PLAGIJATI - Pjesme koje su ciste kopije...plagijati ?!

Rasprave o opcenitim temama vezanim za metal..

Moderator: ABIZMO

Postby ABIZMO » Sun Oct 21, 2012 21:28

.
ABIZMO
kldjfdskljfefdm

Postby Jaggernaut » Mon Oct 22, 2012 8:48

*Wratchild* wrote:Evo da citiram jednog mog "kolegu predavača", ako ćemo uistinu dublje govoriti što je zapravo plagijat s obzirom što mnogi misle da je to.

"Ljudi danas olako upotrebljavaju riječ "plagijat". Ako nešto asocirana na nešto jer ima sličan zvuk ili sličan aranžman nije plagijat! Aranžman, odnosno zvukovno uobličavanje melodije i teksta nije autorsko dijelo i ne podliježe zakonu o atorskom pravu! Aranžman i zvukovlje može biti potpuno identično kao iz neke druge pjesme jer nije autorsko dijelo. Plagijat je totalna transkripcija nekog dijela
, dakle kopija melodije ili teksta a ne zvuka ili aranžmana. Puno je neukih kromanjonaca koji misle ako ubaciš saxofon u pjesmu da si automatski kopirao "Mr.Saxobeat" ili zvuk iz neke pjesme Guette, Avi-motherfucking-ciiia i ostalih da je to plagijat! Barataju razni debosi sa terminom "sample" a ne znaju što je to. Sample (eng uzorak) iz neke pjesme podliježe zakonu o vlasništvu snimke i neovlašteno drpanje (bez tvz. clearance a) je kazneno djelo! Korištenje identičnih ili sličnih zvukova nije sampliranje ako dolazi iz originalnog izvora a ne iz tuđe pjesme. To znači da bilo tko može ubaciti bilo kakav instrument (zvuk,sound) koji je već neko koristio bez ikakvih problema sve dok nije maznut iz neke snimke zaštićene copyrightom. Ako vam je ovo komplicirano a bavite se glazbom, odite ukopavat bandere jer nakon dura i mola ovo je elementarna stvar koju morate znati želite li se profesionalno bavit glazbom!"

...sad to šta netko kako se kaže "posudi" riff ili ima slučnu melodiju (a takvih ima bezbroj) nekom bendu... jbg. ima se, može se.
Bitno je samo da nisi Tonči Huljić :visi:

Ne razumijem, "plagijat je kopija melodije ili teksta a ne zvuka ili aranžmana" - što aranžman nije, između ostalog i melodija?
Jaggernaut
lovac na jazavce

Postby Conspiracy » Mon Oct 22, 2012 8:55

ne znam jeli veći bilo,ali mene kokain od claptona,malo podsića na N.I.B. od black sabbatha
Conspiracy
Forum member

Postby Jaggernaut » Mon Oct 22, 2012 9:07

bS su mi naj naj bend, ali ako cocain podsjeća na N.I.B., onda je sigurno rađen N.I.B. sa "sunshine of yourt love" od creama u mislima Iommija i Butlera :D
Jaggernaut
lovac na jazavce

Postby Conspiracy » Mon Oct 22, 2012 10:03

Jaggernaut wrote:bS su mi naj naj bend, ali ako cocain podsjeća na N.I.B., onda je sigurno rađen N.I.B. sa "sunshine of yourt love" od creama u mislima Iommija i Butlera :D

vidi vraga :D
Conspiracy
Forum member

Postby Zbane » Mon Oct 22, 2012 10:11

ak niš drugo bar su rokali po belom skupa
_Ofce i Nofce_
Zbane
Forum member

Postby sarmer » Mon Oct 22, 2012 10:26

žutom, rođo, tad se to trošilo, jebo bijelo.
samo sinan,nikad sejtn.
sarmer
Forum member

Postby Zdren » Mon Oct 22, 2012 11:53

Conspiracy wrote:ne znam jeli veći bilo,ali mene kokain od claptona,malo podsića na N.I.B. od black sabbatha

mene nimalo :?
http://www.last.fm/user/Zdren
Tissit, tosi isot tissit!
Три психи пили Пилипихи спирт
Zdren
Forum member

