Racunalna svastara - savjeti/kritike i kukanje :)

Hardware, software i ostalo vezano uz racunala

Postby YS » Tue Feb 19, 2013 14:47

Ima li potrebe prelazit na Win 8 ili je bolje strpit se godinu/dvije?

I da, jednom kad se prijeđe na 2 monitora i možda i više, i sve uredno porazbaca po njima za lakši rad - nema natrag. Odma osjećaj ko da si se vratio u kameno doba :D
YS
Forum member

Postby shroud » Tue Feb 19, 2013 18:19

Što se tiče oblaka - i tu vrijedi ona stara da je potrebno odabrati pravi alat za pravi zadatak. AIX koji IBM fura će se još dugo zadržati u bankarskom svijetu. Istina je da su skupi ko vrag, no imaju "dugu" tradiciju te ih je teško tek tako istisnuti. Prema trenutno mi dostupnim informacijama (poznajem hardveraj kod 70% kartičarskih procesora/swithcera u HR) svi za produkcijske strojeve vrte AIX. Za najzahtjevnije processing zadatke se koristi HP Non-Stop system. Ove zadnje HP mrcine su inače postavljene po svim svjetskim burzama, fault tolerant clustering u jednoj mašini. Bitna stvar kod HP i AIX platformi je što pružaju kvalitetan support, za što ne znam kak izgleda u cloud rješenjima.

Uzmimo na primjer HSM (Hardware Secirity Module) mašine. U principu može biti bilo koja platforma, no glavni igrači su Thales, Safe Net i IBM. Udio svjetskog tržišta 90% drži Thales, 5% Safe Net, 2% IBM , a preostalih dio drže preostalih 4 proizvođača. Bitno je napomenuti da su IBM i Safe Net rješenja su tehnološki miljama ispred Thalesa, no Thales i dalje drži primat jer ima gomilu starih klijenata koji uzimaju Thales radi kompatibilnosti sa starim sustavima.

Koliko samo relikvija i dalje postoji u kartičarskom svijetu... Dial-up POS aparati neće izumrijeti još desetljećima, UUencode se i dalje koristi u acquiringu Visa i Mastercard transakcija, EBCDIC također... Zašto? Jer ekipa ne želi mijenjati sustave koji rade, makar su tehnološki prevaziđeni.
z

the tendency is to push it as far as you can...
shroud
Forum member

Postby Mormy » Tue Feb 19, 2013 20:50

mislim HSM je u biti glorificirano random number generator, imali ih 4 na bivsem radnnom mjestu :lol:

Errm, da, mi smo vrtili AIX bas iz tih gore navedenih razloga. No sada polako ekipa uzima integrirana Oracle rjesenja kao DB servere... Dobis Oracle Linux koji je podesen i tune-an da vrti Oracle DBMS i vrti se na off the shelf hardware-u koji je miljama jeftiniji od POWER (ili HP-UX) stroja koji vrti dedicirani Unix.

Fault tolerance bez disaster recovery site-a nije fault tolerant. Sto mnogi IT menadzercici zanemaruju jer ih je strah trazit Upravu za vise novaca... Tipicno, a kad se dogodi sranje, onda najebu admini, jer admini su ti koji moraju sve osovit nazad na noge, menadzercicima usprkos :lol: Joj kak mi ne fali to :g:

POS ce izumrijeti za 5-10 godina... Jebiga, placanje preko mobitela ce napredovati, logicno je da izumre... Iako ce to biti prije za 10 nego za 5 god. al ajde...
Go away, or I will replace you with a small shell script
Mormy
codemonkey

Postby Assembler » Wed Feb 20, 2013 15:13

Iako se o problematici migracije na slobodni softver na razini državne uprave često diskutira na društvenim mrežama, konferencijama i drugim IT okupljanjima, nije na odmet o tome i dalje informirati širu javnost, ali i nastaviti konstruktivnu javnu raspravu. Iznijet ću svoje viđenje ove problematike, kao člana Radne skupine za otvoreni kod i otvorene standarde, člana i aktualnog predsjednika Hrvatske udruge Linux korisnika koja godinama lobira za širu primjenu otvorenih standarda i slobodnog softvera u tijelima državne uprave, ali i kao privatnog poduzetnika koji se slobodnim softverom aktivno bavi više od 15 godina i ima iskustva u migracijama.

