S druge strane, postoje alternativne niše prepune talentiranih glazbenika za koje zna tek mali dio svijeta. Većoj ekspoziciji pridonose faktori kao što su jezik (većina svjetski poznatih glazbenika pjeva na engleskom) te angažiranost kroz live koncerte i društvene mreže. Unatrag sam nekoliko godina, a budući da imam sreću živjeti u sredini koja je izrazito multikulturalna, otkrila velik broj glazbenika koji su me očarali svojim talentom, a za koje pak svijet (još) ne zna. Većinski su to umjetnici van engleskog govornog područja, no koji stvaraju glazbu koja prevazilazi barijere jezika. Ovo je lista onih koji su na mene ostavili poseban dojam.
DUKLA (ČEŠKA REPUBLIKA)
Relativno nov praški indie sastav, Dukla stvara lirske slike prepune opisa ulica Praga okružene jekom melankoličnih instrumentala. Tekstovi su pisani na češkom, no nepoznavanje jezika zasigurno ne umanjuje dojam prekrasnih i atmosferičnih tonova. U svrhu dočaravanja ljepote pjesama, slikovito ću reći kako je ovo glazba savršena za slušanje tijekom neke spontane kasnonoćne šetnje pokislim gradom. Najbolje su pjesme „I.P. Pavlova“, „Ikea“, „Požar“ te „U Prioru“.
Link:
ISAAC (SAD)
ISAAC (znan i kao eye.zik) glazbenik je i model originalno iz SAD-a, a trenutno baziran u Pragu. Većinski piše o ljubavi i svim njenim stadijima – od prvog pogleda, preko naglog prekida, do novonađene ljubavi spram samoga sebe. Iza sebe ima dva albuma skladana kroz inspiraciju crpljenu iz raznih žanrova glazbe, a onda pak spojenu u moderne pop kolaže plesnoga ritma. Najbolje su pjesme „Time“, „Dear Universe“ i „I'm Trying“.
Link:
SOVIET SOVIET (ITALIJA)
Iako originalno iz Italije, Soviet Soviet je grupa koja svoje pjesme sklada na engleskom. Kako im i samo ime sugerira, inspiraciju (pretpostavljam) vuku iz post-punk zvuka sovjetskih bendova osamdesetih te velikana mračnoga lirizma kao što je Ian Curtis. U tipičnome darkwave stilu, tekstovi su introspektivni te puni ironije, a glazbena podloga dinamična i agresivno melankolična. Na ovu sam grupu naišla slučajno, no smatram da predstavljaju dobru alternativu za post-punkere kojima je već „dosta“ slušanja Joy Divisiona i The Curea. Najbolje su pjesme „Ecstasy“, Introspective Trip“ i „Rainbow“.
Link:
RUZZI (MEKSIKO)
Tijekom svoga glazbenog istraživanja, u jednome sam se trenutku prošle godine uhvatila kako slušam isključivo meksičku alternativnu glazbenu scenu. Trajao je taj period otprilike dva mjeseca tijekom kojih sam otkrila podosta velik broj indie glazbenika svakojakih žanrova. Jedna od glazbenica koja me se posebno dojmila pjevačica je i multi-instrumentalistica imena Ruzzi. Iako slavna u svojoj domovini, većina svijeta nije svjesna njenog postojanja, a to je pak velika šteta. Predivnim glasom, sjajnom karizmom i pamtljivim pjesmama, Ruzzi zasigurno ostavlja trag u ušima slušatelja. Najbolje su pjesme „Cuando“, „Dártelo” i “Nada”
Link:
HYUKOH (JUŽNA KOREJA)
K-Pop je, nema sumnje, postao fenomen koji je zaludio cijeli svijet. Bendovi kao što je BTS dominiraju međunarodnim ljestvicama i vrlo su velik dio svjetske mainstream scene. Većina se barem jednom susrela s videima prepunim precizno koreografiranim plesnim pokretima, upbeat glazbom korejskih tekstova i savršeno usklađenim članovima benda koji su neupitno estetski ugodni ljudskome oku. Manje je poznato, s druge strane, da Južna Koreja posjeduje nešto što se zove K-Indie, a što je svojevrsni protupokret komercijalnome K-Popu. K-Indie težinu stavlja na poruku pjesama i emociju osjetnu kroz melodične instrumentale. Jedan od glavnih predstavnika ovog žanra sastav je imena Hyukoh. Od melankoličnijih pjesama do dinamičnijih zvukova gitare, pjevač Oh Hyuk uvlači slušatelja kroz glas koji je izrazito ugodan i lagan, pamtljive melodije te tekstove koji povremeno ukomponiraju i riječi engleskoga. Najbolje su pjesme „Gondry“ i „Tomboy“.
Link: