NOSTRADAMUS

Discussion board za generalne teme.
Ne toleriraju se spam, off-topic, svadje i sl...

Moderator: ABIZMO

NOSTRADAMUS

Postby Fëanor » Sun Jun 04, 2006 18:37

Riječ je o proroku iz 16. st. koji me u potpunosti fascinira
Najpoznatije djelo su mu Centurije
Po njegovim riječima proroštva zahvaćaju period od 1555. do 3797. godine

U ZEMLJU IZLAZEĆEG SUNCA BIĆE VELIKA VATRA,
BUKA I SVJETLOST NA SJEVER UZ HUKU:
U KRUGU SMRT SVE ŽIVO SATRA.
GLAD, JAUCI, I KRICI UZ OGNJENU BUKU.
(Hirošima i Nagasaki) II/91

POSLIJE VELIKOG SUKOBA JOŠ SE VEĆI SPREMA
I VELIKI MOTOR OBNAVLJAT ĆE VJEKOVE
KIŠA OD PROJEKTILA, KRV, GLAD, VATRA I UNIŠTENJE
A PREKO NEBA JURIĆE OGANJ SIPAJUĆI VARNICE.
(drugi sv. rat)

Ovakve stvari izrečene prije 500. godina čine ga nevjerojatnom osobom. Imati ovakav dar zbilja nije normalno...

11. rujna je po njemu ulazak u treći svjetski rat, a krivac je treći svjetski antikrist (nazvao ga je Mabus). Uglavnom Arapi će se ujediniti i pobijediti Izrael, nakon toga ratovat će i s ostalim europskim državama, a biti će uključeni i Ameri (naravno...). Poslije svjetskih razaranja žuta rasa će preuzeti dominaciju u svijetu.

Zbilja zvuči poznato - Iran, Izrael i na kraju Kina - sve se savršeno poklapa
Fëanor
Forum member

Postby hand of Bjesomar » Sun Jun 04, 2006 19:17

Image

West side.

Hmmm, 1503 - 1566... heard of mannerism? :-k
.teoretičar bauštele

Cedric Price wrote:The only permanent thing is change.

Postby Senchan Torpeist » Mon Jun 05, 2006 10:17

neznam, ja sam malo gledao ta "proročanstva" i čini mi se da su malo "univerzalna" - tj. pogledaj recimo to za Hiroshimu i Nagasaki - da ti nitko nije rekao da je to proročanstvo upravo za te atomske bombe, misliš da bi onda isto zaključio ? jedino konkretno kaj to govori je da je na japanu neki kurac opaki bil...tak da ono - people trust what they want to trust :roll:
Senchan Torpeist
Forum member

Postby Koba » Mon Jun 05, 2006 10:55

Svakih nekoliko mjeseci/godina izađe nova knjiga koja dokazuje kako su Nostradamusova proročanstva (ista stvar sa Tarabićima i sv. Ivanom) istinita tako da uspoređuje neke tvrdnje iz njegovih djela s nedavnim povijesnim događajima. Te tvrdnje su uvijek dovoljno općenite da se mogu protumačiti na bezbroj načina, pa i onako kako tvrde razni poznavatelji i stručnjaci. Način na koji su njegova djela pisana i stvari koje ljudi pronalaze u njima su samo i jedino smijurija.

Nostradamus nije prorekao baš ništa konkretno. Da jeste, pomoću njegovih djela bi se previđala budućnost, a ne tumačila prošlost.

Miurrur wrote:jedino konkretno kaj to govori je da je na japanu neki kurac opaki bil...

