred ispit i prošao ga bez puno učenja? Znači li to da je Hitler svetac? :-s (Btw, ovo je odličan predmet za eksperiment, usporedba molitve klasičnim svecima i ekipi tipa Hitler, Staljin, Pol Pot :lol:)

to bi bil apsurd po teistickom "nazadnom" razmišljanju
po "naprednijoj" misli bitan je utjecaj misli na suptilnije razine tak da nema ni veze kome se moliš ako je to iskreno, misaono intenzivno i ispunjeno vjerom
znam da ti ovo baš niš ne znaci i da vjerojatno koluces ocima, al jebga, moral sam :P
No rest for the wicked
Forum member

Postby Lucifer » Sat Dec 22, 2007 16:18

zli zeko wrote:ma jasno
al priznaj! priznaj da se pitas dal bi se to dogodilo da ju nisu isli "liječiti" ;)

I ne baš.

zli zeko wrote:to bi bil apsurd po teistickom "nazadnom" razmišljanju
po "naprednijoj" misli bitan je utjecaj misli na suptilnije razine tak da nema ni veze kome se moliš ako je to iskreno, misaono intenzivno i ispunjeno vjerom
znam da ti ovo baš niš ne znaci i da vjerojatno koluces ocima, al jebga, moral sam :P

To se na "normalni" jezik prevodi sa placebo ;)
Lucifer
Forum member

Postby Panurg » Thu Jan 17, 2008 15:50

S I N I S T E R wrote:Nisam neki poznavatelj alternativne medicine, ali se mora priznati da često "babini recepti" znaju biti učinkovitiji od milijardu lijekova...a pitanje je što sve stavljaju u lijekove...osobno ih izbjegavam

također. pogotovo zato što sam rođen s granulocitopenijom i što sam nakon rođenja maltene cijeli bio prekriven čirevima. Imam rodbine na Rebru i u Kanadi koji su doktori. Sve i svašta su razni stručnjaci pokušavali, ovo-ono. Ništa. No, krajnje rješenje, odemo babi u Sloveniju koja nakon pregleda preporuči ulje od hrastove kore i mast od hrastovih korijena.... i, eto čuda, nakon mjesec dana sam izliječen. Placebo efekt tu možete odbaciti samo tako, jer sam imao oko 9-12 mjeseci. Također, ista baba s nekim uljem nečega riješila mom dedi problem s koljenom, za koje je mjesecima pio lijekove i tablete, bio na dvije operacije itd.
Šteta kaj je bakica umrla.

Lijekove osobno ne volim i pomalo mi se gade kemikalije, i izbjegavam kad god mogu. Prije ću popiti smrdljivi šareni napitak koji se meni pred očima iscijedio i smućkao, nego popiti tabletu.
Liefde Vrijheid Vriendschap Leven
Panurg
<font color=orange>normalan

Postby Amanor » Mon Oct 13, 2008 15:48

Lucifer wrote:
zli zeko wrote:ma jasno

I ne baš.

zli zeko wrote:to bi bil apsurd po teistickom "nazadnom" razmišljanju

To se na "normalni" jezik prevodi sa placebo ;)

http://www.goetheanum.org/87.html?&L=1

ako koga zanima 'utjecaj miasli na suptilnije razine' (koji se nikako ne bi mogao svrstati pod placebo jer u stvarnom životu ima milijun primjera kojih većina nije svjesna), istražite malo ovu stranicu i sam pojam antropozofije :D
Amanor
Forum member

Postby Isis Rosenkreuz » Mon Oct 13, 2008 17:32

Odgovaram ovdje, iako je sa "Pilula", ali da ne off-topičarimo previše...

Amanor wrote:
Umjetni lijekovi su dobiveni u laboratoriju po uzoru na prirodne kemijeske spojeve, ali čovjek nikad ne može napraviti ono što priroda može. Toliko od mene. :)

Volim prirodu i sve to, ali ako baš zagusti, rađe ću abortirati u klinici nego se šopati preparatima od peršina i ružmarina (koji su prirodni abortiv budući da sadrže tvar koja se zove tujon - sasvim slučajno je i toksičan, tako da je tanka granica između lijeka i otrova). Tako da ne znam baš koliko su "prirodni lijekovi" bolji...I ja volim ljekovito bilje, čajeve i sl. pripravke, ali to ne znači da bih se liječila isključivo time.

