Što je to Progressive?

Za stovatelje progresive, o progressive metal bendovima..

Moderator: Miracle

Postby Xul » Wed Oct 01, 2008 20:10

progressive ne postoji vise.
Circumstance does not make the man; it reveals him to himself
Xul
Forum member

Postby TakLa » Wed Oct 01, 2008 23:38

Uskoro ocekujte grafite ''PROG IS NOT DEAD!''
VIJEĆE
TakLa
Forum member

Postby čudnoređe » Thu Oct 02, 2008 1:15

Jaggernaut wrote:Ne slažem se s tvrdnjom da je svrstavanje u smjerove besmisleno.

pa besmisleno je u trenutku kada pitanje svojatanja benda X pod zanr Y postane prepreka uzivanju u muzici. ne vidim zasto bi bilo vazno utvrditi da je Megadeth hard rock, speed ili thrash, dokle god je ta muzika dobra nekom zbog same muzike i onoga sto se njome ima za reci. prilicno je otuzno kad se rasprava o bendovima svedu na krizarske ratove gdje ih svrstati, kad se moze beskrajno pricati o rifovima, melodijama, tekstovima i njihovom dejstvu na osjecaje i misli.

Dakle, mogu definirati power kao muziku s pop melodijama (nakon što definiraju pop ), neprekidnom duplom pedalom i sladunjavim vokalima i gitarama, a da se to meni ne sviđa,

i onda se ti cudis kako jedan poweras ne slusa i pop, a on se tebi cudi kako ga mozes tako vrijedjati. :lol:

no, kad taj isti poweras ne bi iskljucivao mogucnost da mu se svide neki pop-izvodjaci, ne bi ga smetala tvoja definicija.

zato kazem: sto je covjek otvoreniji raznim stilovima muzike, to ga manje smeta gdje se sta svrstava. a onaj kojemu je npr. zanr X mrzak, a svidja mu se bend Y kojeg cesto svrstavaju u zanr X, prekstit ce taj bend u neki kurac-palac-nadigalac-zanr i izazvati rat sa onima kojima pase da je bend Y zanra X, jer gotive i druge bendove iz tog zanra. to je mlacenje prazne slame i lose je za muziku.

a za progresivnu muziku je pogotovo besmisleno zanriranje. cim progressive postane zanr (sto se, nazalost, dogodilo), to vise nema veze s progresijom u muzici, nego dolazi do profiliranja niza sablona, koje valja slijediti da bi postao "dostojan" svetog certifikata zvanog "prog metal". tada prog postaje jos jedna mogucnost izbora, jos jedan skup unaprijed zadanih pravila koja prihvacas prije nego sto uopce pocnes stvarati glazbu. tada sredstva postaju samima sebi cilj, a forma postaje sadrzaj itself. to je regresija, ak se mene pita. :P

ako netko stvara muziku ne opterecujuci koji zanr ce dotaknuti, postoji sansa da stvori progresivnu glazbu. nije stvar u 22/16 mjeri, nego u radjenju necega sto nije nitko do sada uspio, makar to slucajno ispalo i u 4/4. ali cim netko kaze "svirat cu prog", da bi zvucao ko DT, Symphony X ili sta-ja-znam-tko, to je znak da je prog mrtviji od panka. :wink:
čudnoređe
neki čovjek

Postby Jaggernaut » Thu Oct 02, 2008 8:34

Hmrgh. Nije bitno što se nekom marginalcu sviđa ili ne sviđa u opisu žanra - bitno je da se nekako može pričati o muzici i razumjeti se. Ovo što ti spominješ su dosta niske stvari koje ne negiram da postoje, čak se slažem da većina izjavljuje da sluša neki žanr zato jer im se svašta sviđa što ide uz muziku pod tim žanrom i onda muzika postaje sporedna. Ali nije to poanta svrstavanja svejedno.
Ako gledaš progresivnu muziku kao nešto što nije ukalupljeno - onda zaista ima malo prog bendova, ali ne bih to tako htio nazvati - bitna je želja da izmišljaš nove stvari u muzici i to bi te trebalo svrstati u prog bend. A 22/16, tj 11/8 nije za to preduvjet iako će valjda ljudima to djelovati jako wow i posebno i ne znam što. Pa mi imamo u našim maltene manowarskim stvarima 15/16, 5/4, 7/8 riffove, jučer sam napikavao neke idejice gdje mi se mijenjaju 11/8 i 10/8 iz takta u takt i uopće nisam sretan s time. Dakle, čujem neki ritam u svojoj "svijesti", reproduciram ga u riff, lupam si nogom i nešto ne štima. Zatim počnem snimuckati i nađem da mi bubanj odlazi u prokletih 11/8. Zatim pokušam to ugurati u običan 4/4 jer uvijek tako zvuči uigranije i čvršće. Al nekad ne ide. Poanta nije mjera (neparni ritam) nego koliko si ti to zamislio pa je zato tečno. Iskreno, mislim da svi ti slabiji prog bendovi doslovno uzmu kalkulator ili olovku i papir i matematički se zezaju s naglascima - dakle nisu zapravo zamislili, čuli u sebi te ritmove i to ih zato čini mediokritetima.
Tko zna, zna - zato ima samo nekoliko bandova u pola stoljeća za kojima će ostati pamćenje. Eto, ne kontam kako na ovom forumu slabo ljudi nešto doživljavaju colosseum - to je vrhunska progresivna muzika koja je za metalce progresivce nešto što su thin lizzy, deep purple, kiss i wishbone ash za NWOBHM.
Jaggernaut
lovac na jazavce

