kako/zašto hi-fi?

Za stovatelje progresive, o progressive metal bendovima..

Moderator: Miracle

Postby TakLa » Wed Sep 24, 2008 12:28

(tek sad vidim ovo...)

Ivica Prezime wrote:
TakLa wrote:Ma kakvi CDi? Ljudi moji, prošlo je vrijeme CDa, sada se pici samo po mp3. :D
Ne, ali zbilja... Znam jako malo ljudi koji jos slusaju glazbu sa audio CDa na liniji...

Ove klince bi trebalo u zatvor stavljati zbog ovakvih izjava....

Trebalo bi, da mater im... Treba ih sve silovat, izrezat na komadice, samljet u mikseru i bacit svinjama da ih pojedu.

dealer wrote:a šo se kvalitete zvuka tiče, o njoj ima smisla pričati samo ako ne govorimo o mini linijama, pc zvučnicima i "kućnim kinima", jer na ovim uređajima će mp3 i original cd zvučati jednako.

ako govorimo o hi-fi sistemima, onda je boleština slušati mp3-je i zbog kvalitete zvuka. meni su mp3ji dobri samo da čujem album i na temelju toga odlučim hoću li kupiti album ili ne. ne pada mi na pamet ozbiljno slušati na mp3u nešto što volim. samo za prvu ruku dok ne nabavim original.

Sori što nemam para za neki jebački hi-fi sistem i što nemam para da si svih 200 albuma koje volim kupim original kao vi, nego slusam mp3 na zvucinicima koje sam dobio besplatno iz T-Coma jer sam produžio ugovor, a mp3 mi je skinut sa ruskog sitea. Ajd me strpajte sad u zatvor zbog tog.

Ivica Prezime wrote:Cilj mi je jednog dana sklopiti sustav u kojem samo dva metra strujnog kabla koštaju oko dvije tisuće eura, a cijeli sustav ko stan u centru Zagreba. No otom-potom... to je hobi kod kojeg se komponente kupuju godinama. Većina mp3 dripaca će ovo shvatiti kao preseravanje, ali ljudi koji shvaćaju tematiku znaju o čemu pričam.

:roll: :roll:

Ivica Prezime wrote:Zato djeco, radije slušate manje mjuze, ali kvalitetno. Štedite i kupujte originale.

Sori što sam student i moram pazit na svaku kunu da bi preživio mjesec i nemam vremena za radit jos jedan posao uz to jer jedva sve i ovako stignem.
Ti si zato faca sa svojim skupim hi-fi sistemom, a ovi koji nemaju para za tako nesta su svi debili i treba ih potrpat u zatvor? Koje preseravanje, nemogu vjerovat.

čudnoređe wrote:na teskim drogama.

:lol: :lol:
VIJEĆE
TakLa
Forum member

Postby dealer » Wed Sep 24, 2008 12:43

Takla, da se složi solidan hi-fi sistem ne treba više novaca od toga da se kupi solidan komp sa monitorom.

Sve je stvar prioriteta sa novcima. Prosječan student u par mjeseci zapije solidan entry-level sistem, zato nemoj prodavati fore o ubogim studentima i tajkunima vlasnicima hi-fi uređaja.
Je li istina nešto o čemu se demokratski odlučuje?

People demand freedom of speech as a compensation for the freedom to think, which they seldom use.
dealer
Forum member

Postby TakLa » Wed Sep 24, 2008 12:58

dealer wrote:Takla, da se složi solidan hi-fi sistem ne treba više novaca od toga da se kupi solidan komp sa monitorom.

Sve je stvar prioriteta sa novcima.

Definitivno je. Bitnije mi je imat komp koji mi je nužan za fax, nego imati nabrijan hi-fi sistem.

dealer wrote:Prosječan student u par mjeseci zapije solidan entry-level sistem, zato nemoj prodavati fore o ubogim studentima i tajkunima vlasnicima hi-fi uređaja.

Nigdje nisam rekao da su vlasnici hi-fi uređaja tajkuni, ali za to treba imat para, to je sigurno. A ovo da student u par mj. zapije solidan entry-level sistem je isto kao da kažeš da ga pojede. Jednostavno ti ne stoji usporedba. Cinjenica je da prosjecan student nema dovoljno para da bi to sve pokrpao, osim ako mu smisao života nije imat takav hi-fi i imat originale pa ce si otkidat od usta i gladovat i nece ic van i nece ic na kave samo da bi to ostvario.

