Elvis J Kurtovich

Mjesto za hrvatske demo i afirmirane bendove, a dobrodošli su i svi bendovi iz regije.

Moderators: DesolatE, Ašow, the Aucropsy

Elvis J Kurtovich

Postby Blackadder123 » Tue Jun 29, 2021 4:39

Sjecam se ko klinac, kada te 1984, pa do neke ajmo rec 1986 ili 1987 nije bilo masovnije licenciranje bendova sa kraja 60tih, 70tih i 80tih. Nego su ljudi isli po ploce, koji su mogli a to je manjina, u London. Neki su uzimali po dva komada primjerka, jedan za svoju kolekciju a drugu su znali poklanjati radio stanicama...
Ja sam bio jedan klinac tih 80tih od te familije koja nije mogla putovati van SFRJ. I zato je vazno kad se covjek vrati u to vrijeme u glavi, kada tada pustis to kao Elvis J Kurtovich kao sto su pjesme "In Our Country", Ćiza Wizard ili kako se vec zvase, ili od Orgazma "bejbe ti nisi tu" ili onaj njihov od Orgazma Les Chansones Popularies da to onda je drugi dozivljaj.

Danas ove stvari nebi prosle. Zasto i bi kada mozes sve original kupiti online strane bendove i prva izdanja na ploci ako hoces platiti. Al tada se sjecam te gladi ljudi za tim rnr-om sa zapada, te generacije od buraza. I ovi bendovi kao da su bili neki prozor na zapad zbog tih pjesama... Normalno da su bili slusani kad nisi mogao doci do original bendova sa zapada, bar mi, takve familije.

Kad se to gleda kroz to vrijeme, plus jos onaj ko je tada zivio kad se sjeti vibre onog drustva, onda ovakve ploce imaju drugu tezinu. Bez svega toga, danas bi nekom to moglo zvucati kao trash. Mislim na Kurtovica.

Ali iz one pozicije i vremena, zvuci simpa. Covjek kada prolazi vrijeme se jednostavno zaboravi. 30 godina smo odvojeni na balkanu i bez sfrj, zaboravis na onu vibru jednostavno, to je valjda i cilj nekima.

Cak sam i sebe ulovio kako slusam preozbiljnu muziku i teme, zasto nebi nesto blesavo i simpaticno cuo kao "Mitovi i Legende o Kralju Elvisu" da me sikne u doba kad sam bio klinac i volio sladoled od Pekabele (Rumenko, Tigar, Capri, Twingi, Snjesko..) i jedne od prvih sladoleda iz one prave velike masine (to je na Pagu bilo), stavis ispod pipe kornet i povuces rucku kao kod tocene pive i curi sladoled..Sjecam se i ducana Slavija i onih starih blagajni, ne one crvene elektricne, nego one bucne tamno zelene sa vecim gumbima.Ona arhitektura socijalisticka, onaj miris iz osnovne skole, vrtica, sve ustrojeno ponasanje i Titova bista na ulazu sa izjavom na velikom panou u vezi bratstva i jedinstva, odlasci u Kumrovec, Pionirski grad, cekanje pred ulazom u blagavaonu Pionirskog Grada po dvoje kako su nas postrojili (to sam kasnije se sjetio kad sam bio u vojsci, bilo je slicno) i dobili grah ili neko drugo varivo, neko se gadja sa kruhom, drugovi drugarice pizde (ne nastavnici ili ucitelji), nastavnicu i tetu iz vrtica smo oslovljavali sa Drugarice. Na zamjeni nam bio neki ucitelj Zeljko, njega smo oslovljavali sa Drug Zeljko. Cupo nas za kosu ako smo pricali jebo majku svoju, mene pocupo par puta... i zavinuo usi.

Znaci, sve ti se vrati sa tom muzikom, izleti, mirisi vrtica, skole, proizvodi, tv serije Otpisani, Bolji Zivot, zastave i himna Hej Sloveni, kao sto rekoh Pekabela, plavi walkmani, pony bicikli, jna vojnici po ulicama, milicija u fićekima.... Ono drugi svijet. Nema religije po skolama, tv... nema bar otvorenog nacionalizma i ko je sta po naciji, zajebi to..... svi smo jugoslaveni... Omladinske organizacije.... OTV je imao prvo naziv Omladinska Televizija, ulica Proleterskih Brigada je danasnja Vukovarska, Zvonimirova je Ulica Socijalisticke Revolucije, trg bana je Trg Republike (sjecam se kako je to pisalo na onim plavim plocicama u tramvajima)....

Nije mi jasna situacija po pitanju Dzamije na Trgu Zrtava Fasizma. To je gradila Kraljevina Jugoslavija kao objekat za likovne umjetnike. Paveliceva ndh ju zavrsila kao dzamiju 1944, znaci niti godinu ili dvije nije radila kao dzamija a onda skoro pol stoljeca kao Muzej Revolucije. Za mene je to uvijek ostao Muzej Revolucije. Kako to mladi zagrepcani ne znaju sto je bilo pol stoljeca a pamte sto je bilo dvije godine???!!!
Ludilo na snazi ili sam preostar?