Postby čudnoređe » Thu Oct 02, 2008 11:28

Jaggernaut wrote:Hmrgh. Nije bitno što se nekom marginalcu sviđa ili ne sviđa u opisu žanra - bitno je da se nekako može pričati o muzici i razumjeti se.

imam jaranicu na faksu (klasicno-glazbeno obrazovanu) koja ljubi muziku ko ja, ali ne slusamo iste stilove. i pokusavam joj objasniti zasto se meni svidjaju 36 Crazyfists, a ona meni zasto gotivi Arethu Franklin. na kraju zakljucujemo da nam se razliciti stilovi svidjaju iz istih razloga. i eto razumijevanja. ali nismo pricali o zanrovima, harmonijama i mjerama, nego o osjecajima koje izaziva zvuk. imam dojam da bi se po tom pitanju slabije sporazumjeo s metalcem koji pije ispred bugalua cak i kad bi bili suglasni da 36 CF spada u taj i taj zanr.

Ovo što ti spominješ su dosta niske stvari koje ne negiram da postoje, čak se slažem da većina izjavljuje da sluša neki žanr zato jer im se svašta sviđa što ide uz muziku pod tim žanrom i onda muzika postaje sporedna. Ali nije to poanta svrstavanja svejedno.

je, poanta svrstavanja bi trebalo biti lakse snalazenje: trenutno mi se slusa takav i takav zvuk, pa ocu nesto pronaci tom djiru. i onda odem na wikipediju na "listu mathcore bendova" i otkrijem samostalno grupe koje mi nitko nikada nije preporucio, niti sam ubrao da ih hvale po medijima. ali da cu u drustvu "braniti stav" da je grupa xx mathcore, a ne metalcore, deathcore ili death metal, ne da mi se, jer vise ne vezem, ko u srednjoj skoli, ljubljenje odredjenog stila metalne muzike sa osjecajem pripadnosti nekoj (ubaci podvrstu)-metal-ekipi.

bitna je želja da izmišljaš nove stvari u muzici i to bi te trebalo svrstati u prog bend.

a kad te nove stvari u muzici postanu anakrone i masovno iskopirane, onda cemo bend koji je to izmislio svrstati negdje drugdje ili...?

problem je vise sto je danas toliko toga izmisljeno da je tesko povuci granicu gdje prestaje imitacija, a pocinje inovacija i obrnuto. danas u postmodernizmu vrlo je lako upasti u zamku iluzije originalnosti.

Dakle, čujem neki ritam u svojoj "svijesti", reproduciram ga u riff, lupam si nogom i nešto ne štima. Poanta nije mjera (neparni ritam) nego koliko si ti to zamislio pa je zato tečno.

pa znas i sam da ce ti ispast tecno, ako lupas nogom duplo brze.
druga stvar je sto je publika zbunjena kad treba uskladiti pokrete na neparnu mjeru.
Gino iz Kultur Shocka je doslovno pokazivao publici da na "zumbul" ( 7/8 ) ne pljesce ravno, nego tri puta ravno, a cetvrti put trzne glavom i tako u krug. :lol:
po pravilima, ne bi bilo pogresno ni da su pljeskali ravno, ali zanos je zivlji na jen-dva-tri-hop, nego kad druga polovica takta upadne u kontru.
čudnoređe
neki čovjek