Pitanje je da li se uopće radilo o Japanu (naime, u svakoj zemlji izlazi sunce, a ne znam je li to bio uobičajen izraz za Japan u njegovo vrijeme). A čak i da je, nije rečeno ništa konkretno - osobito uzevši u obzir da se radi o seizmički vrlo aktivnom području :)
Koba
Forum member

Postby hand of Bjesomar » Mon Jun 05, 2006 12:55

Miurrur wrote:neznam, ja sam malo gledao ta "proročanstva" i čini mi se da su malo "univerzalna"

My point exactly, a budući da je momče pisalo u doba manirizma, ne čudim se šta s' tako pesimistički intonirani i ne opjevavaju arkadijska prostranstva već apokalipsu.
Za neuke : u 16.st. su takve teme bile in. :arrow: http://en.wikipedia.org/wiki/Mannerism
.teoretičar bauštele

Cedric Price wrote:The only permanent thing is change.

Postby Lucifer » Mon Jun 05, 2006 13:50

Image

Ajmo vidjeti što nam ti to napiše:

Fëanor wrote:U ZEMLJU IZLAZEĆEG SUNCA BIĆE VELIKA VATRA,
BUKA I SVJETLOST NA SJEVER UZ HUKU:
U KRUGU SMRT SVE ŽIVO SATRA.
GLAD, JAUCI, I KRICI UZ OGNJENU BUKU.
(Hirošima i Nagasaki) II/91

Image

II/91:
At sunrise one will see a great fire,
noise and light extending towards Aquilon:
Within the circle death and one will hear cries,
through steel, fire, famine, death awaiting them.

izvor

Image

Za one koji razumiju francuski:
Soleil levant un grand feu l'on verra
Bruit & clarté vers Aquilon tendant:
Dedans le rond mort & cris l'ont orra
Par glaive,feu,faim,mort les attendants.

izvor

(inace, izvor za sve Centurije)

Cak i babelfish prijevod daje:
Sun raising a large fire one will see
(Bruit &) clearness towards tending Aquilon:
Inside the dead round & cries have it will (orra)
By sword, fire, hunger, dead awaiting them.

Image

Japan? Hiroshima? Nagasaki? Sasvim definitivno, i bez ikakve sumnje, ne? :lol:

Fëanor wrote:POSLIJE VELIKOG SUKOBA JOŠ SE VEĆI SPREMA
I VELIKI MOTOR OBNAVLJAT ĆE VJEKOVE
KIŠA OD PROJEKTILA, KRV, GLAD, VATRA I UNIŠTENJE
A PREKO NEBA JURIĆE OGANJ SIPAJUĆI VARNICE.
(drugi sv. rat)

Image

Nazalost, za ovaj citat nisam uspio naci koja je Centuria i koji quatrain. No, ono sto JESAM uspio naci je izvor citata.... feast your eyes:
http://www.geocities.com/mihovilov1/nostradamus.htm

Uz doslovni copy paste slijedece recenice:
Po njegovim riječima proroštva zahvaćaju period od 1555. do 3797. godine.

Image

Mislim, ako vec planiras kopirati, onda daj barem priznaj to, ili nekako maskiraj. :)

Fëanor wrote:Ovakve stvari izrečene prije 500. godina čine ga nevjerojatnom osobom. Imati ovakav dar zbilja nije normalno...

Image

Ono sto je nevjerojatno je padanje na ovakve gluposti. :)

Fëanor wrote:11. rujna je po njemu ulazak u treći svjetski rat

Uh, uh, mogu ja???

X/72
L'an mil neuf cens nonante neuf sept mois
Du ciel viendra un grand Roy deffraieur (defrayer?)
Resusciter le grand Roy d'Angolmois (Angoumois?)
Avant apres Mars regner par bon heur

Što se na engleski prevodi kao:

1999 and seven months to the fore,
Heaven sent, shall come just one King to pay
The noble of Angoumois again to restore,
Ere, after March shall reign by fortune's say.

Ili, za Nostrafrikove:
The year 1999 seven months
From the sky will come the great King of Terror.
To resuscitate the great king of the Mongols.
Before and after Mars reigns by good luck.

