Linux/OSX/Unix Q&A

Hardware, software i ostalo vezano uz racunala

Postby Senchan Torpeist » Fri Feb 05, 2010 11:06

Mirza wrote:sad probaj boot-at live cd i otvori terminal pa ukucaj:
1. sudo grub
2. find /boot/grub/stage1 (ovo je znači pod pretpostavkom da si dodavao windowse u grub i izbacit će ti nešto u obliku (hd0, 0) ili što već
3. ono što ti je izbacilo idi: root (hd?, ?) umjesto upitnika odgovarajuće brojeve stavi
4. setup (hd0)
5. quit

restartaj komp i vidi jesi li dobio izbornik da imaš i windowse i ubuntu

ne radi mi cd-rom kralju.
ugl, neam hd nego sd, jer je to slovo napred ovisno o vrsti diska koji imaš :wink:
a taj izbornik imam inače, nije u tom problem očito
Senchan Torpeist
Forum member

Postby Mirza » Wed Feb 10, 2010 22:06

valdemar wrote:Ma meni samo mutavi Rage nije jasan. Mislio sam nabavit koju ploču ali kad su ovako glupi nema šanse.
Mirza
Forum member

Postby Tandrax » Thu May 05, 2011 14:14

bok evo ja san instalirao ubuntu 10.10 preko windowsa, tj unutar vindovza i tako.... ne mogu doch do dokumenata koji su na disku...
disk je kod viste podiljen u 2 particije u ubuntu je jedna C:160 gb i tu nemrem otvorit nistha od dokumenatga ni icega... al to nije bitno ...

ja bi tia znat kako srušit šifru na wireless mrežama u susjedstvu?? :)
znam znam trebao bi ich na razne forume i chitat ali me zanima jekl ima neki kratki nachin za noobove i koji ne zahtjeva jebavanje od 20 dana ????
Fear is the mind-killer.

Glad će navest ljude na promjene, ona bistri um
Tandrax
Forum member

Postby Mile » Thu May 05, 2011 16:08

Za wireless ne znam, ali za Ubuntu :arrow: ak sam dobro shvatio, ne možeš do dokumenata koji su u Windowsima i na istoj particiji s Ubuntuom? Ak je tak, onda imaš folder Host, pa su ti tamo sve stvari koje su na particiji Windowsa.
Mile
.

Postby Assembler » Fri May 06, 2011 3:07

Tandrax wrote:bok evo ja san instalirao ubuntu 10.10 preko windowsa, tj unutar vindovza i tako.... ne mogu doch do dokumenata koji su na disku...
disk je kod viste podiljen u 2 particije u ubuntu je jedna C:160 gb i tu nemrem otvorit nistha od dokumenatga ni icega... al to nije bitno ...

znam znam trebao bi ich na razne forume i chitat ali me zanima jekl ima neki kratki nachin za noobove i koji ne zahtjeva jebavanje od 20 dana ????

Ako u susjedstvu ima ljudi koji koriste WEP zaštitu onda se možeš igrat hakera. Instaliraj si kismet i rokaj. Najjednostavnije upute imaš na youtube-u.
“I wish a robot would get elected president. That way, when he came to town, we could all take a shot at him and not feel too bad.”
Assembler
Forum member

Postby Mirza » Fri May 06, 2011 9:58

wep ces srusit i bez linuxa, ovo ostalo ni ne pokusavaj. ako mislis koristit linux samo za to, onda si radije instaliraj backtrack linux.
a sto se tice gledanja dokumenata koji se nalaze u windowsu, dovoljno je kliknut na ikonu HD-a sa strane (u tvom slucaju 160gb) i onda ce te pitat samo za autorizaciju (a mozda i nece) i u hard disku si.
naravno, HD mora bit formata NTFS
valdemar wrote:Ma meni samo mutavi Rage nije jasan. Mislio sam nabavit koju ploču ali kad su ovako glupi nema šanse.
Mirza
Forum member

Postby Noznoroch » Tue Dec 27, 2011 18:41

najbolja aplikacija za modificiranje boota?
Guardian of and Dweller in the Abyss
Noznoroch
Forum member

Postby Mormy » Tue Jun 05, 2012 20:52

Noznoroch wrote:najbolja aplikacija za modificiranje boota?

nano ili vim? :))))

pretpostavljam da koristis ubuntu

sudo nano /boot/grub/grub.cfg ?
Go away, or I will replace you with a small shell script
Mormy
codemonkey

Postby Mormy » Tue Jun 05, 2012 20:53

Assembler wrote:
Tandrax wrote:bok evo ja san instalirao ubuntu 10.10 preko windowsa, tj unutar vindovza i tako.... ne mogu doch do dokumenata koji su na disku...