Postby Miracle » Thu Oct 02, 2008 16:31

čudnoređe wrote:
Jaggernaut wrote:Ne slažem se s tvrdnjom da je svrstavanje u smjerove besmisleno.

pa besmisleno je u trenutku kada pitanje svojatanja benda X pod zanr Y postane prepreka uzivanju u muzici. ne vidim zasto bi bilo vazno utvrditi da je Megadeth hard rock, speed ili thrash, dokle god je ta muzika dobra nekom zbog same muzike i onoga sto se njome ima za reci. prilicno je otuzno kad se rasprava o bendovima svedu na krizarske ratove gdje ih svrstati, kad se moze beskrajno pricati o rifovima, melodijama, tekstovima i njihovom dejstvu na osjecaje i misli.

pa to je više problem ljudi koji sebi odredili da neće slušat X genre, nego samo svrstavanja u genre.

a za progresivnu muziku je pogotovo besmisleno zanriranje. cim progressive postane zanr (sto se, nazalost, dogodilo), to vise nema veze s progresijom u muzici, nego dolazi do profiliranja niza sablona, koje valja slijediti da bi postao "dostojan" svetog certifikata zvanog "prog metal". tada prog postaje jos jedna mogucnost izbora, jos jedan skup unaprijed zadanih pravila koja prihvacas prije nego sto uopce pocnes stvarati glazbu. tada sredstva postaju samima sebi cilj, a forma postaje sadrzaj itself. to je regresija, ak se mene pita. Razz

jednom je neko na forumu napisao da treba razlikovat prog i progressive :) jedan je žanr o kojem ti gore pišeš, a drugi je ono pravo ;)
Life seems too small when Death takes its toll
I need something to blame for this pain
I try, I fail, I fall, like anyone you know
I break, I bleed, like anyone you know

2B V -2B = ?
Miracle
Moderator

Postby Miracle » Thu Oct 02, 2008 16:32

čudnoređe wrote:

pa to je više problem ljudi koji sebi odredili da neće slušat X genre, nego samo svrstavanja u genre.

a za progresivnu muziku je pogotovo besmisleno zanriranje. cim progressive postane zanr (sto se, nazalost, dogodilo), to vise nema veze s progresijom u muzici, nego dolazi do profiliranja niza sablona, koje valja slijediti da bi postao "dostojan" svetog certifikata zvanog "prog metal". tada prog postaje jos jedna mogucnost izbora, jos jedan skup unaprijed zadanih pravila koja prihvacas prije nego sto uopce pocnes stvarati glazbu. tada sredstva postaju samima sebi cilj, a forma postaje sadrzaj itself. to je regresija, ak se mene pita. Razz

jednom je neko na forumu napisao da treba razlikovat prog i progressive :) jedan je žanr o kojem ti gore pišeš, a drugi je ono pravo ;)

2B V -2B = ?
Miracle
Moderator

Postby Miracle » Thu Oct 02, 2008 16:33

Jaggernaut wrote:...
Ja bih prije odredio neke točke koje ne smiju biti dotaknute, ako je bend progresivan. Recimo - shematski slagane pjesme po principu a dio pa bdio, bridge, refren, solo u drugom tonalitetu, a dio, b dio, bridge pa refren 2x
U progresivnoj muzici načelno bi trebala melodija ići stalno dalje, na smislen, ali opet takav način da te cijelo vrijeme intrigira.
Ne smije se ozbiljno kršiti pravila postavljena teorijom glazbe. Ispadanje iz ritma nije poliritmija, falš ne tvori složenu harmoniju itd. Dakle, treba dobro znati što radiš kad kompliciraš ritam i melodiju. Tu se negdje uklapa i dio s dobrom sviračkom tehnikom, ali još više s poznavanjem teorije glazbe.

Ono bitno, potrebno je stalno ići dalje, dakle smišljati nove harmonijske progresije, nove ritmove i njihove slijedove. Jer, većina glazbe svrstane u neki smjer je najčešće dosta ukalupljena ritmom i po ritmovima se poznaje.

baš fini pregled žanra :)

2B V -2B = ?
Miracle
Moderator

Postby AOR_Crazy » Thu Oct 02, 2008 18:00

Ja se čak mogu složiti da ljudi pretjeruju sa svrstavanjem grupa u određene žanrove ali ne potpuno. S obzirom da ljudi kao ljudi vole razglabati o bilo čemu pa tako i o glazbi bilo bi suludo kada bi se nekome objašnjavalo nešto o nekoliko bendova koji su u principu slični, zato se i glazba svrstava, da bi se moglo lakše bez pretjeranog filozofiranja nešto opisati, zar to nije logično? Što se tiče proga i progressiva, ista pašta drugi naziv... stvarno mi nije jasno što žele ljudi dokazati s time da tu postoji razlika? Uostalom slušam progresivnu glazbu već 20. godina i nikad prije nisam čuo da netko spominje prog!?
AOR_Crazy
Forum member

