Zastupljenost zena u IT-u / moj take o Adrii Richards

Hardware, software i ostalo vezano uz racunala

Zastupljenost zena u IT-u / moj take o Adrii Richards

Postby Mormy » Fri Mar 22, 2013 7:58

Za vas koji provodite neki dio dana odspojeni... Da vas uputim u razvoj dogadjanja zadnjih par dana. Za potrebe rasprave cu pretpostaviti da vecina zna sto je repozitoriji i sto je forking/branching. Za vas koji neznate LINK

Prvi dio clanka ce se odnositi na slucaj Adria Richards. I kako mozes unistiti zivot nekome s dva tweeta.

Dakle Adria Richards je blogerica i tzv. developer evangelist (ako vas naziv tog radnog mjesta asocira na bullshit, u pravu ste). Efektivno ono cim se stvarno bavi (neka vas naziv developer ne zavara) jest marketing. Ocito je dosta znati napisati hello world programcic s input stringom za ime i vec si developer. To je gruba uvreda svima nama koji zivimo od napisanog koda.

Nasa junakinja je otisla na PyCon, super konferenciju o programskom jeziku Python i povezanim stvarima. PyCon je dosta specifican, barem se nama iz RH tako cini, jer jasno naglasava da promovira toleranciju medju spolovima, rasama itd. To inace nije cudno za neku konferenciju, mada nama u RH i je bar malo. No da nastavim. Usred predavanja, koje je bilo prepuno, iza nje su sjedili dvojica mojih kolega developera. I tu je jedan drugome pokazao nesto na ekran i rekao tipa "Yeah, that's a long dongle" a drugi "I'd fork that guy's repo. Ili nesto u tome smislu. Sigurno sam nesto izostavio no pokusat cu to objasniti da bolje shvatite kontekst sala.

Rijec dongle je smijesna sama po sebi, odnosi se na penis za vas koji neznate engleski, no u terminima da odes na geek konferenciju, bitna je samo jedna. USB bilosto sto viri iz kompa = dongle. Sto duzi/veci stick ili kajvec to je gluplje izgleda = smijesno. Osim toga, dongle je zabavno za izgovarati pa... :!:

"I'd fork that guy's repo" je recenica koja je izazvala reakciju. Reakciju objasnim kasnije. Dakle, dva frenda su raspravljala o tome kako je forkanje/branchanje necijeg repozitorija na Github-u postalo jednako laskanju. source

Sada krece prava prica. Adria Richards napada jer se osjetila ponukanom da zastiti nevine zenske usi od takvih prostaka. Ako vam se neda citati clanak, moci cete dolje dobiti relevantne informacije, no ak imate vremena, slobodno procitajte.

Nakon sto je to nacula/precula, jer niti jedna od te dvije recenice nije bila namijenjena njoj niti izrecena, koliko ja shvacam, s nekom seksistickom namjerom. Sale su mozda bile obojene seksom (a i ono, to je vrlo dvojbeno), ali nisu bile namijenjene Adrii niti su imale seksisticki kontekst. Slijedece sto slijedi je skolski primjer I NEED SOME ATTENTION tipa osobe.

Dakle, okrenula se prema doticnom dvojcu humorista i nasmjesila im se kada ih je slikala. Potom je sliku njihovu stavila na twitter uz komentar -->
Adria Richards wrote:Not cool. Jokes about forking repo's in a sexual way and "big" dongles. Right behind me #pycon

nebi bilo toliko tragicno da nema ovog tweeta od prije par dana na njenom profilu

Dakle ona je iz toga zakljucila da treba ih slikati, postati na twitter pod hashtag koji prate svi koji su ukljuceni na konferenciju. Ali cekajte. To nije sve. Obratila se i konferencijiskim adminima takodjer, te su ova dvojica izvedeni van s predavanja, ono security, pod ruku i ajmo van ti seksistu.

Problem za jednog od te dvojice je bio u tome sto mu je isti hashtag pratio i sef. Covjek s troje djece je dobio otkaz radi "uvredljive i neprimjerene" sale koju je izrekao kolegi. Ne njoj, kolegi. Ona je bila totalno van slike. Da. Covjeka je otpustila firma jer nisu zeljeli negativni publicitet.

Necu se sad pretjerano baviti s time sto je "primjereno", ali cinjenica je da bilo kakva reakcija osim okreta i "mozes li prestati govoriti XYZ, vrijedja me" ili zvanje osoblja konferencije ili BILOKAKVA druga reakcija bi bila ok. Ovo je bio javni poziv na linc. Na kraju prateci to sam naisao na super blog, u kojemu zena, inace Wordpress developerica jedna od glavnih, opisuje svoja iskustva s Adriom Richards procitati obavezno, svaka joj je rijec na mjestu.

No Adria je htjela svoj trenutak slave i dobila ga je. Dobila ga je taman tako kako je zasluzila. Nakon sto je napravila sve to, odlucila je napisati blog post u kojem su joj stavovi najblaze receno extremno feministicki, a realno gledajuci zena ocito gleda na muski rod kao hrpu kretena koja trci okolo u coporima s k*****a vani jasuci bilokoju zensku nogu koja slucajno udje u vidokrug.