Mislim, ne znam..... "anglomois" moze valjda znaciti mongoli..... ali sto je onda s Angumois, francuskom pokrajinom?
Jedno objasnjenje ovog quatraina:
The official return of Angoumois, as a feudal vassal subject to King Philip II of France, in July 1199, after Eleanor of Aquitaine decided to pay homage to him, (rather than to her son John Lackland, the newly appointed King of England), for the lands she had inherited from her father, which then allowed Philip II to consolidate France into one royal domain. This decision was greatly influenced by the death, a few months earlier, of her favourite son, Richard the Lionheart (Duke of Aquitaine and King of England), after he was struck down by a crossbow bolt from out of the blue on 26 March 1199, (see I.76). He died while besieging the castle of Châlus attempting to subdue the Viscount of Limoges who had taken a stand for the King of France, supported by the Viscount of Angouleme. Evidently, in order to project the past into the future, Nostradamus has simply transposed the year of the event in the first line from 1199 to 1999.

Drugo znacenje je da quatrain koji govori o 7. mjesecu 1999. predskazuje napad koji se dogodio u 9. mjesecu 1999. godine?

Image

No, ok, ajmo, nije to jedini quatrain koji "govori" o napadu:
VI/97:
Cinq et quarante degrez ciel bruslera
Feu approcher de la grand cité neuve
Instant grand flamme esparse sautera
Quand on voudra des Normans faire preuue.

Ili:
Five and forty steps the sky will burn
Fire approaching the large new city
Instantly a great thin flame will leap
When someone will want to test the Normans.

ili:
At forty-five degrees the sky will burn,
Fire to approach the great new city:
In an instant a great scattered flame will leap up,
When one will want to demand proof of the Normans.

Kod Nostrafrikova: "grand cité neuve" = New York City, no New York em sto nije na 45°, em sto nije jedini "novi grad", em sto napad nema nikakve veze s Normanima.

Alternativno?
Napulj. Grcki, Naepolis. Novi grad.
Lokacija, 40.5° sjeverno (isto kao NYC, btw).
Eh, da.... za razliku od New Yorka, Napulj je bio napadnut od strane Normana u 1139, otprilike u doba jedne od erupcija Vesuviusa.

Dodatno:
I/87
Ennosigée feu du centre de terre
Fera trembler au tour de cité neufve:
Deux grands rochiers long temps feront la guerre
Puis Arethusa rougira nouveau fleuve.

Ili:
Earth-shaking fires from the world’s centre roar:
Around ‘New City’ is the earth a-quiver.
Two nobles long shall wage a fruitless war,
The nymph of springs pour forth a new, red river.

I, opet, 1036, erupcija lave (4. stih), za vrijeme dok su se Lombardi i Bizantski vladari Napulja medjusobno borili oko grada.

Fëanor wrote:a krivac je treći svjetski antikrist (nazvao ga je Mabus).

Image

Jel to Khommeini, kao sto je tvrdio Hogue, ili je to Hussein, kao sto je tvrdio Hogue, ili je to neki drugi arap, kao sto to tvrdi Hogue? :lol:

Fëanor wrote:Uglavnom Arapi će se ujediniti i pobijediti Izrael, nakon toga ratovat će i s ostalim europskim državama, a biti će uključeni i Ameri (naravno...). Poslije svjetskih razaranja žuta rasa će preuzeti dominaciju u svijetu.

Image

Uistinu, boriti se protiv ovakvog zakljucka bi bilo apsurdno, posto je ocigledno da stvari tako i idu..... no, caveat:

Fëanor wrote:Zbilja zvuči poznato - Iran, Izrael i na kraju Kina - sve se savršeno poklapa

Image

I presavrseno. Tocnije, poklapa se kao da je netko uzeo prijasnje citate, i onda ih retrofitao na danasnje (tj. moderne) pojave.

I u tome je problem Nostradamusovih "prorocanstava". To uopce nisu prorocanstva. Prorocanstvo je nesta sto se kaze konkrentno unaprijed, i onda se ostvari ili ne. NITI JEDNO Nostradamusovo prorocanstvo izreceno unaprijed se nije ostvarilo. Niti jedno. No hrpa njih, izreceni post hoc, su se "ostvarila".