http://www.rep.hr/vijesti/kolumne-komentari-i-blogovi/uvodjenje-slobodnog-softvera-nije-i-ne-smije-biti-linux-vs-microsoft/5419/

Interesantno.
“I wish a robot would get elected president. That way, when he came to town, we could all take a shot at him and not feel too bad.”
Assembler
Forum member

Postby Mormy » Wed Feb 27, 2013 15:38

Assembler wrote:
Iako se o problematici migracije na slobodni softver na razini državne uprave često diskutira na društvenim mrežama, konferencijama i drugim IT okupljanjima, nije na odmet o tome i dalje informirati širu javnost, ali i nastaviti konstruktivnu javnu raspravu. Iznijet ću svoje viđenje ove problematike, kao člana Radne skupine za otvoreni kod i otvorene standarde, člana i aktualnog predsjednika Hrvatske udruge Linux korisnika koja godinama lobira za širu primjenu otvorenih standarda i slobodnog softvera u tijelima državne uprave, ali i kao privatnog poduzetnika koji se slobodnim softverom aktivno bavi više od 15 godina i ima iskustva u migracijama.

http://www.rep.hr/vijesti/kolumne-komentari-i-blogovi/uvodjenje-slobodnog-softvera-nije-i-ne-smije-biti-linux-vs-microsoft/5419/

Interesantno.
Ah, Gustin... Pametno prica, ali to je sve mlacenje prazne slame. Vec se to odavno trebalo pocet provodit, pa bar na network/server layeru. Odradio sam osobno hrpu migracija s Active Directory infrastrukture + WIN servera na Linux/Unix bazirane... Nije problem, samo potreba za planiranjem naravno raste s kolicinom servera/kompleksnoscu sustava... No da je nesto tesko i komplicirano... Nije bas.
Mormy
codemonkey

Postby Mormy » Sun Mar 03, 2013 17:38

Eto za vas koji programirate, mislim da vas ovaj primjer treba inspirirati da se malo vise pocnete baviti s low-level programiranjem, interakcijom s hardverom.

This will end in tears

:)

Eto nakon dugo vremena sam promijenio distribuciju, jos uvijek je debian based, no presao sam na Crunchbang. Sve je vise manje vanilla debian, samo su dodane neke skripte + window manager je OpenBox. Turbo je brz, jednostavan i fancy :) Napravljen je za ekipu koja se dobro sluzi s komandnom linijom, ali dovoljno je user-friendly i za pocetnike.

Nakon vanilla instalacije, updateao sam kernel na najsvjeziji stable 3.8.1, sve stima, jako je... Dobar. Evo trenutno imam 12 tabova u chromeu, dignut nginx, php-fpm, mysql, firefox i operu (testiranje sajta jel) i trosi 1,19GB rama. To je fino i malo :)
Mormy
codemonkey

Postby Mirza » Sun Mar 03, 2013 21:38

crunch je zakon
i bez da si updateao kernel si na konju s tom distrom
ja to svakom preporucujem kada zeli neku distru koja malo cupa..
valdemar wrote:Ma meni samo mutavi Rage nije jasan. Mislio sam nabavit koju ploču ali kad su ovako glupi nema šanse.
Mirza
Forum member

Postby Nekrofil » Mon Mar 04, 2013 11:02

Mormy wrote:Eto nakon dugo vremena sam promijenio distribuciju, jos uvijek je debian based, no presao sam na Crunchbang. Sve je vise manje vanilla debian, samo su dodane neke skripte + window manager je OpenBox. Turbo je brz, jednostavan i fancy :) Napravljen je za ekipu koja se dobro sluzi s komandnom linijom, ali dovoljno je user-friendly i za pocetnike.

Nakon vanilla instalacije, updateao sam kernel na najsvjeziji stable 3.8.1, sve stima, jako je... Dobar. Evo trenutno imam 12 tabova u chromeu, dignut nginx, php-fpm, mysql, firefox i operu (testiranje sajta jel) i trosi 1,19GB rama. To je fino i malo :)

Crunchbang je pravi, davno sam ga koristio, pošto je praktički odma radio na EEE 701 4G, bez pretjerane dodatne zajebancije. Upravo obriso prašinu sa laptopa i instaliravam novi, pa ću vidjeti kako će iči. Trebao bih neku SD karticu nabaviti, možda čak i RAM dodati, no ne znam kolko mi se isplati investirati u taj laptop (netbook?).
Nekrofil
Forum member

Postby Mormy » Mon Mar 04, 2013 19:57

Nekrofil wrote:Crunchbang je pravi, davno sam ga koristio, pošto je praktički odma radio na EEE 701 4G, bez pretjerane dodatne zajebancije. Upravo obriso prašinu sa laptopa i instaliravam novi, pa ću vidjeti kako će iči. Trebao bih neku SD karticu nabaviti, možda čak i RAM dodati, no ne znam kolko mi se isplati investirati u taj laptop (netbook?).