Hocu reci, sve to je meni u glavi kad sam cuo ovaj album ponovo. I tako se to i treba slusati jer to je odraz tog specificnog vremena i te specificne situacije po pitanju ne prevelike dostupnosti bendova sa zapada. Ja se sjecam, mi smo imali 80tih uvijek u deck-u praznu kazetu ako nesto doleti dobro a rijetko sa radija da samo stisnes REC. Gdje je to vrijeme i vibra danas? Meni to vrijeme je imalo neku romanticarsku vibru sa sadasnje pozicije kad gledam, al tada naravno to nije izgledalo tako, posto nismo znali gdje cemo biti sada.

Znate da ja volim od muzike izvlaciti maksimum, da taj pristup znam forsirati, al nekad vjerojatno sto je covjek stariji te nesto pukne i vrati u mladost... Inace tada kad je to izaslo, ovaj album od Elvisa "Mitovi i Legende o Kralju Elvisu", to je i moj buraz sjecam se pjevusio "Elvis Elvis J, Elvis Elvis Kurtovich...".
Mladi koji su rodjeni iza 1980 +/- 1981 ili 1982 godina, na sta briju, koje su vrijednosti.... koja je vibra izmedju njih je zastrasujuce. Koje su to vrijednosti?

Kad umrem, bit cu slobodan i bolit ce me kita. Al dok sam jos ziv (uzasno mi je nekad depresivno i neizdrzivo zivjeti u ovakvom drustvu, namjerno se izoliram da bi ostao normalan u glavi i tako godinama, sad skoro desetljecima) a potjecem iz drugog vremena registriram takve stvari. Imas osjecaj da se po kvartu nemres setati bez pistolja vise. Nije da me neko ugrozava, nego stalno neke ekipe "e kuis onoooo stari kuis eee" i tako neki monkey govor, zracenje huliganstvom, crnacki gangsta stav, samo cekas kad ce neko nekog negdje na ulici.. takva vibra negativna, agresivna, prijeteca. Govorim za kvartove Novog Zagreba. Tko zna kako je na Tresnjevci, Dubravi.... Sve kao da se pretvara u neke crnacke huliganske kvartove po ponasanju u koje niti murja ne zalazi. Tako nesto nije da bas uopce nije postojalo u doba Milicije (huliganstvo), al je bilo u tragovima naspram ovog danas.

Koji stil izrazavanja mladih.... koji ton primitivni... "kaj ti meni, onooo stari moj, onooo kuisss".... Sta citaju? Sta slusaju? Na drustvenim mrezama, nije da sam ja savrsen u pravopisu, nekad mi se niti neda vracati staviti veliko slovo ili zarez itd.. ili sto su mjenjali "dali" u "da li" 90tih, kad me cistunci prozovu ja im objasnjavam da sam ja isao u skolu kad se ucio 'hrvatskosrpski' ili kako sam ga ja zvao 'jugoslavenski jezik'. Onda kazu "ahaaaa".

Al fora je da MENE gledaju kao da sam svemirac, kao da 80 godina Jugoslavije nije nikada postojalo. Taj dio mi nikako nije jasan. Kao opca amnezija. Ali nisam ja taj koji se promjenio, ja sam isti kao u 80tima, ONI su se promjenili 1990 pa se meni cude umjesto da se ja njima cudim. Al najvise iritira da uopce ne koriste "ć", nego sve je na "č". Kako si zavrsio osnovnu skolu? Prije se nije mogla zavrsiti bez znanja toga. Al cujem da danas mlate i profesore i ubijaju ih, a i roditelji se postavljaju na profesore pa je sve moguce. Ja sam iz neke druge skole izasao.

Ovo govorim, jer moja boja glasa, ton, kako prirodno govorim je drugaciji od danasnjih mladih. Ne mislim na pravopis, nego boju glasa. Kao, kad smo 80tih govorili na jedan nacin, pa tada cujes nekog dedu od 7 ili 8 banki kako govori kako se govorilo u Austrougarskoj. Drugaciji naglasak, ton izgovora.... E tako sam ja danas razlicit naspram danasnjih mladih, ti mladi su mi kao svemirci koji su od nekud dosli, posto moj ton je bio normalni govor cak i 90tih... Ali tko te mlade odgaja? Pa ti koji ih odgajaju su isli u istu skolu kao i ja, pa gdje su se promjenili? Ja nemam odgovore na to. Ja sam ostao kako je u ZG bilo krajem 80tih. A DRUGI su se mjenjali, gdje i kako, neam pojma. To mi ful cudno. Kao ono "eee kuis STARI MOJ eeee..." Nije ovo onaj "stari moj" iz Smogovaca, ovo je neki hibrid, neki ulicni 'stari moj' sa nekim popratnim cobanskim tonom. Ne mogu to objasnit drugacije. Ja uvijek na to odgovorim "Stari tvoj" :)