Osim toga, ono za hranu i piće i o tijelu kao savršenom detektoru je glupost - naime, na žalost je znanstveno dokazano da će između turbomasnog hamburgera iz McDonaldsa od oko 900 kCal i integralne/basmati riže s maslinovim uljem i povrćem od oko 400 kCal, tijelo nagonski izabrati prvu svinjariju jer će birati kaloričnije jelo zbog potrebe ili skladištenja energije (pustimo sad to što smo mi naučili da je to loša hrana, tijelo će ju nagonski prepoznati kao bolji izvor energije od onog zdravog primjera). Kao što vidimo, tijelo ne bira zdravo, već bira najbrži oblik izvora energije.
Istina, ponekada tijelo nagonski naređuje da mora utažiti neku potrebu, no mislim da je zdravije piti mlijeko ili jesti povrće nego gurati u sebe zemlju samo zato što nam tijelo potrebuje mineralima.
Navela si primjer novorođenčadi i odbacivanja. Imam primjer doma. Naime, moj brat je odbacivao majčino mlijeko, znači prirodno, i ne samo to, već je imao i alergijske reakcije u obliku osipa po cijelom tijelu. Sve do kada nije počeo jesti i one papice (kako su fine...mmmm....) i sl. krutu hranu, hranio se isključivo mlijekom u prahu "Isomil", znači, "umjetno", jer je njegov organizam odbacivao sve drugo (majčino miljeko, kravlje i kozje mlijeko - sve, odgovarala mu je samo ona "kemija").

Mislim, i ja ću rađe popiti čaj od kadulje ako me boli grlo (unatoč tome što je gadan) nego se odmah šopati lijekovima, no za neki ozbiljniji problem vjerovat ću medicini. Također, slažem se i s time da pravilna prehrana i proizvodi koji nisu previše prerađeni mogu samo pomoći organizmu i njegovom imunitetu, no bilo bi glupo odbaciti sve blagodati medicine samo zbog toga. Jednom sam negdje pročitala da su voće, povrće i prirodna hrana lijekovi koje priroda testira stoljećima. Donekle se i slažem, ali se i slažem i s primjenom suvremene medicine. Možda je rješenje kombinacija tih dvaju faktora (opet, ovisi za što).

Budući da sam ovo napisala kao odgovor na postove iz topica o pilulama, baš vezano za tu temu, ne znam baš što u prirodi može poslužiti kao n.pr. kontracepcijska tableta. Postoje razna mehanička pomagala (tipa kondom od kakvih životinjskih crijeva, razni "umetci" za vaginu koje baš i ne bih koristila), no nešto što djeluje baš kao sintetična hormonalna tableta - sumnjam.
Kada bi postojalo nešto tako prirodno, nitko sretniji od mene.
"Not a servile scribe Am I
Not ever shall I be
My sire is mind
Whose sons are always free"

Nobel invented dynamite. I won't accept his blood money.

If you talk to God you're religious. If God talks to you, you're psychotic.
Isis Rosenkreuz
<font color=red>House-Wife

Postby Nosferatu » Mon Oct 13, 2008 19:12

Dakle, da se nadovezem na ono s 'pilula' topica

Amanor wrote:Priroda se pobrinula za sve, postoje prirodni lijekovi za sve, možda ljudi ne znaju za njih, a ti očigledno ne znaš ni za jednog. Jesi li ikad čuo za biljku noni, koja je uspjela izliječiti ljude od raka? E očiito nemaš pojma zato molim te ne mlati praznu slamu sa taklvim glupim izjavama. Što misliš kako su se ljudi liječili prije laboratorija?

Noni cijedi pare
Da, moze nekim ljudima poboljsati imunoloski sustav ili 'opce stanje organizma', ali generalno - preskupo i prevec cijedi pare da bi bilo IMO vrijedno spomena tenkjuverimac

Prirodni pripravci nisu kemijske smjese, bar ne na način na koji ti misliš. Prirodni pripravci su smjese biljaka koje sadrže kemijske spojeve, prirpavljaju se na točno određene načine, i za svaki određeni pripravak postoji kako i zašto. S tim da za pola tih kako i zašto znanost još uvijek nema objašnjenje.

Jes vala, meni fejvorit je zmijski otrov :D
Uspjesno (+ jos jedan homeopatski pripravak) jednu zenu rijesio problema menopauze :D

I ako ne znaš na što točno mislim, nemoj se uopće truditi odgovarati, samo ispadaš glup (bez uvrede :)).

