[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/perun_header.php on line 11: mysql_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:100613 Library:100505
Perun.hr forum • View topic - Je li ovo godina početka kraja?

Je li ovo godina početka kraja?

Discussion board za generalne teme.
Ne toleriraju se spam, off-topic, svadje i sl...

Moderator: ABIZMO

Postby S I N I S T E R » Sun Feb 25, 2007 23:10

Charon l'Cypher wrote:Kako ces to napraviti bez nafte? :-k Pecnica ti je na struju koja dolazi dobrim dijelom od termoelektrana; psenicu ili stogod dobijes sa polja koja obradjuju kombajni, u brasno se melje u mlinovima na naftu ili struju (od nafte, kao i za tvoju pec), i psenica i brasno i sve ostalo (ok, osim vode) se vozi u kamionima na... errrr... naftu,... :P

Sto tocno pokrece pumpe za vodu? :-k

Besides, gdje upiknuti elektricnu gitaru i pojacalo ako ostanemo bez struje? :P

greška u koracima...pećnica mi je na drva 8) :wink:
"Treba vjerovati u mozak čovjeka, treba hodati, kretati se, misliti, boriti se, to je jedini ljudski način, a sve ostalo je dim"
S I N I S T E R
<font color=red>el Maulet

Postby Charon l'Cypher » Sun Feb 25, 2007 23:13

S I N I S T E R wrote:greška u koracima...pećnica mi je na drva 8) :wink:

Ocekivano; zato sam i naveo kombajne, kamione, pumpe za vodu... :P

Obrni-okreni... ovisimo o damn nafti. :( Da, teoretski bi se moglo bez nje (i morat ce se), ali bez pametne alternative... bit ce daleko grdje nego aludiras svojim postom. ;)
Charon l'Cypher
Forum mender

Postby S I N I S T E R » Sun Feb 25, 2007 23:17

Charon l'Cypher wrote:Ocekivano; zato sam i naveo kombajne, kamione, pumpe za vodu... :P

Obrni-okreni... ovisimo o damn nafti. :( Da, teoretski bi se moglo bez nje (i morat ce se), ali bez pametne alternative... bit ce daleko grdje nego aludiras svojim postom. ;)

To je nepobitno da trenutno ovisimo o nafti...ali i da je nema, preživio bih...
imam polje(za pšenicu - a mlinove ionako triba resurrectati :P ), imam bunar i peć na drva( :lol: )
Vidiš, u svijetu bez nafte bi možda nešto i značio...kao...uuu, on je važan...ima bunar i polje 8) :lol:

A toliko sam se rugao starcima koji su ludi za zelenilom...shame on me
"Treba vjerovati u mozak čovjeka, treba hodati, kretati se, misliti, boriti se, to je jedini ljudski način, a sve ostalo je dim"
S I N I S T E R
<font color=red>el Maulet

Postby Lucifer » Mon Feb 26, 2007 2:17

Svejedno je to opet svođenje na nivo srednjeg vjeka, ako ne i dublje. Kako god okreneš, cijela naša civilizacija ovisi o nafti, što nikako nije dobro. Samo, koliko sam ja tražio i našao, i koliko je Turin prikazao, veliki dio (neću reći sve) materijala vezanog za nestanak nafte se svodi na panično vrištanje dok automobil juri prema litici, bez ikakve vijabilne opcije zaustavljanja, osim iskakanja van. Doslovce mogu osjetiti stav "bit ćemo sjebani, no nemam pojma što napravit, pa je bolje naguzit se i primit ga ko muškarac". :roll:

Naravno, možda se varam..... no zaista bi bilo lijepo vidjeti program te ekipe (ili Zelenih) koji se ne svodi na hipijevsko uzgajanje zelenjave i sjedenja oko vatre pjevajući Kumbaya. :-k
Lucifer
Forum member

Postby Hypnos » Mon Feb 26, 2007 9:32

S I N I S T E R wrote:greška u koracima...pećnica mi je na drva 8) :wink:

Onda nemaš problema - drva ima više nego nafte, a njihovim sagorijevanjem ne nastaju derivati ugljika </sarcasm>.
For God your soul.......for me your flesh
Hypnos
Forum member

Postby Sunburn » Mon Feb 26, 2007 9:44

Ne pricamo o zagadjenju nego o nestasici fosilnog goriva.