Ova dva djela u vezi mladih pisem, da pitam kako mladima pribliziti ovakav bend ili vibru iz SFRJ osim preko filmova i mjuze da bar samo znaju kako je bilo a toga ima brdo. (Govorim takvima gledaj recimo Vruc Vetar seriju dok su po ulicama scene, gledaj tehniku, oblacenje, drzanje, komunikaciju medju ljudima .... da upijes tu atmosferu) Jer ako ne smijes znati kako je bilo od 1918 - 1991 (izuzev '41-'45 period) osim sto kaze propaganda, onda bi se inteligentna mlada osoba morala zapitati zasto?

Da ne skrenem ovu temu previse i na emisiju "Nedeljom u 2" gdje su fino postavili tezu, ako si imao na otoku Krku 'Aleksandrovo' (guglaj zasto), pa onu na hrt emisiju kako su Hrvati avijacija ostala dosljedna Kraljevini Jugoslaviji (dio avijacije da budem precizan), pa preko dva soma splicana do 1941 u cetnickom pokretu, onda si postavljas pitanje kako su to svi mrzili kralja i kasnije drugu Jugoslaviju, a htjeli se ujediniti sa Kraljevinom Srbijom. Autohtoni Hrvati!!! Negdje se sjecam i slika sa ulica Splita. NADNARAVNE slike iz pogleda danasnjeg vremena. A bilo je nesto i iz Sibenika. Skriva se puna istina od mladih, da je dio oko katolicke crkve mrzio to sve al ne cjelokupni hrvatski narod. Gledao sam kako Kvarner pozdravljao kralja, dok nije film jos sluzio ovdje za propagandu. Mladi trebaju postavljati pitanja. Nije ni priblizno crno bijelo sve.

Tu je mali dio emisije:

https://www.youtube.com/watch?v=Ny4IUyUqfMo

Ajmo sad nazad povezati na muziku. Mislim da mladi kada osjete ovu vibru benda, da ce ih to na neki nacin oslobadjati... Cilj je sam birati identitet, a ne da ti ga daju rodjenjem, nacije i religije nisu postojale oduvijek covjek ih je izmislio pa onda mozes i birati sta ces bit, a ne moras biti nista, mozes biti samo covjek. Maknut te okove i biti slobodan. Nikad biti dio mainstream propagande, postavljati pitanja, traziti istinu. To je ustvari sloboda. Ovakva muzika koja zraci vibrom tog vremena moze samo biti taj poguranac, okidac, da mlad covjek krene u istrazivanje i razmisljanje. Pa do individualne slobode od utjecaja drugih ljudi.

Cak i 90tih je bilo u vrijeme rata bolje, ekipe su igrale "Kocke" ona igra sa loptom, ne znam jel se sjecate. Mladji lovice, neki kartali.... opusteno, a rat. Sada samo kao neke gangsta stav ekipe, neka njihova pravila koja uopce ne kuzim, o vrijednostima da ne pricam.... taj govor i ton.... Nema parka nekog gdje nisu takvi.

PARADOKS da sad totalno namjerno, ali interesantno, zakompliciram temu je ovo; Kako su na kraju ovi iz Elvisa i Zabranjenog Pusenja se odrekli te slobode i zajednistva kako zraci ova muzika i prihvatili okove nacija i religija? Sad neki se ne mogu kako vidim i cujem preko njihovih intervjua niti vidjet medjusobno. Ali REDOVNO se caste medjusobno da se radi o inteligentnim ljudima. Ako su toliko inteligentni kako su popusili pricu o nacijama i religijama i da se ne mogu smislit medjusobno?

Tu cu stavit album. Da vas vrati, ako ste ta generacija, pjesma koja mi iz glave ne ide dugo van je "In Our Country". Tu su i Ćiza Wizard, Folk Rapping..
Slusao sam i ostala dva, jednom doduse. Mozda treba dati sansu opet. Al me nisu niti malo impresionirala. Ovaj prvi mi je jedino ostao iz djetinjstva.....

Tu je i Live iz Rijeke, 1983, prije prvog albuma snimak:

https://www.youtube.com/watch?v=DffpeR1z7ac

https://www.youtube.com/watch?v=tqtTcQlpVM4

https://www.youtube.com/watch?v=9JuMVP3E6O0

Live Rijeka:

https://www.youtube.com/watch?v=KDsQtJrl5vI

https://www.youtube.com/watch?v=s5gbD4bz-dY

:kriegla:
Lemmy: "We are Motorhead and we play rock'n'roll!" (Lemmy: "We were not heavy metal," he snaps. "We were a rock'n'roll band. Still are. Everyone always describes us as heavy metal even when I tell them otherwise. Why won't people listen?")
Blackadder123
Forum member

Return to Domaća scena