Sa uvredom - ti ispadas glupo jer se postavljas previsoko za ono informacija koje dijelis s nama
Nisi napisala s cime si i kako upoznata, ali pretpostavljas da ti trebamo citati misli i da je netko glup ako to ne uspije :roll:

Kao korisnik te molim da se okanis takvog pristupa na ovom forumu, jer modovi i admini ovdje jesu trigger happy, a meni nije tesko sloziti argumentirani zahtjev za upozorenje ako mi das povoga :D

Da ne spominjem da se uz biljne pripravke koriste i druge alternativne metode da bi se u nekim slučajevima pospješilo njihovo djelovanje, npr. liječenje energijom.

Da nastavimo dalje smislenije - nisi napisala na KOJU energiju mislis
Ovisno o tome s kim razgovaram pod energijom se moze smatrati zbilja svasta
Od boga (bilo koje religije), preko svetaca, svetih/posebih ljudi (poput svamidjija, sai babe i slicnih), preko 'unutrasnjeg ja', bioenergije, reikija.... a vjerujem da su jos mnogim stvarima/pojavama i slicno prlijepili naziv 'energija' - i bili u pravu.

Ono sto mi je prilicno zapelo za oko je "Da ne spominjem da se uz biljne pripravke koriste i druge alternativne metode" - podsjeca me prevec na onaj dio "natrpaj svasta, pa ce nesto valjda i pomoci".

No ovo je samo stvar koja mi je upala u oko.

Slazem se da neke stvari treba kombinirati, ali isto tako, ljudi su skloni prevec trpati.

Sto se tice energija, trebamo znati o cemu pricas, ako zelis pricati. Svoje misljenje i iskustva s ponekim energijama imam, pa me bas zanima sto ti imas reci na tu temu dalje.

E baš kad moram ovako crtati, prirodni lijekovi su PRIRODNI i nisu toliki šok za organizam kao umjetni. I da, bilo je masu slučajeva kad je prirodna medicina izliječila ono što 'moderna' ne može.

OVISI
Daj, okani se lupetanja da je sve sto je prirodno automatski neskodljivo. Ne pricamo o sokovima 'joj, organizam se malo poplasio' - stvari te MOGU prilicno ostetiti ako nisu ispravno dozirani. Ili ako su kontraindicirani.
Primjer koji obozavam je igranje s etericnim uljima, negdje je moj post na tu temu sa tocnim nazivljem, no ukratko, imas ulje od biljke nazovimo ju za potrebe ovog topica 'biljcica', Biljcica raste u dva bitno razlicita podneblja, i kemijski je utvrdjeno da ima ponesto razlicit sastav, a aromaterapeutski da ima i BITNO razlicito djelovanje. Prva je super divna i krasna i pomaze u nekim problemima, OSIM u bolestima organa x, dapace - vrlo je TOKSICNA i NIKAKO ljudi koji imaju problema s tim organom NE SMIJU koristiti to ulje. NIKAKO!
Verzija druga pomaze TOCNO kod bolesti tog organa X.

weeeheee :D

Zivjelo prirodno :D

Daklem, ako cemo pricati 'prirodno-umjetno' onda ajde lijepo navesti o cemu TOCNO pricamo. Znaci, o kojim pripravcima pricamo u odnosu na koje.

Razlika se može skontati, definitivno. I dalje ne impliciram da su umjetni lijekovi loši, ali po mom iskustvu prirodni su bolji.

Ok, daj mi prirodni kontraceptiv koji radi na principu na kojem radi hormonalna kontracepcija. Mogla bih smisliti i neki drugi primjer, al ovo mi je nekako prilicno interesantno :g:
Nosferatu
<i></i>

Postby P_L_A_G_U_E » Mon Nov 10, 2008 21:10

Evo nesto kvazi u zajebanciji, naletio pa mi bilo simpaticno, a i nije skroz off-topic...

Here's the history of our medicine.
"I have a sore throat."
2000 BC : "Eat this root"
1200 AD : "That root is heathen, say this prayer."
1500 AD : "That prayer is superstition, drink this elixir."
1800 AD : "That elixir is snake oil, take this pill."
1900 AD : "That pill is ineffective, take this antibiotic."
2000 AD : "That antibiotic is artificial, here, why don't you eat this root."