Ali nemojmo zaboraviti da su oni koji slusaju mp3ce na kompu debilni klicni i treba ih sve pozatvarat u zatvor.
VIJEĆE
TakLa
Forum member

Postby dealer » Wed Sep 24, 2008 13:12

Zapiti |= životna potreba. Pojesti = životna potreba.

A novaca naravno da treba imati, kao i za sve drugo i studentu će svakako biti teško skupiti taj novac, da.

Međutim malo pretjeruješ sa ovim forsiranjem financijskog "asketizma" studenata. Onaj kome je stalo do toga će definitivno kroz neko vrijeme moći nabaviti entry hi-fi sistem ukoliko nema tu nesreću da je fakat siromašan. Pobogu, za to ne treba više od nekih 4000kn + neki socijalni komp.

People demand freedom of speech as a compensation for the freedom to think, which they seldom use.
dealer
Forum member

Postby TakLa » Wed Sep 24, 2008 13:25

dealer wrote:Onaj kome je stalo do toga će definitivno kroz neko vrijeme moći nabaviti entry hi-fi sistem ukoliko nema tu nesreću da je fakat siromašan.

Pa to sam i ja rekao. No je li to izlika za vrjeđanje non-hi-fi usera?
VIJEĆE
TakLa
Forum member

Postby dealer » Wed Sep 24, 2008 13:28

Oko vrijeđanja ćeš se morati obratiti onome tko je uvredu izrekao.

S jednom ogradom da i ja mislim da onaj tko financijski može i tko voli muziku si ne bi smio priuštiti da muziku sluša na mobitelu. To mi je kao dio tog današnjeg općenitog nemara.

dealer
Forum member

Postby El Maestro Grande » Wed Sep 24, 2008 13:38

TakLa wrote:Ali nemojmo zaboraviti da su oni koji slusaju mp3ce na kompu debilni klicni i treba ih sve pozatvarat u zatvor.

Nisu debili, ali su zato ignoranti.
To što su odabrali lakši i jeftiniji način ne znači da su i pametni.
Neću moralizirat i tvrdit da je skidanje mjuze s neta krađa,
al ću reć; kad već kradeš, onda ukradi kak se spada.
Skini rip u wav. ili flac formatu, pa slušaj nekomprimirani lossless audio.

Ne treba ih trpat u zatvor, ali im treba zato zabranit da zucnu o mjuzi,
zato jer ju ne doživljavaju 100%, tj. onako kako je autor zamislio.
Nekompetentni su sudit o produkciji i detaljima jer ih nisu čuli.
To bi bilo kao da osoba sa 20% vida i daltonizmom želi biti filmski kritičar.

Sori, al ne ide.

To kaj ti ne poznaš nikoga tko sluša audio cd-e na hi-fi sistemu je tvoj problem.
Ja se pak družim s ljudima među kojima je sramota uopće spomenut Mp3,
tak da ti tvoj argument o cijelom selu na Mp3-cama i umiranju hi-res audio formata pada u vodu.

Slušanje mjuze na šrot sistemu je nepoštivanje samog sebe.
Jedini koji gubi u cijeloj toj priči si ti.
El Maestro Grande
Angel of Deaf

Postby TakLa » Wed Sep 24, 2008 15:40

Mister I wrote:
TakLa wrote:Ali nemojmo zaboraviti da su oni koji slusaju mp3ce na kompu debilni klicni i treba ih sve pozatvarat u zatvor.

Nisu debili, ali su zato ignoranti.
To što su odabrali lakši i jeftiniji način ne znači da su i pametni.

Ali ne znaci ni da su glupi.

Mister I wrote:al ću reć; kad već kradeš, onda ukradi kak se spada.
Skini rip u wav. ili flac formatu, pa slušaj nekomprimirani lossless audio.

Imam podsta flac albuma tako da... :P

Mister I wrote:Ne treba ih trpat u zatvor, ali im treba zato zabranit da zucnu o mjuzi,
zato jer ju ne doživljavaju 100%, tj. onako kako je autor zamislio.
Nekompetentni su sudit o produkciji i detaljima jer ih nisu čuli.
To bi bilo kao da osoba sa 20% vida i daltonizmom želi biti filmski kritičar.