Mrm da, ja ukompajlirao podrsku za F2FS uskoro cu prebaciti OS na SSD (trenutno na raid 10, solidan Adaptecov kontroler, sata3 diskovi)... sad cemo vidjet kak ce to ici :)

Mislim cak nebi ni isao na novi kernel, no 3.2 je imao neki cudan bug, regresiju (posto je na 3.0 radilo sve bez greske), gdje mi je WiFi prestao radit u upload smjeru nakon neznam pol vure. Ugasis NetworkManager pa proradi... Otkad sam stavio na 3.8.1 (a posto je development kanta je preemptive kernel) radi ko beba.

Kompilacija kernela ~6min :lol: ... Dobro, to je zato kaj ja koristim ccache prije neg kaj ode u kompajler/linker pa se dosta fileova koji nisu mijenjani jednostavno iskopira iz cachea, ali svejedno... Brzo :rozi: ^^
Mormy
codemonkey

Postby Bombenhagel » Thu Mar 07, 2013 18:06

e jel moguće zbrisati iliti zrušiti neki site koji se godinama više ne updatea?
A ovo je sada za sve koji su dobili sjekirom po glavi:

"HAMMMER SMASHED FAAAACEEE!!!!"

-I-Budi moja voda ja sam voda radi sve sto zelis izgorjet cu ja-I-
Bombenhagel
Forum member

Postby ABIZMO » Thu Mar 07, 2013 22:53

šta si se okomio na Hawk-metal :D :D
.
ABIZMO
kldjfdskljfefdm

Postby Ašow, the Aucropsy » Fri Mar 08, 2013 8:45

Mormy wrote:
Assembler wrote:

Interesantno.
Ah, Gustin... Pametno prica, ali to je sve mlacenje prazne slame. Vec se to odavno trebalo pocet provodit, pa bar na network/server layeru. Odradio sam osobno hrpu migracija s Active Directory infrastrukture + WIN servera na Linux/Unix bazirane... Nije problem, samo potreba za planiranjem naravno raste s kolicinom servera/kompleksnoscu sustava... No da je nesto tesko i komplicirano... Nije bas.

Pa nije uopće komplicirano koliko je proces dugotrajan zapravo.
Evo, meni od idućeg tjedna počinje migracija, napravio sam plan i organizirao se. U ponedjeljak krećem sa backupom i onda čaganje. :neutral:
Ašow, the Aucropsy
1234

Postby Ašow, the Aucropsy » Thu Mar 28, 2013 11:50

Dodjem danas ujutro na posao i skuzim da mi je nest krivo na serveru od starta.
Reko dafuq, qe se događa i skontam da smo opet imali hakerski napad.
Ne bi mi to bilo naročito interesantno da u igri nisu židovi :lol:

Ostavili su ovu fotku kao znak da su provalili.

Image

I ostavili su mi mali pastebin post

In The Named Of God
Hi,Here is Sejeal

:lol:
Ašow, the Aucropsy
1234

Postby Ašow, the Aucropsy » Fri Apr 26, 2013 10:45

Image
Ašow, the Aucropsy
1234

Postby HuncuT » Fri Apr 26, 2013 11:42

Ašow, the Aucropsy wrote:Dodjem danas ujutro na posao i skuzim da mi je nest krivo na serveru od starta.
Reko dafuq, qe se događa i skontam da smo opet imali hakerski napad.
Ne bi mi to bilo naročito interesantno da u igri nisu židovi :lol:

Ostavili su ovu fotku kao znak da su provalili.

[img]http://www.cyberwarnews.info/wp-content/gallery/r7/sejeal.png/img]

I ostavili su mi mali pastebin post

In The Named Of God
Hi,Here is Sejeal

:lol:

'tardi, yes?

'tardi, yes.
VitaminX wrote:zna huncut šta valja

R.I.P. Domagoj Fak (1987-2013)
HuncuT
<font color=red>The Menace

PreviousNext