S tim na umu te izazivam, i bilo kojeg drugog Nostrafrika, da mi prezentira jedno tumacenje Nostradamusa o Hitleru prije 1930, jedno tumacenje Nostradamusa o atomskoj bombi prije ww2, jedno tumacenje Nostradamusa o 9/11 prije 9/11. JEDNO.

Image
Lucifer
Forum member

Postby Lucifer » Mon Jun 05, 2006 13:58

hand of Bjesomar wrote:Šta zapravo reći o ovome a da popuni par stranica? :-k

Damnit, nisam ovo vidio kada sam kliknuo post reply. :lol:

No, za one koji se ne boje malo citati, par siteova:
http://en.wikipedia.org/wiki/Nostradamu ... ar_culture
http://www.nostradamus-repository.org/nycfaq.html
http://skepdic.com/nostrada.html
http://www.placeoftheskull.com/
http://www.snopes.com/rumors/predict.htm

http://www.propheties.it/sitemap.htm (vec navedena lista quatraina i prijevod na engleski)
http://www.hjo3.net/orly/index.htm (O'RLY image gallery)
Lucifer
Forum member

Postby rose » Mon Jun 05, 2006 15:44

Kod njega se nezna o čemu se radi sve dok se to ne dogodi, a to znači da si svak to može protumačiti kako želi, ali ipak se nemože reći da nema zanimljivosti u svemu tome (npr. kad govori o Napoleonu i hladnom ratu).
rose
Forum member

Postby Lucifer » Mon Jun 05, 2006 15:58

Dead rose wrote:Kod njega se nezna o čemu se radi sve dok se to ne dogodi, a to znači da si svak to može protumačiti kako želi

To se zove post hoc iscitavanje, i mamac je za budale, kao sto je i cold reading (tarot, mediji i slicno).

Dead rose wrote:ali ipak se nemože reći da nema zanimljivosti u svemu tome (npr. kad govori o Napoleonu i hladnom ratu).

Da? Koji quatraini? Moze citat (brojka i francuski original)?
Lucifer
Forum member

Postby Fëanor » Mon Jun 05, 2006 20:05

I presavrseno. Tocnije, poklapa se kao da je netko uzeo prijasnje citate, i onda ih retrofitao na danasnje (tj. moderne) pojave.

I u tome je problem Nostradamusovih "prorocanstava". To uopce nisu prorocanstva. Prorocanstvo je nesta sto se kaze konkrentno unaprijed, i onda se ostvari ili ne. NITI JEDNO Nostradamusovo prorocanstvo izreceno unaprijed se nije ostvarilo. Niti jedno. No hrpa njih, izreceni post hoc, su se "ostvarila".

tu se uopće ne radi o tome
zamisli ovo proročanstvo - 15.6. 2006. bush će se otrovati hranom i umrijeti
- kada bi proročanstvo bilo izrečene u ovakvom obliku logično bi bilo da bush tog dana ne jede
prema tome on bi mogao utjecati na.. uzmimo ovaj relativan pojam ..sudbinu
- prema tome proročanstvo mora na neki način ostati skriveno, nedostupno svijetu i ne može se doslovno isčitati između redaka
U tome i je bit da se nešto dogodi, a tek onda se otkrije proročanstvo
Nostradamus je za razliku od npr. Isusa dokazana povijesna ličnost i mala je vjerojatnost da njegovi radovi izmišljotine tipa Da Vinčijev kod
Velika je vjerojatnost da su neka tzv. proročanstva lažirana zbog velikog svjetskog sranja, ali to ne umanjuje Nostradamusovu važnost - i njegove vizije od kojih se ipak ne može očekivati savršena točnost
- u pitanju je trenutno taj napad na blizance, koji je problem ako je fulao 2 godine a to je napisao prije 500
znači proročanstvo nikad ne smije biti izravno i unaprijed točno izrečeno
Fëanor
Forum member

Postby Lucifer » Mon Jun 05, 2006 21:39

Fëanor wrote:U tome i je bit da se nešto dogodi, a tek onda se otkrije proročanstvo

To nije prorocanstvo. To je onda namjesteno post hoc iscitavanje prorocanstva. Ako su Nostradamusovi citati doslovce govorili o 9/11 ili Hitleru, zasto je dovraga moralo umrijeti 3,000 ljudi u WTCu ili milijuni i milijuni u WW2? Zato jer to nisu prorocanstva. Zato jer je netko tek NAKON 9/11 poceo kopati po Nostradamusu i traziti slicnosti.