Postby sarmer » Mon Oct 22, 2012 12:44

ja isto mislim da je to nedovoljno da se okarakterizira ko plagijat, ali ima par sekundi sličnosti na onom dijelu koji glasi

tananana na na
samo sinan,nikad sejtn.
sarmer
Forum member

Postby Conspiracy » Mon Oct 22, 2012 13:36

sarmer wrote:ja isto mislim da je to nedovoljno da se okarakterizira ko plagijat, ali ima par sekundi sličnosti na onom dijelu koji glasi

tananana na na

ma nisam ni mislia da je plagijat,ali kad je čujem ovaj dio koji si naveo,odma se sitim kokaina
Conspiracy
Forum member

Postby sarmer » Mon Oct 22, 2012 16:38

istina. iako je meni prva asocijacija nib. ali podsjeća jedna na drugu.
samo sinan,nikad sejtn.
sarmer
Forum member

Postby *Wratchild* » Mon Oct 22, 2012 18:46

Jaggernaut wrote:
*Wratchild* wrote:Evo da citiram jednog mog "kolegu predavača", ako ćemo uistinu dublje govoriti što je zapravo plagijat s obzirom što mnogi misle da je to.

"Ljudi danas olako upotrebljavaju riječ "plagijat". Ako nešto asocirana na nešto jer ima sličan zvuk ili sličan aranžman nije plagijat! Aranžman, odnosno zvukovno uobličavanje melodije i teksta nije autorsko dijelo i ne podliježe zakonu o atorskom pravu! Aranžman i zvukovlje može biti potpuno identično kao iz neke druge pjesme jer nije autorsko dijelo. Plagijat je totalna transkripcija nekog dijela
, dakle kopija melodije ili teksta a ne zvuka ili aranžmana. Puno je neukih kromanjonaca koji misle ako ubaciš saxofon u pjesmu da si automatski kopirao "Mr.Saxobeat" ili zvuk iz neke pjesme Guette, Avi-motherfucking-ciiia i ostalih da je to plagijat! Barataju razni debosi sa terminom "sample" a ne znaju što je to. Sample (eng uzorak) iz neke pjesme podliježe zakonu o vlasništvu snimke i neovlašteno drpanje (bez tvz. clearance a) je kazneno djelo! Korištenje identičnih ili sličnih zvukova nije sampliranje ako dolazi iz originalnog izvora a ne iz tuđe pjesme. To znači da bilo tko može ubaciti bilo kakav instrument (zvuk,sound) koji je već neko koristio bez ikakvih problema sve dok nije maznut iz neke snimke zaštićene copyrightom. Ako vam je ovo komplicirano a bavite se glazbom, odite ukopavat bandere jer nakon dura i mola ovo je elementarna stvar koju morate znati želite li se profesionalno bavit glazbom!"

...sad to šta netko kako se kaže "posudi" riff ili ima slučnu melodiju (a takvih ima bezbroj) nekom bendu... jbg. ima se, može se.
Bitno je samo da nisi Tonči Huljić :visi:

Ne razumijem, "plagijat je kopija melodije ili teksta a ne zvuka ili aranžmana" - što aranžman nije, između ostalog i melodija?

ne... dosta je zajebano kada ovako gledaš, ali postoji jasna razlika ova dva tri pojma.

Zvuk ili zvukovlje, aranžman je jedna stvar...to je zvukovno uobličavanje melodije i teksta.... to je boja, vrsta instrumenta i njegov sami timber... ono po čemu mu daje samu prepoznatljivost, dok je melodija skup tonova spojenih u neku cjelinu... dakle kada napraviš isti zvuk kao npr. zvuk harmonike u lambadi http://www.youtube.com/watch?v=6bXZ0KACaN0 i kao takvog ga koristiš u svojim pjesmama, s tim pravilom da ne uzimaš tu melodiju već napraviš svoju vlastitu... to je potpuno zakonito jer sam zvuk odnosno aranžman nije autorsko djelo.To je jednostavno... zvuk.

Ali, melodija i tekst jesu, tj. plagijat je njihova totalna transkripcija, dakle uzimanje melodije ili teksta nekog autorskog djela u svrhu prisvajanja sebi kao npr. jennifer lopez "on the floor" koja je uzela identičnu melodiju lambade i "prisvojila" je u svoju pjesmu - to je plagijat. Sad može biti zakonito jedino u slučaju međusobnih kompromisa tj. dogovora između samih autora.

Dakle zvukovlje, aranžman je npr. kada ja imam isti zvuk gitare kao iron maiden sa somewhere in time albuma, ali radim svoje pjesme tj. imam svoj tekst i melodiju. Plagijat bi bio tek kada bi mi pjesma po melodiji ili tekstu bila identična kao npr. the evil that man do.

