PORT FORWARD

Hardware, software i ostalo vezano uz racunala

PORT FORWARD

Postby Count Vexen » Sat Dec 19, 2009 21:36

Ovo je jedan mali korisni tutorial za sve koji žele biti connectable i imat sigurnu vezu za torrent klijente i ostale druge internet programe kao i igrice.

Molim Sticky ako nije problem...

=============================================================================================

Pišem ovo za klijent utorrent, mada ni drugi nisu daleko različiti pa ćete se moći snaći.

Prvo moramo vidjeti koji nam je zadani port.

Idemo otvoriti utorrent -> options -> preferences -> connection i ručno unosimo port koji želimo i kliknemo OK. Napominjem da se ne koriste portovi <10 000, kao ni > 60 000.

Ja koristim 38847...

Image

Dalje moramo ici u control panel da bi windows propuštao naš port.
Znači start -> control panel -> security centar ->windows firewall -> exceptions -> add port

Image

Zatim upisujemo ime i broj porta. Ovo radimo da nam windows firewall nebi blokirao naš port. Ako imate neki drugi FW onda tamo namjestite ove opcije. Napominjem, nije dobro koristit dva firewalla istovremeno, zato ako imate, isključite jedan.

Image

Ovako sad jedan "mistični dio". Zašto?Neki kažu da moramo osigurati statičnu IP adresu našeg računala, jer ako ostavimo da nam router sam dodjeljuje adresu, te ako nam svaki puta dodjeli drugu IP adresu, port će vam i dalje biti zatvoren.

Idemo na control panel -> Nerwork Connections -> local area connection -> desni klik na properties

Image

Zatim general -> internet protocol tcp/ip i kliknemo properties

Image

Onda odabiremo da sami upišemo svoju adresu i DNS server adresu. Možete prepisati ovo, a mozete koristit neku drugu, ovisno o vašem ISP-u. Napominjem da se kod mene IP adresa ne mijenja, a port forward radi uredno.(Znaci namjesteno je obtain IP automatically)

Image

Za one koji neznaju koja im je adresa

Start -> run -> utipkajte cmd i kliknite OK -> upišite ipconfig i pod IPadress piše vaša adresa

Image

Dakle, ako ste sada osigurali sve sto se tiče računala da vas neće kočiti kod portova, sad je sve više manje stvar modema.

Idemo...

Na ovoj adresi postoje sve slikice za pojedine modeme i sve fino opisano kako treba urediti. Mislim da nema Thompson 780...

http://www.portforward.com/english/rout ... rindex.htm

Znači, sad imamo sve moguće modeme i idemo izabravi svog. Kod mene je Siemens GIGASET SX 763, a vi izabrerite svoj model. Ako neznate, pogledajte na modemu, pise negdje sigurno.
Nakon što smo odabrali svoj modem idemo odabrati za šta ćemo koristiti port forward.

Ja koristim utorrent i nalazim ga pod "U" zadnji - utorrent kliknem na njega.

Dalje vam se otvori stranica koja vama treba. Na njoj sve piše i mislim da ja ništa više ne trebam dodati.
Slijedite upute, protocol vam je TCP, range porta mozete staviti neki raspon, ali nikako veliki, ja sam ograničio samo na jedan port.
Znači, počinje na 38847 i završava na 38847.

Nakon što ste spremili promjene, restartajte router, ponovno upalite utorrent i pricekajte malo da vam se pojavi zelena kvačica.
Eventualno možete i cijelo računalo na kraju restartati da budete sigurni.

Image

Sve se svodi na to da otvorite vaš browser, upišete u Adress bar 192.168.1.1, te upišete odgovarajući username/password da bi pristupili opcijama routera. Tvornički passwordi najčešće su 0000 ili 1234, a username admin ili root. Opet naglašavam da ovisi od modema do modema, te se svi podaci mogu naći u uputstvima modema.
Dalje morate u opcijama routera naći Portforward opciju (ili u nekim slučajevima NAT), te ispuniti odgovarajuća polja.
Ključna polja su slijedeća:

Destination adress: ovdje ide IP adresa vašeg računala koju smo prije definirali u opcijama mrežne kartice.

Destination port: ovdje ide port koji ste definirali u vašem torrent klijentu.

Samo da napomenem da korisnici koji koriste Vistu ne moraju podešavat u firewall-u ništa,samo u routeru...
Stara ti je bolesna pa si mene našo jebat
Count Vexen
Forum member

Postby Mormy » Sun Feb 10, 2013 21:05

zastarjelo, lock
Go away, or I will replace you with a small shell script
Mormy
codemonkey

Return to Racunala