Twin Peaks

Rasprave o filmovima i igrama svih vrsta

Moderators: ABIZMO, HuncuT

Postby dealer » Fri Aug 15, 2008 10:56

koji su vam najdraži likovi u twin peaks seriji i zašto?

moja top lista in no particular order:

- dale cooper: psihodeličan, fokusiran na svoj unutarnji svijet, neobične stvari ne percipira kao neobične, nego su mu potpuno normalne, artikuliran, gentleman, ima strpljenja s ljudima, voli ulaziti u vrlo cool monologe (onaj monolog u 8 epizodi dok leži ustrijeljen na podu prije nego se pojavi div - zakon zakon zakon), svakoga tretira s poštovanjem, ali će ništariji u lice reći da je ništarija, u kasnijim epizodama se osjeća tračak tihe patnje zbog apstraktno shvaćenog zla.

- windom earle: jednostavno nenadjebivo cool lik, izvrstan govor, izgovor, dikcija, ekspresivnost u govoru i glumi, opet artikuliranost i inteligencija, ponos, to da nije motiviran jednostavno shvaćenim "zlima", već apsolutnom, gotovo kozmičkom moći koju želi ne samo posjedovati, već i shvatiti

- ben horne: opet inteligentan i artikuliran lik, ljiga, motiviran najnižim potrebama, ali u svemu tome ima određenog stila (zakon kad u drugoj epizodi dođe u one eyed jack's, vidi blackie i počne se vrtiti oko nje kao lisac i totalno zakon i ekspresivno citirati shakespearea ne obraćajući pažnju ni na šta oko sebe...i onda trenutak zakon humora, usred napetosti fantastičnog soneta koji citira i njegove izvedbe, jerry onako ravno i potpuno neimpresionirano pita "where's the new girl?", ben stane i nastane trenutak začuđene tišine koja me razvali od smijeha), izvrstan glumac, odlična upotreba jezika, njegov financijski krah i krah moći, povrijeđen ego i prisjećanje na djetinjstvo te put u novo rođenje su mi vrlo primamljiva i izvrsno izvedena stvar u seriji. iskrenost s kojom u kasnijim epizodama pristupa čitanju religijskih knjiga (ne u dogmatskom, već filozofskom smislu, jer želi ZNATI što je dobro i biti dobar) i interakcij s ljudima (jack sjedi s njim na kauču i onako casual ga pita samo "how are you?", na što ljudi obično odgovaraju "dobro", "loše" itd., a on uđe u monolog o dobru i zlu - opet zakon pametan tekst i vrlo duhovita situacija).

- dr. jacoby: ne pretjerano bitan lik, ali u scenama u kojima se pojavljuje mi je njegova pomaknutost i predanost svojem unutarnjem svijetu isto zakon jer pokazuje istinski pathos, kao i kod svih likova u seriji zapravo.

- major briggs: čovjek, koji je svakako lawful karakter, u sistemu je, ali je upravo ono što bi sistem TREBAO BITI, a ne što jest - jer iz svake stavke u sistemu iščitava humanistički smisao i vjeruje u njega i tek kao takav je dio sistema, ponosan, brižan na muževan način, filozofski nastrojen, rečenice koje izgovara su gotovo uvijek preartikulirane, prekompleksne i prepametne za situaciju u kojoj se odvijaju, te je stoga opet prisutna ona genijalna kombinacija inteligencije, i humora koji vuče na lagani apsurd. upravo iz ovakve nastrojenosti prema sistemu i interpretacije tog sistema proizlazi i njegov djelomični autizam i tipična lyncheva romantika.
Je li istina nešto o čemu se demokratski odlučuje?

People demand freedom of speech as a compensation for the freedom to think, which they seldom use.
dealer
Forum member

Postby Instinct » Tue Aug 19, 2008 20:50

Najdraži lik mi je Leo Johnson - zato jer je sirovina :D Zapravo, u seriji je zanimljiva hijerarhija "zla" - Bobby Brigs i Snake kao prijatelji spremni na sve iz osvete, potom Leo Johnson, Windom Earle te Bob, koji je i pokrenuo cijelu priču...
Leo, koji se je u početku prama ženi ponašao kao prema robu, tek je posredstvom veće negativnosti od sebe samog (Earla) mogao u sebi afirmirati dobrotu, te prijeći sa egoističnog stava k altruističnom. Naime, po istom principu po kojem je on tretirao svoju ženu "učini kako ja lažem ili ću te prebiti" Earl je tretirao njega. Tom smjenom pozicija, kod Lea je postignuta katarza, koja ipak dolazi prekasno te završava tragično po njega.
Njegov fizički izgled na neki je način preslika njegove nutrine (pogled "majku ti, ubit ću te"), koja se zapaža i za njegovog boravka u Earlovoj kolibi - kad se podmuklo smije nakon što se Earle poreže na vlastitu strijelu, njegov strah i bijes naspram Earlu... - naime, iako gotovo ništa ne govori njegovo ponašanje nam odaje njegove misli... Inače, ne znam jeste li primjetili, na početku kad Leo dolazi Bobbyu i Snakeu u šumi, iza njega se kreće neka crna utvara (sl. konvencionalnom prikazu smrti u fizičkom obliku)... Čini se da je to nedovršeni dio u scenariju, jer se očito kasnije taj dio ne razrađuje.
Najdraže scene su mi npr. kad Leo paraliziran i ukrašen dječjim frulicama/šeširićima sjedi za stolom na kojem se Shelly i Bobby draplju... i trzaju na svaki njegov pokret... Onda mi je dobra ona kad se Leo probudi iz kome - zastrašujuć pogled "intenziviran" naizmjeničnom smjenom svijetla i tame usljed titranje lampe...
Drugi najdraži lik mi je Windom Earle - naprosto genijalna kombinacija genijalca i luđaka. Neke prerušivalačke metode su :shock: (kad sam vidio onu s konjem - mislio sam si "koji je ovo k...? ). Scena sa čovjekom-pijunom mi je čista genijalnost...
Instinct
Forum member

