Socijalizam ili kapitalizam??

Discussion board za generalne teme.
Ne toleriraju se spam, off-topic, svadje i sl...

Moderator: ABIZMO

Socijalizam ili kapitalizam??

Socijalizam
54
76%
Kapitalizam
17
24%

Total votes : 71

Postby TakLa » Fri Feb 29, 2008 16:27

Lucifer wrote:Čuj, ako je offtopic, onda smo tamo pobjegli prije 2 stranice. ;)

baš citam i ne vjerujem... (svojim ocima)
kanio sam se upustiti u neku raspravu ali obeshrabrili ste me. :?
VIJEĆE
TakLa
Forum member

Postby KLIMAKTERION! » Sat Mar 01, 2008 10:29

zanimljivo da su za socijalizam većina onih koji su iskusili surovi kapitalizam na svojim leđima, a za kapitalizam su najčešće oni koji nisu,.. oni za koj još skrbe i financiraju roditelji ili ljudi koji beru plodove kapitalizma tipa menađeri, poduzetnici i takvi slični,, to je bar iz mojeg iskustva.. i oopet naglašavam najčešće! ne uvjek.. da sad ne skoči neki: ja sam siromašan ali sam i dalje za kapitalizam!
"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic."

"Me fail English? That's unpossible!"
KLIMAKTERION!
Forum member

Postby Lucifer » Sat Mar 01, 2008 13:04

KLIMAKTERION! wrote:zanimljivo da su za socijalizam većina onih koji su iskusili surovi kapitalizam na svojim leđima, a za kapitalizam su najčešće oni koji nisu,.. oni za koj još skrbe i financiraju roditelji ili ljudi koji beru plodove kapitalizma tipa menađeri, poduzetnici i takvi slični,, to je bar iz mojeg iskustva.. i oopet naglašavam najčešće! ne uvjek.. da sad ne skoči neki: ja sam siromašan ali sam i dalje za kapitalizam!

Wow, otkrio si da ljudi mahom nisu mazohisti! :shock:

Šta, hoćeš Nobelovu za to? :roll:
Lucifer
Forum member

Postby KLIMAKTERION! » Sat Mar 01, 2008 17:08

ne.. samo kažem da ljudi koji preferiraju kapitalizam imaju malo iskustva sa kapitalizmom.. ako uopće.. tako da njihovi komentari i argumenti gube na težini...

KLIMAKTERION!
Forum member

Postby Lucifer » Sat Mar 01, 2008 18:15

KLIMAKTERION! wrote:ne.. samo kažem da ljudi koji preferiraju kapitalizam imaju malo iskustva sa kapitalizmom.. ako uopće.. tako da njihovi komentari i argumenti gube na težini...

A potpuno isključuješ opciju da su možda isprobali i jedno i drugo, i da im ovo više odgovara? :roll:

Toliko o argumentima koji gube na težini. :roll:
Lucifer
Forum member

Postby KLIMAKTERION! » Sat Mar 01, 2008 20:15

rekao sam prije da ne svi već večina i da govorim iz mog iskustva.. tako da ne isključujem nikakve opcije..

daj se potrudi pročitati i pratiti razgovor.. ili ti je preteško pratiti rečeno 3 posta unatrag..

KLIMAKTERION!
Forum member

Postby Lucifer » Sat Mar 01, 2008 20:42

Joj, daj ne seri. Vrati se ti i pročitaj vlastite riječi, pa skontaj koliko ti je pristran komentar. "Iskusili surovi kapitalizam na svojim leđima"? Što je s ljudima koji su "iskusili surovi socijalizam/komunizam na svojim leđima"?

Jedini scenario za objašnjenje razdvajanja ljudi u pro-kapitalizam i pro-socijalizam koji si ponudio je da ljudi koji podržavaju kapitalizam pojma nemaju što kapitalizam jest, i da ga nisu iskusili "na svojim leđima". Da, fakat, ne isključuješ opcije. :roll:

Zapravo, koji se ja vrag raspravljam s tobom? :-k
Ajd, prođ'.
Lucifer
Forum member

Postby KLIMAKTERION! » Sun Mar 02, 2008 0:34

hahahahahaha! :) :) .) :) :)
raspravljaš zato što voliš prijetiti preko interneta..
slušaj mrkvice, možeš ti teoretizirati kolko očeš.. ali praksa je nešto sasvim
drugo..

mod edit: Momak, sve se odobrava, ali ovako očita vrijeđanja ne. Imaš warn.

