Konačno smo u kinima dočekali i jedan film koji se bavi tehničkom tematikom, a nije sci-fi žanra. Iako je "The Current War" odnosno "Rat struja" daleko od elaboriranog "tehničkog" filma, tematika je ipak primamljiva za inženjere, "ete-efovce" i slična zanimanja.
Film je zapravo iz 2017. godine i prije negoli je krenuo u konkretnu distribuciju, desila se afera oko producenta Harveya Weinsteina (iz koje je niknuo #MeToo pokret) koji je i bio jedan od producenata ovog filma. Film je povučen i ostavljen da "odleži" do daljnjega. Ove godine je "prepakiran", imena Weinstenove braće su maknuta, a u kinima gledamo verziju koju je redatelj Alfonso Gomez-Rejon od početka htio u filmu, ali mu je uspjelo tek nakon što su Weinsteinovi maknuti.
Ovo jest i nije film o Nikoli Tesli. Teslina otkrića i izumi nedijeljivo su vezani uz Thomasa Alvu Edisona i Georgea Westinghousea, jer je ovo zapravo film o njih dvojici - no Teslu je (kojeg u filmu igra izvrstan Nicholas Hoult), iako ga ima u cijelom filmu, redatelj Gomez-Rejon previše mariginalizirao.
Što je istovremeno šteta, ali realno, mi sve znamo o Tesli, gledali smo i nekoliko sjajnih filmova o njemu (sjetimo se samo Davida Bowiea u ulozi Tesle), a s druge strane, filma o odnosu Edisona i Westinghousea se bogme ne sjećam da je ikad napravljen.
Vezano za Teslu moram spomenuti i jednu stvar koja me najviše smetala u filmu, a to je da je netko za njega, čini mi se Edison (kojeg je pak odigrao genijalan Benedict Cumberbatch) rekao de je "Srbin". Naravno mi znamo da je Tesla bio pola-pola, ali ništa ne činimo posebno da i svijet to posve apsolvira. Po starom dobrom običaju Hrvata samo kmečimo i jadikujemo kako smo neshvaćeni - Srbi su se potrudili oko Tesle, srpska zajednica je čak digla spomenik Tesli na Niagarinim slapovima. Eh pa...
S druge strane ako vas ne bude smetalo gore navedeno, i fokusiramo se samo na Teslin lik u filmu - mogli su ga malo detaljnije i bolje napisati, jer je na kraju Tesla po povijesnom značaju ipak važniji od Westinghousea. U tom kontekstu Hoult je napravio sjajan posao portretirajući Teslu kao pomodnog dandya, no posve opčinjenog izumima koji su mu se motali po glavi.
Ipak, prava okosnica filma je prije svega konkurentski odnos Thomasa Alve Edisona i Georgea Westinghousea, inteligentnog i inovativnog, bogatog industrijalca (kojeg je maestralno i samozatoajno odglumio Michael Shannon), koji je, za razliku od Edisona brzo shvatio prednost i budućnost izmjenične struje, te je kasnije, nakon što je Tesla nezadovoljan radom kod Edisona otišao, postao Teslin partner koji je u konačnici uveo izmjeničnu struju u naš svakodnevni život.
Rivalstvo ovih dvaju mogula odlično je prikazano, do krajnjih granica Edisonovog dobrog ukusa, a sami fakti oko tehnike, točnije struje nešto manje, prilagođeni najširoj konzumerskoj publici, što je istovremeno posve razumljivo, ali ne nužno prihvatljivo. Nagledali smo se lijepog broja stručnih filmova koji se nisu bojali ući u detaljnu tematiku pa su itekako uspjeli komercijalno - sasvim sigurno da bi takav hrabri pristup filmu donio daleko više poklonika i potencijalno, mogao bi doseći mnogo bolji kvalitativni rang.
Naročito jer je glumačka postava (a tu uključujem i obje glumice koje su igrale supruge, Edisonovu i Westinghousevu) prva liga, a da uopće nisam još spomenula Toma Hollanda, Spidermana, koji je vješto i uvjerljivo odigrao Edisonovu desnu ruku, Samuela Insulla.
Ako ste fanatični zagovornik struke, ovaj će vas film vjerojatno razočarati jer je "perolaka konjica", no ako ga gledate prvenstveno kao ekraniziranu psihološko-karakternu dramu, svidjet će vam se, jer - nemojte zanemariti spomenutu glumačku ekipu.
Za one koje ne privlači film o tehnikalijama i struji - vjerojatno ste već iščitali i gornjih redaka da je ovo samo površan "tehnički" film, no dovoljno detaljan da vas poput neke lake enciklopedije, ili wikipedije u formi filma, naoruža osnovnim općim znanjem što pokreće naš svijet.