Postby dealer » Tue Aug 19, 2008 23:45

sjećaš se one scene na početku epizode gdje windom ubije frajera-pijuna samostrelom, na samom početku epizode, kadar gdje kamera sporo prelazi od lijeva prema desno po windomovoj kolibi i čuješ njegov uber-cool glas kako priča priču o black lodge i white lodge? kako GENIJALAN tekst i kako ga frajer genijalno izgovara!

ili ono kada "nabasa" na audrey horne u knjižnici i citira joj shelleya - NAČIN na koji ga citira, frajer ima briljantnu dikciju i ekspresivan, te razgovjetan govor.

također kada ispituje zdroksanog majora briggsa u svojoj kolibi zavezanog za metu i gađa oko njega samostrelom - kako je uber cool. i ono kada ga pita "what is the capital of north carolina?" sa posebnom dozom sarkazma u glasu - briggs odgovori, a windom kaže "fat load of good that'll do me" sa posebnim neodobravanjem i u glasu i u tjelesnoj gesti - e pa u toj sceni vidim kako je windomu znanje=egzistencija, znanje nije glupa činjenica, nije školsko znanje, ali ipak nije niti puka pragma, već EGZISTENCIJA - a smisao egzistencije po njemu je moć...i otuda ta rečenica.

briljantan lik i briljantno odglumljen.
Je li istina nešto o čemu se demokratski odlučuje?

People demand freedom of speech as a compensation for the freedom to think, which they seldom use.
dealer
Forum member

Postby ABIZMO » Sun Dec 12, 2010 21:12

konačno pogledah cijelu seriju..
bolesno, bolesno...
.
ABIZMO
kldjfdskljfefdm

Postby Bombenhagel » Mon Dec 13, 2010 14:29

Leo je car! :D
A ovo je sada za sve koji su dobili sjekirom po glavi:

"HAMMMER SMASHED FAAAACEEE!!!!"

-I-Budi moja voda ja sam voda radi sve sto zelis izgorjet cu ja-I-
Bombenhagel
Forum member

Postby ABIZMO » Mon Dec 13, 2010 15:33

onu Audrey Horne treba silovat! :twisted:
.
ABIZMO
kldjfdskljfefdm

Postby Stark » Mon Dec 20, 2010 18:40

Image

bok bizmač!
Stark
<font color=red>The Vault Dweller

Postby ulv » Wed Oct 15, 2014 1:04

skinio san nikidan prvu sezonu pa cu pocet gledat, palo mi napamet da tu seriju vec dugo vrimena odugovlacin........

isto mi je palo napamet da san davno skinio zivot na sjeveru pa ga nikako pogledat (dobro, to san doduse pogleda na tv...), ona pilotkinja je nesto najlispe sta se rodilo na svitu :inlove: , šteta šta se kasnije unistila operacijama

isto san skuzio dok san traga za ovin topicon da je ašow otvorio topic o sumraku

aj bok
ulv

Postby Covjek Golub » Wed Oct 15, 2014 8:06

ja sam ju jučer počeo gledat,
gledal sam to kad se prikazivalo 90-tih kod nas.
Idealna težina punice je 4kg ... zajedno s urnom.
Covjek Golub
Forum member

Postby Tandrax » Wed Oct 15, 2014 8:12

Fear is the mind-killer.

Glad će navest ljude na promjene, ona bistri um
Tandrax
Forum member

Postby Bombenhagel » Wed Oct 15, 2014 15:56

Covjek Golub wrote:ja sam ju jučer počeo gledat,
gledal sam to kad se prikazivalo 90-tih kod nas.

ja isto počeo neki dan gledat...po 6. ili 7. put, pas mater
usporedno s tim, gledam i 'život na sjeveru' :rozi:

Bombenhagel
Forum member

Postby Zarathustra » Wed Oct 15, 2014 16:34

fakat imas cajta :D
Zarathustra
Forum member

Postby Bombenhagel » Wed Oct 15, 2014 18:45

Zarathustra wrote:fakat imas cajta :D

kratka je serija, a to se proteže u zadnjih 15 godina ta zaluđenost

Bombenhagel
Forum member

Postby Isis Rosenkreuz » Fri Oct 17, 2014 7:40

Najavljena treća sezona.

Valjda Lynchu fali para za dopunsko zdravstveno.
"Not a servile scribe Am I
Not ever shall I be
My sire is mind
Whose sons are always free"

Nobel invented dynamite. I won't accept his blood money.

If you talk to God you're religious. If God talks to you, you're psychotic.
Isis Rosenkreuz
<font color=red>House-Wife

Postby SpiritCrusher » Fri Oct 17, 2014 8:47

sto u zadnjoj epizodi ne kaze ona zenska "see you in 25 years" il tako nesto?
SpiritCrusher
Forum member

PreviousNext

Return to Filmovi, serije & igre