:mrgreen:
My name's Manny Calavera. I'm your new travel agent!
P_L_A_G_U_E
VIGORMEISTER

Postby RexsLair » Mon Dec 14, 2009 9:20

cut
RexsLair
Forum member

Postby Sunburn » Sat Jan 02, 2010 0:06

Cisto da malo reviveamo topic preporucam svima knjigu Bena Goldacrea "Bad Science" koja je fenomenalno pisana, relativno lako se skuzi, spektakularno je zabavna i nadasve poucna :)

Pa si za novu godinu poklonite lijepu novu knjigicu :D
Zbogom prijatelju
1986-2011
Vi veri veniversum vivus vici
Sunburn
Nadasve zli odgajatelj u vrtiću

Postby Gumbelium Roža » Mon Jan 04, 2010 13:18

"This book presents polarized thinking of the drugs versus alternative medicine dichotomy. It reads like the author is a medical doctor or has invested heavily in drugs. (...) The reality is no medicine is scientific because it's never properly tested. Novel drugs released today will react unpredictably with novel drugs released in the future to already demonstrated disasters. For example, how long did it take the scientific community to establish that smoking causes cancer? Or that taking prozac long term makes you more depressed? (...) For example antibiotics, is is now understood, are the main cause of accelerated evolution of pathogens which promote development of super-bugs like MRSA, swine flu and avian flu which unnecessarily kill tens of thousands of people every year through hospital acquired disease."

Štono se kaže, kad bi razotkrivanje tajni škodilo masonima, onda ih ne bi sami objavljivali. :wink:
"Humor is a moral irresponsibility of a person in relation to the factual nature of actual relations between individuals and community; it is an alibi which permits all kinds of compromises"
LAIBACH
Gumbelium Roža
Forum member

Postby Sunburn » Mon Jan 04, 2010 14:27

Ajme otkud si izvukao taj quote? :lol: Na pocetku malo sepavo, kasnije izgledi oporavka, i onda na kraju ovo za ptičju i svinjsku gripu katastrofa :lol:

A da procitas knjigu pa da se onda prepucavamo? Nije puno, 85 kn u Profilu i Algoritmu, sta je to, 5 pivi u kaficu? ;)

I stvarno me zanima otkud si izvukao quote ;)
Zbogom prijatelju
1986-2011
Sunburn

Postby Gumbelium Roža » Mon Jan 04, 2010 17:11

strejt iz amazon rivjua! :D možda je mrvicu offtopic, ali zanima me da li si čitao SYNC Stevena Strogatza? Evo izvadak iz amazon rivjua koji priti mač rezjumira sadržaj:

"Synchrony seems to be the basic organizing function through which systems as diverse as electric power grids, human cognition, schools of fish,etc. achieve patterns of behavior that can lead to oscillation, equilibrium, or abrupt, discontinuous transformations. (...) It has required subtle mathematical reasoning to formulate these concepts and sophisticated computer programs to visualize them. Of particular interest to me was a section on how the human body syncs itself for periods of rest and activity with its circadian rhythms."
"Humor is a moral irresponsibility of a person in relation to the factual nature of actual relations between individuals and community; it is an alibi which permits all kinds of compromises"
LAIBACH
Gumbelium Roža
Forum member

Postby Sunburn » Mon Jan 04, 2010 18:15

Djeluje zanimljivo, prosnjofat cu malo da vidim da li je mogu uloviti negdje.

Sta se Goldacrea tice, autor JE doktor :lol:

Sta se quotea tice, "the reality is no medicine is scientific because it's never properly tested" je totalna glupost. Da, znanstvena istrazivanja se namjestaju, i da, ono sto on zove "big pharma" je krama (s cim se valjda svi na svijetu slazu), ali to nije razlog da odbacimo sve lijekove. U biti zanemari sve to i odi na www.cochrane.org i pregledaj malo metaanalize. To je stranica Cochrane Collaborationa, neprofitne nezavisne organizacije koja pregledava clanke i izbacuje metaanalize koje onda ulaze u smjernice razlicitih drustava. Tamo se u biti pokazu prave i definitivne brojke, makar i i bilo tko moze naci ako oprezno cita clanke i metodologiju istrazivanja koje je radjeno ;) Za kopanje po clancima preporucam PubMed :D
Zbogom prijatelju
1986-2011
Sunburn

Postby Sunburn » Mon Jan 04, 2010 18:46

Jes! Napokno normalan članak na net.hr-u :D

http://www.net.hr/zdravlje/page/2010/01/04/0450006.html

Osoba kulturno potpisana, navedene reference, sve po pravilima :D I'm so proud I could poop! :D
Zbogom prijatelju
1986-2011
Sunburn

PreviousNext

Return to Knjiznica