Sori, al ne ide.

Ne pokušavam biti glazbeni kritičar, tako da... :P

Mister I wrote:To kaj ti ne poznaš nikoga tko sluša audio cd-e na hi-fi sistemu je tvoj problem.

Pa poznajem ih dosta, evo recimo ''Sinner vtc.'' koji je postao u ovom topicu par postova iza.
A i da ih ne poznajem, neznam baš da bi mi to predstavljalo neki problem u životu.

Mister I wrote:Ja se pak družim s ljudima među kojima je sramota uopće spomenut Mp3, tak da ti tvoj argument o cijelom selu na Mp3-cama i umiranju hi-res audio formata pada u vodu.

Generalno gledano, hi-res format je doživio veliki pad pojavom mp3-ca koje je pocelo slusati gotovo cijelo selo. Zanjekati ovo bilo bi jednostavno neprihvacanje stvarnosti. Evo ja doma jos uvjek imam gomile audio cd-a koje sam slusao prije, a sada ih vise ne slusam jer slusam gotovo sve preko kompa. (u autu jos uvjek ide audio hehe).
Na to što ti znas masu ljudi koji slusaju audio cd-e na hi-fi sistemu je vjerovatno utjecalo to sto ti je posao vezan s glazbom.

Mister I wrote:Slušanje mjuze na šrot sistemu je nepoštivanje samog sebe.

Ok, kužim ovo ako to kažeš nekome tko slusa glazbu na mobitelu...
No ja ju ne slusam na mobitelu nego na kompu, uostalom, pogledajmo sto je dealer napisao o tome:

dealer wrote:a šo se kvalitete zvuka tiče, o njoj ima smisla pričati samo ako ne govorimo o mini linijama, pc zvučnicima i "kućnim kinima", jer na ovim uređajima će mp3 i original cd zvučati jednako.
VIJEĆE
TakLa
Forum member

Postby El Maestro Grande » Wed Sep 24, 2008 17:08

TakLa wrote:Generalno gledano, hi-res format je doživio veliki pad pojavom mp3-ca koje je pocelo slusati gotovo cijelo selo. Zanjekati ovo bilo bi jednostavno neprihvacanje stvarnosti. Evo ja doma jos uvjek imam gomile audio cd-a koje sam slusao prije, a sada ih vise ne slusam jer slusam gotovo sve preko kompa. (u autu jos uvjek ide audio hehe).

Selo voli liniju manjeg otpora, te se opet vrtimo u krug.
Mp3 se desio prvenstveno zbog sporog interneta i skupog diskovnog kapaciteta.
Fraunhoffer algoritam je prosječnu veličinu pjesme od 100Mb srezao na 10Mb,
te učinio dikografiju web-frendly.
Bandwidth i storage su se umnogostručili, ali Mp3 je ostao kao gadna relikvija prošlosti.
Mp3 ima masking i truncation artefakte i nepovratno mijenja audio sadržaj, te je kao takav potpuno nepodoban za reprodukciju glazbe.
Imali smo magnetofone, gramofone i CD-e.
Svi su zadovoljavali Hi-Fi standard.
Sad, nakon 60 godina razvijanja audio tehnologije, imamo uvjerljivo najgori
audio format IKAD.
Paradoksalno, albumi se snimaju na vrtoglavih 32 bita rezolucije i 196kHz sampling rateu ( ne, to nema veze sa bit-rateom, već sa gornjom Nyquist frekvencijom koju sistem može linearno reproducirati ),
da bi na kraju sav taj trud završio izmrcvaren u 96kbps Mp3-ci.
I nne kužim čemu ovo hehe u zadnjoj rečenici?
U autu ide audio?
Zašto?
Zato jer još nemaš Mp3 player nutra?

TakLa wrote:Na to što ti znas masu ljudi koji slusaju audio cd-e na hi-fi sistemu je vjerovatno utjecalo to sto ti je posao vezan s glazbom.

Ne, nego sam odrastao uz očev Thorens gramofon, Sansui pojačalo i Wharfedale zvučničke tornjeve koji su bili viši od mene.
I kolekciju ploča složenu u tri reda na polici preko cijelog zide dužine 3 metra.
Zavolio sam glazbu upravo zbog količine detalja koju je taj sistem reproducirao.