Zvuk je jedno, melodija je drugo - razlika.

Općenito u glazbi pa i u metalu ima takvih slučajeva, ali većinom su to samo slične melodije jer realno kad pogledamo.... šta god da odsviraš, zvučati će na neki riff već odsviran.Glazba je zasićena melodijama pa često dolazi do slučajnih podudaranja tek pojedinih djelova nekih pjesama.Nije da to netko radi namjerno već jednostavno tako to je kod nas ljubitelja rock i metal žestokih i nabrijanih rifova. Dođem frendu odsvirat neki riff na gitari da mu pokažem svoju inspiraciju, on me odmah pokosi i pokaže mi neki xy bend sa takvim sličnim uvodom recimo. Jbg, nema nikakve zamjerke. To je tako :)

No konkretno gledajući, u dance, pop i elektronskoj glazbi dolazi do najvećih namjernih plagijata zbog nedostatka inspiracije pa tobože "nesvjesnih posuđivanja" tuđih melodija kako bi se što lakše zgrabila lova i preko noći završilo u svim diskotekama i gl. tv emisijama. To je smeće i kaljanje same glazbe, no to tako nameće sama gl. industrija jer se na žalost danas više ne cijeni sama kvaliteta glazbe već čisti čisti brzi profit rezultiran svakodnevnim štancanjem novih singlova sisatih i mišićavih "glazbenika".Zato je danas glazba izgubila ne samo na kvaliteti, već i na samom smislu, a većini je svim time isprana glava da više ni sami ne znaju ništa tj. da su glazbeno-intelektualno retardirani. Seljačina zna šta je muzika... možeš mislit. 70% ljudi na svijetu koji slušaju glazbu su neobrazovani, bez sluha, lažu i smrde. Kao takvima možeš prodat govno da slušaju, on će ga nabit u uho i slušat.

Ako zaista nekoga zanima šta je plagijat, neka si po pola sata poglada MTV i DM SAT.

Ako se netko našao u ovome zadnjem, isprika :lol:

Glazba je umjetnost, no kao takva je zaboravljena.
^..^ ...and everything I see just burns my eyes!!! ^..^
*Wratchild*
Forum member

Postby Nervozni Postar » Mon Oct 22, 2012 23:31

Sjecam se dok je Huljic mrtav hladan "posudio" refren od Quenna za "Dolinu Kurca" i skoro niko to nije skuzio, a kada sam masi ljudi ukazao na to (cak slao EMI-u linkove neka netko reagira na to, ali nista), vecina je rekla: "slicno je, ali nije da je isto"... Tad sam dosao do zakljucka da nije problem u plagijatima vec u nenaslusanosti hrvatskog puka kojemu mozes prodati "Nothing Else Matters" i nazvati ju "Gori Borovina pt.2" i vecina ce reci da se ipak razlikuje jer je glavna tema odsvirana na guslama... Nije problem ni plagiranje vanjskih stvari, kao sto rade Colonia i Karma, a Huljic odavno, gdje se uzme malo od nekog San Remo hita iz 78-e, malo od nekog italo disca iz 80-ih i ljudi to ovdje puse ko drugi dolazak Krista. Veci umjetnik je danas obrtnik koji sto bolje upakira plagijat, barem da vecina balvana i siparica ne skuzi (istinabog, vecina ih ne bi niti skuzila da im cijele dane sviraju original i plagijat jedan za drugim). Problem je sto su jedni poceli plagirati druge, tako da nema neke velike razlike izmedju "rufenzi an" mobilnih hitova od Rozge, Magazina i Severine jer sve ionako dolazi iz iste kuhinje...Fakt je da smo mi generalno netalentiran narod koji sve uvozi iz vana, reciklira, odbaci ono dobro a ostavi sranja koja se nanovo recikliraju, dok ne ostane nista...a to nista je nasem co`eku i vise nego dovoljno :D
Nervozni Postar
Forum member

Postby Ventilatoržnj » Tue Jul 16, 2013 17:54

Anal Cunt kopira Rhapsody!
Bijem onog koji sluša vrisku
Ventilatoržnj
Forum member

Postby kktz » Tue Jul 16, 2013 18:18

ak os u komercijalu moras biti plagijator, i onda jos druge proganjas za "autorska" prava. tako to ide. uostalom, rock je u startu pokro crnce, nismo to samo mi.
kktz
Forum member

PreviousNext

Return to Metal