E Reader

Hardware, software i ostalo vezano uz racunala

E Reader

Postby Tandrax » Sun Feb 10, 2013 13:03

jel ima ko iskustva sa ovim stvarima???

Ima li ko ovo i koji vridi uzet???

popizdit chu od skripti koje se gomilaju po stanu i onih na kompu....
Tandrax
Forum member

Postby Nekrofil » Sun Feb 10, 2013 15:10

Nekoliko mjeseci sam proučavao dostupne na tržištu, te na posljetku uzeo slijedeći:

http://ereader-store.de/de/onyx-boox/38 ... black.html

Prilikom izbora su mi najbitniji bili dužina dijagonale i fleksibilnost/modularnost OS-a. Pošto je OS temeljen na nekom Linuxu, a k tome i open-source, ima različitih mogućnosti koje možeš sam nadodati.

Svi uključeni u razvoj su aktivni na ovom forumu:

http://www.mobileread.com/forums/forumd ... 5ee7&f=220

Imam ga kojih 2 mjeseca i dosta sam zadovoljan. Uglavnom čitam znanstvene članke i stručne knjige. Grafikoni i sve je jasno vidljivo, plus možeš označavati i pisati komentare koje kasnije možeš prebaciti na računalo.
Nekrofil
Forum member

Postby Mormy » Sun Feb 10, 2013 19:29

Kupi si tablet radje ;)

recimo ovo

ili ak imas vise para Asus Nexus 7 ili veci neki :)
Go away, or I will replace you with a small shell script
Mormy
codemonkey

Postby Nekrofil » Sun Feb 10, 2013 19:38

Istina, ako ne planiraš čitati kontinuirano i dugo (više od 2-3 sata u komadu) možda ti se više isplati tablet.
Nekrofil
Forum member

Postby Mormy » Sun Feb 10, 2013 19:42

Nekrofil wrote:Istina, ako ne planiraš čitati kontinuirano i dugo (više od 2-3 sata u komadu) možda ti se više isplati tablet.

Ma ne cak ni to... Prije je to bilo istina, sada ovi tableti koji imaju IPS matrice u ekranu su ugodni za citanje i na duze vrijeme :)

e-ink je super, ali ako kupujes iskljucivo citac onda treba kupit najjeftiniji moguci s crno-bijelim prikazom... Ovo sve iznad je 2 much za samo funkciju citanja.
Mormy
codemonkey

Postby Tandrax » Sun Feb 10, 2013 20:11

dakle ovako
imam :
- laptop msi ex600 star 5 godina radi savršeno ali jebiga ne moš čitat dugo na tome ode vid u kurac brzo ekran ima 60 herza

- Acer aspire one 10 inčni mini laptop star 3 mjeseca i on mi je za surfanje u hodu i kad putujem. čitanje isto ko i gore

e sad vidio sam taj čitač prvi put kod neke cure u busu i mislim se koje sranje , koji kok nije uzela laptop ili nešto, hipsteraj ovo ono.....

i onda sam skužio taj e-ink ekran koji ne umara oči....
nakon toga sam od isto neke ženske uzeo malo preko sata na faksu i drkeljao po njemu . za čitat super al je imala neku lame marku pa je bio spor...
Tandrax
Forum member

Postby Tandrax » Sun Feb 10, 2013 20:16

@nekrofil

zašto si uzeo taj onyx a ne neki kindle paper, fire nešto ili njeki drugi

koliko je to veliko ?? ono u cm??? ta dijagonala je oko 24cm ali me zanimaju stranice tj dimenzije uređaja... piše da ima e ink display

i na kraju koliko si dao za njega???
Tandrax
Forum member

Postby Tandrax » Sun Feb 10, 2013 20:18

u biti sam skužio koliko je velik
:shock:
skoro ko list A4 papira , malo manje

jel bolje kad je uređaj veči tako ili onako manji ko amazonovi???
Tandrax
Forum member

Postby Mormy » Sun Feb 10, 2013 20:20

a) vjerojatno imas problema s vidom, odi kod okulista
b) e-ink ekran ne umara oci, no useless je za bilo sto OSIM citanje knjiga
c) ako uzmes tablet i bitno ti je da imas sto manji eye-strain, IPS matrica svakako, posto je puno citljiviji i na nizem osvjetljenju/kontrastu

ak brijes kupovat knjige (a nisu skupe, pogotovo ak brijes na engleski) i treba ti samo za citanje (dakle neces nikad surfat/mail/crtat/slusat&radit mjuzu/xyz na tabletu) onda uzmi Kindle... dodje oko 550kn s postarinom najjeftiniji onaj... mozes si slat PDF-ove na mail i dodje ti na kindle i tak to... Tak da mozes uploadat skripte i statijaznam...

