Budućnost Black Metala?

Rasprave o black metalu..

Moderator: DesolatE

Budućnost Black Metala?

Postby FetusFatale » Wed Mar 09, 2005 13:29

Ovdje smo puno raspravljali o ničemu, a malo o nečemu. Evo sada nešto ozbiljno.
Dakle, po vama koja je budućnost black metala?
Prvo što meni pada na pamet da li je uopće moguće da tako jedan rigidan žanr kao black metal uopće može imati neku budućnost. Pitam se hoće li i moja djeca imati prilike slušati takvu glazbu, barem u nekoj formi koja nužno ne mora zvučati isto kao ona koju ja slušam sada. Ili će black metal biti za kojih 20ak godina pospremljen u arhive alternativne glazbe i tek ponekad izvučen poput kakvoga okamenjenoga fosila da bi muzički teoretičari kopali po njemu?

Moje mišljenje je sljedeće – koliko dugo će ovaj žanr opstati, uvelike ovisi o supportu fanova. Jel ipak, u krajnjoj liniji, nitko ne svira besplatno. Normalno je da neki bendovi od svoga rada mogu i živjeti i nema ništa loše u tome da zarađuju novce na nama. Slušanje glazbe je potreba. Zar da zamjeramo pekaru koji nam prodaje kroasan, ako ga jako volimo jesti?

1.MP3 Generacija
Usred eskalacije internetske razmjene glazbe(koja je ilegalna i vani kažnjiva), mnogo ljudi je pribjeglo skupljanju glazbe u mp3 formatu. Čini se kao jeftin način da se skupi što veća hrpa glazbe, pa se tako valjda dobije i nekakav ugled među kolegama blekerima. Djetinjastog nadmudrivanja tko je više True s obzirom na to koliko bendova je čuo, sveprisutno je među mlađom populacijom. No mnogi neznaju da upravo kupnja CD-a ili odlazak na koncert održavaju black metal. Ako ljudi imaju dovoljno novca da žive od glazbe, oni postaju profesionalci i sve svoje vrijeme oni provode vježbajući, skladajući, dakle u kreativnosti. Dakako, niti ja imam sve orginale, niti itko koga ja poznam, ali neke od dražih bendova pokušam nabaviti u orginalu. Jer sam taj cover, tekstovi iznutra, cd, sve je to black metal. Cijela ta jedna koncepcija je utkana u to, dok je mp3 file samo hrpa kilobajta, bezoblična i kategorizirana. To bar meni umanjuje doživljaj. Neki će se žaliti na nedostatak novca. No sve što ja tu mogu reći – što drugi ljudi za par večeri popiju, ja za to kupim cd.

2.Kuda ide HR black metal?
I upravo će o tome ovisiti kamo black metal ide. Neusporedivo je više blekera danas nego prije osam godina, tj.barem onih koji se smatraju blekerima jer slušaju tu glazbu. Mislim da je tome uglavnom pridonio taj vražji Internet. Black metal se tako proširio cijelom Europom i nije više bio ekskluzivitet Skandinavije. S vremenom je i njemačka i austrijska scena postala jaka – sjetimo se samo kultnoga Abigora, također i poljska i ruska. No Hrvatska se po ničemu nije mogla mjeriti s europskom scenom – niti smo imali novaca da kupimo cd, barem velika većina nas ne, niti su bendovi imali novaca ni mogućnosti da ikako išta započnu. I tako je Hrvatska zakasnila na svoj ''cug'', i kad je o nekakvoj ''evoluciji'' riječ, postala karika koja nedostaje. Tako naši današnji bendovi često sviraju obrade i općenito traže uzore u norveškoj sceni s sredine devedesetih koju je ionako već pregazilo vrijeme. To nikako ne znači manjak kreativnosti, već jednostavno u Hrvatskoj black metal nema tako drugu tradiciju. Više sam nego sigurna da će u budućnosti i oni naći svoj stil i moći se nositi sa drugim bendovima u europskim razmjerima. Iskreno im to želim, jer znam da vole svirati. Mislim da bi nadobudni ljudi mogli malo progutati svoj ponos, i pogledati istočno. Da, opet se vraćamo na The Stone. Počeli su s radom 1995 godine, i sigurno im nije bilo lako, sigurna sam da je i njima u početku nedostajalo novca ali volja je bila tu. I vidite što je volja napravila. Ovi kranje profesionalni ljudi slove za jedne od najvećih atrakcija u inozemstvu, ne samo zbog svog odličnog glazbenog nastupa, već i zbog stila koji je specifičan za njihovu zemlju. Baš kao i Negura Bunget imaju nešto što mnogi današnji BM metal bendovi nemaju – dušu, i to crnu, pagansku i skrivenu u šumi. Oni su uspijeli uhvatiti svoj ''cug'', i to onaj kad je istočna scena prosperirala. Njihova slava će tek doseći kulminaciju, a nagovještaj su rasprodani koncerti po Njemačkoj, gdje je publika čula svašta i jako je zahtjevna. Stoga, poštovanja malo molim.