Mislim da je problem malo veci. Koliko znam nafta je sirovina za plastiku i jos kojesta. A i sumnjam da camo ugljen i ostala fosilna goriva koja se u industriji koriste za dobivanje visoke temperature i obradu moc zamjenit suncem i vodikom. Recimo, obrada celika u visokoj peci. Sumnjam da se to moze bez ugljena.
Zbogom prijatelju
1986-2011
Vi veri veniversum vivus vici
Sunburn
Nadasve zli odgajatelj u vrtiću

Postby Lucifer » Mon Feb 26, 2007 10:57

Sunburn wrote:Recimo, obrada celika u visokoj peci. Sumnjam da se to moze bez ugljena.

Ehm, zar se ne koristi tu struja? Pogotovo za vrlo visoke temperature? Ili ja to brkam s dobivanjem monokristala (tipa silicij za čipove) koji se tale pomoću električnih polja? :-k
Lucifer
Forum member

Postby Sunburn » Mon Feb 26, 2007 13:43

Ne bih znao, nisam bas metalurg, ali cini mi se da za dobivanje zeljezne rudace potrebne za proizvodnju celika u pećima se još uvijek koristi koks a samo kasnije se moze koristit struja
Zbogom prijatelju
1986-2011
Sunburn

Postby Mijazma » Tue Feb 27, 2007 16:17

pokusat cu sve sumirat u jedan reply -

@koda
sto se tice sjeverne koreje, iskreno, vrlo sam slabo upucen u prilike u toj zemlji,
medjutim nisam ni rekao da jesam - samo sam rekao da se sjeverna koreja odjednom
vilanizira i predstavlja kao globalna prijetnja u smislu sigurnosti i ljudskih prava -
a to me podsjeca na nesto, i oprostite ako uocavam jedan uzorak, repetitivnost.
ja nisam rekao da je sj.koreja raj na zemlji, ali svejedno ne mislim da neka
druga zemlja na racun vlastitog sustava vrijednosti, za koji ocito drzi da je bogom
dan, ima legitiman razlog da nahuskava svijet protiv nje i na kraju izvrsi invaziju
na tu istu zemlju. ne drzim da je to antiamerikanstina, to bi bio zdrav razum. da
istu stvar rade tibetanci, ne bih se drukcije postavio.

mediji ili pojedinci koji koji su se istakli kao anti-amerikanci, a sazaljevaju srbe i
osudjuju hrvate zbog fasisticke proslosti - to se mene konkretno ne tice. svaki narod
kojeg nadmocna sila razara je vrijedan sazaljenja, jer tu danak placa upravo narod,
a ne politika ili celnici. pa makar to bili i srbi. s druge strane, koliko god ja bio hrvat,
svjestan sam da europa na nas gleda kao mi na rumunje recmo (iako su oni europa
odnedavno, a vjerovatno zato sto su francuska marioneta i jer im je gografski polozaj
na koridorima nafte s istoka), ili na rwanđane (iz filma hotel rwanda), kad se pripadnici
plemena (?) hutu okrenu protiv tutsia. smatram da smo mi za njih prakticno jedna
nacija s dvije (tri) vjere koja ima neogranicene kolicine krvolocne mrznje prema
drugima. ne kazem da je to tocno, ali da se moze tako doimati iz te prespektive -
sasvim izgledno. osim toga, u hrvatskoj je svojedobno postojala fasisticka drzava,
a i danas su prisutni pristase te ideologije u nasoj zemlji, tako da ne vidim u cemu
su netocne fasisticke konotacije u vezi hrvatske? bar u nekoj mjeri? (incidenti s
navijacima...)