Samo je problem kaj nemres piratske knjige koristiti jer ce ti zalockat kindle... ali posto su e-knjige oko 1-2$ mislim da to nije bed, cak ni ak si student ;)
Mormy
codemonkey

Postby Tandrax » Sun Feb 10, 2013 20:26

bio kod okuliste vid je na svu sreču odličan. :)

a šta je ta IPS matrica?? to neki grafički pokretač???

knjige ne kupujem kad ih ima več milijun skeniranih
a i ta spika uuuu imaš piratski pdf evo ti lock na hardware je gay tako da tu stoku ne uzimam
Tandrax
Forum member

Postby Mormy » Sun Feb 10, 2013 20:34

hjebote, blago tebi... ja nemam problema s gledanjem u monitor po 12-15 sati, ali imam dioptriju :g

mda, ja sam bookworm pa ono kupujem na tone knjiga, sto e-knjiga sto obicnih :g:

ips matrica je nova naprednija matrica za prikaz slike na LCD-u... bolji/precizniji prikaz boje, stabilniji response time, veci kut gledanja (ovo posebno bitno za tablete zbog ergonomije) + kada ga stisnes prstom ne mijenja boju, sto je ocito super za touchscreen :)

uglavnom, kvalitetniji prikaz slike sve u svemu... crna bude crna i to :)

http://en.wikipedia.org/wiki/IPS_panel
Mormy
codemonkey

Postby Tandrax » Sun Feb 10, 2013 20:37

ok
a na kojem je onda bolje čitat knjige ( pdf članke i knnjige za fals, razne scy-fi pizdarije od knjiga koje u algoritmu dodju po 200kn uu papiru i takve stvari ) ugl knjkige i članci na duže ??

a jel postoji nešto sa dual tehnologijom ?? ono da ima e-ink za kniige a kad ti dopizde i očeš surfat ima normalni ekran*??
Tandrax
Forum member

Postby Mormy » Sun Feb 10, 2013 20:44

color e-ink displayi se tek razvijaju proci ce jos par godina dok ne zazive...

imas color e-reader koji moze i surfat webom, ali ako uzimas to vise se isplati uzet tablet (mogucnost spajanja na mrezu, net, bluetooth za tastaturu itd)...

color e-reader je nesto jeftiniji od tableta, ali su vecinom govno...

ak oces obicni e-reader nesto ovako

ak imas love uzmi ipad mini, da znam da je sminkerski i sve to, ali IMO najugodniji za radit s njime nadaleko... Android tableti jednostavno nisu toliko dobri i to je to...

ili rabljeni ipad2/3 ako ti treba veci ekran, ipad4 je preskup iako je predobar :)
Mormy
codemonkey

Postby Tandrax » Sun Feb 10, 2013 20:56

ok
hvala
:)
Tandrax
Forum member

Postby Nekrofil » Sun Feb 10, 2013 21:14

Tandrax wrote:@nekrofil

zašto si uzeo taj onyx a ne neki kindle paper, fire nešto ili njeki drugi

koliko je to veliko ?? ono u cm??? ta dijagonala je oko 24cm ali me zanimaju stranice tj dimenzije uređaja... piše da ima e ink display

i na kraju koliko si dao za njega???

Zato jer sam tražio s najvećom dijagonalom. Takve dijagonale postoji samo Kindle DX, koji je tehničkim karakteristikama lošiji od ovog koji sam uzeo. Usto, nisam želio uzeti Kindle ako baš ne moram. Dimenzije i sve karakteristike uređaja ti pišu na stranici. Platio sam, nakon carine, otprilike 2800 HRK.

Prije toga sam isprobao neke Sonyeve čitače i Kindle DX. Ne znam za ove tablete s IPS matricom, ali kada sam pričao sa ljudima koji čitaju otprilike 6 do 8 sati dnevno, svima su e-čitači bili pogodniji za to. Opet, ne znam kakve su tablete imali, znam da su uglavnom bili Nexusi i iPadovi.

Najbolje bi ti bilo u nekom dućanu pogledati jedno i drugo pa odlučiti, Ako ne planiraš neko zaista dugotrajno čitanje vjerujem da bi ti tablet bio bolji. Usput na njemu možeš i pisati / izmjenjivati dokumente ako je hitno, što bi ti vjerojatno bilo korisno.
Nekrofil
Forum member

Next

Return to Racunala