3.Cradle of Filth, Dimmu Borgir
Na spomen ovih bendova neki urliču a neki pljuju. Ali svi smo ih barem jednom čuli. Bili ih mi aktivno slušali ili ne, svi mi znamo tko su, prepoznajemo ih na slikama, znamo barem tri njihova albuma i vjerojatno bi otišli na njihov koncert da dođu u HR. Ne zato što ih slušamo, nego eto zato da vidimo što ima toliko posebno u bendovima koji sviraju pred tisućama ljudi. Zašto ih ljudi toliko vole? Mislim da u početku nije bilo tako. Oni su svoju glazbu prilagodili širokim masama, da se usudim reći, ušminkali su ju maksimalno, i tu je nestala ona sirovost koja je sama esencija black metala. No to ih ne čini ništa manje vrijednima. Oni koji su ih u početku voljeli, slušaju ih i sad, a za takve okorijele fanove, oni će i odsvirati neke starije stvari na koncertu. I nema tu nikakve velike mudrosti, oni su se probili jer im je to dopustio trenutak, u suštini i tržište i dobar marketing. No to nije bilo preko noći; oni postoje već dosta dugo vremena, samo tek sada daju svoj maksimum(za neke možda i minimum). Dimmu Borgir je krenuo ka orkestriranju koje ne zvući nužno loše, no kao da je gitara zapostavljena, a klasični instrumenti su ustupili mjesto specijalnim efektima. Cradle of Filth je čini se, napustio ponešto black metal u zadnje vrijeme, no on je uvijek uspiješno levitirao izmežu gothica i blacka – bilo je pitanje vremena kada će preći malo na drugu stranu... U svakom slučaju, ne meni najdraži bendovi, no ne znači da su bezvrijedni.

4.Emperor,Enslaved
Zanimljiva je prilagodba ova dva benda. Oba su stariješine norveškoga black metala, jedan se raspao, drugi još dijeluje. Dozvolili su progresivnosti da uđe u njihov zvuk i tako dobili jednu posve novu dimenziju. Snimili su oni skupa i jedan split zar ne?
Emperor je Prometheusom stekao mnoge fanove, dok Enslaved Eldom, Frostom i Bloodhemnom. Mislim da je više nego očito kamo Enslaved ide. Isa je samo nastavak onoga što je počelo još Monumensionom – očita je želja Grutlea da se bavi transcendentalnom glazbom.

5.Mayhem, Gorgoroth, Carpathian Forest
Mayhemu će svakako goditi Atilla. Maniac je osoba koja je stereotip o životu rock zvijezde previše doslovno shvatila. Gorogoroth će nastaviti po starome, pržiona kao uvijek, a Carpathian Forest također. Riječ je o bendovima previše rigidne koncepcije, sa već uhodanim fanovima i promjena neće biti iznenadna,ali ni skora, čini se.

6.Marduk, Dark Funeral
Postava Marduka je bitno promijenila od one prijašnje; tek ćemo u budućnosti vidjeti hoće li to utjecati na njihov zvuk. Dark Funeral doživljava svoje najbolje dane već sad.

7. Velikani Immortal i Burzum
Iako već stvar prošlosti, njihov će zvuk bitno utjecati na zvuk budućih black metal glazbenika.