@Lucifer
ne smatram se sezonskim antiamerikancem, niti mislim da si ti ili itko ovdje
kompetentan takvim me kvalificirati, buduci da sudis iz dva posta na topik, na
forumu na kojem sam aktivan = nula. osim toga i da jesam, ne smatram da
sam time ista inferiorniji nekom zagrizenom antiameru, ili da bih mu trebao biti
zavidan, kao sto kripl ne zavidi vecem kriplu. sto pokusavam jeste biti lucidan i
nepristran.

na kraju sam napisao i involvirao se daleko vise od izvorne namjere, ali u trenu
kad sam postao prvi reply, bio sam ocito nabrusen vise nego inace, imozda
ostavi krivi dojam da sam pasionirani zagovornik nekog stava. nadam se da sam
ispravio takve zablude.
Mijazma
Forum member

Postby Turin Turambar » Tue Jun 19, 2007 10:46

Izgleda da svijest o peak oil-u (polako i sramežljivo, ali sigurno) dolazi do svijesti i dobiva svoj prostor u mainstream medijima:
http://www.businessweek.com/magazine/co ... =rss_magzn

Alternatives are still a decade away from meeting incremental demand for oil. With nothing to fill the gap, global economic growth would slow, stop, and then reverse; international tensions would soar as nations seek access to diminishing supplies, enriching autocratic rulers in unstable oil states; and, unless other sources of energy could be ramped up with extreme haste, the world could plunge into a new Dark Age.

Kad ovako nešto imamo prilike pročitati u Business Weeku, onda mislim da se ne može više vadit na teoriju zavjere ili proricanje apokalipse nekih tamo marginalaca, nego je vrijeme za zapitat se malo neke stvari. Kao prvo, koliko imamo povjerenja imamo u ovaj političko-ekonomski sustav da će biti u stanju skrbiti o našim potrebama i kroz idućih par desetljeća.
Jer, ti političari, mora se reći, ne ulijevaju baš nimalo povjerenja. Šta se peak oil-a i global warming-a tiče, oni "malo sporije" kopčaju:
http://www.nytimes.com/2007/06/10/opini ... ref=slogin
Ne znam hoće li vam radit link, uglavnom:
Exhibit A is a regressive bill drafted by John Dingell, chairman of the House Energy and Commerce Committee, and Rick Boucher, a Virginia Democrat. For starters, the bill would override the recent Supreme Court decision giving the Environmental Protection Agency authority to regulate greenhouse gas emissions from automobiles, a decision that even President Bush has reluctantly embraced. It would also effectively block efforts by California and 11 other states to regulate and reduce greenhouse gases from vehicles at a time when the states are far ahead of the federal government in dealing with climate change.

The bill’s fuel economy standards for cars and light trucks are weaker than the president’s proposals and weaker still than standards the National Academy of Sciences says can be met using off-the-shelf technology. And the bill would open the door to a new generation of coal-to-liquid fuel plants favored by the coal lobby that could double the global warming gases of conventional gasoline

So throw your dice and cast your shadow
You may look away
But your children will not
Turin Turambar
Forum member

Postby CoNaN » Wed Jun 20, 2007 1:47

siguran sam da postoje drugi izovri energije osim nafte fuzija i nesta slicno tome al sve je to pod naftnim kompanijama i dok ima njih bit ce nafte koja je sve skuplja i skuplja....a ta gamad je najbogatija na svijetu...abramovič koji je medju najbogatijima na svijetu....kruze price da nije bas toliko krupna riba kao sta svi misle...netko tko je ono Bill Gates my ass najbogatiji....uglavnom ako zelimo jeftini pogon i dosta nam je nafte prvo trebamo srusit najvece mocnike danasnjice violent revolution sta drugo
expect the unexpected
CoNaN
Forum member

