VIRUSI I SIGURNOST RAČUNALA

Hardware, software i ostalo vezano uz racunala

VIRUSI I SIGURNOST RAČUNALA

Postby Nosferatu » Wed Jan 10, 2007 12:21

za one koji zapravo nemaju ideju od kuda poceti kopati o tome sto uopce virusi jesu, kako se postaviti prema njima i slicno, preporucam CERTovu knjizicu
Priručnik za računalnu sigurnost korisnika Interneta, velika je 5 megi, ali isplati se procitati za dobiti nekakav osnovni kostur o svemu tome

nakon toga, mozete se pozabaviti ovim sajtom:
http://www.viruslist.com/en/viruses/encyclopedia

dobar popis raznih alata je ovdje, sa pristojno raspisanim opaskama (i mislim da nije nista izostavljeno, ako je, navedite ovdje)
http://www.freebyte.com/antivirus/

moja preporuka jest koristiti ili free alate, ili ih kupiti, koliko god to mzoda cudno zvucalo, ali mislim da nitko od vas ne zeli imati problema sa bilokime, ako vase racunalo poludi i izvrsi napad na neko drugo ;-)

topic ima namjeru ostati odlockan, i u njega se smije stavljati pitanja, a netko od dezurnih dusebriznika (me included) ce valjda pokusati pomoci ;-)

nazalost, ovih dana je zbilja prevec toga i tesko je pohvatati na sto sve treba paziti, pa neka ovo bude jedan mali doprinos smanjivanju globalnog online zagadjenja ;-)

dobri tutoriali, opisi, popisi i slicno, bit ce ubaceni u ovaj, prvi post, kako bi bili na jednom mjestu, a problemi i njihova rjesenja ce vjerojatno biti izsplitani i link ostavljen ovdje.... ;-)
Nosferatu
<i></i>

Postby Prowler_IB » Mon Feb 12, 2007 22:20

najefikasniji alati bi po meni bili

avast antivirus
+
sygate firewall pro

najbolja obrana OD SVEGA !!
hearts and bones
Prowler_IB
Forum member

Postby mrakky » Wed Aug 15, 2007 17:35

dok sam koristio win xp sa raznim zaštitama od firewall-a do s&d i nod32.....non stop sam imo nekakve gluposti u kompu, al evo neki dan sam stavio vistu i samo nod32 i moram priznat da mi se nikaj nije zakačilo na komp......bar za sad :)
mrakky
Forum member

Postby Mormy » Wed Aug 15, 2007 18:34

AVG free, kaj se tiće firewalla, puštam na routeru na net samo ono kaj mi treba od portova (trenutno rekordnih 7 :lol:, od toga 3 full visoka 40k + ) , inspekciju paketa i to ne pušim za home use, a home rješenja tipa zone alarm i ostali drek ne koristim....
Go away, or I will replace you with a small shell script
Mormy
codemonkey

Postby Mirza » Wed Aug 15, 2007 22:37

Elektro Ajvar wrote:AVG free, kaj se tiće firewalla, puštam na routeru na net samo ono kaj mi treba od portova (trenutno rekordnih 7 :lol:, od toga 3 full visoka 40k + ) , inspekciju paketa i to ne pušim za home use, a home rješenja tipa zone alarm i ostali drek ne koristim....

Evo... instalirao sam i ja AVG... zakon!
valdemar wrote:Ma meni samo mutavi Rage nije jasan. Mislio sam nabavit koju ploču ali kad su ovako glupi nema šanse.
Mirza
Forum member

Postby Wayfaerer » Tue Sep 18, 2007 10:42

Po meni, apsolutno najbolji firewall je ZoneAlarm Pro (još bolje cijeli Suite). Bez imalo sumnje.
Često čujem početnike da cvile glede njega ("joj, ja sam instalirao taj program kaj si mi rekao al me on sad svako malo nekaj cima, pa pol programa ne može na Net, pa me iživcirao, pa sam ga ugasio i odinstalirao. tak i tak niš koristi od njega.") :arrow: :roll: :roll:
Program je bog i batina i točka. Samo ga treba po instalaciji provest 10-ak minuta konfigurirajući ga. Nakon toga radi da je milina. Rijetko treba nekaj naknadno dirati.
Mogao bih pisati satima o njemu, al mi se ne da... :D za imalo iskusne korisnike, ZA je car.

U zadnje vrijeme dosta razmišljam o self-made hardverskom firewallu, onako kako je već hrpa ljudi to izvela - bazirano na nekom starom kompu na kojem se vrti Linux. A na Linuxu se vrti Coyote :D Ta ideja je bila prilično popularna prije par godina, a nije loša. Neki prastari komp (npr. P 166, 16 MB EDORAM, AT desktop kućište koji mi skuplja prašinu sobi :D ) neće trošiti puno struje, a obavljat će svoj posao...
Wayfaerer
Forum member

Postby Mormy » Tue Sep 18, 2007 10:58

od firewalla korisničkih... kerio winroute... i to je otprilike to... eeee da... i Core Force ( http://force.coresecurity.com/ ) ....