Mnogo je još bendova, manje ili više poznatih, no jedno je sigurno; budu li ljudi kupovali cd-e ili barem išli na koncerte, opstanak je moguć. Stoga,ako već imate 1000 mp3 albuma, barem skupite toliko love i nađite vremena da odete na koncert(a posebno ako vam je pola sata hoda od kuće), jer u protivnom gubite doživljaj da vašu najdražu pjesmu vidite izvedenu live. A i štetite sami sebi, jer ne podržavate scenu. A tko ne podržava scenu nije ni pravi fan.

:D Šta vi mislite onda?
Vinland über alles!
True Vinlandic Warriors
FetusFatale
MOTHER NORTH

Postby ABIZMO » Wed Mar 09, 2005 14:16

Slažem se u potpunosti u vezi mp3-ca..nije samo black metal "popušio" ne tome već i mnogi drugi žanrovi..moje je mišljenje da je mp3 sjebo neke stvari i da je šteta već učinjena.Ja se tudim i kupujem originale koliko mi god novčanik dopusti, u upravo u tom malom plastičnom cd-u leži uživancija a ne u nakom .mp3 formatu..
.
ABIZMO
kldjfdskljfefdm

Postby DARKENFOG » Wed Mar 09, 2005 14:38

današnja black metal scena ne propada zbog nekupovanja original cdea, po meni, već zbog gomilanja bendova koji rade glazbu DA BI BILI true black metal bend, Iskreno, takvih bendova se gomila na istoku previše... Pogotovo NSBM bendovi. Pa 94% su smeče. Danas je mulcima moderno srat po recimo Dark funeralu jer su kao pozeri, a nisu ni čuli Secrets, a sdruge strane drkaju na Nargaroth ili Kataxu jer su oni true.
Black metal propada zbog toga šta je previše izašo iz underground voda i jer ga previše ljudi "sluša", ali i zbog prevelikog gomianja bendova.
I nije baš HR BM scena bila tako loša...
bilo je krajem devedesetih puno dobrih bendova, a i Castrum je napravio album koj je po meni po svemu kvalitetniji od svih uradaka Stonea, ali njih se ne spominje jer su Hrvati, a znamo da Hrvati vole srat sami po sebi...
Inače i mene živcira mp3 generacija of kors...
Gotičarke su stvarnost
Metalke su mit
DARKENFOG
Forum member

Postby blackwizard505 » Wed Mar 09, 2005 15:33

ja mislim da BM neće postojati u bližoj budućnosti, jer se bendovi polako okreću tzv. industrialu. valjda je to nov način mladima pokazat agresivnost. black metal scena u hrvatskoj je jadna zbog toga što su kod nas ljudi "konzerve" (valjda znate što mislim). ljudima je doslovno "crnjak" slušat BM jer je to "satanic". jedan primjer: u splitu nećeš nać muzičra koji bi htio svirat BM, ali zato thrash, power itd. bendovi niču ko gljive. Hrvatska je zemlja u kojoj BM nema budućnosti, jer jedan hrvat samo gleda naprid. On ne gleda ni lijevo ni desno (ovo ne mislim politički). Treba ljudima otvorit oči pa onda možda bude nade za spas BM-a.
SLUŠAJMO NORVEŠKO! ... ili je bilo kupujmo?..
blackwizard505
Forum member

Postby FetusFatale » Wed Mar 09, 2005 18:05

DARKENFOG wrote:Black metal propada zbog toga šta je previše izašo iz underground voda i jer ga previše ljudi "sluša", ali i zbog prevelikog gomianja bendova.

Pa istina je da u black metalu postoji hiperprodukcija. Pogledajte samo broj registriranih bendova na metal archivesu. Strašno. Mislim da su ljudi olako shvatili bavljenje glazbom. A što se tiče NSBM pokreta, rijetko ćeš među time naći išta kvalitetnoga. No treba znati filtrirati kvalitetno do smeća. Sigurna sam da je to stvar svih žanrova, ali da se eto u blacku o tome najviše priča.
Vinland über alles!
True Vinlandic Warriors
FetusFatale
MOTHER NORTH

Re: A sad ozbiljno...The Future of it all!!!

