Religija u politici

Discussion board za generalne teme.
Ne toleriraju se spam, off-topic, svadje i sl...

Moderator: ABIZMO

Religija u politici

DA
16
28%
NE
41
72%

Total votes : 57

Religija u politici

Postby Officer Pantowsky » Tue Apr 03, 2007 19:22

Treba li zabraniti mijesanje crkve i drugih religijskih ustanova i dogmi u politici???
pod to se podrazumijeva i zabrana religijskih i pro-religijskih stranaka....

ja osobno mislim da da jer religija nema kaj radit u politici osim smetat,i manipulirat...stetit.....

obrazlozite odgovore :)
Purple haze for everyone-Mahatma Gandhi
AK 47 for everyone -Osama bin Laden
Jebac rumene kadulje
Officer Pantowsky
Forum member

Postby Jackie Daniels » Tue Apr 03, 2007 19:25

aaa jebale te elipticne recenice
ja sam kliknula na "DA" jer sam se povela za ovim: "Treba li zabraniti mijesanje crkve i drugih religijskih ustanova i dogmi u politici?"

dakle jedan glas je fals
l e a r n . t o . s w i m

dark artweb designsketchblogphoto
Jackie Daniels
Forum member

Postby Don't mind me » Tue Apr 03, 2007 19:27

moj odgovor je ne, makar mislim da je religija izuzetno dobro sredstvo političke manipulacije.

inače, ja bih zabranio i isticanje vjerskim simbola (da, svih) jer koliko vidim to dovodi do nepotrebne podjele i netolerancije među ljudima. vjera treba biti osobna stvar pojedinca, a ne nešto što treba na sva zvona razglasiti
"If you want a vision of the future imagine a boot stamping on a human face ... FOREVER"
Don't mind me
Forum member

Location: Jednom nogom u grobu (Vrbovec), a drugom na kori banane (Križevci)

Postby TrendKILL » Tue Apr 03, 2007 19:27

naravno da treba zabranit. ne bi da mi neko sere kako isus ovo, isus ono, iovako ih ima dosta koji to rade
TrendKILL
<font color=olive>Highway Kind

Postby Officer Pantowsky » Tue Apr 03, 2007 19:32

a jebiga zajebo sam sa pokk pitanjem...sorry jackie :(
znaci pitanje je da li treba zabraniti ono navedeno u prvom postu... jebiga zao mi je ljudi.... :(
Purple haze for everyone-Mahatma Gandhi
AK 47 for everyone -Osama bin Laden
Jebac rumene kadulje
Officer Pantowsky
Forum member

Postby Isis Rosenkreuz » Tue Apr 03, 2007 19:32

Vrlo jednostavno:
vjernici=birači
(masa kojom se mora manipulirati, a tko je bolji od boga da nam kaže što da radimo i kakve zakone i moral trebamo, a gle li slučaja taj bog ima svoje predstavništvo u entitetu Crkve. Dobro da imamo svećenike, inače beskičmenjaci - a ima ih sve više, očito - ne bi znali što zaokružiti :roll: )
Politika i religija su u neraskidivom braku za sve vijeke vijekova. Amen.
"Not a servile scribe Am I
Not ever shall I be
My sire is mind
Whose sons are always free"

Nobel invented dynamite. I won't accept his blood money.

If you talk to God you're religious. If God talks to you, you're psychotic.
Isis Rosenkreuz
<font color=red>House-Wife

Postby cherry pie » Tue Apr 03, 2007 19:37

@ Isis Rosenkreuz-

,, Politika i religija su u neraskidivom braku za sve vijeke vijekova. ''

Europska unija.
Savršen argument za negaciju dotične rečenice. ;)
,, Na svijetu je samo jedna stvar gora od toga da ste duhoviti, a ta je da niste duhoviti.''

\:D/
cherry pie
Forum member

Postby Isis Rosenkreuz » Tue Apr 03, 2007 19:40

cherry pie wrote:@ Isis Rosenkreuz-

,, Politika i religija su u neraskidivom braku za sve vijeke vijekova. ''

Europska unija.
Savršen argument za negaciju dotične rečenice. ;)

EU za sada nije ubacila "kršćanske korijene", no nije isključeno da neće biti prisiljena.
Ali opet to nije učinjeno zbog pripadnika drugih vjera (prvenstveno zbog Turske i islama). Kako god ga okreneš, jedno ide s drugim. Na žalost.
"Not a servile scribe Am I
Not ever shall I be
My sire is mind
Whose sons are always free"

Nobel invented dynamite. I won't accept his blood money.