Ne zelim ulaziti u to kakva je iskustva ona imala, ali ovakav pristup ne koristi nikome, a najmanje koristi zenama u IT industriji. Zasto? Jer ovakav pristup ce se samo vratiti ko bumerang time da ce muski paziti da uopce ne rade eye-contact s zenama, a kamoli zapocnu razgovor o icemu. Jer ono, nikad neznas kada ce ti neka zalijepit oznaku seksist i tweetati prema svojih 9000 frendova.

Ja se nacelno slazem da treba imati neke normalne mjere u tome sto je dozvoljeno u konverzaciji na javnom mjestu. No takodjer trebaju paziti ljudi koji imaju odredjen reach. Ona je bloger. Developer evangelist. Koji ima iza sebe par tisuca ljudi koji prate njen rad. Kada netko tako javno prozove nekoga da je seksist, cak i racunajuci to da ona nije navela nikakve dokaze nego cula sam, to s tom osobom ostaje. Kako ce se covjek zaposlit? "A joj pa na netu pise da ste seksist i loudmouth." Jel bi vi zaposlili takvu osobu? Da, nisam ni mislio.

Zena je nakraju dobila otkaz jer je njoj kao developer evangelistu glavni zadatak spajati ljude, a ovo je imalo kontraefekt. Nastale su grde rasprave, prijetili su joj prek neta (da, znam, ajme), Anoni su joj DDoS-ali firmu, uglavnom pizdarija. A sve zato sto je ona trebala bit feministicki "tech" bloger i to objaviti na Twitteru i veliki clanak o tome kako u IT industriji zapravo trebamo cure vodit za ruku i tepat im i tapsat ih i ne se ljutit na njih kad zajebu.

Na kraju nije dobio nitko, svi su popusili, neki na ugledu, dvije firme na strankama, decko kaj je dobio otkaz, Adria Richards koja je takodjer dobila otkaz i vjerojatno vise nece raditi u IT-u jer stvarno neznam tko bi je zaposlio nakon ovog.

Takodjer nije mi jasno kakva je to osoba koja OSOBNO shvati neku random childish uvredu koja nije opce namijenjena njoj. Nema veze s njom. I onda jos svjesno ide zgazit par ljudi jer joj se cinilo kao dobra prica.

Slazem se da treba rijesiti slucaje seksualnog uznemiravanja. Slazem se i s time da nemozes imati svake dve minute razogovor o kurcima. Da nemozes vrijedjat ljude na javnim mjestima. Sve to stoji. No nekako nemam dojam da zene zele da ih se tetosi i da se prema njima ponasa ISTA drugacije nego prema muskima. Od onih cura koje ja znam koji rade u IT-u ili srodnim granama, bas niti jedna ne zeli nikakvo tetosenje.

I za kraj. Polozaj zena u IT-u naspram ostalim granama, uopce nije los. No ako je ovo primjer ljudi koji pustamo u industriju da oblikuju misljenja ekipe/sefova. Jadno se pise i jednima i drugima. No moglo bi biti puno bolje. Zasad je racunalo nekaj kaj jos uvijek vise privlaci decke (upisne statistike s faksa), ali to ce se promijeniti. Vec se mijenja. Kada generacija nase djece bude isla na faks/pocinjala raditi, biti ce puno blize ako ne i skroz na 50/50 muskarci/zene.
Go away, or I will replace you with a small shell script
Mormy
codemonkey

Postby Mirza » Fri Mar 22, 2013 13:30

ne razumijem davanje otkaza frajeru "jer je nastetio ugledu firme". ok, covjek se nasalio s odlicnom recenicom i ja sam se tu nasmijao, al i da je direktno njoj upuceno, bestija je mogla u facu to mu odgovorit i krcat se ako treba citavu konferenciju.
btw.. ovo je pravi tweet, ne ono sto si ti stavio u link
https://twitter.com/adriarichards/statu ... 64/photo/1
i polozaj zena u ITu nije uopce los, neznam sta sada ta palamudi, a vidim radi s pythonom i tamo s Lisp developerima nes melje po tweetovima, a upravo u tim jezicima sam naletio na netu na najvise zena programera. po IT firmama pogotovo.
zao mi je frajera, vise se covjek nemoze ni nasalit a da netko ne usere sve i to ovako jebeno
valdemar wrote:Ma meni samo mutavi Rage nije jasan. Mislio sam nabavit koju ploču ali kad su ovako glupi nema šanse.
Mirza
Forum member

Postby Ašow, the Aucropsy » Fri Mar 22, 2013 13:59

Ovo je blagi oblik retardacije.
Nije reko "E GLE OVO; MOJ KURAC JE VEĆI OD OVOG" ili "E KUIS; ZABIO BI GA KO USB."

Daj u 3pm, pad niz stepenice ne ostavlja tragove vjenčanog prstena rad.
Ašow, the Aucropsy
1234

Postby Mormy » Sat Mar 23, 2013 13:12

Mirza wrote:btw.. ovo je pravi tweet, ne ono sto si ti stavio u link
https://twitter.com/adriarichards/statu ... 64/photo/1

To je tweet od slike, ja sa referirao na to kak je tragicno da se ona moze zajebavat s stavljanjem carape u hlace, ali nedao bog da to neko drugi napravi...

Na tweetove je tak i tak linkano iz clanka :)
Go away, or I will replace you with a small shell script
Mormy
codemonkey

Return to Racunala