Postby Roswell_47 » Wed Mar 09, 2005 18:30

FetusFatale wrote:
Ovdje smo puno raspravljali o ničemu

što drugi ljudi za par večeri popiju, ja za to kupim cd.

pretpostavljan na koga se to odnosi......(nadam se ne na nas :D )
al večer bez vina,potrošin eventualno koju kunu na masni burek od mesa iz Prerade
a kad je večer za piće.... litra vina 9kn + litra ipo kole 5 kn =14 kn :D :D

FetusFatale wrote:
cd-e ili barem išli na koncerte, opstanak je moguć. Stoga,ako već imate 1000 mp3 albuma, barem skupite toliko love i nađite vremena da odete na koncert(a posebno ako vam je pola sata hoda od kuće), jer u protivnom gubite doživljaj da vašu najdražu pjesmu vidite izvedenu live. A i štetite sami sebi, jer ne podržavate scenu. A tko ne podržava scenu nije ni pravi fan.

tu se u potpunosti slažen,....posebno za koncerte....i pogotovo ako ste iz Zagreba il okolice..
al za koncert, mi blitvari moramo izdvojit najmanje 400kn bili to Mejdeni ili bila to optimistički zbor umirovljenika Prepelice......

putni troškovi....kalorije.....REM..(rapid eye movment).......
teška vremena.....

a sad malo puno Off Topik.....
tekst pokojnog Šeksa....koji mi je zapea za oko u Slobodnoj...

"Vidim oko sebe naš svijet, rat, glad, nesreću, patnju,
mržnju, siromaštvo, kriminal. Vidim svog prijatelja
kako gleda ploču omiljenog benda, a nema love da je
kupi ( :D ), vidim svog prijatelja kako ide u Caritas, vidim
svog prijatelja kako dobiva batine, vidim svog prijatelja
kako pije i puši travu, vidim svog prijatelja kako nemože
upasti u školu jer nema vezu, vidim naš svijet, naš svijet
koji nije gomila skupih poslovnih ručkova, posao u velikom
poduzeću, skupa odjela i kravate, plivanje u parama, mnoštvo
ulizica oko sebe, odlučivanje o tuđim životima u svoju
korist i lažne ideale. To sve vidim, ne osjećam, to je
vaš svijet, a ne naš. I uvijek će to biti vaš svijet i želim
da ostanete u njemu i udavite se u Egoizmu"
KLUB OBOŽAVATELJA NEČEGA

I break them again, leading the legions of the betrayed...
Roswell_47
Forum member

Re: A sad ozbiljno...The Future of it all!!!

Postby Zvonimir » Wed Mar 09, 2005 19:16

FetusFatale wrote:Slušanje glazbe je potreba.

Nije nego luksuz. Kada kupiš original CD državi platiš porez na luksuz.

Što se tiće MP3a... Većina čmarovaca danas ne bi slušala ono kaj slušaju da nije bilo MP3 i interneta zato cut the crap.
Zvonimir
Forum member

Postby Odin » Wed Mar 09, 2005 21:22

Ne vidim budućnost mainstream black bendova,jer će oni uskoro (oni koji nisu) ubaciti elemente drugih žanrova tako da će jednostavno prestati svirati black,nego se pretvoriti u neke kvazi industrial/whatever bendove.
Buducnost blacka leži u undergroundu i jako mi je drago šta se on tamo pomalo vraća.
Dosta kvalitetnijih black bendova je stupilo u koaliciju s NS scenom (Nokturnal Mortum,Graveland...) koja je također totalni ilegalni underground i donekle razlog zašto je mp3 dripci nemogu ugroziti tu (moju) domenu pošto se ježe od NS bendova.
Primitivni sotonistički black metal također nema budućnosti jer je otrcano ponavljati fraze koje je Venom rekao prije 20 godina. Dakako,ovdje ne mislim na bendove koji svoj "sotonizam" ispoljavaju na indirektan,mračan i nihilistički način kao recimo Judas Iscariot.
Odin
Forum member

Postby DARKENFOG » Wed Mar 09, 2005 21:25

danas jako puno underground bendova nastaje da bi bili true, dok su prije bendovi jednostavno bili takvi kakvi jeu. neznam dal če netko shvatit šta želim reč s tim. Zato ja ne vidim budučnost ni u toj novoj poplavi underground, ns, bendova...
Gotičarke su stvarnost
Metalke su mit
DARKENFOG
Forum member