NITKO od ovih koji tvrde da se u tim stihovima krije naznaka napada nije to evidentirano tvrdio prije 9/11.

A to dali bi to moglo sta promjeniti i dali bi to bilo prorocanstvo, to mozes objesit macku za rep.

Ako ti kazes da ce 07.06.2006 Bush umrijeti od trovanja hrane, ovdje na Cmaru, to nema teorije da dodje do njega te da se on ne hrani taj dan. Ali je to EVIDENTIRANO prorocanstvo koje se moze ili ne mora ispuniti.

NITI JEDNO Nostradamusovo prorocanstvo nije evidentirano prije cina koje navodno prorice. NITI JEDNO. Po definiciji, to nisu prorocanstva. Tocka.

Fëanor wrote:Nostradamus je za razliku od npr. Isusa dokazana povijesna ličnost i mala je vjerojatnost da njegovi radovi izmišljotine tipa Da Vinčijev kod

Ne, to uopce nije u dvojbi.

Fëanor wrote:- u pitanju je trenutno taj napad na blizance, koji je problem ako je fulao 2 godine a to je napisao prije 500
znači proročanstvo nikad ne smije biti izravno i unaprijed točno izrečeno

Oh, da, mora. U tome i jest stvar s prorocanstvima. Ako ces sve maskirati u kojekakve gluposti, onda ja mogu iskoristiti pola ovog posta da proreknem sve sto ce se dogoditi u slijedecih 10 godina. Naravno, necu biti savrseno tocan, i objaviti cu ti prorocanstva tek 5 godina nakon sto se nesta "ostvari", ali jebiga, prorok sam, ne? :roll:

Za ostale (a moze i za tebe). Napravite Gedankenexperiment. Napisite par svojih quatrainea, i pogledajte kako ce se odvijati njihova tocnost u slijedecih mjesec dana.

Moj prilog:

Pestilences extinguished, the world becomes smaller
Appearing at the time of the games of slaughter
It will be seized and plunged into the Vat
Late and soon comes the awaited help
Lucifer
Forum member

Postby Fëanor » Tue Jun 06, 2006 16:08

Lucifer wrote:Ako su Nostradamusovi citati doslovce govorili o 9/11 ili Hitleru, zasto je dovraga moralo umrijeti 3,000 ljudi u WTCu ili milijuni i milijuni u WW2? Zato jer to nisu prorocanstva. Zato jer je netko tek NAKON 9/11 poceo kopati po Nostradamusu i traziti slicnosti.

Zato što nitko nije mogao predpostaviti da će se dogoditi takav događaj - da je nostradamus napisao da će teroristi napasti tog dana ništa se ne bi ostvarilo
Najveća tajna Nostradamusa je to što je teško odgonetnuti njegova proročanstva, ali gotova sva su istinita
Nostradamus vjerojatno nije želio mijenjati tijek događaja jer bi to možda bila velika pogreška - on sam najbolje zna zašto je pisao proročanstva u takvom obliku

Lucifer wrote:Ako ti kazes da ce 07.06.2006 Bush umrijeti od trovanja hrane, ovdje na Cmaru, to nema teorije da dodje do njega te da se on ne hrani taj dan. Ali je to EVIDENTIRANO prorocanstvo koje se moze ili ne mora ispuniti.

Ne da kažem ja nego netko prije 500g. i to zabilježi - nema teorije da ne sazna
Lucifer wrote:NITI JEDNO Nostradamusovo prorocanstvo nije evidentirano prije cina koje navodno prorice. NITI JEDNO. Po definiciji, to nisu prorocanstva. Tocka.