KLIMAKTERION!
Forum member

Postby Nervozni Postar » Sat Mar 08, 2008 12:50

Egzistencijalizam :lol:
Nervozni Postar
Forum member

Postby pumpkin » Mon Dec 01, 2008 8:03

Isis Rosenkreuz wrote:Znaš što je govorila moja učiteljica stručnih predmeta (ekonomija, gospodarstvo, poduzetništvo...)?
"Socijalizam je bio sustav po mjeri čovjeka, zato je morao nestati. Kapitalizam je sustav po mjeri banaka, zato ga moramo prihvatiti".

Odlično! Slažem se. Ne volim taj kapitalizam :twisted: nikako..
pumpkin
Forum member

Postby Gabriel » Mon Dec 01, 2008 12:45

Politika je preozbiljna stvar - da bismo ju prepustili političarima!
Smijeniti Bandića - otvoriti Močvaru!
by zelena-lista.hr
Gabriel
Forum member

Postby Diogen » Tue Dec 02, 2008 0:27

pumpkin wrote:
Isis Rosenkreuz wrote:Znaš što je govorila moja učiteljica stručnih predmeta (ekonomija, gospodarstvo, poduzetništvo...)?
"Socijalizam je bio sustav po mjeri čovjeka, zato je morao nestati. Kapitalizam je sustav po mjeri banaka, zato ga moramo prihvatiti".

Odlično! Slažem se. Ne volim taj kapitalizam :twisted: nikako..
Eh, neću onda niti pomišljati kakav bi to čovjek bio po čijoj mjeri je socijalizam kao sustav...

Eto, moram priznati da sam bio u zabludi.
O čemu se radi? Prvo i prvo, "socijalizam" i "kapitalizam" nisu suprotstavljeni pojmovi (ili koncepti) jer funkcioniraju na različitim razinama. Socijalizam jest političko uređenje, a kapitalizam je socioekonomsko. Socijalizam, u svojoj povijesnoj manifestaciji, je u biti državni kapitalizam. Uvjeti proizvodnje i distrubucije se nisu promjenili sa osnutkom državnih tvorevina koje su bile prožete jednopartijskim sustavom. Umjesto kapitalista, država je bila vlasnik uvjeta i ciljeva proizvodnje, a država je bila Partija koja bi TREBALA funkcionirati kao političko tijelo radničke klase. Ali to je iskrivljenje Marxovih postavki :arrow:
Prvi čovo koji je to izveo je bio Lenjin. Zamjenio je komunizam socijalizmom. Kod Marxa, komunizam jest prvi stadij ljudske emancipacije i odnosi se na društveno i političko uređenje. Socijalizam je stanje (promijenjene) ljudske egzistencije, eshatološki cilj, uvjetno govoreći.

Dihotomija socijalizam-kapitalizam je umjetno stvorena i lažna.

Ako o nečemu vrijedi u ovom kontekstu raspravljati, onda je to uloga države, tj. dva suprotstavljena koncepta te uloge - aktivna uloga (reguliranje uvjeta rada s ciljem smanjenja eksploatacije radnika, uništavanja okoliša itd.) i pasivna uloga (laissez faire - deregulacija tržišta).
Kada bih imao vjeru u sposobnost i poštenje ljudi na takvim pozicijama, izabrao bih prvu opciju.
Branislav Glumac wrote: Mrcomoćno je

Odin, crveni Thor il Krist Bijeli...
Malo su važna imena i bozi
Prava je obaveza biti hrabar.
Diogen
Forum member

Postby lep ko slika » Tue Dec 02, 2008 19:28

Ljudima nikada dosta "novih ideja".
Liberalni fašizam, nacionalni anarhizam, nacional-boljševizam, eko-fašizam, eko-kapitalizam, eko-socijalizam itd. itd. itd.
Neda mi se smišljati druge varijacije, sigurno će se javiti netko željan propagande.
Cobra tref.
lep ko slika
Forum member

Postby Krvnik » Fri Dec 05, 2008 11:41

Kapitalizam je samo neofeudalizam. Njegovi principi su stvorili i omogucili moc kontrole i ovaj jadan sustav vrijednosti kakav imamo danas. A tom sustavu su vec dobrano otrulili temelji i uslijedit ce njegov pad, kao uostalom i svakom takvom sustavu u povijesti.
Sad je pitanje sto ce doci poslije njega. Vjerojatno nesto jos sofisticiranije i jos puno gore s obzirom na narav covjeka.
Krvnik
Forum member

Postby pumpkin » Sun Dec 07, 2008 10:42

Evo baš čitam u novinama da je riječ ''socializam'' 3. najtraženija riječ na internetskom rječniku. Broj zahtjeva za njegovom definicijom porastao je od početka financijake krize. Posebno se za to zanimaju Amerikanci gdje je taj pojam smatran pogrdnim, iako velika većina njih uopće ne zna o čemu je riječ.
pumpkin
Forum member

PreviousNext

Return to Knjiznica