If you talk to God you're religious. If God talks to you, you're psychotic.
Isis Rosenkreuz
<font color=red>House-Wife

Postby TrendKILL » Tue Apr 03, 2007 19:41

pa i onaj sanaderov brat nije niko i nista, a vec se okurčio i sere nevernicima rofl
TrendKILL
<font color=olive>Highway Kind

Postby cherry pie » Tue Apr 03, 2007 19:49

Nije isključeno, da.

Europska unija je regionalna organizacija europskih država kroz koju članice ostvaruju zajedničke ciljeve kao što su uravnotežen gospodarski i društveni razvoj, visoka razina zaposlenosti, te zaštita prava i interesa građana.

Ubacivanjem kršćanstva nastao bi opći kaos.
Vatikan više nema dlake na jeziku.
Određene zemlje osjetile bi se ugroženo, te politički bi se udaljile (a primarni cilj eu-a je da približe i da ostvare suradnju), uzburkale bi se vode, da ni ne pričam o posljedicima koje bi gnjevni pripadnici ostalih sekata i vjera učinili potaknuti lijepim riječima iz usta milosrdnog pape. Mir na zemlji!
,, Na svijetu je samo jedna stvar gora od toga da ste duhoviti, a ta je da niste duhoviti.''

\:D/
cherry pie
Forum member

Postby S I N I S T E R » Tue Apr 03, 2007 20:44

Recimo da bi svi bili sretniji da mnoge države učine ono što je Francuska napravila...striktno odvojiti državne probleme i religiju.
Religija mora u bilo kojem slučaju ostati privatni odabir...hoće li netko u nešto vjerovati ili ne, njegova stvar.
Nikad, ponavljam nikad nečija religijska pripadnost nebi smjela utjecati na politički život u državi. Kod nas je to još teško zamislivo, društvo je radikalno vezano uz Crkvu i njezine lajavce...
Naravno, ne radi se samo o kršćanstvu već o bilo kojoj drugoj religiji...gdje se religija koristi kao izgovor, tu nastaju nemali problemi
"Treba vjerovati u mozak čovjeka, treba hodati, kretati se, misliti, boriti se, to je jedini ljudski način, a sve ostalo je dim"
S I N I S T E R
<font color=red>el Maulet

Postby Koba » Tue Apr 03, 2007 23:27

Kroz cijelu raspravu, ovu i prošlu, vuče se jedna elementarna greška - da je politika u nekakvoj njihovoj teoriji (koja s realnošću veze nema) zajedničko djelovanje u jednom pravcu ne bi li se svima učinilo najbolje i najugodnije u životu. Međutim to nije slučaj. Politika je kaos u kojem se pojedine interesne skupine bore za vlast ne bi li sebi osigurale što veću moć/slavu/bogatstvo i izborile se za pojedine planove. Očekivati da bi u društvu politička moć vjernika trebala naprosto nestati zbog nekih visokih ideala je u najmanju ruku naivna.

Dalje, ja u današnjem svijetu ne vidim da su vjernici masa kojom se znatno teže manipulira od nevjernika. Hoće li se slaviti Velika Gospa ili Obljetnica Revolucije i hoće li se štovati staze svetog Ante ili druga Lenjina se svodi na isto - religiju. A zabraniti ljudima da budu glupi još nikome nije pošlo za rukom. I ne očekujem da će poći.

Što se tiče utjecaja Katoličke crkve na današnje društvo, ono je naprosto - mlitavo. Kraj jednog Bozanića (i istog takvog biskupskog vrha) koji ne zna složiti rečenicu i vojske klerikalaca koji se raštrkano bore za svoje stvari, ona gubi moć, a time i ono pozitivnog utjecaja što može imati na društvo. Uzmimo sljedeći primjer: većina svećenika priča o pogubnosti današnjeg potrošačkog društva. Oni ne govore ništa drugo što ne kažu psiholozi, sociolozi i svatko drugi s imalo pameti - da se ljudi ubacuju u vrtlog potrošačke histerije zanemarujući neke puno važnije životne potrebe. Međutim, umjesto da od crkve čujemo stajalište: "Pobogu, urazumite se, nemate toliko novaca ni vremena da ih trošite na nebitne tričarije, poradite na onome što je u životu bitnije, vratite se Bogu!!!", čuje se "Pa..hm...možda ima ipak nešto malo negativno u tome što se previše troši...treba misliti na obitelj...pa i na Boga...". Pustimo sad na stranu iskvarenost crkve - jak crkveni autoritet bi sigurno pozitivno djelovao na pojedinca što se tiče odgovornosti i shvaćanja prioriteta u životu. No, današnji promukli glasić organizacije koja ruje samu sebe i gubi bitku protiv vala kapitalizma sa zapada, može samo proizvesti glasne fanatike na svojoj i na suprotnoj strani. Uz pravilno vodstvo ona bi mogla proizvesti respektabilno biračko tijelo koje bi moglo davati zdravu ravnotežu valu kvaziliberalizma koji stiže - no, bojim se da tu, s obzirom na situaciju u našoj državi, postajem preoptimističan.
Koba
Forum member

