Instrukcije iz šaha za POČETNIKE

Samo za oglase! Za ostale teme postoje drugi podforumi.

Moderators: Sotonska Panda, Zub

Instrukcije iz šaha za POČETNIKE

Postby Blackadder123 » Fri Apr 26, 2019 22:57

Nudim instrukcije iz šaha za POČETNIKE. U prosjeku je dovoljno 3x60min koji mogu biti odjednom ili odvojeno u tri susreta, kako se dogovorimo. Ako želite još koji sat nakon instrukcija radi igre može po dogovoru. Ako mislite da vam je dovoljno 1x60min može i tako, jer odrasli neki brže zaključuju od mladjih ili starih, nema pravila. Za najmlađe, kome klinci hoće učiti šah, mora se imati minimum nekih 12 godina da bi se razumjela manja kompleksnost nekih poteza. Susreti bi bili na javnoj površini gdje ima klupe i stol ili po dogovoru.

Program:

1. Učenje pomicanja figura
2. Učenje matiranja (ja igram samo sa kraljem): matiranje samo sa kraljicom i kraljem, top + kraljica, dva topa itd...
3. Učenje uzimanja figura pod šahom tipa; konj daje šah-šeh, lovac daje šah dok je na istoj dijagonali protivnikov kralj i kraljica itd...
4. Žrtvovanje figure / učenje razmišljanja dva do tri poteza unaprijed radi ostvarivanja prednosti.

Kad se savlada ovaj uvod onda igra ide ovako:

5. Prvi nivo: Ja igram sa kraljem i pijunima, početnik sa svim figurama.
6. Drugi nivo: Ja igram sa kraljem, pijunima i konjima. Početnik sa svim figurama.
7. Treći nivo: Ja igram sa kraljem, pijunima, konjima i lovcima. Početnik sa svim figurama.
8. Četvrti nivo: Ja igram sa kraljem, pijunima, konjima, lovcima i topovima. Početnik sa svim figurama.
9. Peti nivo: Ja i pocetnik igramo sa svim figurama.

Cilj je naravno doci do 5 nivoa igre ili bar cetvrtog. Da bi se došlo na viši nivo, početnik me mora pobjediti bez moje pomoći. Analiziramo greške u svakoj partiji da bi se naučio način razmišljanja.

Nakon ovoga moći ćete lakoćom igrati online ili po šahovskim klubovima. Što više igrate to će te biti bolji.

Cijena 70kn jedan sat od 60min.
Lemmy: "We are Motorhead and we play rock'n'roll!" (Lemmy: "We were not heavy metal," he snaps. "We were a rock'n'roll band. Still are. Everyone always describes us as heavy metal even when I tell them otherwise. Why won't people listen?")
Blackadder123
Forum member

Return to Oglasi: Ostalo