SVA su proročanstva evidentirana u Centurijama i drugim knjigama samo što se naknadno otkriva da je neki čin već proreknut

Lucifer wrote:Oh, da, mora. U tome i jest stvar s prorocanstvima. Ako ces sve maskirati u kojekakve gluposti, onda ja mogu iskoristiti pola ovog posta da proreknem sve sto ce se dogoditi u slijedecih 10 godina. Naravno, necu biti savrseno tocan, i objaviti cu ti prorocanstva tek 5 godina nakon sto se nesta "ostvari", ali jebiga, prorok sam, ne? :roll:

Ne ako svoja proročanstva uputiš 500g. unaprijed
Ti si mogao 1995. proreći napad na blizance - je li isto tada ili 1550. Nije.
Nostradamus se nije ograničio na 10g. nega na 2000.g. Prema tome njegova proročanstva se ostvaruje u velikom vremenskom rasponu
Ti nisi prorok - Nostradamus je imao dar - ti nemaš - tvoja proročanstva su samo puko pogađanje
Trebao bi biti svjestan da on nije samo ¨pogađao¨.
Fëanor
Forum member

Postby Diogen » Tue Jun 06, 2006 16:20

Fëanor wrote:Trebao bi biti svjestan da on nije samo ¨pogađao¨.
Ovo ti je čak i previše pretenciozna izjava. Nemoguće je nešto takvo sa sigurnošću konstatirati. Ti konstatiraš, u biti, da je Nostradamus mogao vidjeti događaje u budućnosti? Ili na bilo koji drugi način percipirati? E pa znaš, i ja sam onda prorok, nedavno sam digao novce u kladionici prorekavši rezultate i ishode različitih događaja. Apsolutno je nebitno da li su navedeni događaji se događali 2 dana ili 2000 godina nakon mojeg "proročanstva".
Branislav Glumac wrote: Mrcomoćno je

Odin, crveni Thor il Krist Bijeli...
Malo su važna imena i bozi
Prava je obaveza biti hrabar.
Diogen
Forum member

Postby Fëanor » Tue Jun 06, 2006 16:36

Ovo ti je čak i previše pretenciozna izjava. Nemoguće je nešto takvo sa sigurnošću konstatirati. Ti konstatiraš, u biti, da je Nostradamus mogao vidjeti događaje u budućnosti? Ili na bilo koji drugi način percipirati? E pa znaš, i ja sam onda prorok, nedavno sam digao novce u kladionici prorekavši rezultate i ishode različitih događaja. Apsolutno je nebitno da li su navedeni događaji se događali 2 dana ili 2000 godina nakon mojeg "proročanstva''.
Nemoguće je konstatirati, ali previše je ''slučajnosti'' da bi stvarno događaji bili samo plod njegove mašte
Velika je razlika 2 dana ili 2000 godina jer 2 dana prije nekog događaja možeš ga predvidjeti, a 2000 godina prije ne možeš.
Ako je izmišljao navedene događaje onda je morao imati više sreće nego kad netko dobije jack pot 100 puta na lotu
Fëanor
Forum member

Postby Senchan Torpeist » Tue Jun 06, 2006 16:46

Fëanor wrote:
Ovo ti je čak i previše pretenciozna izjava. Nemoguće je nešto takvo sa sigurnošću konstatirati. Ti konstatiraš, u biti, da je Nostradamus mogao vidjeti događaje u budućnosti? Ili na bilo koji drugi način percipirati? E pa znaš, i ja sam onda prorok, nedavno sam digao novce u kladionici prorekavši rezultate i ishode različitih događaja. Apsolutno je nebitno da li su navedeni događaji se događali 2 dana ili 2000 godina nakon mojeg "proročanstva''.
Nemoguće je konstatirati, ali previše je ''slučajnosti'' da bi stvarno događaji bili samo plod njegove mašte

baš je u tome finta - dobro si stavio pod navodnike..
Senchan Torpeist
Forum member

Next

Return to Knjiznica