Ako u susjedstvu ima ljudi koji koriste WEP zaštitu onda se možeš igrat hakera. Instaliraj si kismet i rokaj. Najjednostavnije upute imaš na youtube-u.

i trebas imat chipset na wifi kartici koji moze pcap radit
Go away, or I will replace you with a small shell script
Mormy
codemonkey

Postby Mirza » Fri Mar 08, 2013 14:55

dobar tekst o tome kako canonical sve vise naginje ili ne prema appleu
http://www.linuxadvocates.com/2013/03/i ... ction.html
Mirza
Forum member

Postby djukela » Thu Oct 24, 2013 19:10

koji bi mi linux preporučili? na faxu sam nekidan prvi put instalirao najnoviji mint, iako preko vmr-a, pa me zainteresiralo. do sada ni sam nikad koristio linux, pa bi nešto jednostavno za početak, znači ubuntu ili mint..

druga stvar da li da napravim dual boot s windowsima? na xp-u sam, imam kantu staru 8 godina, 1gb ram, 1.8ghz procesor pa da li to ima smisla, a i nije da imam nešto prostora, dva diska, 80gb i 160gb, stime da ovaj od 160 ima loše sektore, pa mi služi samo za gluposti..
djukela
Forum member

Postby Mile » Thu Oct 24, 2013 19:27

Ak nemaš nikakvih iskustava sa Linuxima, probaj Ubuntu. Mada će me Mirza i Mormy posrat jer je Mint bolji (taj nisam probao). I to si instaliraj preko Windowsa jer se ne moraš jebat sa particijama.
http://www.ubuntu.com/download/desktop/ ... th-windows

Automatski će ti napravit dual boot sa Windowsima, i što je najslađe, ak ti se ne svidi, lako ga možeš uklonit preko Windowsa (Control panel - add/remove programs; i to ti odmah ispravi boot).

Sad što se tiče konfiguracije, moguće da ti Ubuntu neće radit sa ovim novim Unity sranjem pa ćeš možda morat stavit Gnome sučelje.

Just sayin.

Ima već par godina kak nisam eksperimentirao sa Linuxima, em ne stignem, em sam uvijek kratak sa prostorom na hardu.

Mint, koliko znam, nema tu opciju da se instalira preko Windowsa.

A ako misliš da ti je preslaba kanta, onda preko gore navedenog Windows installera si odaberi Lubuntu, koja je full light distribucija.
Mile
.

Postby djukela » Fri Oct 25, 2013 13:40

aha, eo pokrenio sam instalaciju, i zbunjuje me što mogu određivati kolika će mi bit veličina instalacije.. na ovom tvom linku, pod 3.korakom je ta slika na kojoj se vidi to, znaći ovisno koji disk/particiju odaberem on mi postavi veličinu instalacije po nekom svom okviru, no i sam mogu kliknit na izbornik i podesit veličinu instalacije, pa neznam što postaviti

edit: našao sam odgovor ovdje
http://askubuntu.com/questions/221198/w ... ation-size
djukela
Forum member

Postby Mirza » Fri Oct 25, 2013 14:10

lako za ubuntu, samo ne bi preporucio instalaciju preko wubia, to je ono sto kaze drug Mile.. radi se o tome da je to najjednostavniji nacin i lako se makne, ali to je uvijek imalo neki bug.. nekome takav ubuntu moze trajat puno, a nekima je sam restartao komp, pa bacao errore ovo ono.. ako vec stavljas ubuntu, radije stavi na jednu particiju i imaj dual boot
Mirza
Forum member

Postby djukela » Fri Oct 25, 2013 14:44

eo probao sam ubuntu, ostavio sam 5gb za instaliranje aplikacija..užasno sporo, probao instalirati drivere za printer, nađe ih al neki eror pri instalaciji i isto tako probao instalirati chromium(inačica chrom-a) opet eror pri instalaciji..
ugl maka sam ga, sad probajem ovu lubuntu verziju..
djukela
Forum member

PreviousNext

Return to Racunala