Nakon što su 2010. premijerno nastupili pred zagrebačkom publikom kao predgrupa Therionu, a 2017. zajedno s Devin Townsend Projectom, napokon je došao na red njihov samostalni koncert. No kako bi se pripremili tj. zagrijali za glazbeni spektakl, uz Leprous u Zagreb su došli Islanđani Agent Fresco i Norvežani 22.
Grupa 22 je otvorila večer svojim nadasve zanimljivim nastupom i zvukom kojim dominiraju isprekidani ritmovi i više vokala. Neobična eksperimentalna glazba koju sviraju naišla je na pristojan broj naklonika u Močvari što je bio prvi pokazatelj kako nas čeka večer u kojoj se publika i bend spajaju u jedno.
Za veći broj ljudi i kudikamo bolji nastup pričekali smo nastup Agent Fresca. Izuzetno simpatičnih i talentiranih Islanđana koji donose ambijentalan i eksperimentalan zvuk, a kako imaju određenu fan bazu u Hrvatskoj pokazala je nekolicina posjetitelja koji su pjevali gotovo svaku pjesmu od početka do kraja. Trojac zadužen za gitare i bubnjeve često su, ovisno o potrebama pjesama, mijenjali uloge te sjedali za klavijature te je bilo fascinantno koji zvučni zid taj trojac uspjeva ostvariti. Naravno tu je i vokal Arnor koji svojim visokim glasom odlično dostavlja izrazito emocionalne pjesme koje čine dobar dio diskografije benda. Nakon gotovo sat vremena vrlo dobre svirke i jednog bisa, Agent Fresco dobiva zaslužene ovacije od strane domaće publike.
I onda se svijetla gase, ostaje samo plavi reflektor na sredini male pozornice koji daje obrise jedne siluete s violončelom. Počinje predivan uvod odsviran samo na jednom instrumentu označivši početak jednog od najljepših i najkvalitetnijih svirki koje sam doživio u zadnje vrijeme. Bend kojega čine šestorica vrhunskih glazbenika zajedno sa svim instrumentima izlaze i zauzimaju svaki raspoloživi centimetar pozornice, a nakon što nas je violončelo lagano uvelo u stanje transa to u potpunosti postiže „Bonneville“ za čije sam vrijeme osjetio trnce nekoliko puta. Već prva sekunda pjesme dala je do znanja kako nas čeka poseban nastup s kristalno čistim zvukom, unikatnom atmosferom i vrhunskom svirkom. Leprous su inače poznati pa svojem slojevitom zvuku, a u ovakvom malom prostoru ta slojevitost dolazi do potpunog izričaja. Vrhunski uvježbani glazbenici, svatko na svojem instrumentu, vješto donose emocionalne tonove i melodije te istovremeno nas uvlače i drže u posebnom stanju transa. Mogla se osjetiti svaka nota, vibracija i sitni detalji svake pojedine pjesme i ti detalji, ta slojevitost i emocionalnost u glasu, ali i ostalim instrumentima su stvari koje su izdigle nastup na posebnu razinu. Sve pohvale idu pjevaču Einaru koji dok svira klavijature ima potpunu kontrolu svog predivnog glasa pomoću kojega dostavlja širok spektar emocija.
Nižu se sve odlične stvari „Illuminate“, „The Flood“, „From The Flame“, „Stuck“ gotovo da nije bitno jer je cijeli nastup protekao kao jedna neprekidna stvar puna vrhunskih nota, prijelaza, melodija i ritmova. Leprous je bend stvoren za male prostore te nakon vrlo dobrog nastupa na Metaldays festivalu, ovo je djelovalo ne za jednu nego za tri stepenice bolje i kvalitetnije. Jedan dio razloga leži u tome što je odličan potez bio sa sobom na turneju uzeti čelista Raph Brown jer je upravo on sa svojim instrumentom donio još jednu dubinu u zvuku koja se izrazito osjeti u malom koncertnom prostoru poput Močvare. Ne smijem zaboraviti ni bubnjara Baarda Kolstada iako sam o njemu pisao kadgod bih se osvrtao na Leprous. Njegova svirka pršti energijom te se vidi i osjeti poputna predanost instrumentu., a s kojom lakoćom dostavlja ritmove koje je teško zapamtiti u glavi, a kamoli odsvirati je za svaku pohvalu i divljenje. Vrhunac je ostvario na zadnjoj stvari regularnog dijela, „Golden Prayers“ gdje je zasjenio ostatak benda vrhunskim performansom.
Nije bilo potrebno dugo da se Leprous vrati na pozornicu te odsvira još nekoliko stvari koje je publika objeručke prihvatila i zajedno s bendom otpjevala, a čak ni nakon toga ih nismo puštali pa su se morali vratiti i na drugi bis što je pokazalo kako je hrvatska publika željna kvalitetne, progresivne svirke i genijalne atmosfere, a nisam siguran postoji li bolji bend za to od Leprousa.
Nakon koncerta bilo je potrebno još neko vrijeme kako bi se trgnuli iz transa u kojemu nas je ostavila svirka, a čak i nakon toga jedino o čemu smo mogli pričati je o tome kakvu smo genijalnost upravo doživjeli. Leprous čine šestorica vrhunskih glazbenika koji su sinoć u Zagrebu dostavili spektakularnu svirku i pokazali kako zvuči bend u kojemu su članovi uigrani i sinkronizirani majstori svojih instrumenata. Vrhunski, predivno, genijalno! Jel može još jedan bis?
LEPROUS. Agent Fresco - Zagreb, Močvara, 14.09.2018. - galerija