Quartz

O korijenima metala, njegovim istinskim pocecima, legendama..

Moderators: Jaggernaut, Vufli

Quartz

Postby kktz » Thu Jul 17, 2014 11:23

Quartz je bome definicija hard'n'heavy benda. iako su na arhivama pod NWOBHM, ovo je zapravo taj prelazni period iz druge polovice sedamdesetih u prvu polovicu osamdesetih.

nakon turneja sa Black Sabbath, AC/DC, etc, sam Iommi im producira 77'e s/t album. ta faza im je ispunjena svim klasicnim 70's rock kliseima, meni odlicni u tome. obzirom da je slican zvuk opet popularan, u retro verzijama, preporucam ovo onima koji zele cuti stvarni zvuk te epohe. meni zvuci nekak svjeze a opet i ta bluesy nostalgija.

uskoro bend, iako ocigledno sire zaboravljen, postaje znacajan za svoje vrijeme. njihov sljedeci album Stand Up and Fight, iz 80'e, ima rane NWOBHM utjecaje, koji bez obzira kao pracenje trenda ili otkrivanje neceg novog i izazovnog, svojim zvukom utjece na mnogo toga kasnije. nije to ful heavy, al meni i u toj fazi dobri za poslusat, a to je i najbitnije.

hard rock / mainstream rock kod njih definitivno nije nestao, sto potvrdjuje i njihov konacni album Against All Odds iz 83'e, blizak americkim AOR stvarima, radio friendly, ali kolko slusljiv tolko i zreo, komplexan, ukratko, opet majstorski. mada ocigledno nisu popularnoscu dosli do vrha, i u okviru skroz komercijalnog zvuka su znali sta rade.

stalni stilski pomaci su ih izgleda i kostali, ipak meni je evolucija ovog benda predivna. ako nista ovaj hard'n'heavy revival mi dobro dosao da otkrijem neke stare stvari, pa eto mozda jos nekom budu zanimljivi, ili vec ima tu onih kojima su isto dobri…

<object width="560" height="315"><param name="movie" value="//www.youtube.com/v/2SxF2TSENQM?version=3&hl=hr_HR&rel=0"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="//www.youtube.com/v/2SxF2TSENQM?version=3&hl=hr_HR&rel=0" type="application/x-shockwave-flash" width="560" height="315" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true"></embed></object>
kktz
Forum member

Postby Vufli » Thu Jul 17, 2014 12:57

Nisam prije čuo za njih. Lijepo to zvuči, barem ova koju si stavio. Ostalo ću poslušati kad budem stignem u Zg, tu nemam ni poštenih slušalica, a ni poštenih zvučnika. Čuje se taj NWOBHM zvuk, skoro pa šablonski, ali ne na način da su mehanični u izvedbi, nego da nema previše eksperimentiranja. Što nije nužno loše. Bolje ću procijeniti kad poslušam još nešto, ali sve u svemu dobro zvuči.
Vufli
<font color=yellow>Pacijent

Postby kktz » Thu Jul 17, 2014 13:01

idu kroz faze, tri studijska tri faze, kasni hard rock, rani NWOBHM (stog je ova sto sam stavio), pa hair metal, u svemu su ono, kak to treba bit, heh.

http://ulozto.net/x9pd8atg/quartz-compl ... pawlyn-rar
kktz
Forum member

Postby kktz » Thu Jul 17, 2014 13:27

'77, tony iommi produciro

<object width="560" height="315"><param name="movie" value="//www.youtube.com/v/UkQb1hVdlFE?version=3&hl=hr_HR&rel=0"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="//www.youtube.com/v/UkQb1hVdlFE?version=3&hl=hr_HR&rel=0" type="application/x-shockwave-flash" width="560" height="315" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true"></embed></object>

'83, postena fensijana

<object width="420" height="315"><param name="movie" value="//www.youtube.com/v/NIXNy4sxoyo?hl=hr_HR&version=3&rel=0"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="//www.youtube.com/v/NIXNy4sxoyo?hl=hr_HR&version=3&rel=0" type="application/x-shockwave-flash" width="420" height="315" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true"></embed></object>
kktz
Forum member

Postby Vufli » Thu Jul 17, 2014 20:06

Ma, skužio sam iz teksta da su tri faze, pisao sam za onu srednju s koje si stavio pjesmu. Moćna mi je '77. Po uvodu bih pomislio da Iommi nije samo producirao. :)
'83 je kao što si i rekao "poštena fensijana".
Mislim da će mi najzanimljiviji biti prvi album.
Vufli

Postby kktz » Thu Jul 17, 2014 20:10

ok, javi kad stignes bolje poslusati. moram ih i ja jos... imaju neki live koji jos nisam, live albume inace rijetko ja.
kktz
Forum member

Postby Vufli » Wed Jul 30, 2014 19:19

Provrtio sam par puta prvi album. Carski je. Ova je totalno zarazna https://www.youtube.com/watch?v=BGXUxr4blgY
Stvarno albumčina samo takva. Čuje se zvuk vremena, a uz to imaju i vlastiti zvukovni identitet. Morat ću malo i liveove provrtit, imam neki osjećaj da su moćni.
Vufli

Postby kktz » Wed Jul 30, 2014 22:15

probaj i ostale ako hoces, jes se na svakom malo mjenjali al nema loseg momenta, quality band.
kktz
Forum member

Return to Heavy