Coyote distra je smeće... Zeroshell je puno bolji i puno manji... za početnike IPCop...

Zone Alarm je takav poluproizvod da se to rijetko viđa, nemogu vjerovat da netko to uopće koristi.... i još propagira tezu da je dobar... :lol:

mlad si, skužit ćeš :P
Mormy
codemonkey

Postby Wayfaerer » Thu Sep 20, 2007 19:45

Govorim o ZoneAlarmu PRO 7 i/ili cijelom paketu ZoneAlarm Security Suite 7, pred kojim su AVG Free ( free=osakaćen proizvod :lol: ) i ostali imalo popularniji paketi drek na šibici, barem što se tiče jednostavnosti upotrebe i opcija koje zadovoljavaju potrebe 99% korisnika.

+

uvidi da sam rekao da namjeravam probati Coyote (dakle, govorimo o budućnosti) jer za njega za kao početnički firewall Linux distro imam preporuke od nekoliko ljudi. Još nisam isprobao 43673472 ostale stvari u toj kategoriji i te radi toga nisam rekao da je on najbolji.
Bokte, pa nisam sigurnosni stručnjak i ne gradim enterprise sigurnosni sustav za npr. pedere iz Microsofta pa da trebam svu silu embedded hardverskih firewalla i sličnih sranja. Samo gradim jednostavni kućni firewall koji će mi pružiti ono što mi je potrebno.

E Mormy, Mormy. ..Nakon svih tih godina, ego ti se još uvijek nije smanjio... :|
Wayfaerer
Forum member

Postby Mormy » Fri Sep 21, 2007 7:51

Zone ALarm je GOVNO :lol:

Zone Alarm Pro 7 je izašla i za dva dana je ekipa imala 5 exploita... da, da, zadovoljava moš mislit :lol:

Nitko ni ne govori da trebaš embedded rješenja ili štajaznam... Al to neznaći da moraš koristi govna....

Wayfaerer wrote:Po meni, apsolutno najbolji firewall je ZoneAlarm Pro (još bolje cijeli Suite). Bez imalo sumnje.

Nisi rekao da je najbolji? :lol:

Kada bih znao s kime pričam jer je očito da je stariji user u pitanju....

Ego? Ili jednostavno je jednostavno problem što znam toliko više od vas pa vas ego boli? ;)
Mormy
codemonkey

Postby Metal In My Veins » Tue Oct 30, 2007 22:13

you gotta have it in your blood...
you have to have it within you...
that dark fire in pit...inside you...
spilling through your veins...
coming out through your pores...
Metal In My Veins
Forum member

Postby Soilbleed » Tue Oct 30, 2007 22:21

Koristim vec dost dugo AVG - sve sto mi treba ima... jednostavan-ucikovit, ostalo vise neznam nit me zanima kakvo je, ove didi-midi zone alarme i koje kakve svrlje - gluposti kakvih nema.
Soilbleed
Forum member

Postby Supercharger » Sun Nov 25, 2007 16:46

Ja imam vindows vistu home premiuim koju sam dobio s novim laptopom. Problem je u tome što jednostavno ne mogu instalirat kaspersky antivirus. Pokušao sam desetak puta, sve verzije skinute preko torrenta, ali jednostavno mi zablokira. Ako netko zna, nek se javi.
Supercharger

Postby Supercharger » Sat Dec 01, 2007 0:14

DemiGod wrote:Koristim vec dost dugo AVG - sve sto mi treba ima... jednostavan-ucikovit, ostalo vise neznam nit me zanima kakvo je, ove didi-midi zone alarme i koje kakve svrlje - gluposti kakvih nema.

Pa ne znam baš kakva je avg zaštita od spywarea, rootkitova i ostalog smeća, al svakom njegovo.
Supercharger

Postby Erebus » Sat Dec 01, 2007 4:03

ja ne znam koji anti-virus da koristim,mislim se između AVG,avast!,kaspersky i nod32.koji biste mi preporucili?i zasto :mrgreen:?

thanx a lot!
God of darkness oujeaaa
Erebus
Forum member

Postby Mirza » Sat Dec 01, 2007 13:11

AVG, nod32 više nije džabe! Ovo ostalo mi i nije neš pretjerano jebeno. AVG ja koristim i nemam problema!
valdemar wrote:Ma meni samo mutavi Rage nije jasan. Mislio sam nabavit koju ploču ali kad su ovako glupi nema šanse.
Mirza
Forum member

Next

Return to Racunala