TakLa wrote:
Mister I wrote:Slušanje mjuze na šrot sistemu je nepoštivanje samog sebe.

Ok, kužim ovo ako to kažeš nekome tko slusa glazbu na mobitelu...
No ja ju ne slusam na mobitelu nego na kompu, uostalom, pogledajmo sto je dealer napisao o tome:

I koja je razlika između tebe s kompom i frenda s mobom?
Dealer je u pravu, al ne vidim zašto mi serviraš njegov post kao argument?
Ja ću ti reći istu stvar.
Sve je to rezultat zakona potražnje i ponude na tržištu.
Loudness wars su produkt toga, isto kao i sjebani mastering zadnje Metallice.

Ja samo želim reć da uz minimalno ulaganje i pravilan pristup, možeš dobit
puno više muzike.
El Maestro Grande
Angel of Deaf

Postby Craig C. » Wed Sep 24, 2008 17:28

Ja isto slusam muziku na t-comovim zvucnicima koje sam dobio za produljenje ugovora. Zanima me zakaj vi znalci nebi preporucili "nama" klincima koje je to minimalno ulaganje i pravilan pristup? Imajuci na umu da bude trebalo placati faks, knjige, stan/dom, hranu, kurve.. Zanima me vrlo (nisam sarkastican, fakad me zanima :lol: )
Craig C.
Forum member

Postby Miracle » Wed Sep 24, 2008 17:39

dealer wrote: Prosječan student u par mjeseci zapije solidan entry-level sistem

pa inače nebi bio student :) mislim, stvarno, šta vam pada napamet :)
uostalom, studiranje je danas jako skupo, do 2 soma eura po ispitu, nije to lako ej...

ja san u zadnje vrime kupija 50ak originala (jer san se zaposlija) od albuma koji su mi vrh, ali nema šanse da se odreknen mp3ca. prije svega - danas ima previše glazbe da bi se sve moglo kupit. a druga stvar je jednostavnost. ukrcam si u listu svega i slušam. nekad upalim shuffle, drugi put 3 albuma za redom, nekad složim mix svačega... kako da to izvedem s audio cdovima?
Life seems too small when Death takes its toll
I need something to blame for this pain
I try, I fail, I fall, like anyone you know
I break, I bleed, like anyone you know

2B V -2B = ?
Miracle
Moderator

Postby Git und Slotermeyer » Wed Sep 24, 2008 17:51

Miracle wrote:danas ima previše glazbe da bi se sve moglo kupit.

A prije 20 godina nije bilo previše, i sve se moglo kupit.
Makes sense.
Work to rule... and collapse
Git und Slotermeyer
Forum member

Postby Craig C. » Wed Sep 24, 2008 17:56

prije 20 godina je ploča koštala otp. 30 kuna
Craig C.
Forum member

Postby Catalyst Group » Wed Sep 24, 2008 20:47

Vidim da se tema malo zakuhala, pa neću previše duljiti, već samo iznjeti jedan izrazito jednostavan matematički račun.

Pretpostavka da jednom "studentu" kutija cigareta traje dva dana (recimo prosjek).
Kutija cigareta = 15 kn.
2 dana x 15kn = 15 kn

1 mjesec = 30 dana / 2 = 15 dana x 15 kn = 225 kn x 12 mjeseci = 2700 kn.

Za 2500kn kupiš jedan izrazito solidan entry level hi-fi CD player tipa Rotel, NAD, Denon ili slično.

2500 kn zažicas od staraca za položenu godinu i marljiv rad, sljedećih 2500 kn dobiš od student servisa i imaš entry level hi-fi sustav koji i više nego dovoljno pokriva vaše sadašnje potrebe, posebice zato, jer je osobi, koja se kroz svoj dosadašnji život hranila mp3cima na pc zvučnicima, potreban period privikavanja na delikatvniji izvor zvuka.

Također, uskoro će opet dva hi-fi showa u Zagrebu, tamo apsolutno svi dućani nude 20% poputa na keš.
Catalyst Group
Forum member

Postby hallowed » Wed Sep 24, 2008 21:02

...treba odustati od gableca kao Luka Rajić...vidi ga sad, ima i za CD-e i za hi-fi sustav kakav želi...
Fuck your systems and fuck your decisions
hallowed
Forum member

Next

Return to Progressive