Jedanaest godina nakon sjajnog koncerta u Močvari, prvaci finskog zacrnjenog folk metala, Finntroll, vratili su se u Zagreb i uveličali atmosferu u Vintage Industrial Baru zajedno sa svojim gostima, sunarodnjacima Suotanom i Estoncima Metsatöll. Povod turneje nije, kako to obično biva, promocija novog albuma ili best of rekapitulacija karijere na zalazu veÄ eto, dečki sa sjevera su se zaželili proširiti dobar zvukom Europom (neki koncerti su rasprodani) a moje je jedino pitanje, zašto to nisu učinili ranije?
Suotana otvara koncert u Vintageu prepoznatljivim finskim melodeath zvukom: izraženi bubnjevi, melodičnost klavijatura koja nosi strukturu pjesme, solidan growl; stihovlje o prirodi, dubokoj zimi, prirodi u dubokoj zimi, nordijskoj mitologiji. Sviraju nam stvari sa svoja tri albuma (Frostrealm, Land of The Ending Time, Ounas I) pa smo meÄu ostalom, slušali The Ancient, Into The Ice, Through the Mammoth Valley, River Ounas, Thousands of Forests..... Prostorni kapaciteti Vintagea slabo su popunjeni no okupljena publika je zainteresirana. Frontman nam ukazuje da bend dolazi s krajnjeg sjevera, iz dalekog Rovaniemija. Svirka je korektna i budi nostalgiju za peakom finskog metala kakvog smo slušali početkom 2000-ih.
Dečki iz estonskog Metsatölla se iduÄi penju na pozornicu Vintagea. Publike ima nešto više iako otpočetka znamo da je riječ o specifičnom podžanru metala koji ima manju ali odanu sljedbu. Zvuk Metsatölla je vrlo unikatan i zanimljiv za live doživljaj; kombinacija heavy, thrash i folk metala s uplivom srednjovjekovne glazbe pa uz gitarističke rifove i razorne bubnjeve uživamo u zvukovima (estonske varijante) gajdi i flaute. Bend je tematski umjeren na estonski folkor i mitologiju. Vokalne dionice izvode dva pjevača: Markus “Rabapagan” Teeäär i Lauri “Varulven” Ounapuu, Laurijev clean vokal je zanimljiviji, dubok i dramski primjeren opereti. Vokalizacija je svakako highliht Metsatöllova nastupa kojeg se bi se najkraÄe moglo opisati kroz prizmu misticizma. Pred kraj nastupa Markus “Rabapagan” Teeäär nam govori kako je čuo glasinu da je hrvatska publika prvak moshpita. Odgovor koji je dobio na iznesenu tezu – potvrdan, Metsatöll završava nastup uz moshpit i glasan aplauz publike, sada temeljito zagrijane za vrhunac večeri uz headlinere.
Uslijedila je kraÄa pauza koju je publika mogla iskoristiti da se napoji i pronaÄe nešto za sebe na poveÄem merch prostoru, prostoriji izmeÄu šanka i koncertne hale. MeÄu majicama, hudicama, cd-ima i pločama prodavale su se nošene trolovske uši (nošene od članova Finntrolla). Finntroll se na stageu pojavljuje teatralno, u karakterističnoj scenskoj šminci trolovske horde; mikrofona ukrašenog lubanjom ovna, uz dimne efekte i upečatljiv light show. Koncert otvaraju s Människopesten (s albuma Nattfödd) nakon čega slijedi uspješnica Solsagan. Kapaciteti Vintagea su se u meÄuvremeno solidno popunili, u koncertnoj hali je zagušljivo kao u sedmom krugu pakla iako klimatizacija radi. Frontman Mathias “Vreth” Lillmans govori publici kako je bend napustio Finsku privremeno radi turneje na -6 stupnjeva, u snježnoj meÄavi a evo ih sad, uzavreli na hrvatskoj vruÄini. Bez brige, recenzija neÄe postati esej o klimatskim promjenama.
Divljačka svirka ide dalje s brzacima Ylaren, Nedgang, Blodsvept, Att döda med en sten. Komunikacija s publikom je dobra, Vreth nas često pozdravlja, pita kako smo i poziva na pjev („Svi znate melodije!“). Scenski nastup je vrlo dojmljiv i primjeren zvuku, dim suklja iz mikrofona, tj. lubanje, Vreth se teatralno kreÄe na pozornici, svjetlosni efekti podižu atmosferu. Svirka u trajanju od sat i deset minuta prolazi u treptaju oka jer bend nije nimalo ostario ako je starenje sinonim za manjak energije, traljavu izvedbu i mlaku setlistu. Vrethov growl je savršen kao i svirka (izražene bas dionice, brzi i brutalni bubnjevi, nadopunjeno orkestracijom i podlogom finske narodne glazbe); slušamo Forsen pa kultklasični Trollhammaren, opet se formira moshpit, publika pjeva i skandira. Trolovi su isporučili izvrsnu, bespoštednu, čarobirajuÄu svirku i podsjetili na vrsne albume (Nifelvind, Blodsvept, Rivfader i još uvijek aktualan Vredesvävd iz 2020.). U završnici slušamo Skogsdotter, Under Bergets Rot, Midvinterdraken. Trolovi pozdravljaju zagrebačku publiku i obeÄavaju povratak, nadamo se da im neÄe trebati baš jedanaest godina za reprizu. Koncert je završen bez bisa i to moram istaknuti kao jedini minus (iako se bend jako brzo pojavio kraj mercha, dobro raspoložen za meet&greet, autograme i fotke s fanovima). Trollhammaren smo mogli čuti ponovno ili nešto s albuma Jaktens Tid, odlazak bez bisa nije kul ni primjeren rock/metal narativu.
FINNTROLL, Suotana, Metsatöll, Zagreb, Vintage Industrial Bar, 14.04.2024. - galerija