Postby Turin Turambar » Wed Jun 20, 2007 9:35

CoNaN wrote:siguran sam da postoje drugi izovri energije osim nafte fuzija i nesta slicno tome al sve je to pod naftnim kompanijama i dok ima njih bit ce nafte koja je sve skuplja i skuplja....a ta gamad je najbogatija na svijetu...abramovič koji je medju najbogatijima na svijetu....kruze price da nije bas toliko krupna riba kao sta svi misle...netko tko je ono Bill Gates my ass najbogatiji....uglavnom ako zelimo jeftini pogon i dosta nam je nafte prvo trebamo srusit najvece mocnike danasnjice violent revolution sta drugo

raaaajt :wink:
Last edited by Turin Turambar on Wed Jun 20, 2007 23:38, edited 1 time in total.

You may look away
Turin Turambar
Forum member

Postby Sunburn » Wed Jun 20, 2007 11:06

Aha, pa da, ja sam bas danas gledao za kupit najlon vrecice i plasticne boce od nuklearne fuzije, ima ih za kupit, oko 200 kn komad. Vidio sam nedavno i graficku karticu, plasticni nosac sklopova nije na bazi nafte nego solarne energije. Fascinantna stvar. A ispred moje kuce grade cestu od asfalta na bazi vjetra. Jos me i hladi trenutno jer je vruce. Zakon, kazem ja.

Nafta se ne koristi samo kao energent, postoji puno stvari za koje je nafta SIROVINA
Zbogom prijatelju
1986-2011
Sunburn

Postby Lucifer » Wed Jun 20, 2007 15:51

Blah. Jebeš naftu. Handwavium je zakon!

:roll:
Lucifer
Forum member

Postby Turin Turambar » Wed Jun 20, 2007 23:22

Lucifer wrote:Blah. Jebeš naftu. Handwavium je zakon!

:roll:

ZANIMLJIVO tko to kaže :?

Inače, bojim se da bi post-peak oil (peak oil smo gotovo sigurno već prošli, btw, jer globalna proizvodnja nafte nije povećana od 2005.) mogao biti puno gori nego šta se očekuje:

(...)because Saudi Arabian oil declined by 8% in 2006, which is awfully close to Stuart Staniford's hand-waving "guesstimate" of 11% for the collapse threshold, particularly this early on, and consistent with the big drops you'd expect if OPEC countries were lying about their numbers and using water injection or water flood techniques to keep their production up. As Jeff Vail reported a while back:

Shortly after OPEC began linking production quotas to reserve levels, all the major players miraculously doubled their oil reserves. PIW's report is the smoking gun that finally shows what has been widely understood all along: that OPEC reserves are really only about half what is claimed.

So what does this mean for our ability to produce oil? Well, the classical Hubbert peak takes place when half the oil in the ground has been produced. However, if you discount OPEC reserves by 50%, it becomes clear that we are WELL past that half-way point. So production should have already begun to decline. This suggests that, as widely feared, only the use of water injection and water flood tecniques to keep reservoir pressure artificially high have kept production rates up for the past several years. The problem with this is that when a field who's production rate has been artificially sustained beyond the half-way point finally does begin to decline, its rate of decline tends to be very, very high. 10-18% has been suggested (by Simmons and others) as the decline rate for fields that have been pressed to the limits with injection technologies. This is critical, because while Peak Oil may be a quite manageable problem at 2% depletion, 10%+ depletion means that world production will fall by half in less than 7 years. That would be absolutely catastrophic. No wonder this story isn't available on CNN.

we're fucked :?
linkovi:
http://anthropik.com/2007/06/archdruid- ... explosion/
http://www.theoildrum.com/node/2325
Last edited by Turin Turambar on Thu Jun 21, 2007 0:26, edited 3 times in total.

You may look away
Turin Turambar
Forum member

PreviousNext

Return to Knjiznica