Postby Xul » Thu Oct 02, 2008 20:54

Jaggernaut wrote: Eto, ne kontam kako na ovom forumu slabo ljudi nešto doživljavaju colosseum - to je vrhunska progresivna muzika koja je za metalce progresivce nešto što su thin lizzy, deep purple, kiss i wishbone ash za NWOBHM.

zato sto je ovo metl forum i 85% ljudi nije nit culo za colosseum?! ne, a? progressive metl :)
Valentyne Suite genijalno izdanje!
Circumstance does not make the man; it reveals him to himself
Xul
Forum member

Postby Jaggernaut » Sat Oct 04, 2008 0:37

Pa vidim da ovdje spominju jethro tull i još neke stare bendove koji su još puno manje metal od colosseuma, a colosseum je zaista po strukturi muzike nekako kao prakorijen metal progresivaca. Floydi koje je čak netko spomenuo definitivno nisu. S time da Floydi nisu neka progresiva bili, to je više bila drogeraška psihedelija i nekakvo eksperimentiranje - uvrnuto, ali ne i progresivno.
Jaggernaut
lovac na jazavce

Postby Git und Slotermeyer » Sat Oct 04, 2008 9:30

AOR_Crazy wrote:Ja se čak mogu složiti da ljudi pretjeruju sa svrstavanjem grupa u određene žanrove ali ne potpuno. S obzirom da ljudi kao ljudi vole razglabati o bilo čemu pa tako i o glazbi bilo bi suludo kada bi se nekome objašnjavalo nešto o nekoliko bendova koji su u principu slični, zato se i glazba svrstava, da bi se moglo lakše bez pretjeranog filozofiranja nešto opisati, zar to nije logično?

Nisam mislio da bu ovaj dan ikad došao, no definitivno se slažem s tobom. :lol:

AOR_Crazy wrote:Što se tiče proga i progressiva, ista pašta drugi naziv... stvarno mi nije jasno što žele ljudi dokazati s time da tu postoji razlika? Uostalom slušam progresivnu glazbu već 20. godina i nikad prije nisam čuo da netko spominje prog!?

Ma glupost na n-tu. Progressive = prog.
Work to rule... and collapse
Git und Slotermeyer
Forum member

Postby AOR_Crazy » Sat Oct 04, 2008 21:39

konj-njubrid-ina wrote:
AOR_Crazy wrote:Ja se čak mogu složiti da ljudi pretjeruju sa svrstavanjem grupa u određene žanrove ali ne potpuno. S obzirom da ljudi kao ljudi vole razglabati o bilo čemu pa tako i o glazbi bilo bi suludo kada bi se nekome objašnjavalo nešto o nekoliko bendova koji su u principu slični, zato se i glazba svrstava, da bi se moglo lakše bez pretjeranog filozofiranja nešto opisati, zar to nije logično?

Nisam mislio da bu ovaj dan ikad došao, no definitivno se slažem s tobom. :lol:

AOR_Crazy wrote:Što se tiče proga i progressiva, ista pašta drugi naziv... stvarno mi nije jasno što žele ljudi dokazati s time da tu postoji razlika? Uostalom slušam progresivnu glazbu već 20. godina i nikad prije nisam čuo da netko spominje prog!?

Ma glupost na n-tu. Progressive = prog.

:D ah kakva čast!
AOR_Crazy
Forum member

Postby dealer » Sat Oct 04, 2008 23:08

Bend koji se bez problema može svrstati u neki "žanr" je bend koji nije vrijedan slušanja.

Osim u slučaju kad bend proizvede horde imitatora, koji onda stvore "žanr" - tada je onaj izvorni bend nedužan, iako će ga i tada novinari i glupi fanovi svrstavati u taj novoproizvedeni "žanr". Žanrovi su za bezidejne ljude.
Je li istina nešto o čemu se demokratski odlučuje?

People demand freedom of speech as a compensation for the freedom to think, which they seldom use.
dealer
Forum member

Postby Miracle » Sun Oct 05, 2008 1:08

and he strikes again...

2B V -2B = ?
Miracle
Moderator

PreviousNext