Postby Charon l'Cypher » Wed Apr 04, 2007 0:00

@Koba: potrosacka histerija je najjaca u doba Bozica i Uskrsa, pa to vjerojatno ima nekakve male, sitne vezice s "mlitavoscu" crkve. ;) Itekako su glasni kad treba siriti krscansku ljubav pozivanjem na linc pedera i sl. :evil:

A postoje i nevjernici koji se ne klanjaju Lenjinu (eto, ja se ne klanjam nikome). ;)

S ostatkom posta se slazem (kljucno je da "zabraniti ljudima da budu glupi još nikome nije pošlo za rukom"; a nikad i nece). :) Problem povezanosti Crkve i Drzave je problem mentalnog sklopa malog covjeka, a ne neke grandiozne odluke. :|

Kad mali covjek odluci NE dati svoj glas politicaru koji mu u ime Crkve uskracuje prava ili uzima novac, onda ce taj politicar prestati s tim sranjima (ili ce nestati sa scene). 8) Ali, kad politicari ispadaju "dobri Katolici" jer nam otezavaju zivote za racun debelih biskupskih dzepova i kad im se to - prema broju glasova - isplati, oni i Crkva su zadnji koje mozemo kriviti... :evil:
Charon l'Cypher
Forum mender

Postby Koba » Wed Apr 04, 2007 0:15

Charon l'Cypher wrote:@Koba: potrosacka histerija je najjaca u doba Bozica i Uskrsa, pa to vjerojatno ima nekakve male, sitne vezice s "mlitavoscu" crkve. ;)

Ima vrlo malo veze s Crkvom. Bila je neka debilna američka serija prije par godina u kojoj se otac katolik i majka protestant prepiru oko nekog detalja iz Biblije vezanog uz Božić. I onda im jedno od djece, glas razuma kaže: "For Gods sake, stop it - what the hell does Christmas have to do with religion?!". Onda su se smirili i navalili na 15 kila mesa za stolom. Ozbiljno mislim da potrošačka histerija oko Božića i Uskrsa nema veze s crkvom koliko ima s uvođenjem običaja od strane trgovaca. Recimo, skupi vjenčani prsteni su običaj koji je De Beurs uveo u 20. stoljeću, a za koji se danas smatra da je drevan (govorim o običnom puku, ne visokom plemstvu). Misliš li da je darivanje za Božić i zaduživanje zbog kupovine luksuza vladalo i među kmetovima prije 300 godina? Ja čisto sumnjam.

Charon l'Cypher wrote:Itekako su glasni kad treba siriti krscansku ljubav pozivanjem na linc pedera i sl. :evil:

To nije službeni stajalište crkve i ipak se većina klera ne izjašnjava tako. S dužnim poštovanjem, ovo što pišeš je tipična floskula čiji je cilj vizualizacija pretilog fratra pedofila kako ogromnim križem mlati ljepuškastog jadnog mladića. Ekstremizma u Crkvi ima i to puno i previše, ali ovakav način etiketiranja je vrlo nerealan.
Koba
Forum member

Postby Charon l'Cypher » Wed Apr 04, 2007 0:32

Koba wrote:
Charon l'Cypher wrote:Itekako su glasni kad treba siriti krscansku ljubav pozivanjem na linc pedera i sl. :evil:

To nije službeni stajalište crkve i ipak se većina klera ne izjašnjava tako. S dužnim poštovanjem, ovo što pišeš je tipična floskula čiji je cilj vizualizacija pretilog fratra pedofila kako ogromnim križem mlati ljepuškastog jadnog mladića. Ekstremizma u Crkvi ima i to puno i previše, ali ovakav način etiketiranja je vrlo nerealan.

Ah, kao ja sam izmislio da su svi nekatolici sluge Sotonine, da su svi homoseksualci nastrani i zive u neprorodnom bludu,...? :roll: Te rijeci dolaze iz Vatikana, a ti samo zmiri i tjesi se da zli Charon valja floskule. :P
Charon l'Cypher
Forum mender

Next

Return to Knjiznica