"Johnny English: ponovo na zadatku" je treći nastavak uber-popularnog Mr. Beana, Rowana Atkinsona o šeprtljavom britanskom tajnom agentu koji u pravilu sve živo zezne, a čistim sretnim slučajem na kraju uspije riješiti povjereni mu zadatak. Naravno, serijal o Johnny Englishu je parodija na najpoznatijeg filmskog špijuna, Jamesa Bonda.
Tamo gdje je Mike Mayers sa svojim Austinom Powersom stao 2002. tu je logično, ali ipak na malo drugačiji način nastavio Johnny English. I dobro je tako.
Oni koji Atkinsona vole prije svega kao komičara, uključući njegovu "legacy" ulogu Mr. Beana, ti će se oduševiti sa svakom verzijom u kojoj se Atkinson nađe, ali oni koji Mr. Beana ne vole, ova uloga je u trećem nastavku sve dalje Mr. Beanu i toj vrsti humora - posve se pretvorilo u jako zabavan, pitak, nimalo kretenski ali dakako i dalje blesasti humor. Atkinson je u "Johnny Englishu" sveo svoju poznatu "beanovsku" facijalnu mimiku na minimalac, pa sve skupa djeluje kao dosta "inteligentija" zabava pa koga je ista (facijalna mimika) iritirala, s Englishem ne biste smjeli imati tih problema. Lukav okret, nema što.
Što se samog filma tiče, tu je manje više uobičajeni slijed događanja samo je priča druga: English je degradiran i maknut iz tajne službe i sada kao učitelj kriomice podučava klince u školi tajnama špijunske kamuflaže (gdje je hrpa zgodnih trikova i gegova) i samo opća katastrofa u tajnoj službi (razotkriveni svi britanski špijuni) vraća Englisha u aktivnu službu. Naravno da sve do kraja radi cirkus i štetu i samo ga dobri suradnici i sreća spase na kraju.
Ovaj put imamo i novog Pegasusa, šef tajne službe više nije Gilian Anderson, nego totalno blijedi Adam James, no zato imamo kao važnu žensku ulogu energičnu i nervoznu premijerku koju sjajno glumi Oskarovka Emma Thompson. U ulozi Englishevog "sidekicka" Bougha je ponovo dobar Ben Miller, a glavnog ženskog neprijatelja/prijatelja (English naravno okrene rusku agenticu na svoju stranu) rusku špijunku Opheliju glumi posve bezlično (ali i uloga je takva) Olga Kurylenko.
Najveći problem filma je što je glavni Englishev neprijatelj, koji se zapravo čini kao svima prijateljski i pristupačan internetski milijarder Jason - totalno je "miscast" Jake Lacy. Nisu mogli lošije odabrati: Lacy je posve neuvjerljiv, i glumom i naročito izgledom. Jason i novi Pegasus su ujedno veliki negativni dijelovi trećeg nastavka i to se osjeti na ukupnom dojmu o filmu.
No sprdanje u filmu na račun aktualnih događanja u svijetu je posve recentno i dobrodošlo: Jason vjerojatno simulira omrznutog vlasnika Facebooka, Marka Zuckenberga - Emma Thompson britansku premijerku Theresu May, a Boughova supruga Lydia kao komandant/kapetan britanske podmornice vjerojatno relaciju na snažan pokret za ravnopravnost žena u svijetu.
Naglasak je ipak stavljen na nešto ozbiljniju poruku iako je upakirana u zabavne elemente: English i njegova "stara garda" ne prihvaća nikakve internetske i elektronske novotarije (niti nove, GPS-om opskrbljene električne aute, a kamoli pametni telefon) jer je na taj način "lako do svega doći i kada ne treba" te idu na zadatak na "old school način" koji na kraju uz sve šašave peripetije ispada ispravan. Iako mnogi to neće tako shvatiti, ovo je zapravo vrlo suptilna poruka gledateljima da nije sve internetsko i elektronsko baš sigurno za privatnost u stvarnom svijetu. Što je zapravo posve točno.
Početak je naročito zabavan, osim Englisha, Pegasus na poticaj premijerke pozove nazad u aktivnu službu nekoliko zaista starih agenata pa u jednoj sobi imamo tri vrhunska britanska glumca u superkratkoj ulozi, Charles Dance među njima (poznatiji kao Tywin Lannister iz "Igre prijestolja"), no English ih "posmica" sve nehotice isprobavajući eksplozivnu kemijsku olovku s kojom ne zna baratati, ali to uspješno zataška.
Film je svakako za preporuku gledanja, ali ima navučenu ocjenu 7 jer bi bio bolji da producenti nisu napravili te dvije krupne omaške u izboru gore spomenutih uloga Jasona i Pegasusa.
Film se prikazuje u kinima Blitz Cinestara.