Postby Odin » Wed Mar 09, 2005 21:31

Čuj,i mene malo nerviraju bendovi koji se oforme da bi nakon godine dana snimili demo koji ne valja kurca i misle da su "true" samo zato jer su underground i jer pljuju po BM mainstreamu.
Treba naći prijeko potreban balans između undergrounda i kvalitete...čisti primjer za to su Nokturnal mortum i Graveland.
Dakako,ovo me moje mišljenje.
Odin
Forum member

Postby Damir678 » Wed Mar 09, 2005 23:12

Po mom mišljenju,početak kraja BMa je započeo pojavom svakog govneta koji je nabacio corpse paint,nazvao se što demonskije i izbacio 1-2 albuma.Pri tome pobrao pare i adio.
Školski primjer toga je bend MYSTIC CIRCLE.
Za početak,imena članova:AAAAAARRRRRRRRRRGGGGGGGGGOOOOOOONNNNN ili tako nešto slično.Sjetimo se navale vampirizma i sličnih sranja u njihovom slučaju.Tada su kao pravi trueri odbacili cp i postali kul.Bog te jebo ,kad se sjetim pjevača(Graaf von Belzebub,ili koji kurac) s plastičnim rogovima i pola tone željeza na sebi.Pa čak nije ni svirao bas,jer se nije mogao kretat po bini...ili su ga magneti jebali? :lol:
Takvih kao oni je bilo prije par godina na tone i svi su oni svirali BM,a svirali bi narodnjake da kojim slučajem Vuco proda 500,000 cda.

Vedrana,cuga i cdi.To se slažem...pače,kradeš moje izjave :lol:

Problem (ne samo BM) scene je taj ,što ljudi ne ulaze u to sa srcem,nego sa slinavim labrnjama...a lijek za to su pare i samo pare.

Budućnost?
Dokle god bude ljudi koji vole iskreno Metal,on će i postojati...a nafuratori dolaze i odlaze...
Damir678

Postby Pagan Summer » Wed Mar 09, 2005 23:31

Hm...sad cete me popljuvat ali meni su ti Industrial Black bandovi jos najbolje sto je ispalo iz tog zanra. Aborym, Thorns i Blut aus Nord su zakon :D
Pagan Summer

Postby DARKENFOG » Thu Mar 10, 2005 9:02

Pagan Winter wrote:Hm...sad cete me popljuvat ali meni su ti Industrial Black bandovi jos najbolje sto je ispalo iz tog zanra. Aborym, Thorns i Blut aus Nord su zakon :D

nije baš da je najbolje, ali definitivno ti bendovi nisu razlog zbog kojeg je bm ošo u kurac :wink: Pogledaj samo Mysticum. Jedan album iz '96, ultra true black sa rejverskom ritam mašinom, meni osobno jedan od boljih albuma ikada. znači nije baš istina da se elektronik u bleku pojavila 2003.
Gotičarke su stvarnost
Metalke su mit
DARKENFOG
Forum member

Postby Gumbelium Roža » Thu Mar 10, 2005 10:01

Black bi se mogao stopiti sa industrialom u novu inkarnaciju, ali se to neće dogoditi sa "rejverskim ritam mašinama", EBM-om etc. jer je to izlizano i predvidljivo. Svježa krv se može potražiti (Anaal Nathrakh nešto čak nabadaju) u industrial zvuku Genocide Organ, SPK, Throbbing Gristle- koji je prikladan Black Metalu, dok su techno, trance i EBM podloge duhom (i mentalno) srodnije Iced Earthu itd.
"Humor is a moral irresponsibility of a person in relation to the factual nature of actual relations between individuals and community; it is an alibi which permits all kinds of compromises"
LAIBACH
Gumbelium Roža
Forum member

Postby FetusFatale » Thu Mar 10, 2005 10:57

Hm neznam zašto bi nužno korištenje ritam mašine ili bilo kakve druge elektronike u blacku moralo zvučati loše? Pogledajte recimo Aborym, oni su dobri. Zašto se uvijek to sve povezuje s raveom? (meni je Prodigy recimo zakon) Možda baš u tome leži neka nova inventivnost...?
Vinland über alles!
True Vinlandic Warriors
FetusFatale
MOTHER NORTH

Next

Return to Black